Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).
Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Apple používá vlastní čip, kombinuje CPU, GPU, video akcelerátor a neural network akcelerátor a omáčku okolo - řadiče portů a SSD, trusted element, …. CPU část používá LITTLE.big ARM architekturu. To „little“ berte s rezervou, z analýzy snímku bylo odvozeno, že má zhruba stejně tranzistorů, jako ZEN3 jádro. Velké jádro je pak téměř čtyřikrát větší. Celkový počet tranzistorů M3 Max je 92 miliard, to je více než součet tranzistorů v RTX 4090 a šestnáctijádrovém Ryzenu 7950X.
…je z pohledu klasických desktopových PC neskutečná. V běžné kancelářské zátěži (tedy de facto iddle) s připojeným 10Gbit ethernetem to žere 11 W, to je zhruba 6x méně než běžné PC a 16x méně než můj pracovní PC s Threadripperem. I kabelový modem Vodafonu nebo Turris Omnia mají větší spotřebu. Je patrné, že to bylo vyvíjeno zejména pro laptopy. Oficiální max. spotřeba uváděná Applem je 145 W. Takové hodnoty se ale nikomu v praxi nepodařilo dosáhnout a diskutovalo se o tom, zda Apple před uvedením z nějakého důvodu nesnížil TDP. Při plném zatížení GPU i CPU (což je poměrně málo realistický scénář) jsem naměřil 120 W. Spotřebě odpovídá i hlučnost. Ta je velmi dobrá ale absolutní ticho nečekejte, protože ventilátory se nedají zcela vypnout. Škoda, těch 11 W by se pasivně zcela jistě uchladilo.
Mám konspirační teorii. Apple ten procesor udělal primárně pro youtubery. Rozeslal jim pak počítáte na recenzi; youtubeři to otestovali samozřejmě v tom, co je nejvíce zajímalo – tedy ve střihu videa, což tomu čipu jde velmi dobře, a voilà - nadšené recenze jsou na světě. Výsledky v aplikacích, které nemají specializované akcelerátory, tak fantastické nejsou. V praxi bych zařadil M1 Max někam na úroveň Intelu 12600K a RTX 3060. Což je vzhledem ke spotřebě i tak pozoruhodný výsledek.
Macy mají unifikovanou paměť – CPU, GPU a další akcelerátory sdílejí paměť. Eliminuje to potřebu kopírování dat zejména mezi CPU a GPU za cenu komplikovanějšího mechanismu synchronizace (dělalo by neplechu, kdyby CPU měnil texturu, kterou zrovna GPU používá pro renderování). Applisti tvrdí, že díky tomu Macy potřebují méně paměti než ekvivalentní PC. To je samozřejmě nesmysl – framebuffery, data OpenCL výpočtů, … které by normálně byly jen v na GPU, tak zabírají dodatečnou RAM. GPU potřebuje paměť s velkou propustností, CPU zase s nízkou latencí. Apple tyto protichůdné požadavky skloubil tak, že použil klasické 6,400 MT/s LPDDR5 SDRAM ale v zapojení s velkou šířkou sběrnice. Extrémem je M2 Ultra, který díky 1024bitové sběrnici dosahuje propustnosti 800 GB/s. To je sice méně, než highendová grafická karta ale CPU v PC s dvoukanálovou DDR5 pamětí nedosahuje ani desetiny. Ta propustnost tam je hlavně kvůli GPU, to ale neznamená, že z toho netěží CPU v aplikacích, které to využijí.
V Macboocích je SSD přiletované. V Mac Studio je ve slotu… ale pouze samotné NAND čipy (řadič je v SOC). Slot tedy není M2/NVMe ale nějaký proprietární. Výměna interního SSD tedy ani v tomto případě není možná. Což je škoda, protože příplatky za vyšší kapacity u Applu jsou naprosto absurdní (z 1TB na 8TB za 66 tisíc). Rychlosti (z hlediska IOPS i propustnosti) odpovídají běžné úrovní PCIe4 NVMe SSD. TBW Apple neuvádí a rozhodně bych nečekal ani v tomto případě nic nadstandardního.
Studio Max má HDMI, 4x 40Gbit thunderbolt (z/na externí SSD se dá reálně protlačit cca 3500 MB/s), 2x10Gbit USB C, 2x USB A, 10Gbit síťovku. Překvapivě tomu nechali i sluchátkový výstup. Žel mikrofonový vstup se tam už nevešel (není ani kombinovaný s výstupem). Takže nejde použít normální headset, musíte koupit USB headset nebo mikrofon. Apple, no. Napájecí konektor není typu C14 ale C5 (mickeymouse). Takže pro připojení k UPS potřebujete redukci.
MacOS používá souborový systém APFS. Je to moderní systém s Copy on Write, umí volumy, snapshoty, klony, šifrování, kompresi. Má kontrolní součty metadat, ale dat nikoliv. Překvapilo mě, že neumí hardlinky. Je to popravdě dost divné, protože předchůdce (HPF+) je uměl. Co ale překvapí ještě víc je, že operační systém samotný (10 GiB) je na readonly snapshotu. Aktualizace probíhá stylem klon snapshotu -> nanesení změn -> přepnutí aktivního snapshotu při rebootu. To je z bezpečnostního hlediska docela benefit, když je základ systému immutable.
Tady se od mého minulého blogu zas tak moc nezměnilo. Někoho by mohlo zaujmout, že velikost stránky je 16 kB oproti 4 kB typickým na x64 platformě. Akorát v době NVMe SSD swapování už tak moc nevadí. A swapuje to rádo. Od restartu jsem dělal jen kancelářské věci, počítač má 32 GB RAM a stejně je 1,5 GB na swapu. A také to už umí kompresi RAM.
Pages free: 19196. Pages active: 901125. Pages inactive: 880175. Pages speculative: 19736. Pages throttled: 0. Pages wired down: 119817. Pages purgeable: 7804. "Translation faults": 166312231. Pages copy-on-write: 4553142. Pages zero filled: 79514060. Pages reactivated: 7019442. Pages purged: 872983. File-backed pages: 1264996. Anonymous pages: 536040. Pages stored in compressor: 423997. Pages occupied by compressor: 121278. Decompressions: 6407691. Compressions: 7596098. Pageins: 6476463. Pageouts: 138990. Swapins: 177382. Swapouts: 272400.
MacOS umí pouze celočíselné škálování, tady v praxi buďto 1:1 nebo 2:1. Cokoliv mezi tím se řeší tak, že se to vyrenderuje jako 2:1 do virtuálního framebufferu a nechá GPU zmenšit na cílovou velikost, to vše 60krát za vteřinu. V 1:1 nevypadají dobře fonty (Apple asi rezignoval na subpixelové renderování?) a 4k na 27“ je vše příliš malé. Na 2:1 potřebujete „retina“ hustotu bodů (na 27“ to odpovídá rozlišení 5K). A cokoliv mezi tím je trochu máznuté tím škálováním na GPU. Jediné dobré řešení je koupit retina LCD. A ty jsou drahé. Drahé s velkým D. 32“ stoji 29 tisíc. Teda abyste tomu rozuměli – stojan, který si musíte koupit zvlášť stojí 29 tisíc (sic!). Samotný monitor pak stojí 165 tisíc v matném provedení.
Klávesa, která dělá většinou to, co ctrl se nejmenuje ctrl ale command. Ctrl klávesa existuje, ale děla zase něco jiného, než na PC. Aby legrace nebylo konec, tak je pořadí těchto kláves jiné na Mac a jiné na PC klávesnici. Obecně zkratky jsou zhusta jiné. A to i v ne-apple aplikacích, třeba F5 v Chrome nedělá refresh. Option 5 na české klávesnici dělá ~ místo očekávaného %. Aby to bylo legračnější, tak na klasické PC klávesnici jsou prohozené kávesy option(alt) s klávesou control(win). Klávesa del ve Finderu soubor nesmaže. Klávesou enter se neponoříte do podadresáře. Klávesy End/Home v terminálu nebo textovém editoru nepřenáší kurzor na konec/začátek řádku ale dokumentu. Červené tlačítko v záhlaví okna aplikaci nezavře. Focus myši nenásleduje kurzor, takže se neaktivní okno nedá ovládat kolečkem, musíte vždy nejdříve kliknout.
MacOS nemá centrální mixér, kde by se dalo nastavit centrálně hlasitost aplikací. Po připojení USB mikrofonu se během hovoru zdroj zvuku sám nepřepne. Nějak zaspali soudruzi z Cupretina.
Kolik aplikací je nativních pro ARM a kolik se emuluje z x64? Za celou dobu testování, a to jsem toho vyzkoušel opravdu hodně, jsem nenarazil ani na jedinou aplikaci, která by neměla nativní ARM verzi. Emulační vrstva (Roseta 2) se implicitně ani neinstaluje. Apple se s tím vůbec nemaže a vývojáři jsou na ty přechody zvyklí a vědí, že musí být pohotoví a neustále ve střehu Dám příklad. Od oznámení ukončení podpory pro 32bit aplikace na iOS do uskutečnění neuplynul ani rok a půl. Vyšel nový iOS a 32bit aplikace nešly vůbec spustit. Hotovo dvacet. Kdo to nestihl měl smůlu a přišel o zákazníky. Od vydání Windows v 64bit variantě uplynulo 17 let a MS stále 32bit aplikace podporuje a na tuty bude podporovat ještě dalších 17 let. Je třeba říct, že sám Apple v tom jde příkladem. Aplikace Applu měly univerzální binárky připravené už v době vydání. Opět by se dalo srovnat s Microsoftem, který i ve Widnows 10 stále měl pár 32bit binárek.
Tento radikální přístup k rozbíjení věcí, u kterých má Apple pocit, že je třeba to udělat má samozřejmě svoji stinnou stránku – špatnou zpětnou kompatibilitu. Aplikace a ovladače často nefungují ani mezi (každoročně vydávanými) verzemi OS. Upgrady tak bývají adrenalinovou záležitostí – budu schopen zítra pracovat? Nebudu si muset koupit novou tiskárnu? Je to taková forma planned obsolescence vestavěná přímo v ekosystému
To nahrávání tvůrcům softu jde ale mnohem dále. Apple často vyloženě tvoří problémy a pak nechá jiné vývojáře prodávat řešení. Správce souboru Finder je nepohodlný? Nevadí, kup si Forklift za 20USD s rokem updatů (takže vám realisticky vydrží v aktuální a příští verzi MacOS a pak zaplatíte znova). Máte hodně ikonek v horní listě a už se vám tam nevejde menu? Nevadí, kupte si Bartender za 16USD. Dock je neergonomický paskvil? No co, tak si kup uBar za 30USD (a za rok update za 15). Mac má primitivní schránku bez historie a dalších fíčur? Neva, Copy Em stojí jen 16USD. Mac neumí automatické připojování sdílených složek? Žádný problém, kup si AutoMountMaker. Myš má děsně divnou citlivost a akceleraci a nedá se to nastavit? Stáhni si Mousefix (to nějaký dobrák dává zdarma). Vestavěný kalendář saje? Kup si fantastický Fantastical za 5USD. 5USD na měsíc, aby bylo jasno. Android telefon se po připojení nechová jako mass storage, nedají se z něho kopírovat soubory? Nevadí, je na to aplikace. Standardní terminál je ošklivý? Stáhni si (pokud možno placený) alternativní. Okna nejdou pohodlně přichytávat na stranu? Řešení znáte. A takhle by se dalo pokračovat do aleluja.
V Applím ekosystému je zkrátka většina věci placená a stejné řešení je často na Macu dražší než na jiných platformách. Mám navíc pocit, že jsou na to uživatelé… pyšní?! Na Windows si třeba v pohodě zdarma zavirtualizujete a to i v komerčním VMware, pokud nepotřebujete variantu Workstation, což většina nepotřebuje. Parallels pro Mac zdarma není vůbec (kromě trialu), verze standard stoji 80USD a je osekaná na kost a verze Pro stojí 120USD. Samozřejmě že na rok, snad jste nečekali, že jednorázově. Na druhou stranu je to opravdu perfektně vyladěná věc. Možná příště napíšu o virtualizaci ARM verze Windows.
Naštěstí programátor toho tak moc nepotřebuje. Licence JetBrains IDE jsou přenosné, VS code je zdarma, Docker funguje, terminál Tabby je zdarma a v něm staré známé apky prostřednictvím projektu Brew. A víc v podstatě není třeba
Aplikace od Applu jsou většinou jednoduché na ovládání. Někdy ale až moc. Třeba zálohovací aplikace TimeMachine umožňuje nastavit jen 3 věci – kam a jak často (hodina, den, týden) zálohovat a které adresáře vynechat. Nic jiného – žádná exkluze typů souborů, žádné nastavení, kolik verzí nechat (postupně zaplní celý disk až pak začne starší verze mazat), žádné pokročilejší plánování… zkrátka nic.
Při nákupu Macu si připlaťte za možnost vrácení. Člověku zvyklému na linux se bude hrubým odhadem z 85 % moc hodit. Ten zbytek jsou cholerici, kteří ten krám už rozmlátili sekyrou.
Tiskni Sdílej:
Jaký z toho všeho plyne závěr?přestaňte se v tom, šťourat a normálně ho používejte...
Překvapilo mě, že neumí hardlinky.To mě překvapuje o to víc, že hardlinky běžně na APFS používám. Jak jsi dospěl k závěru že je neumí?? Co může skutečně linuxáka překvapit je že fs je, by default, case-insensitive (jako na Windows). Teoreticky se to dá změnit, ale bohužel spousta aplikací to rozbije Zvlášť Adobe je tím proslulé.
Klávesy End/Home v terminálu nebo textovém editoru nepřenáší kurzor na konec/začátek řádku ale dokumentu.Zajímavé, já jsem zvyklý že na tohle slouží CTRL+A/E takže jsem si toho ani nevšiml. Asi jsem UNIX-boomer
Na Windows si třeba v pohodě zdarma zavirtualizujete a to i v komerčním VMware, pokud nepotřebujete variantu Workstation, což většina nepotřebuje.Je nějaký důvod proč používat VMWare místo VirtualBox?
hardlinky: zapomněl jsem dopsat "na adresáře", byla to poměrně unikátní a užitečná věc.OMG, hardlink na adresář? Kde přesně to funguje? Schválně jsem zkusil
ln -d
na ext4 a "Operation not permitted"
Normy a idealy tady porad urcuje Apple slechta a ne nejaky lunix plebs!Apple používají desítky procent lidí. To opravdu není šlechta, to je spíš něco jako měšťanstvo. Šlechtici byli typicky v řádu procent, což sedí na ... víškterý systém žejo :)
Klávesa Control historicky sloužila k ovládání terminálů a pro ovládání GUI proto potřebujeme další klávesu - na Macu je to klávesa Command. Místo Alt a Alt Gr je použita klávesa Option. Pak je ještě speciální klávesa fn pro další funkce. Toto řešení má několik výhodAle vždyž počet těch meta-kláves je na obou platformách stejný: 4 (resp. 5 s AltGr). Takže to je jenom o tom, že se na Applu jinak jmenují a jsou jinak namapované. Na Linuxu když si nastavíš copy/paste na Meta+C/V, tak ti to taky bude fungovat i v terminálu...
Hodně se tady nadává na klávesnici Macu, přitom já ji považuji z hlediska programátora za nejlepší řešení.
To je hodně subjektivní názor. Pro mne je klávesnice natolik důležitá, že je pro mne prioritním parametrem pro výběr notebooku. Tím druhým je počet blokových zařízení co se do něj vejde. Bohužel svět se ale v prdel obrátil a žádný stroj, který disponuje požadovaným typem klávesnice co je v současné nabídce nemá víc než jedno blokové zařízení. Což je dost na hovno a cool leda pro blbečky.
Osobně nepatřím mezi honimíry, co se pyšní maximální ergonomií psaní. Za těch 20 let jsem zkrátka zvyklý na typ klávesnice, jaký mi vyhovuje. Píšu výhradně na notebooku, protože mi numerický blok vadí. Vše co disponuje numerickým blokem z potenciálního výběru vypadává.
Mám Microsoft Surface. Starší, ale s linuxem stále použitelný. Jenže ta jeho klávesnice je totálně na kokot, takže se na něj doma akorát práší. Nechápu který debil vymyslel, aby se F klávesy aktivovaly přes klávesu Fn.
Podobně dementní mi přijde klávesnice jakou má Lenovo (Thinkapad) nebo Dell. Klávesy Home, PgUp, PgDown a End přes Fn jsou pro mne prostě neakceptovatelné!
No a tím jsem prakticky vyčerpal veškerou nabídku. Jó kam se poděly časy, kdy si mohl člověk koupit notebook jaký chtěl a s klávesnicí jakou chtěl. Bohužel v té dnešní přehlídce bídy a utrpení, toho moc na výběr není. Proto když se mě někdo ptá, jaký notebook si má pořídit, doporučuji Apple. Ne proto, že by to byl úžasný software, který nemá alternativu. Ale proto, že se drží stejné linie jako já a to že základní elementy, jako jsou ovládací prvky, mají zůstat pokud možno neměnné.
To co mě sere na MS Windows je, že co verze, to každý pes jiná ves. A kreativita a představivost veškerých současných výrobců notebooků končí na tom, že kopírujou Apple, kterému stejně nemají šanci konkurovat, protože si obšancoval výrobce a veškerou konkurenci, která stála za řeč zničil.
Ale to těm, co jsou zvyklí na tu hrůzu které u Apple říkají klávesnice vadit nemusí.
Podobně dementní mi přijde klávesnice jakou má Lenovo (Thinkapad) nebo Dell. Klávesy Home, PgUp, PgDown a End přes Fn jsou pro mne prostě neakceptovatelné!BTW: "Thinkpad T25 klavesnice" z 2017 je v podstate 7rada ala T420 + podsvicena :)
Jo a v levém dolním rohu má být "Ctrl" a ne klávesa "Fn". U HP svého času umožňovali v biosu tyhle klávesy přehodit. Měl to takhle můj první pracovní notebook u kterého jsem si také na stávající rozhození kláves za ty roky co jsem ho používal zvyknul – HP Compaq nx6125. Měl jsem ho 3 roky (2005–2008) slabinou bylo chlazení, proto jsem si pro další notebook cíleně pořídil kvalitní chladící podložku. Stejné rozložení mělo i MSI PR210X, které mi sloužilo 4 roky (2008–2012) než ho nahradil stávající HP ProBook 6475b který jsem cíleně chtěl kvůli klávesnice. Ten mám už přes 11 let a jsem s ním tak spokojen natolik, že mám doma v záloze připravený identický repas, až umře. Jenom přehodím disk.
Pořídil bych si místo něj 14 palcový HP ProBook 445 G10, ovšem to by musel někdo vyndat hlavu z prdele a umístit do něj konektor pro ještě jeden NVME disk, jelikož nejsem blázen abych svěřil svoje data jednomu blokovému zařízení na tak pofiderní technologii.
Neměl jsem v ruce Surface, ale u všech ostatních (které jsem měl) šlo Fx nastavit jako default a speciality přes Fn, včetně Mac a Dell. Letmým google se zdá, že Surface to umí taky, i když má pak více kolizí z Home, End apod. Za mě tohle celkem ok, teď je můj primární Dell a mapování Home, End, PgUp, PgDown na šipky jsem si rychle zvyknul, i když třeba Home a End jsou i nahoře...Mám Microsoft Surface. Starší, ale s linuxem stále použitelný. Jenže ta jeho klávesnice je totálně na kokot, takže se na něj doma akorát práší. Nechápu který debil vymyslel, aby se F klávesy aktivovaly přes klávesu Fn.
V Applím ekosystému je zkrátka většina věci placená a stejné řešení je často na Macu dražší než na jiných platformách. Mám navíc pocit, že jsou na to uživatelé… pyšní?!
možnáže proto se snažej vyhnat věčinu 'technicky zdatnejch' uživatelů na jiný (víc lepšejší :P :P) platformy, páč když je vyženou pryč tak jim tam nezustane nikdo normální kdo by jako vyrobil ňáký foss řešení který by ale zase jako nadruhou stranu vohrožovalo rejžování na bfučkách který si ty 'dodělávky' systemu musej kupovat :D ;D
seznam podporovaneho HW tak to jsou vsechno 10+ let stare vykopavky na ktere uz zadny OEM nic nedela. Takze ficuru mame ale prakricky efekt je nula cela nula cela nulane ze fwupd se pouziva na vice pocitacu nez je s macOS navic ty sam ses divil ze by v ramci update systemovejch balicku by nejaky nastroj snad aktualizoval i FW...
Protoze linuxova komunita se neumi domluvit.No jiste, to free trrrrrh.
Byli doby kdy jsem aktivne prispival do x projektu, kdy jsem hlasil bugy a autori projektu na kriticke bugy srali do te doby nez vznikl fork ktery tyhle bugy resil a zaroven nicil jiz funkcni veci.To je pravda. Me se to stalo minimalne, ale drtiva vetsina volicu nadavala.
Tohle se stalo pro muj desktop neudrzitelne a tak jsem objevil macos kde vse neni konfigurovatelne ani perfektni ale clovek nemusi resit spousty veci.Toto se mi libi cece, nechat si nakopat gule, nebo tesne vedle nechat popustit jazyk? KDE/Linux ftw, woe!
Na Windows si třeba v pohodě zdarma zavirtualizujete a to i v komerčním VMware, pokud nepotřebujete variantu Workstation, což většina nepotřebuje.Nemusíte hledat placené řešení. UTM.app https://github.com/utmapp/UTM/releases/tag/v4.4.4 Virtualizovat a emulovat můžete v podstatě cokoliv.
tak leti na AWSTakze jsi jen dalsi okboomer lama co server nevidela ani z rychliku...
Tam je klasikou Qemu a na nem postavena Lima/Colima nebo Leeloo Dallas Multipass. Dnes v podstate neni zadny rozumny duvod mit doma linux pro vyvojare na realnem zeleze.To ale znamená muset všechno vždy běžet v kontejneru. Kontejnerový SW sice vývíjim taky, ale je fajn mít možnost si spustit něco lokálně, třeba nějaké testy nebo prototyp. Zrovna teď dělám jeden větší refaktor a mít možnost si napřímo zkompilovat prototyp, spustit, interagovat s tím, připíchnout debugger apod., aniž bych musel pokaždé vytvářet/patchovat docker image, žonglovat nějaké port forwardy, bind mounts atd. nebo nedej bože s**t se s docker compostem... Ano, samozřejmě, vim že so to dá docela zautomatizovat, můžu mít nějakej tilt nebo něco, kterej si všimne, že jsem tu věc překompiloval a zařídí docker image a ty všechny šaškárny okolo... Ale i tak to je vo*er navíc, jsou to další vrstvy mezi mnou a tím SW ... a to všechno kvůli čemu? Ano, Apple ekosystém není špatný, ale zas tak dobrý, aby tohle ospravedlnil, z mé zkušenosti není...