Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Operační systém přestal pracovatVista: Tak! A mám toho dost!
Co se tyce te hibernace a uspaveni. Nejde ani tak o to, ze by ty drivery bez implementace nedostali nejakou certifikaci. Oni by vubec nefungovaly. Windows driver model je totiz postaven tak, ze nuti autory ovladacu, aby ony vlastnosti (tj. rekace na udalosti informujici o zmene stavu (IRP_MJ_POWER/IRP_MJ_PNP) implemetovali, alespon v nejake minimalni forme.
No dalsi veci je, ze pokud se programatorovi nejak podari nutnost implemetace obejtit, nebo ji udela nejak blbe, tak Windows proste zahlasi, ze diky ovladacum zarizeni AB nejde system uspat. Tim se takove zarizeni stava neprodejne.
PS: Nesnasim nabozenstvi.....To nie je otazka nabozenstva ale otazka priorit. Zaujima ma co sa deje pod GUI povrchom. Neprichadza do uvahy aby si system robil nieco co nechcem alebo o com neviem, alebo aby si zil svojim vlastnym zivotom, co mimochodom pripusta aj autor tychto postov a to suvisi predovsetkym s aspektomi o ktorych tvrdite, ze vas nezaujimaju. Naopak, myslim ze to na co je MS system urceny prednostne, to robi velmi dobre, teda zbieranie roznych informacii o svojich uzivateloch. Mozete ma oznacit za paranoika a mozete tvrdit, ze vas to nezaujima... Ale to je otazka uz spomenutych priorit ;)
a to je len zaciatok peripetie dataminingu dolovaneho od zakaznika
Přesně tak, na svém routeru vidím denně statistiky jak gigabajty mých osobních informací proudí k MS .
Co se prosím tě odešlě při aktivaci? Tj těsně po instalaci? Dyť v tom systému vůbec NIC NENÍ, snad kromě uživatelského jména, jména a příjmení, přípaně firmy - co z toho jsou tak tajné informace, že je MS nesmí vědět? Dále se dozví max. info o HW, opět nic tajného. Po této aktivaci můžu vytáhnou RJ-45 a MS se nedozví už vůbec nic.
Přesně tak, na svém routeru vidím denně statistiky jak gigabajty mých osobních informací proudí k MS
.
Myslis ze na tie najdolezitejsie informacie treba gigabajty?
Nechcem tu rozvijat nejake plamenne tezy. Kazdy si urcite vytvori svoj nazor. Vychadzam zo svojich skusenosti s produktami od MS, MS-DOSom pocnuc, cez win 3.11 az po XP konciac, nepriamo aj s Vistou. Napisal som len svoj nazor, chytat sa tu za slovicka nema zmysel.
HOWWWWGHNechcem tu rozvijat nejake plamenne tezy.
Ano, napíšeš jednu odstavec, že Windows ... datamining, ale konkrétní popis nikde. Minule někdo napsal, že W2k3Server stojí za hovno a na přímou otázku "co konkrétně" taky neodpověděl. Každý si vytvoří obrázek sám .
Kazdy si urcite vytvori svoj nazor. Vychadzam zo svojich skusenosti s produktami od MS, MS-DOSom pocnuc...Jestliže se tvoje nechuť k MS datuje už od dob MS-DOS tak pánbůh s tebou, není ti pomoci. Každému co jeho jest, já si názor na tebe vytvořil.
Jestliže se tvoje nechuť k MS datuje už od dob MS-DOS tak pánbůh s tebou, není ti pomoci. Každému co jeho jest, já si názor na tebe vytvořil.Tu asi bude dost zalezat na tom, do akej miery je nechut k MS produktom z mojej strany a nazorom na mna ako na osobu z tvojej strany relevantna. Mozno je v tom aj nejaky linearny vztah
... a nazorom na mna ako na osobu ...Tak jsem to nemyslel, omlouvám se jestli to tak vyznělo. Měl jsem na mysli názor na tebe pouze jakožto linuxového uživatele, nikoliv jako člověka obecně.
>Toho kodu je tolik, ze to nikdo nema sanci vsechno pochopit, ...
otevreny kod ma to kouzlo, ze zajemcum umozni pochopit to co je zajima bez nutnosti dekompilace naslednym experimentum s vlastnimi napady nic nebrani
Tiskni
Sdílej: