Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:39
Tiskni
Sdílej:
Rusky kosmicky program byl daleko pred americkym. Rusove meli daleko silnejsi raketu a proste meli celkove naskok.
vychadzalo vsetko na prvy pokus? myslis tie desiatky rakiet z 50-tych rokov, ktore videli krajinu max. z vysky par desiatok metrov?
myslis niekolko pokusov, kedy na obeznej drahe neuspesne skusali spojenie modulov?
myslis apollo 10, ktore len obkruzilo okolo mesiaca a vratilo sa spat? (planovane, A10 nemalo zostupit na mesacny povrch)
ano, asi to bude naozaj na prvy pokus.
První pokusy opravdu nebývají šťastné, jako třeba Mariner-1, který - podle legendy - v důsledku záměny čárky za tečku při děrování fortranského programu do děrného štítku místo Venuše krátce po startu prozkoumal dno Atlantického oceánu, což se jinak dá provádět mnohem levnějšími prostředky
Mnohem hůře dopadlo Apollo-1, ve kterém přímo ve výcvikovém středisku uhořeli všichni astronauti, protože si nikdo neuvědomil, že v čisté kyslíkové atmosféře hoří i hřebík plamenem!
A pokusy v padesátých letech skutečně stály za to, Američané si roky nepříliš úspěšně hráli s ukořistěnými německými V-2, až v sedmapadesátém s hrůzou zjistili, že Rusové můžou zasáhnout jakékoliv místo na Zemi, a oni jim to nemají čím oplatit :-O
Je tazke uverit ze preslo 40 rokov a odvtedy sa na Mesiaci nic nedeje - max. tak na ISS sa robi (par km nad zemou, dalej sa ludska noha neodvazi (napr. preco stale nieje stala obezna stanica ako ISS ci MIR aj nad Mesiacom?)) a dovtedy kralovala MIR.
Vysvětlení je jednoduché - pro Měsíc nemáme žádné využití. Američané letěli na Měsíc z čistě propagandistických důvodů - Rusové měli první družici, prvního psa a prvního člověka ve vesmíru, takže USA musely dobýt Měsíc. Náklady a praktické využití nikdo neřešil.
Na sa mohol vyvinut zivot aj preto ze mame Jupiter a Saturn ktore nas chranie pred takymi sutrami.... taky mensi suter ktory asik preletel cez tu zonu Mars-Jupiter-Saturn vyhubil dinosauri.
Na zemi sa mohol vyvinut zivot aj preto ze mame Jupiter a Saturn, ktore nas chrania pred takymi sutrami.... taky mensi suter ktory asik preletel cez tu zonu Mars-Jupiter-Saturn vyhubil dinosauri
Ludska hlupost nema hranic. Chlapce vy nemate predstavu ako tie roky vyzerali a co sa dialo. Vy vobec neviete co znamenala studena vojna. Vy nechcete vediet, ze tato vojna za par desatroci priviedla na svet atomove bomby, prudove a nadzvukove lietadla, jadrove elektrarne, pocitace, lasery a konecne rakety a cloveka vo vesmire a na mesiaci. Ze pristavali sondy na Venusi a Marse, to vsetko v priebehu jedneho desatrocia od vobec prveho uspesneho vypustenia satelitu. Mesiac bol prosto vyvrcholenim tejto doby. A zaroven totalnym vycerpanim ako technologickym tak ekonomicky a to pre obe strany. Na desiatky rokov!
Preco sa nepytate, preco dnes necestujeme cez kontinenty vsetci nadzvukovymi lietadlami hoci take boli uz v 60-tych rokoch? Jediny historicky typ v par kusoch lietal pre par bohatych. Lebo je Vam v tom malom mozocku nejako jasne, ze je to ekonomicky nesmierne neefektivne. A lety na mesiac boli este milion krat drahsie a naviac zbytocne. Mali v tej dobe jediny skutocny vyznam. Ideologicku vyhru, ukazat kto je silnejsi a odradit protivnika od pripadneho utoku.
Dnesna mladez zije v zaplave americkych filmov plnych pocitacovych trikov, hier a vymyslov. Spolu s nizkym vzdelanim s historie drzo vynasa sudy nad obdobim ktore nepozna a pouziva pri jeho hodnoteni dnesne a naviac pokrivene kriteria.
+1
A zaroven totalnym vycerpanim ako technologickym tak ekonomicky a to pre obe strany.
Byla ukončena studená válka, přešla motivace v pokračování v závodě. Zmizela stimulace k vývoji. Jedna strana byla vyčerpána.
A lety na mesiac boli este milion krat drahsie a naviac zbytocne.
V rámci přípravy na ně vůbec nebyly vyvinuty nové materiály, vůbec nedošlo k pokroku techniky vedlejším efektem...
Spolu s nizkym vzdelanim s historie drzo vynasa sudy nad obdobim ktore nepozna a pouziva pri jeho hodnoteni dnesne a naviac pokrivene kriteria.
Až na to, že ta tehdy-mládež nemohla o té době vynášet soudy založené na něčem jiném než na jejím tehdejším vidění světa, dějepis se na školách (zvláště u nás) učil do konce druhé světové války a dále nanejvýše pokřiveně. Dnes má mládež (samozřejmě v závislosti na kvalitě vyučujících) možnost historického náhledu. Protože ve školách se v dějepise neučí současnost, nýbrž historie a tedy události z doby před dvaceti a více lety.
S vasim hodnotenim, ze jedna strana bola vycerpana hlboko nesuhlasim, lebo som to nepisal v suvislosti s ukoncenim studenej vojny ale zavodov o mesiac. Ano to zbytocne som si mohol odpustit, ale z hladiska pokroku techniky atd. bol aj odber vzorkov automatom rovnako hodnotny, ze? Alebo si myslite, ze sucasny vyzkum napr. Marsu bez ludi znamena koniec pokroku?
O ludoch co splietaju konspiracne teorie si nemozem mysliet nic ine, len to ze maju nizke znalost historie.
Je jasne, ze kde bol clovek to sa pocita. Ja osobne si uspech americanov vysoko vazim a tu dobu som zazil takze mily mlady pan skuste radsej bojovat so zastancami konspiracnych teoorii ak mate nejake dalsie argumenty. Pripadne si budem mysliet, ze potrebujete len byt v opozicii.
...som to nepisal v suvislosti s ukoncenim studenej vojny ale zavodov o mesiac.
Prostě program Apollo byl nahrazen projektem jiným.
Ano to zbytocne som si mohol odpustit, ale z hladiska pokroku techniky atd. bol aj odber vzorkov automatom rovnako hodnotny, ze?
Ta technika se rozvíjela i v souvislosti s nasazením člověka do projektu. Mj. bylo zkoumáno chování lidského těla v daném prostoru.
Alebo si myslite, ze sucasny vyzkum napr. Marsu bez ludi znamena koniec pokroku?
NASA má v pláno jednou vyslat na Mars i člověka a snad se s člověkem vrátit i na Měsíc.
O ludoch co splietaju konspiracne teorie si nemozem mysliet nic ine, len to ze maju nizke znalost historie.
Nebo hledají problém tam, kde není. Ale v některých případech se konspirační teorie hodí... nebo snad věříš oficiálnímu vysvětlení 11. září?
...skuste radsej bojovat so zastancami konspiracnych teoorii ak mate nejake dalsie argumenty.
Já s nimi nemám potřebu bojovat, protože s nimi se (alespoň v tomto případě) člověk rozumné diskuze nedočká --- budou furt opakovat, že se ta vlajka hýbala.
to možná řada z vás čeká ode mneProto jsem se neobtěžoval...
On to nebyl až takový zázrak jako spíš pěkná dřina, zvlášť když při přistávání tu metrákovou kalkulačku (říkali tomu počítač) tak zahltily údaje z omylem nevypnutého radaru, že se dostala do čtyřsekundového skluzu a přeletěli cílovou oblast. Těsně před tím než se rozmázli do měsíčního prachu to Armstrong převzal a přistál na ruční řízení Koneckonců to byl pan Pilot, odkazovala na to i výborná Eastwoodova komedie Vesmírní kovbojové. Těch několik tisíc potencionálních poruch z větší části pokrývalo několikanásobné jištění důležitých systémů, takže částečná funkčnost lodi zůstala zachována i po výbuchu Apolla 13... On to Gagarin měl také 50:50, takže na tom byli docela podobně. Bohužel si v důsledku toho v NASA dodnes myslí že když to zvládli jednou, zvládnou to pokaždé, což se nepotvrdilo v případech Challengeru a Columbie
N.A.S.A. - Need Another Seven Astronauts
To jsme na tom podobně, a co ještě když si člověk uvědomí že ho tenkrát vlastně přišroubovali na špičku vojenské rakety místo vodíkové bomby, přičemž ten jeho Vostok nesměl být těžší, protože by na to ta raketa prostě nestačila! Stojí za to podívat se do Leteckého muzea v Kbelích, v čem letěl skoro o dvacet let později Remek, žádný velký luxus to také nebyl
O to zajímavější je, že dnešní ruské Saljuty, které spolehlivě a pravidelně zásobují ISS, jsou v podstatě stroje zkonstruované v sedmdesátých letech, podobně jako americký raketoplán, který je ale pro NASA šílený vysavač peněz. Rusové sice postavili a otestovali Buran, který na rozdíl od tehdejšího Space Shuttle bez problémů zvládl celý let včetně přistání na autopilota (a neodpadla z něj přitom jediná dlaždice!), ale rychle zjistili že tahle stotunové kráva je dobrá tak do sci-fi, ale pro normální provoz ani trochu.
Tak jsem si ta videa dobře prohlédl, a zrovna u té trojky je vidět že se ta vlajka pohupuje moc snadno - bez odporu vzduchu Podle mě je to dobrý důkaz.
Ano, padá, na tenhle pokus jsem si zrovna nevzpomněl, které to Apollo to bylo jak to zkoušeli? I když tohle dokázal Galileo už někdy kolem roku 1600 a stačila mu na to šikmá věž v Pise Kvantová mechanika se bude těžko vysvětlovat někomu, kdo nechápe pořádně ani princip páky a neumí počítat procenta, znám takových lidí spoustu
I když, učenci se také kdysi mohli přetrhnout, kdo jako první dokáže existenci flogistonu.
"Je 0,999....(nekonečně mnoho devítek) rovno jedné?"
AnoTak, a tím jste se prozradil. Existuje konsistentní aritmetika, ve které je správná odpověď ne
Existuje konsistentní aritmetika, ve které je správná odpověď neJaká aritmetika?
:Existuje konsistentní aritmetika, ve které je správná odpověď neTo je prostě nevýhoda zjednodušení, u kterých chybí přesná specifikace, potom si to každý muže vyložit jak chce - viz klasický chyták "Kolik je jedna plus jedna" bez upřesnění v jaké soustavě se počítá, jak je definován operátor plus atd. Správně by tam měla být poznámka, že se jedná o reálná čísla a aritmetika použitá v důkazech je definována právě nad tělesem reálných čísel, ale vzhledem k tomu, že jsem to nadhodil jen jako ilustrační problém a "spoiler" byl jen pro ušetření googlení, jsem to nepovažoval za nutné. BTW: U toho druhého problému (s tím letadlem) je to ještě horší, protože zatímco první problém je jen čistá matematika, ten druhý je reálný fyzikální systém a je otázka, jak moc ho můžeme idealizovat, aniž by z toho nakonec nevylezlo něco úplně jiného.![]()
> Věříme matematikům, že 0,9 s peridou = 1? Máme Robinsonovu aritmetiku.
I v robinsonove nestandardni aritmetice je AFAIK 0.9 periodickych = 1. Protoze se jedna o konzervativni rozsireni aritmetiky o nestandardni objekty - platnost tvrzeni o standardnich objektech se nemeni.
Na Měsíci je šetkrát nižší gravitace, takže se tam padá a vstává mnohem příjemněji než tady doma, a také moc hezky poskakuje, když se padá šestkrát pomaleji Druhá vě je, že v jakékoliv gravitaci, i nulové, zůstává zachována hybnost, takže pro uvedení tělesa do pohybu je potřeba stejný impuls síly, to to vstávání naopak komplikuje. Třetí věc je to, že tam byli nabalení v několika "vaťácích" a na zádech táhli bágl, který by na Zemi sotva zvedli, moc se v tom fakt hýbat nedalo, byl rád že se škubnul tak, aby ho to aspoň trochu postavilo... Kdyby visel na drátech, tak by snad neupadl, a ty černé dráty by naopak měly být vidět proti světlému měsíčnímu povrchu, že by je natřeli lesklou a ne matovou barvou, to se mi nechce věřit.
V tom odkazovaném článku na cdr je i popis té televizní kamery, chybí tam jedna drobnost - na Zemi přicházel TV signál v rozlišení 220x220 s 10 snímky za sekundu, ten se zobrazil na "speciální televizi", z obrazovky které to teprve potom snímala běžná televizní kamera. V televizi jsem párkrát ve velmi starých záznamech zahlédl hodně zajímavé efekty, způsobené odleskem světla v úplně jiném místě obrazu, nebo jen odrazem světla na čočkách objektivu, ještě z osmdesátých let si vzpomínám na dost divné jevy třeba z Televizních novin, ale tenkrát se to bralo jako samozřejmost, daná tehdejší technikou.
Jestli na něco nevěřím, tak je to Boeing co narazil do Pentagonu, ať jsem si to maloval jak jsem chtěl, pořád mi tam chybí křídla a pár metrů místa na motory
V televizi jsem párkrát ve velmi starých záznamech zahlédl hodně zajímavé efekty, způsobené odleskem světla v úplně jiném místě obrazu, nebo jen odrazem světla na čočkách objektivu, ještě z osmdesátých let si vzpomínám na dost divné jevy třeba z Televizních novin, ale tenkrát se to bralo jako samozřejmost, daná tehdejší technikou.Myslíš takové ty světelné čmouhy způsobené jakoby dlouho expozicí? To bude imho něco na způsob lokálního přebuzení (jako u CCD).
Něco podobného jsem viděl, tam naopak betonovou zdí prošla právě jen ta hřídel motoru, ale u toho Pentagonu je to něco jiného. Je to off topic, takže jen stručně, podle oficiální verze, několika fotografií pořízených před zřícením venkovní stěny a jediného zveřejněného videozáznamu kde ale není vidět vůbec nic:
1) letadlo letělo poslední desítky metrů ve výšce 80 cm nad zemí a narazilo do přízemí budovy
2) trup letadla udělal díru asi 4x4 metry, i když je o dost větší
3) před budovou byl nepoškozený trávník a rozložené cívky s kabely
4) na pozdějších fotografiích je vidět kus vlevo do oblouku uštípnutý obrubník, prý od levého motoru, za ním ale není proražená zeď
5) 757 má rozpětí skoro 40 metrů, na budově je poškození na necelých třiceti metrech, to že se křídla složila podle trupu mi nikdo nenamluví, i proto že jsem viděl ty testy, a už vůbec nikdo nevysvětlil zmizení ocasu letadla, třeba skoro deset metrů vysokého kormidla, to do budovy nenarazilo?
6) trosky se vešly do jednoho nevelkého kontejneru, nikdo nepovolaný je nesměl vidět, kam se podělo dalších dvacet tun "trsátek"?
7) uvnitř se našel jeden podvozek z 757 a zbytky jednoho motoru, který NENÍ z 757! (hledej difuzor )
8) i kdybys tohle všechno vysvětlil, jak se tam mohly vejít motory které jsou pod křídly a mají přes tři metry v průměru?
Jen jsem narychlo zaggoglil a pár fotek našel tady. Mám ti to místo nárazu nakreslit?
7) uvnitř se našel jeden podvozek z 757 a zbytky jednoho motoru, který NENÍ z 757! (hledej difuzorHm...)
A tady ještě jednou a tady také, navíc s řadou dalších vysvětlení, obzvlášť stojí za pozornost dva obrázky, ten očesaný spodek trupu a záběr z kamery dole, kde se dá určit pod jakým úhlem to letadlo klesalo. Ale tohle je počítačový web, takže jiná otázka: je pravda že 757 a 767 jdou na dálku nuceně posadit na zem? Prý si to vymohl NORAD jako ochranu proti únosům :-P Ta letadla jsou řízená počítačem, takže pilot je tam prakticky jen od toho, aby před startem naťukal kam se má doletět a o zbytek se stará autopilot, start a přistání probíhá také podle přístrojů, takže technicky možné by to bylo...
Není to divné u tak nákladné akce a nacvičené:
1. Apollo 11 - originální záznamy neexistují, údajně v rámci úspor mg pásky byly přepsány. To co se vysílá v TV dnes, jsou z obnoveného záznamu nějaké malé TV společnostri (údajně byly nejlepší).
2. Apollo xx (nevím které, nutno vygooglit) - nedovezlo nic z Měsíce (filmy, kamínky), omylem před odletem z Měsíce vyhodoli vše s odpadky (nutnost odlehčení návratového modulu).
3. Proč, u tak pro US prestižní záležitosti, přenosy z Měsíce zajišťovali v Kanadě?
+1
Tak právě těm adresoval Buzz Aldrin svojí odpověď, viz hned v prvním příspěvku tady Já bych jim to slovy řekl asi takhle: "Kdo jsi a co jsi dokázal, ty hnido, že se odvažuješ něco takového vyslovit?"
+1 Jestli v devětašedesátém už do těch plenek vůbec dělali!
Jestli v devětašedesátém už do těch plenek vůbec dělali!
Teď mě napadlo, že možná dělali. Protože jak vykonávají ti astronauti v beztížném stavu svou potřebu? O nějakých klasických toaletách asi nemůže být řeč, protože by to hovno vyletělo do vzduchu a nešlo by to ani spláchnout . Asi si musí dát na prdel nějakou igelitku nebo plenu, aby to hovno neodletělo :).
Já jsem teda myslel ty "popírače" Ale plenky se v začátcích při kratších letech opravdu používaly. Pro delší lety to už nestačilo, museli si trochu upravit vysavač... Zrovna před pár dny se jim jeden na ISS ucpal, tak si tam hráli na instalatéry...
američani na měsíci byli, jestli vás to zajímá mějte odborné vzdělání!! a zajímavý že nikdo nepochybuje o tom že třeba pes lajka mohl být zfalšovanej! vždyť shořel ve vesmíru a nejsou žádný důkazy!
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.