Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dávám Windows šanciDávám Windows rok, maximálně dva
Nemyslim si, ze by moje posty byly dostatecne stylisticky a pravopisne na vysi aby z toho mohl byt clanek. Sam to do poradku dat nedokazu a spolehat na to, ze to udela redaktor nelze. To jsem udelal jednou a krute se mi to vymstilo. Chyby zustaly, videa prevedene do flashe a umistene na server nebyly. Zato cenzura provedena byla. A to jsem jim to dal zdarma.
Za takovych podminek si to radsi vystavim zde a po tydnu-dvou na svuj blog.
Do zdrojáku vas kouknout nenechají. Pokud ano tak podepíšete takové NDA, že upsaní duše ďáblu je vedle toho prý novoročním přáníčkem.Vzpomel jsem si na knihu "Dobra znameni" od Terryho Pratchetta a Neila Gaimana, kde na Zemi naturalizovany demon Crowley poslal licenci od softwaru do sveho pocitace kolegum dolu do oddeleni smluv s poznamkou "Hosi, ucte se".
Jsem rád, že na unixech už je to desítky let správně.Někteří si to zjevně nemyslí.
usr
jmenuje usr
a co do háje za etc. je v adresáři etc
. Jediné, co je mi na tom příjemné, jsou malá písmena – hledání shiftu při bušení adresářové cesty je pěkný opruz (ale za rozumnější bych považoval mít doplňování názvů case-insensitive).
Moc pěkný článek. A úvod k seriálu, jak (snad správně) tvrdí nadpis a konec zápisku.
O Windows OS se nezajímám a momentálně se ním setkávám pouze v práci (nejblíže na desktopu kolegy sedícího vedle mně a nejiteraktivněji jako pouhý uživatel Citrix aplikace bežící na Win2k).
Díky za shrnutí, člověk se tak aspoň v kostce doví pár novinek i z tohoto světa...
Pěkný článek, si lehce tendenční, ale snaha o objektivnost tam je.
Zkušenosti s 3.11 až 98 (verze ME a NT mě minuly) byly tristní.
Většina linuxáků se tehdy (někteří ještě dnes) pěkně ztrapňovala. Porovnávala "superstabilní" Linux s "padavými" Windows. Tehdy jsem dost nechápal a považoval linuxáře za partu pošuků, protože jsem pracoval na NT4.0, které mi nikdy nespadly. Tím, že se smáli Windows jako "nestabilnímu" systému v podstatě dokazovali svou neznalost (a nebo to dělali záměrně). NT4.0, považuji za druhé nejlepší Windy, po W Server 2003. Toto jsou skuteční partneři pro porovnání. Stabilitu porovnávat ale nelze. NT mi za 3 roky nespadli, W2k3S taktéž. 0:0
Třeba proč při kopírování velkého souboru vyhazuje stránky běžících aplikací z paměti je mi záhadou.
Ale zachovávají cache i jiných souborů. Na rozdíl od linuxu, kde zahodí cache všech souborů a má ji jen pro ten jeden velkej, který člověk potom už nepotřebuje.
Tiskni
Sdílej: