abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 01:11 | Nová verze

Byla vydána nová verze 1.47 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.47 bude vydáno také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 13:33 | Komunita

Služba Firefox Send (zprávička) pro jednoduché a soukromé sdílení souborů s end-to-end šifrováním je dočasně pozastavena. Byla zneužívaná k šíření malwaru [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
včera 05:55 | Komunita

Google a Canonical společně oznámili možnost běhu aplikací postavených na Flutteru (Wikipedie) také na Linuxu. Na Linuxu lze tyto grafické aplikace také přímo vyvíjet. Současně byla představena pomocí Flutteru vytvořená aplikace pro správu kontaktů Flokk. Ukázka aplikace běžící na Ubuntu na YouTube. Flutter SDK i Flokk jsou již k dispozici také jako Snap balíčky na Snapcraftu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
včera 02:22 | Komunita

Google na svém blogu věnovanému open source představil novou organizaci Open Usage Commons. Cílem této organizace je rozšířit filozofii a definici open source také na ochranné známky projektů. První tři zapojené projekty jsou Angular, Gerrit a Istio. Více v často kladených otázkách (FAQ).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 01:11 | Nová verze

Společnost NVIDIA oficiálně vydala verzi 11.0 toolkitu CUDA (Wikipedie) umožňujícího vývoj aplikací běžících na jejich grafických kartách. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
8.7. 17:44 | Nová verze

Byla vydána verze 6 vizuálního programovacího jazyka Snap! (Wikipedie) inspirovaného jazykem Scratch (Wikipedie). Přehled novinek a diskuse v diskusním fóru. Poznámky k vydání na GitHubu. Videoukázky na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
8.7. 17:33 | Komunita

MojeFedora.cz informuje, že souborový systém Btrfs míří do desktopové Fedory. Návrh na změnu výchozího souborového systému z Ext4 na Btrfs včera schválilo FESCo a vrátilo ho k finálnímu schválení pracovní skupině kolem edice Workstation. Tam se zamítnutí nepředpokládá, takže se nyní řeší ne jestli, ale kdy ke změně dojde.

Ladislav Hagara | Komentářů: 20
8.7. 15:55 | IT novinky

Společnost SUSE kupuje společnost Rancher Labs. Společnost Rancher Labs je známá mimo jiné svou platformou Rancher pro řízení Kubernetes.

Ladislav Hagara | Komentářů: 13
8.7. 15:11 | Nová verze

Byla vydána verze 2.6.0 svobodného multiplatformního správce hesel KeePassXC (Wikipedie). Jedná se o komunitní fork správce hesel KeePassX s řadou vylepšení.

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
8.7. 13:11 | Nová verze

Po téměř sedmi letech byla vydána nová verze 0.4 aplikace Getting Things GNOME! (GTG). Jedná se o osobní organizátor úkolů a seznamů TODO pro GNOME inspirovaný metodou organizace práce Getting Things Done (GTD). Prezentace GTG na YouTube. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Balíček ve formátu Flatpak na Flathubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Používáte některé open-source řešení [protokol] pro šifrovaný instant messaging?
 (22%)
 (30%)
 (4%)
 (12%)
 (17%)
 (6%)
 (13%)
 (25%)
Celkem 322 hlasů
 Komentářů: 35, poslední včera 02:05
Rozcestník

Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]

26.1.2008 18:07 | Přečteno: 4703× | Windows | poslední úprava: 26.1.2008 22:09

Dnešní díl se věnuje se technologii superfetch, správě procesů a sledování výkonu systému. Nudu a šeď těchto témat jsem se pokusil vyvážit nadstandardním počtem obrázku… a také tím, že vám už dopředu prozradím, že Vista to tentokrát docela nekompromisně vyhrála. Bez bulvarizace úvodníku to v dnešním světě asi nejde ;-)

Suprové chytání

Disková cache v pamětí počítače má i přes svoje nesporné výhody řadu problémů.

  1. Na začátku je prázdna. Rovněž po ukončení velkého programu v ní zeje díra.
  2. Její efektivita (pravděpodobnost, že požadovaný blok dat bude nalezen v cache) roste v závislosti na velikosti ze začátku rychle ale velmi brzy se dostane do bodu, kdy přidávání další pamětí nenese téměř žádný užitek.
  3. Postrádá věštecké schopnosti. Jak má počítač vědět, že na ten několikagigabajtový soubor, který právě přesouvám z jednoho oddílu na druhý, neplánuju v nejbližších dnech ani šáhnout a je tedy zbytečné ukládat ho do cache a odstraňovat z ní kvůli tomu jiné věci? Jistě si dovedete představit desítky podobných situací. Pro tento případ má většina systémů možnost použít kopírování, které obchází cache, problémem je, že ani aplikace často neví co se bude dál s daty dít. A že by daly uživateli vybrat? To sotva. Čest výjimkám, viz dialog pro konfiguraci kopírování Total Commanderu.Konfigurace kopírování v Total Commanderu

Neexistuje ani opačná možnost, tedy naznačit systému, že některá data budu používat často a má se je snažit držet v paměti dokud to jen jde. Systém má k dispozici jen svůj algoritmus nejčastěji založený na LRU.

Pokus o řešení prvních dvou a částečně i třetího problému od soudruhů z Redmondu se nazývá Superfetch. Za základě pozorování chování uživatele v určitých dnech a denní době se snaží předvídat, která data bude uživatel potřebovat a aktivně je načítá do diskové cache s nejnižší IO prioritou. Podstatné je, že přitom jde na nižší úroveň než jsou soubory- načítá jen jejich potřebné části. Mnozí uživatelé tuto funkci vypínají a nejčastější příčinou je… špatně odhlučněný disk. Disk čtoucí data s iddle IO prioritou práci neovlivní a jediným projevem je chroupání disku. Jiný důvod než výše zmíněný mě tedy nenapadá.

Funguje to v praxi? Čím je chování uživatele ze statistického hlediska více předvídatelné, tím lépe. Pokud pracujete se stejnou nepříliš velkou sadou aplikací (což je nejčastější případ na pracovních/kancelářských počítačích) pak budete profitovat nejvíce. V takových situacích je rychlost prvního spouštění aplikace v podstatě stejná jako opakované spuštění téže aplikace. Stejně tak načtení projektu je výrazně urychlené pokud delší dobu pracujete na stejném. Abych nezapomněl… chce to alespoň 2 GiB paměti.

Zkrátka a dobře- pokud si každý pátek pravidelně spouštíte hudební přehrávač a v něm T.G.I.F od skupiny Lonestar tak ty věci už budete mít přednačtené v paměti ;-)

Hodnotit těžko, když Linuxu chybí protikus.Vista má zkrátka velký plus za krok správným směrem při řešení jednoho z nejnepříjemnějších úzkých hrdel současných systémů.

Sledování výkonu a dalších parametrů systému

K základní manipulaci s procesy a sledování zátěže procesoru, paměti a sítě slouží správce úloh neboli Task Manager. Spouští se trojhmatem Ctrl+Shift+Esc, který by měl současně zaručit přenesení focusu na správce ať se systém nachází v jakémkoliv stavu. Často je to jediný způsob jak odpravit třeba zaseknutou hru okupující fullscreen.


 

Správce úloh, krom vraždění úloh (či hromadných vražd v podobě zabití celého podstromu procesů) dokáže také nastavit jejich prioritu a afinitu neboli přiřazení jednotlivým procesorům. Tato vlastnost tam je snad už od doby NT, ale poměrně málo se o ní ví. Přitom v XP, které nerozuměly vícejádrovým procesorům se sdílenou cache paměti, se dalo správným rozvržením úloh docílit zajímavého nárůstu výkonu. Ve Vistě to už není nutné. Příjemnou novinkou je možnost kliknout na svchost.exe (do těchto procesů se zapouzdřují systémové služby), zvolit z kontextové nabídky přejít na službu a zjistit tak, které služby přesně jsou v daném procesu schovány. Pomocí značky *32 jsou označeny 32bit procesy. Jen málokterá nesystémová aplikace takto označená není, ale to je zase námět na jinou pohádku.

Volně ke stažení je nástroj Process Explorer z kolekce Sysinternals, který je takovým task managerem v DeLuxe provedení. Umí zobrazit mnohem více informací jak sumarických tak k jednotlivým procesům (proměnné prostředí, navázané TCP spojení, vlákna, hodnoty bezpečnostního tokenu...). Umí najít okno k procesu a proces k oknu. Zkrátka je to takový multifunkční kombajn na správu a sledování procesů.


 
Hádej, hádej hádači, kolikpak threadů má Vyhlídka

Nástroj "Sledování prostředků" je integrován přímo v systému a slouží k identifikaci procesů, které nejvíce v daném časovém období vytížily počítač z hlediska procesoru, paměti (hlavním kritériem je zde počet page faults), disku a sítě. Zejména poslední dvě položky jsou zajímavé. Pohled na záložku disk umožňuje zobrazit, který proces přistupoval ke kterému souboru a kolik bajtů přečetl/zapsal. V záložce síť je to podobné- který proces přenesl z/na kterou adresu kolik bajtů. Zkrátka odpověď na dotaz "proč mi pořád chroupe disk" naleznete zde.Kdopak to mluví (na síti)?

Zajímavým nástrojem v této kategorii je "Sledování výkonu". Umožňuje vynést do grafu libovolný počet z mnoha možných sledovaných číselných hodnot (čítačů), sledovat maximum, minimum a průměr dané hodnoty. Množství sledovaných hodnot je vskutku impozantní, od sledování zatížení procesoru přes počet zavedených tříd v .NET runtime, procentuální úspěšnost diskové vyrovnávací paměti až po počet odeslaných Echo zpráv přes ICMPv6. Řádově stovky. Mnoho sledovaných údajů má navíc tzv. instance. Třeba při sledování počtu přerušení lze zvolit buďto sumární hodnotu nebo zvolit konkrétní jádro procesoru, které nás zajímá. Zkrátka pokud se v tom moři (bohužel lokalizovaných) parametrů dokážete zorientovat, tak budete jistě nadšení. Aby toho nebylo málo, tak jde do jednoho grafu vynést hodnoty z několika počítačů místní (nebo přes VPN propojené) sítě. Abych jen nechválil, konkrétně u těch přerušení jsem nenašel možnost zobrazit zvlášť každé přerušení, což je docela zajímavý údaj a Linux ho v /proc/interrupts nabízí.Který z ze stovek parametrů zařazených do desítek kategorií chceme zobrazit?

Pokud řešíte nějaký problém projevující se za určitých konkrétních okolností tak je nejlepším řešením vytvoření tzv. sady kolekce dat. V podstatě se jedná o vytvoření předpisu, které hodnoty ze "Sledování Výkonu" se mají zaznamenávat a v jakém intervalu. Dále je možné zaznamenávat události jdoucí do logu prohnané vlastním filtrem (což je samo o sobě zajímavé vzhledem k podrobnosti logu, viz předchozí díly). Spouští může být časový údaj nebo nějaká událost zapsána do logu. Podobně nastavitelný je i konec logování. Všechna data za měřené období se zaznamenávají do několika (žel až na výsledný report binárnách) souborů. Výsledky lze zobrazit v podobě grafů nebo reportu. Existuje samozřejmě možnost zaznamenávat i hodnoty ze vzdálených serverů a vidět tak v jednom kontextu jak se třeba mění zátěž databázového serveru a současně webserveru. Když všechny tyto vlastnosti sečtete dohromady vznikne neuvěřitelně mocný nástroj pro lokalizaci problémů všeho druhu.Setina údajů získatelnýh z reportu

Teď k hodnocení. Je to docela problém. Jak rozlišit velmi dobré možnosti Linuxu, beze sporu ještě lepší možnosti Visty a naprosto ultimátní možnosti Sunovského DTRACE? Jinak než dát Vistě dvojku a Linuxu trojku to nejde. Váha: 2.

Příští díl by určitě měl rozvinout dnes nakousnuté téma 64bit aplikací. Pro odlehčení bych tam chtěl zařadit jedno z flamovacích témat, které mám v zásobě a to buďto widgety, gadgety, screenlety, desklety a podobné příšery nebo písma a jejich vyhlazování.

       

Hodnocení: 95 %

        špatnédobré        

Obrázky

Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6], obrázek 1 Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6], obrázek 2 Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6], obrázek 3 Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6], obrázek 4 Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6], obrázek 5 Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6], obrázek 6 Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6], obrázek 7 Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6], obrázek 8

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

26.1.2008 18:32 alvyn | skóre: 3
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Zdravím, díkes za pěkné víkendové čtení. Jelikož jsem si na začátku týdne kupoval nový PC a vzal jsem i Vistu hodí se mi ještě daleko víc. Jinak, čekal jsem hrůzné věci, ale nakonec se nedějou. Jsem docela příjemě překvapen. Ten systém celkem funguje :) No nic, jdu si na druhou partišnu instalnout suse, ale nějak jsem zatím neměl potřebu ten linux mít.
Luk avatar 26.1.2008 18:52 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Hodnotit těžko, když Linuxu chybí protikus.Vista má zkrátka velký plus za krok správným směrem při řešení jednoho z nejnepříjemnějších úzkých hrdel současných systémů.
V Linuxu se vyskytuje nanejvýš (v některých distribucích) to, že se přednačtou soubory ze staticky definovaného seznamu. Čili i když používám KDE, nachroustají se tam kvanta dat pro GNOME apod., která vůbec nebudu potřebovat. Už jsem se o zmiňoval ("Chytrý přednačítač") o tom, jak hodně je potřeba to vyřešit. Do jisté míry se to také řešilo tady, ale reálné výsledky nevidím.
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
Josef Kufner avatar 26.1.2008 20:01 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
V Linuxu to lze do jisté míry vyřešit ručně ramdiskem (tmpfs). Ale není to ono. Možná nějak logovat přístupy pomocí inotify a pak to zanalyzovat a nakešovat automaticky... (to by nevyžadovalo zásah do jádra).
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
Luk avatar 26.1.2008 20:14 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Ono jde v podstatě o jediné: najít a implementovat vhodný algoritmus, podle kterého by se vyhodnocovalo, jaká data kdy načíst do paměti. Pokud by se pracovalo s granularitou na úrovni souborů, nevyžadovalo by to zásah do jádra. Ovšem pokud by to mělo být srovnatelné se SuperFetchem, tedy na úrovni bloků, už by se to bez patchování jádra neobešlo.
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
Josef Kufner avatar 26.1.2008 20:40 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
No ono by to chtělo zpřístupnit do userspace nějaké nastavování priority kešovaných souborů. Pak by nějaký démon jen analyzoval a říkal jádru něco jako: "Tenhle soubor si nech v paměti, tenhle ne a tamhleten, když zbyde místo".
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
Josef Kufner avatar 26.1.2008 20:44 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Tak mě tak napadá, že pokud by tu byl někdo, kdo se trošku víc zajímá o jádro, mohl by to nadhodit v LKML. Třeba se toho někdo chytne. Přecejen, tohle API by nemuselo být nijak veliké a ani celkově by to nemusel být nijak velký zásah do existujících algoritmů...
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
26.1.2008 21:04 Luboš Luňák | skóre: 19 | blog: Seli
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
V (nejen) LKML to uz bylo nahozeno tak asi milionkrat. Dokud to nekdo neudela a nedotahne to do konce, tak nahazovani muze byt treba i lopatou a nic. Bohuzel.
Luk avatar 26.1.2008 21:55 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Bohužel je to tak. Požadavků jsou mraky a lidí málo. Dělá se to, co nejvíc hoří, a například ovladače různých zařízení mají rozhodně vyšší prioritu než něco, co "jen" zvedá výkon.
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
Martin Tůma avatar 26.1.2008 23:34 Martin Tůma | skóre: 38 | blog: RTFM | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]

Vůbec se nedivim, že se do toho nikomu nechce, když to s příchodem "masově použitelnejch" SSD disků již brzy prakticky nebude potřeba.

Každý má právo na můj názor!
27.1.2008 00:29 Michal2
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Aneb proc resit cokoliv kdyz stejne vsichni pojdeme?

Pokud si myslis, ze v dobe SSD disku nebude cache zapotrebi tak se asi pletes. Soucasne SSD disky maji porad o vice nez dva rady nizsi propustnost nez pamet a radove pomalejsi pristupovou dobu. S tim mozna pujde nejak hnout ale od 300MB/s se narazi na limitaci SATA2. A pak uz jen takova drobnost v podobe ceny ~250Kc/GB. I pri poklesu na polovinu kazdy rok se to na pouzitelnou hladinu dostane za 4 roky.
Luk avatar 27.1.2008 00:46 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Byls rychlejší ;-) Problém se SATA2 bych neviděl, do té doby vzniknou rychlejší sběrnice (nehledě na to, že SSD může být třeba i přímo na kartě připojované do PCI Express).
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
27.1.2008 01:03 Michal2
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Adaptace nove sbernice, to je plan na nekolik let. Vyjdou desky, vyrobci disku nechteji pouzit rozhrani, ktere ma jen par lidi atd. Uzivatele krouti nosem protoze kvuli instalaci stavajicich OSu na takovy disk je treba delat psi kusy... Nez se kolotoc roztoci jsou minimalne 2 roky fuc.

S tim PCIe to take nevidim prilis slavne. Vyrobci se takovemu reseni brani jako cert krizi. A neni divu. Museli by napsat podporu nejakeho noveho rozhrani do systemu coz asi nebude trivialni ukol. Kolik radku kodu ma libsata v jadru Linuxu a jak dlouho trvalo to napsat a odladit?
Martin Tůma avatar 27.1.2008 02:08 Martin Tůma | skóre: 38 | blog: RTFM | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Pokud si myslis, ze v dobe SSD disku nebude cache zapotrebi tak se asi pletes

Rozhodně si nemyslim, že bude zbytečná cache. Ale prefetch™ tak jak je dneska znám z Vist, tzn. odhad, dle nějakého "magického" algoritmu co by asi tak uživatel mohl chtít spustit.

V linuxu jsou mnohem horší "Achilovy paty", co se týče desktopu, například katastrofálně pomalé (co se "reakční doby" týče) gtk, které by potřebovaly vylepšit, prefetch je až to poslední co hoří*. Ono totiž existují tři scénáře využití aplikace:

  1. Aplikace jednou spuštěná, která dále běží po celou dobu "sezení" uživatele (WWW browser). Zde prefetch pomůže, ale uživatel většinou první delší načítání "skousne". Většinou lidi tyto aplikace startují ihned po přihlášení, takže je otázka jestli vůbec na prefetch stačí dojít. Při použití SSD se navíc doba spuštění o dost přiblíží startu "z cache".
  2. Aplikace neustále spouštěné dokola, otevírání dokumentů vždy se spuštěním aplikace (známé otevírání "poklikáním na ikonu dokumentu") - tohle řeší obyčejná cache s LRU. (první spuštění viz 1.)
  3. Aplikace spouštěné ve speciálních případech - tady ani prefetch nepomůže

* než si tady zase nějakej "linuxák" začne otvírat hubu, jak jemu na jeho "hyper ultra mega" stroji běží v linuxu i Firefox krásně rychle, poznamenám, že spravuju firemní linux síť s ~30PC, reálným HW, a naprostými BFU uživateli, takže mám velmi dobrou představu o tom, co na linuxovém desktopu nejvíc hoří (tzn. na co uživatelé nejvíce nadávají a argumentují při tom: "Ale ve Windows...").

Každý má právo na můj názor!
27.1.2008 10:30 Luboš Luňák | skóre: 19 | blog: Seli
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
> prefetch je až to poslední co hoří

No rozhodne to neni to posledni. Vykonnostni I/O problemy zpusobuji asi ztrojnasobeni doby startu KDE a zhruba ve stejnem stylu to bude i pri spousteni aplikaci a tak podobne. A co je jedna z hlavnich veci, na co si uzivatele u KDE stezuji? Spravne, ze vsechno se spousti moc dlouho.
27.1.2008 12:33 miho | skóre: 23 | blog: Mihovy_sochory | Orlová
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Algoritmus není magický nýbrž statistický a funguje docela dobře pokud není chování uživatele zcela nepředvídatelné. V takovém případě by nepřinesl sice žádný užitek, ale ani žádnou škodu. Plus vždy je možnost to vypnout. SSD bych ale teď neřešil, to se dostane do mainstreamu tak za tři-čtyři roky pro systémový disk. Pro datový kdoví kdy. Skuste zákazníkovi říct: no mys sice známe řešení jak váš problém (pomocí chytrého řešení) alespoň částečně řešit. Když ale za čtyři roky tady bude lepší (založené na brute force) řešení tak my to dělat nebudeme. Co asi řekne?
27.1.2008 14:04 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
koľko užívateľov má multiuser systém ? Kto a za akých podmienok by mal mať prioritu pred ostatnými ?
Luk avatar 27.1.2008 14:30 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Jak to s tím souvisí? Vždyť se to přece nehodnotí per-user, ale v rámci celého systému. Je to úplně stejné jako např. plánování úloh na procesor nebo využití normální diskové cache.
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
27.1.2008 12:04 Ignor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
A pak uz jen takova drobnost v podobe ceny ~250Kc/GB.
Takže budou asi malé. Pak se teda bude muset řešit úloha, které soubory dát na rychlý disk a který na velký disk (a kdy...). Co mi to připomíná? :-)
Luk avatar 27.1.2008 00:42 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Ono to bude ještě chvíli trvat, než budou SSD přijatelně levné, aby mohly plně nahradit klasické mechanické disky. Masový přechod na SSD nevidím dříve než v horizontu 4-5 let (což je ve vývoji OS zatraceně dlouho, za tu dobu byly některé věci v kernelu i několikrát totálně překopány).

Ale i tak pořád zůstává rozdíl v rychlosti, který se hned tak nepodaří srovnat - zatímco nejlepší SSD jsou dnes někde na úrovni 100 MB/s, operační paměti se pohybují o dva řády výše (okolo 10 GB/s). Proto ještě dlouho bude mít taková optimalizace smysl.
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
27.1.2008 21:56 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Teď se na LKML ohledně tohohle objevila krásná myšlenka - vývoj jádra neurčují ti, co mluví o tom, co by rádi v jádře viděli, ale ti, co posílají patche.

Jinak řečeno, chceš přednačítání, napiš si ho sám, zaplať někomu, ať to udělá nebo někoho přesvědč.
Quando omni flunkus moritati
28.1.2008 09:18 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Mne to velmi "krasne" nepripada :-(

Skor je to vystizny postreh
Project Satan infects Calculon with Werecar virus
26.1.2008 19:04 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Zajímavým nástrojem v této kategorii je "Sledování výkonu". Umožňuje vynést do grafu libovolný počet z mnoha možných sledovaných číselných hodnot (čítačů), sledovat maximum, minimum a průměr dané hodnoty. Množství sledovaných hodnot je vskutku impozantní, od sledování zatížení procesoru přes počet zavedených tříd v .NET runtime, procentuální úspěšnost diskové vyrovnávací paměti až po počet odeslaných Echo zpráv přes ICMPv6.
Mám pocit, že něco podobného v menším provedení bylo již ve Windows 95 nebo 98. V XP jsem to neviděl, zdá se, že to zase vzkřísili.
Quando omni flunkus moritati
Heron avatar 26.1.2008 22:15 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
V XP to je taky. Tohle je nástroj už od dob NT.
27.1.2008 21:58 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Aha, tak jsem to jenom nenašel...
Quando omni flunkus moritati
Heron avatar 28.1.2008 07:28 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Start / Administrative Tools / Performance, případně Start / Control Panel / Administrative Tools / Performance
26.1.2008 19:50 filo | skóre: 22 | blog: FiloBlog | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Díky za článek, ač Vistu nepoužívám, tak se na každý díl tady na ABC těším, pěkně se to čte.
Josef Kufner avatar 26.1.2008 20:04 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Jj, je to zajímavý a střízlivý pohled k sousedům...
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
26.1.2008 21:13 skeptik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
+1
rADOn avatar 26.1.2008 20:33 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
  • Superfetch je jiste fain ale rekl bych ze pripojeni tmpfs do /tmp a spravnej IO planovac resi plusminus to samy. ano, nekesujou se tak hezky binarky ale to AFAIK ani ve vistach uz moc ne pacz si tam kazda app muze drzet vlastni instance dllek.
  • Sledovani systemu by byl _skvelej_ nastroj kdyby k dostupnym senzorum byla kvalitni dokumentace. Takhle je to na draka, casto clovek hledanim vyznamu nejakyho podivne pojmenovanyho senzoru stravi vic casu nez hledanim samotny chyby. Casto kvantita dostupnych senzoru prevysuje kvalitu merenych hodnot (cti: spousta balastu) ale to zalezi na app, treba pri ladeni vykonu SQLserveru jsou nektery senzory opravdu k nezaplaceni.
Jinak moc peknej zapis, bude taky neco o eventlogu ? V predchozich widlich me srdecne sral, docela by me zajimalo jak se zlepsil.
"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
Luk avatar 26.1.2008 22:00 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Superfetch je jiste fain ale rekl bych ze pripojeni tmpfs do /tmp a spravnej IO planovac resi plusminus to samy. ano, nekesujou se tak hezky binarky ale to AFAIK ani ve vistach uz moc ne pacz si tam kazda app muze drzet vlastni instance dllek.
To není pravda. Kvalitní I/O plánovač je samozřejmost, o tom není třeba diskutovat. Ale problém neřeší. Neřeší ho ani použití tmpfs, protože mnoho programů vůbec s dočasnými soubory nepracuje. Největší brzdou je načítání mnoha malých souborů, zejména pokud jsou rozcourané po disku. Tam by chytré přednačítání mohlo výrazně pomoci - zejména tam, kde je po startu velká část paměti nevyužitá a mohla by se bez problémů využít právě k přednačtení souborů, které budou v nejbližších chvílích použity.
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
27.1.2008 00:41 Kvakor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Největší brzdou je načítání mnoha malých souborů, zejména pokud jsou rozcourané po disku. Tam by chytré přednačítání mohlo výrazně pomoci - zejména tam, kde je po startu velká část paměti nevyužitá a mohla by se bez problémů využít právě k přednačtení souborů, které budou v nejbližších chvílích použity.
To by slo realizovat i bez sahani do jadra, stacilo by jen sledovat syscally open, read a mmap (myslim, ze tyhle tri staci, nebo ne?), pripadne pres preload knihovny zahakovat jim odopvidajici funkce z libc. Pak je treba jen udaje ulozit, vyhodnotit a podle nich pri staru nekde v initscriptech spustit demona, co bude mit nizkou I/O prioritu (pres ionice -c 3) a seznam souboru, co proste jen otevre a precte, pripadne seznam rozsahu odkud-pokud ma soubor precist.
Luk avatar 27.1.2008 00:55 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
To by slo realizovat i bez sahani do jadra, stacilo by jen sledovat syscally open, read a mmap (myslim, ze tyhle tri staci, nebo ne?), pripadne pres preload knihovny zahakovat jim odopvidajici funkce z libc.
To nestačí. Např. při použitím mmap() by to sledovalo jen samotné namapování, ale už ne skutečné využití (tj. kam to doopravdy sahá). Nehledě na řadu dalších volání. Pokud bych chtěl sledovat jen přístup k souborům, stačilo by využít inotify - bez nutnosti kamkoliv hrabat. I když nevím, jaké by to mělo výkonnostní dopady, protože by to znamenalo vytvořit na každém adresáři v systému jeden watch. Někdy to zkusím změřit.
Pak je treba jen udaje ulozit, vyhodnotit a podle nich pri staru nekde v initscriptech spustit demona, co bude mit nizkou I/O prioritu (pres ionice -c 3) a seznam souboru, co proste jen otevre a precte, pripadne seznam rozsahu odkud-pokud ma soubor precist.
Takového démona už někde mám, ale je (stručně řečeno) k prdu. Aby to mělo smysl, musí takový démon fungovat dynamicky, tedy na základě dat, které má k dispozici, volit v reálném čase soubory k přednačítání (např. vědět, že když si spustím nějaké IDE, tak za chvíli budu potřebovat gcc). A to není vůbec triviální a jde o jádro celého pudla.
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
27.1.2008 01:17 Kvakor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Hmm, to by bylo opravdu netrivalni. Ja mel na mysli jenom prednacitani pri startu - pokud napr. nekdo po startu hned spusti nejakou aplikacei, co se nacita relativne dlouho, napr. OpenOffice, tak by se mu spustily stejne rychle, jako kdyz by je pred tim spustil a zase ukoncil. Napr. u onech uz zminovany OO je to u mne 9 sekund pri startu napoprve vuci trem sekundam pri startu naporuhe. Pro nekoho, kdo ma dost pameti, ale pomaly disk (typicky pripad na noteboocich), by to znamalo usporu casu, ktera by byla temer "zadarmo".

Ale prednacitat dat podle toho, co uzivatel dela, to je problem, na jehoz reseni je treba opravdu sofistikovany algoritmus. Ten by musel odhadovat, co uzivatel dela (mozna by musel dokonce chytat i udalosti z mysi a klavesnice) a podle toho dynamicky volit akce. Takovy algoritmus by musel mit prvky umele inteligence a schopnost uceni se ze sbiranych dat, navic by se musel ucit "opatrne", protoze nikdo by prece nechtel neco, co by mu pri spusteni mp3 prehravace zaclo nacitat do pameti vsechny mptrojky, co najde na disku :-) .
rADOn avatar 27.1.2008 10:28 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Kvalitní I/O plánovač je samozřejmost, o tom není třeba diskutovat.
Proto jsem psal spravny a ne kvalitni, jeden planovac tezko bude optimalni pro vsechny typy zateze. Takze co jsem tim mel na mysli nebyl jeden nejlepsi™ planovac ale moznost vybrat si.
Největší brzdou je načítání mnoha malých souborů...
Stejny pripad - zalezi na vyberu, tentokrat filesystemu. Tahle moznost me ani nenapadla, uz jsem moc dlouho mimo widli eko(no)system abych vyber filesystemu povazoval za neco mimoradnyho.

Vzato kolem a kolem, cim vic to tady ctu tim vic mam pocit ze superfetch bude pro widle velky zlepseni ale ze je to jen skryvani priznaku a ne reseni zdroje problemu.
"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
Heron avatar 27.1.2008 10:49 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Stejny pripad - zalezi na vyberu, tentokrat filesystemu.

No to ani ne. Pokud hlavička disku bude poskakovat po plotně - protože pořadí načítání jednotlivých souborů je jiné, jako jejich uspořádání na disku - tak každý FS pohoří. Najít uspořádání dat na disku tak, aby vyhovovalo všem situacím je v podstatě nemožné. V podstatě by to šlo částečně řešit změnou API tak, že OS dostane od aplikace seznam souborů, které daná app bude potřebovat - namísto součastného otevířání po jednom - a OS už ví, jak jsou ty soubory na disku a v tomto pořadí je může načíst.

rADOn avatar 28.1.2008 10:48 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Pokud hlavička disku bude poskakovat po plotně - protože pořadí načítání jednotlivých souborů je jiné, jako jejich uspořádání na disku - tak každý FS pohoří.
... a prave proto maji filesystemy pro pevne disky veci jako interni cache, readahead buffery a antifragmentacni algoritmy. Mozna se to bude zdat neuveritelne, ale vyvojari filesystemu nejsou az TAK pitomi.
"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
Luk avatar 28.1.2008 11:04 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Ale i tak - když disk během startu programu musí udělat jen 100 seeků po pouhých 10 ms, už je to vteřina navíc. V praxi to leckdy bývá mnohem horší.
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
28.1.2008 11:18 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
štart nie je podstatný, aplikácie spúšťam tak raz mesačne (napr. Seamonkey), popr raz za reboot (3-12 mesiacov, napr. xemacs)

podľa mňa sa snažíte vyhnúť sa dôsledku, a nie príčine.

28.1.2008 11:50 Ignor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
No, nevím jestli člověk, co vznáší argumenty jako "koľko užívateľov má multiuser systém?" může zároveň napsat "štart nie je podstatný, aplikácie spúšťam tak raz mesačne (napr. Seamonkey), popr raz za reboot (3-12 mesiacov, napr. xemacs)" bez ztráty tváře :-)

Nějak si nedovedu představit, že bych se např. před odchodem z počítačové učebny neodhlásil. Ale dejme tomu, že bych byl tak odvážný. Jak by se asi systém popral s těmi tisícovkami spuštěných a odswapovaných aplikací, se stovkami uživatelských sezení?
28.1.2008 15:02 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
chcel som tým poukázať na dlhovekosť aplikácií, ktoré navyše otvárajú veľa súborov málo krát.

ad druhý odstavec ... oddeliť aplikačné data od aplikácií

28.1.2008 12:10 miho | skóre: 23 | blog: Mihovy_sochory | Orlová
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Filozofie práce na desktopu, to je zase téma na celý článek. Naprostá většina lidí ale takovýmto způsobem nepracuje- aplikace, zejména ty velké, ukončuje.

Jak ale píšu v každém dílu- máš možnost si sám podle sebe určit váhy. Pokud ti po roce na pozadí běží X her, Y kancelářských balíčků, Z vývojových prostředí, P grafických programů..., tak si tam dosaď nulu.
28.1.2008 15:05 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
z môjho pozorovania je to záležitosť virtuálnych screen-ov. Ak ich človek používa, väčšinou neukončuje, ak ich nemá (napr windows), väčšinou zatvára:-)
1.2.2008 02:47 Mandarinka
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
?

APlikace, používané na tomto strojku (a hrubá spotřeba RAM v MB): Bentleyview: 120 Allplan: 150... až dejme tomu 300 Firefox: No, znáte to; navíc počítejte s tím, že se někdy třeba načítají pluginy jako quicktime X( Word, Excel 2000 obojí kolem 25 mB, tuším Winamp: 20-50 (hodně závisí na velikosti souboru) Freecommander: 20 7-zip: 20 Scannersoft: 20 XnView: 50-100 (i víc, záleží na tom, jak moc se těma fotkama hrabete a kolik zůstává přednačteno) IE7: jako firefox VLC, SMPlayer,BSplayer: vše kolem 30 OpenOffice: 150 a víc Acrobat Reader 100+

Stroj má 1 GB paměti. Nemyslíte, že kdybych všechno pořád nechával otevřené, tak bych se nedostl do problémů (i s 2 GB)? Měl bych nehoráznou spotřebu swapu; zaneřáděný taskbar... A proč to všechno? Navíc když by se nějaký program rozhodl říct si o řekněme 100MB paměti (například spuštění nějakého programu mimo standard), tak by to chvilku trvalo...
Luk avatar 28.1.2008 13:13 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Příčinou problémů je pomalost disku (především pomalost přesunu hlav). Nejlepším řešením by bylo disk nahradit něčím lepším (např. SSD), ale to v současné době není cenově přijatelné (zhruba 100 Kč/GB oproti 4 Kč/GB u disků). Zatím to tedy musíme řešit jinak, a to různými optimalizacemi. A jestliže je v systému k dispozici operační paměť, která není využita, proč ji nevyužít k tomuto?
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
28.1.2008 15:14 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
jednou z príčin problémov je imho lenivosť. Lenivosť programátorov naprogramovať svoje aplikácie lenivé. Nie "potrebujem", ale "budem potrebovať". Príklad: save dialog ... hoci nezobrazí obsah adresára, aj tak načíta jeho obsah (gtk 2.8.13)

Pamäte budú vždy pomalé a pomalšie. Ani SSD vám nepomôže.

btw, optimalizovať by sa malo vždy :-)

Luk avatar 28.1.2008 16:38 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Lenivosť programátorov naprogramovať svoje aplikácie lenivé.
Snad naopak, ne? Ale jinak souhlasím.
Príklad: save dialog ... hoci nezobrazí obsah adresára, aj tak načíta jeho obsah (gtk 2.8.13)
Tohle už jsme tu řešili. Typický případ špatného řešení.
Pamäte budú vždy pomalé a pomalšie. Ani SSD vám nepomôže.
Není pravda. Latenci v desítkách ms mít SSD nebude. Navíc u něj nezáleží na umístění dat, takže není potřeba řešit optimalizaci vzhledem k pozici.
optimalizovať by sa malo vždy
Pokud se to vyplatí. Většinou nemá smysl prodloužit čas vývoje na dvojnásobek, pokud se tím získá 5% nárůst výkonu.
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
28.1.2008 17:08 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Snad naopak, ne? Ale jinak souhlasím.
lenivé v zmysle nerobiť veci v aktuálnom čase zbytočné. Chovanie aplikácií štýlom "toto možno budem potrebovať, tak mi to priprav (thread na pozadí?), ja si neskôr na to možno počkám", a nie "toto možno budem potrebovať, tak si to teda teraz pripravím".
Luk avatar 28.1.2008 18:44 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Já jsem to pochopil jinak. Že programátoři jsou líní dělat programy tak, aby líné nebyly - tedy optimalizovat je. A to obvykle líní jsou. Nějak to udělají, ono je to desekrát pomalejší, než by to mohlo být. Nemluvě o případech, kdy někdo použije operačně složitý algoritmus (např. O(n^2) nebo dokonce O(m^n)), protože si řekne: "Vždyť mi to chodí rychle.", a přitom to zkouší na velmi malých datech. Ale běda, když to někdo poštve na trochu větší data.
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
28.1.2008 17:12 Ladicek | skóre: 28 | blog: variace | Havlíčkův brod
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Lenivosť programátorov naprogramovať svoje aplikácie lenivé.
Snad naopak, ne? Ale jinak souhlasím.
Myšleno zřejmě bylo psát aplikace tak, aby nedělaly hned, co mohou udělat později :-) Tedy ne lenivé z pohledu výkonu, ale z pohledu množství vykonané práce. Prostě něco jako kapitola 3.5 v SICP :-)
Ještě na tom nejsem tak špatně, abych četl Viewegha.
28.1.2008 19:19 Jirka P
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Myšleno zřejmě bylo psát aplikace tak, aby nedělaly hned, co mohou udělat později
Tohle by bylo asi na delší diskuzi, není až tak jednoznačné, co je správně. Buď můžete
  • být líný a provádět věci více méně sériově (musíte čekat, než víte, že tu práci budete potřebovat)
  • být horlivý a (snad) provádět některé věci paralelně, s tím že možná nějakou práci na konci zahodíte
Samozřejmě, že provádět práci zbytečně a navíc sériově je z hlediska času běhu jednoznačně horší než oba tyto přístupy. Na druhou stranu, může být lepší z hlediska zabrané paměti (viz Haskell).

Nicméně rozhodnout mezi těmi dvěma možnostmi je dost těžké, vpodstatě pokud máte přebytek prostředků (třeba, ale nejen CPU), vyplatí se paralelizovat a spekulovat, ale ani tohle není 100% zvlášť když ty prostředky sdílíte.
Josef Kufner avatar 28.1.2008 21:33 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Pamäte budú vždy pomalé a pomalšie. Ani SSD vám nepomôže.
Není pravda. Latenci v desítkách ms mít SSD nebude. Navíc u něj nezáleží na umístění dat, takže není potřeba řešit optimalizaci vzhledem k pozici.
Ono hlavně taky ten procesor nebude stačit. Datové struktury, které Gtk používá v TreeView jsou poněkud neefektivní. Jediné co to umí jsou seznamy a stromečky, které se obtížně a pomalu procházejí a celé to trvá nechutně dlouho. Je úplně jedno jak rychlý disk bude. Než Gtk vyrobí seznam, než ho patřičný widget zobrazí, než se to seřadí, než se tam umístí kurzor,... blé...

Krásným příkladem ja gmpc vs. xmms a vyhledávání v seznamu skladeb (v xmms klávesa 'j'). Při stejném množství položek v seznamu to xmms stíhá v reálném čase (rychleji než píšu na klávesnici) a gmpc asi minutu chroustá. Do zdrojáků jsem koukal a gmpc nic zvrhlého ani náročného nedělá. Položek je cca 14 297.
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
Josef Kufner avatar 28.1.2008 21:42 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
A teď jsem kouknul do zdrojáků xmms a to to dokonce dělá hůř než gmpc. xmms seznam vyprázdní a vytvoří znovu, gmpc jen nastaví filtrování v seznamu.
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
Luk avatar 28.1.2008 22:25 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
vím ;-)
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
28.1.2008 14:23 dustin | skóre: 62 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Pokud spouštíš Seamonkey jednou za měsíc, zřejmě nepoužíváš flash plugin.
Heron avatar 28.1.2008 17:28 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
ale vyvojari filesystemu nejsou az TAK pitomi.

Ulevilo se ti alespoň? Pokud vezmu za příklad těch 100 Lukových souborů, tak všech možných pořadí jejich čtení je:

93326215443944152681699238856266700490715968264381621468592963895217\
59999322991560894146397615651828625369792082722375825118521091686400\
0000000000000000000000

Pro tohle nelze žádný FS optimalizovat. Kdyby ten FS dostal od aplikaci informace o souborech, které bude potřebovat, mohl by si je nachystat do cache a číst je v pořadí v jakém jsou uloženy na disku. Ve chvíly, kdyby je program skutečně potřeboval, již by byly v RAM.

28.1.2008 17:40 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
no, myslím, že tento prístup by bol hoodne veľký patch :-) plus priority, plus no-disk-cache operácie, plus runtime zmena. Aplikácia bežiaca v popredí má iné nároky ako v pozadí, a pod.
27.1.2008 14:34 miho | skóre: 23 | blog: Mihovy_sochory | Orlová
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
bude taky neco o eventlogu ?

Už bylo- čtvrtá část, oddíl "Pro voyery" :)
26.1.2008 22:15 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Existuje vobec v linuxe nieco ako top pre I/O?

Uz viackrat som to potreboval, vacsinou si len podla "ps ax" tipnem, co asi pracuje s diskom.
Project Satan infects Calculon with Werecar virus
Luk avatar 26.1.2008 22:45 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
iotop ?
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
26.1.2008 23:10 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Nemam v kerneli zapnutu podporu ioaccounting (/proc/self/io) :-(, ale dik, nastudujem si to
Project Satan infects Calculon with Werecar virus
27.1.2008 08:27 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Tak s distribucnym kernelom to nepojde, musim mat zakompilovanu podporu CONFIG_TASK_IO_ACCOUNTING
Project Satan infects Calculon with Werecar virus
27.1.2008 10:29 fracty
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Je to tu moc pěkně popsané, ale zdá se mi, že jste nevěnoval moc času tomu hledání/zkoušení.

imho s prelink/preload se dá dosáhnout ještě lepších výsledků než s SuperFetch. Další důležitá věc je, že plno notebooků s Vistama ani ten SuperFetch nevyužijí, mají zaplácanou pamět plno blbostma {Symantec Firewall a já nevím co jim tam ještě výrobci dávají} a ten systém je i s těma skvělýma vychytávkama neuvěřitelně pomalý.
Heron avatar 27.1.2008 10:52 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
V tom případě je chyba na straně výrobce toho NTB (např ACER a jeho NTB s 512MB RAM). Visty bych na PC s méně než 2GB nepustil, za optimum bych viděl 4GB.
27.1.2008 11:48 miho | skóre: 23 | blog: Mihovy_sochory | Orlová
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Prelink je metodou jak ulevit při startu aplikace _procesoru_ takže stoji trochu stranou zájmu tohoto dílu. Je to ale zajímavý námět na jeden díl- jak se liší dll od dynamických/statických knihoven v linuxu, jak je řešená meziprocesová komunikace, těžkotobážní procesy ve windows vs procesy v linuxu, thready, síťování, oops to je námět na několik dílů ;-)

Na preload se podívam. Jak už bylo ale řečeno výše, obávám se, že ádro neposkytuje nyní dostatek údajů pro běh takového démona.
27.1.2008 15:41 miho | skóre: 23 | blog: Mihovy_sochory | Orlová
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Prozkoumal jsem zběžně preload. Tady je asi nejrelevantnější čtení http://preload.cvs.sourceforge.net/preload/preload/doc/proposal.txt?revision=1.1&view=markup

Zpusob predikce je velmi zajímavý a odlišný od toho, který je aplikovaný v superfetchi. Nedokážu posoudit, zda je lepší predikce typu (množina spuštěných programů) -> příště spuštěný program nebo (uživatel, den v týdnu, čas) -> příště spuštěný program.

Je tam každopádně limitace, která již byla zmíněná dříve. Vyvází se z výpisu mapy paměti procesu a to je podle mě málo. To může být jen zlomek dat načítanýchpři startu aplikace- binárka, knihovny, mmapované soubory. A neřeší se které části souboru je třeba načíst.

O tomto programu jsem nevěděl a moc rád bych byl kdyby se našel nějaký uživatel. Je to v nějaké distribuci implicitně zapnuté nebo vůbec obsaženo? CVS mi přišlo dosti mrtvé.
Luk avatar 27.1.2008 16:13 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Kdysi jsem to zkoušel. Nepřipadalo mi, že by se práce nějak znatelně zrychlila - testoval jsem to ale s 512 MB paměti, což je dost málo. Projekt mi připadá mrtvý. Jsou tam sice nějaké commity před 8 měsíci, ale jinak se nic dalšího neděje.
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
27.1.2008 13:27 jenda
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
uz je tech dilu v tom blogu nekolik, presto mi porad unika ta havni myslenka, co autor sleduje. Chce prokazat, ze skutecne plati, ze kazda hul ma dva konce?
27.1.2008 14:31 alvyn | skóre: 3
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Jednak ukazuje, že Visty nejsou tou "sračkou" za kterou jí spoust lidí milně pokládá. S čím musím po týdením průzkumu souhlasit. Navíc porovnáním ukazuje, co by stálo zato "okopírovat" v Linuxu. Pěkně se to čte a je to zajímavé.
Luk avatar 27.1.2008 14:50 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Navíc porovnáním ukazuje, co by stálo zato "okopírovat" v Linuxu.
S tím okopírováním v Linuxu je to ošemetné. Mnoho věcí (zrovna třeba SuperFetch a mnoho dalších) je kryto řadou patentů. Tady nás to nemusí trápit, ale např. v USA ano a proto i když třeba implementace vznikne, v mnoha distribucích nebude.
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
27.1.2008 18:14 alvyn | skóre: 3
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Jasný, však proto jsem to psal do uvozovek. Ovšem speciálně tato funkce by se hodila snad všude a myslím, že způsob, jak to naprogramovat jinak nežli ve vistě se určitě najde.

ps: soráč za tu hrubku v minulém komentu a to jsem to po sobě i četl :)
27.1.2008 15:01 miho | skóre: 23 | blog: Mihovy_sochory | Orlová
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Mohl bych se vám snažit nalhat, že za celým seriálem je nějaký skrytý, vzletný cíl. Pravda je ale mnohem prozaičtější. Seriál je prostý jakékoliv hlavní myšlenky. První díl vznikl dva dny po instalaci a klidně to mohlo celé dopadnout tak, že po druhém dílu bych byl z Visty do té míry rozladěň, že by už žádný třetí díl nikdy nebyl. Podezírat mě z toho, že bych znal výsledek už na začátku je zcela liché; vždyť já ani nevím co budu mít dnes k večeři ;-)
Luk avatar 27.1.2008 15:11 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Chce prokazat, ze skutecne plati, ze kazda hul ma dva konce?
Spíš že každá p.... má dvě půlky :-D
LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
xvasek avatar 28.1.2008 09:06 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Předchozí díly mi přišly plus mínus dobře udělané, ale v tomto vidím jeden zásadní bug v sekci začínající "Pokud řešíte nějaký problém...". Já osobně, pokud řeším nějaký problém, používám v Linuxu strace. Oproti tomu ve Vistě "je nejlepším řešením vytvoření tzv. sady kolekce dat". Chápu, že nějaké řešení to je, ale rozhodně bych nepoužil přívlastek "nejlepší" a zcela jistě bych nehodnotil Vistu líp, než Linux.

Nedávno jsem řešil dramatický propad výkonnosti ERP systému - spustil jsem si strace na běžící proces a okamžitě na mě vypadlo, kde to vázne. Ve vistě bych ve stejném případě měl začít vytvářet "sadu kolekce dat"? To teda pěkně děkuju.

(Ano, nějaké pokusy o strace pro Windows jsou - používal jsem to od Razoru a teď jsem našel ještě jakésix jiné - ale rozhodně to není tak dobře zmáknuté, jako v Linuxu.)
28.1.2008 10:45 miho | skóre: 23 | blog: Mihovy_sochory | Orlová
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Strace je přeci zcela jiná kategorie. To bych mohl rovnou napsat, že ve všech systémech to je stejne páč každý má něco na způsob GDB ;-) A mimochodem, strace je i v ve windows (cygwinu)...
xvasek avatar 28.1.2008 13:02 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
Ano, máš pravdu, je to k něčemu jinému - narozdíl od toho bazmeku ve Windows to má v praxi reálné využití. :-)
Marián Kyral avatar 28.1.2008 10:53 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu Linuxáka [6]
spustil jsem si strace na běžící proces
Sákryš, mě ani nenapadlo, že by to mohlo jít i takhle. Člověk se pořád učí :-)

Díky

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.