Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kdybych vycházel ze statistických dat tak v linuxu by mi za tu dobu spadl 2x compiz, 3x amarok, 2x evolution, jednou firefox a jednou bych musel střílet přes SSH po vytuhnutém X serveru.To nevím, co s tím děláš
Uvítal bych, kdyby jádro jako jednu ze SysRq akcí nabízelo reset VGA.Toto je kvalitní komentář. Vždycky, když killnu zaseklý X server, tak se obraz rozsype a pak stejně zbývá jen reboot.
Vždycky, když killnu zaseklý X server, tak se obraz rozsype a pak stejně zbývá jen reboot
Alt+SysRq+KHmm já používám hlavně "I", vyzkouším, ale občas to bývalo přímo na reboot.
Měl jsem průměrný uptime hodně nad dva měsíce (přerušováno jen sporadickými hibernacemi), a aplikace neukončuji. To s tím dělám Pouze Evolution byl ochoten žuchnout kdykoliv. X, compiz a zejména amarok a firefox (dvojkové řady) vykazovaly značnou korelaci mezi dobou provozu a padavostí. Do týdne nonstop provozu mi myslím nepadlo nic z tohoto seznamu. Firefox měl "MTBF" 3 týdny (ten jsem ale restartoval proaktivně protože hodně kynul), Amarok a Compiz 5 týdnu a X ještě déle. Věřím, že lidé, kteří počítač vypínají (jak barbarské!
) tyto problémy nemají.
A ani si nemyslím, že by na to melo použití Gentoo unstable s poměrně agresivními CFLAGS svůj podíl
Pročež si mimochodem myslím, že nechat tak komplexní součásti, jako je grafický subsystém ještě kontrolu nad polohovačem a klávesnicí, to že není dobrý nápad.Na odebrání klávesnice Xkám je nějaký sysrq (unraw?), ale klep, klep, Xka mám stabilní.
Jo, a taky se mi nelíbí, že gafický susbystém sebou bere všechyn aplikace, Vsadím se, že chytrý návrh by dokázal zajistit, aby aplikace počkali na restartováí Xek a připojili se bez úhony k nové relaci (beze ztráty dat). jestli to někdy někdo udělá, tak klobouk dolů, to bude pokrok proti Windows.To je docela obtížné, protože v X serveru jsou uložené stavové informace o spojení/oknech a když X padne, tak jsou informace v čudu.
zásek X serveru za poslední 2 roky nepamatuju.To já kvůli špatným ovladačům zasekávám tak často, že kupuju novou grafiku
Skoro to až znělo, že se kvůli těm aplikacím na linux vykašlešja bych podle nasledujiciho tipoval ze skoro i jo :)
Neutekl jsem ovšem zcela na svobodu, přeletěl jsem do klece jiné, abych tak řekl ovocné
Howgh, radši jsu chlstat nebo koukat na anime, padá mi výko z bufferu deprese.To jdeš na to moc pozdě (pokud se teda zrovna nenacházíš někde mezi velkou a největší louží na světě .-)).
že od té tdoby je to pořád jenom bloat, padá to čím dál víc, bootuje to pomaluNo tak to, že další verze Windowsů byly větší a větší je víceméně pravda
45 dnů intenzivního používání počítače přerušovaného pouze občasnými hibernacemi bez restartu a bez náznaku nějakých potíží či příznaků kynutí jádra nebo nějaké systémové komponenty
Aplikace padají málo. Vlastně za těch 5+ měsíců mi padl několikrát vlc, jednou Outlook a jednou Winamp.+
Párkrát týdně se dozvím, že svchost způsobil chybu a byl ukončen.?
Ze všech těch produktů je nemožné nebo obtížné vysekat nashromážděná data tak, aby se daly použít v alternativních produktech.Můžu se autora (bez rýpání) zeptat, jestli lze např. z Krusaderu "vysekat nashromážděná data tak", aby šla použít např. v mc nebo Gnome Commanderu ?
Jako IM jsem si zvolil multiprotokolovou Mirandu.mozes pouzivat Pidgin z linuxu; prenos vsetkych nastaveni, uctov, hesiel na Windows je (AFAIR) zalezitostou skopirovania par XML suborov
Když vytáhnete z počítače grafickou kartu nVidia a vrazíte tam jinou nVidii tak to chce co? No přeci novou instalaci ovladače. Když strčíte síťovku omylem do jiného slotu než odkud jste ji vytáhli, tak to chce co? No přeci novou instalaci ovladače.Tohle je (pokud si to dobre pamatuju) dosledek politiky vazby ovladace na konkretni zarizeni, vcetne "cesty" k nemu. U PCI/AGP/PCIe je to sbernice, zarizeni, podzarizeni, u USB je to cislo hubu a zasuvky. Takze uplne staci, aby se jedno zarizeni predalo do vedlejsiho slotu a uz je to z pohledu systemu uplne jine zarizeni, i kdyz jeho identifikace je naprosto stejna. To same plati i o USB, tam je ale vetsina ovladacu udelana tak, ze si toho uzivatel ani nevsimne (ale ten zbytek chce reinstalaci ovladace). Jestli je to z duvodu jednotneho systemu zarizeni, ktery musel pocitat se vsim od ISA nePnP karet po PCI konfiguracni prostor, nutnost pro vice zarizeni stejneho typu nebo je proste cela koncepce blbe navrzena, nevim. Ale v Linuxu to funguje pouze s identifikaci zarizeni a vicenasobna zarizeni nejsou problem (jde to delat jak nastavenim modulu, tak pres udev).
svn up
, build a test. Toto musí být proveditelné vždy z terminálu, protože na produkčních serverech nemají NetBeans co dělat. Stejnou sekvenci — tedy build, test a install používám i při instalaci. Proč mít dva build scripty, když stačí jeden, že? grep
, sed
, awk
, perl
, bash
, svn
a další. Jejich totální neexistence na Windows je pro mě opravdu blocker. Né vždy mám u zákazníka administrátorská práva a můžu si instalovat co chci. A jdeme-li dále, ti, co po mně můj software převezmou, také tuto možnost mít nemusí.
Tiskni
Sdílej: