Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 20:36
...firma s 50 pocitaci ... 1 milion za informacni system ...
bezne se pocita u informacnich systemu cena za 1 clienta=(1000-2000)EUR ...tedy zaokrouhlene 25-50 tKc. To software bylo tedy v nizsi cenove kategorii nez je trzni prumer. Ta firma usetrila.
...vubec nedostacuji k posouzeni vyhodnosti nakupu ...
to jsem s vami zajedno, presto potrebujeme my technicky myslici lide nejake ukazatele, abychom se mohli zacit v problematice orientovat. Ten prvni ukazatel jsem nadhodil. Necht diskuze objasni danou problematiku.
Já to nerozporuji, otázkou je, jaký software skutečně firma potřebuje. Některé stroje se speciálním programem se mohou pochopitelně značně prodražit a ušetřit se na nich nedá. Ale v oblasti serverového řešení i ekonomického sw je i v tuzemsku řada různých nabídek a lze náklady racionalizovat. Jen příklad - je opravdu nezbytně nutné, aby na všech strojích, které používají MS Office, byl tento program použit? Pokud jsou platné licence tak proč ne - ale v případě nákupu nových by mohla být někde použita alternativa.
at ma treba diskuze tisic prispevku, nech nas konecne se jednou dobrat pouzitelnych vysledku, me ty reci uz lezou na nervy.
Bod 1 - stanovme 'prumernou' strukturu nasazeni pc. Jste srozumnen s nasledujici strukturou?:
Event. to opravte podle vasich zkusenosti, nebo atz sem da nekdo podobnou strukturu, nemusi to byt hned presne 50 pocitacu
To souhlasi, rozdeleni samozrejme je o typu provozovny, ale rekneme, ze jde o mensi vyrobni firmu. Mohlo by to pro ucely nasi studie vyhovovat.
Nechme stranou hw, bavíme se jen o softwarovém vybavení. Přepokládám, že existuje fileserver, poštovní server a webový. Nějakým způsobem je řešena databáze a výstupy pro jednotlivé úseky (sklad, vedení, atd.). Vedení, administrace a účtárna musí mít kancelářský program, účetní a ekonomický program. Vše, kromě konstrukčního oddělení může mít jak linuxovou (open source) verzi, tak čistě postavenou na Microsoftu a dalo by se to porovnat. U konstrukce bych předpokládal jen Windows + proprietální software (linuxové řešení bude asi zde řídký jev) - konstrukční programy, AutoCAD, apod.
Neodhadnu situaci u těžkého provozu (asi software na míchání laků, atd.)
jsem rad, ze jsme se shodli, nyni bych rad s vami nyni odsouhlasil nektere dalsi ukazatele a okrajove podminky.
muzete s tim souhlasit ? , nebo to upravte podle vasich zkusenosti
Ano, myslím si, že tahle situace je reálná. 35 lidí jako režie je sice dost, ale dovedu si to představit (ředitel, obchodní odd., účetní, sekretářka, vedoucí provozu ..). Jestliže se jedná o výrobní firmu, počet PC a zaměstnanců 1: 2 se mi zdá dost vysoký, spíš bych to viděl na 1 : 3, odhaduji to podle kovárny, do které jsem jezdil ... ale pokud je tam konstrukční oddělení, pár počítačů to hodí.
Jinak samozřejmě vím, co je to hrubý roční plat, mám s tím zkušenosti
Dva administrátoři OK, je zastupitelnost - ale pravděpodobně by nebyli vytíženi na celou pracovní dobu (pro 50 počítačů - outsourcing?) - při zavádění systému a v prvním období asi ano.
takze to nyni spocitame prop ty uspory na systemove strance, jeste bez toho informacniho systemu:
Predpokladejme, ze
firma ma predpokladany rocni obrat 90 mil Kc (100 x 25.000 x 12 x 3 )
cena informacniho systemu 1 mil Kc / odepisuje se 4 roky) => rocni naklady 250.000 Kc
naklady na admina/y 12 x 25.000 x (1-2) = 300.000 - 600.000 Kc
mozne uspory skrz open source:
firma musi odebrat 20-50 windows+office licenci => 40-100 M$ produktu (dulezite pro body pro vypocet ceny)
cena win+cena office (M$ produkt) = 7.500 Kc
=> maximalni rocni uspora (4 roky odpis) 206.000 -135.000 = 71.000 / 4 = 17.750 Kc
Antivir: cena pro PC 500 Kc/rok
antivir za rok:
antivir max. rocni uspora = 15.000 Kc
Celkova uspora PC max = 32.750 Kc coz predstavuje 0.364 promile rocniho obratu !!
=================================================================
az prijdu ze cviceni, tak projedname ten informacni system
V oblasti, kam jezdím na chalupu, jsem slyšel o firmě, která při velikosti asi 50 počítačů před pár málo lety vydala téměř milion korun na firemní proprietální ekonomický systém, přičemž mohla evidentně ušetřit při použití jiného řešení.Nabizi se otazka: jakeho?
Před dvěma lety jedna firma obdržela nabídku na projekt, který by měl optimalizovat provozní kapitál a dalšími úsporami mohl ušetřit 30 milionů korun.
Ty úspory 30 mil. tedy souvisely s daným projektem, nebo ne? A kolik asi stál ten projekt? Bylo pravděpodobné že bude úspěšný, nebo šlo jen o myšlenku "zaplatíte nám 5 mil., a možná ušetřite až 30 mil, za předpokladu že zájem o produkt X bude o Y % větší než loni a současně klesnou úrokové míry o 1,7 %"?
Když čtu ten odstaveček o německém podnikateli, který přijímá každou nabídku na ušetření čehokoli, celkem by mě zajímalo jestli se mu tahle strategie "spoříme za každou cenu, ať to stojí co to stojí" vážně vyplácí ... Nebo že by to bylo trochu přehnané?
Pochopitelně podrobnosti neznám, ale tak jak to bylo podáno, se spíše jednalo o určitou práci navíc pro manažera s vyřizováním zakázky, jinak úspora bude 30 milionů korun v souvislosti se zvýšením efektivity práce. Ve srovnání se zisky ale pakatel .
Kdysi, v 80. letech jsem dělal (jak jinak) ve státním podniku. Můj tehdejší šéf sbíral popsané papírky a dával si je do notýsku, sepnul a psal na ně z druhé strany. Něco takového jsem v té době u nikoho neviděl. Když jsem se na to zeptal (a v podstatě pochválil), odpověděl mi, že žil ve Švédsku, kde to bylo naprosto běžné .. Vzpomněl jsem si na to při čtení dnešního článku. Totéž jsem později viděl i u bohatých německých firem. Vím, že dnes je i u nás změněné povědomí, ale dřív to bylo jedno ..Je to jen drobný příklad, racionalizace musí být samozřejmě komplexní.
Hohooo , nebo je to tim, že má ta firma ISO a musí práci pěkně dělit
Určitě nastávají případy, že pracovníci musejí leckdy dělat práci, která není příliš efektivní - buď ze zákonných důvodů nebo proto, že momentálně není práce. Konkrétně u nás švadleny natíraly v létě plot a okopávaly záhony . Pokud není zbytí, nedá se nic dělat. Tohle nepočítám.
> Před dvěma lety jedna firma obdržela nabídku na projekt, který by měl optimalizovat provozní kapitál a dalšími úsporami mohl ušetřit 30 milionů korun.
Tohle je zajímavé. Vsadím se, že neříkali 30 milionů, ale "až 30 milionů". To může znamenat i 0 milionů.
Dál by mě zajímala cena toho "projektu". Pokud má ta firma zisky v řádech stovek milionů, je velká šance, že si z ní někdo udělá hejla a prodá jí něco moc, moc, moc předraženého (zejména, když je vedení -- a v důsledku pravděpodobně i zaměstnanci -- složené z idiotů).
Dál je třeba započítat problémy s nasazením toho projektu. Pokud to bude moloch (jako že bude), tak se to bude nasazovat třeba půl roku, rok, což bude všechny jen otravovat, a nakonec to bude stejně jen zdržovat práci... Kromě toho bude třeba platit uživatelskou a technickou podporu atd. atp. Ve výsledku se na tom může i parádně prodělat.
Na tyhle "chytrácké projekty" bacha.
zdravim,
ono v ceske kotline radeji uspory nezavadet. Muze se stat, ze s novym uspornym systemem to vyjde jednou tolik draze. Vetsinou je to tak. V Nemecku to muze fungovat, protoze nemci jinak delaji a jsou o dost vice presni.
Nejlepsi uspora je podle me najmuti obchodniku a nekdy i dalsi investice.
Co se tyce opensource(Linux nebo i jiny closed-source), tak je casto prechod z jine platformy zatim drahy. Ono porizovaci cena neni vse. Nebo, ze doma Vam to chodi. Uzivatele maji nejake pozadavky a ty to casto neplni. Nebo mate nejaky rozpocet na vyvoj.
Je to o efektivnim hospodareni, ale to se ve state moc nenosi. Ale to by asi bylo na vetsi popis.
Mnou nadnesený blog byla spíše úvaha o rozdílnosti charakteru českých podnikatelů a jejich kolegů v zahraničí - i podle mých zkušeností jsou naši podnikatelé mnohem velkorysejší, pokud se týká výdajů - zejména v období, kdy to něco "nese". Podnikatel si vzpomíná na doby, kdy bral plat 2000 Kčs hrubého a zisky v řádu statisíců až milionů měsíčně jsou tak obrovské, že drobnější úspory háže za hlavu. Příklad s 30 milionovou úsporou by asi zasloužil hlubší analýzu, naznačují to i příspěvky k tomuto blogu. Možná se k tomu dopátrám, jak je to doopravdy. Jinak souhlasím, že princip "nechci tu slevu zadarmo" asi fungovat doře nebude. Vím také, že nasazení open source je v řadě případů problematické, ale pokud firma potřebuje zcela nový systém, jsem přesvědčen, že je vhodné si zadat poptávku u více firem a porovnat navrhnutá řešení. Vím, že tato firma apriori nic nehledala, než jediného konkrétního dodavatele, protože jiného neznala - a právě tohle je špatně, nikoliv vybrané řešení.
> ale výhodná byla jen za předpokladu, že bude zpracována na jimi dodaném softwaru, o kterém firma psala, jak je skvělý a jak jsou na něj hrdi. http://www.happyfoto.cz/cz/page/110/hf-asistent.html ?
Bohužel já, co mám zatím zkušenosti, tak to, že nějaká firma řekne, ušetří Vám to několik milionů znamená, že se několikanásobně zesložití celý systém fungování firmy, není to vůbec nastavené na firmu, protože ta extra profi firma to vyladí podle vlastního zisku a ne podle potřeb zákazníka.
Mám zatím zkušenosti z několika zavádění ISO ve firmách, v zavádění různých systémů ve firmách. A nejlépe to dopadlo jen v tom případě, že si zákazník udělal první analýzu vlastních potřeb a teprve na základě této analýzy vybíral nějaký informační systém. Když se první vybral informační systém na základě metody vytáhnu králíka z klobouku nebo na základě sladkých řečiček obchodníka, tak velmi často ten kupující spláče nad výdělkem.
Takže je docela možné, že těch 30 milionů ušetřil tehdy, když tu nabídku vůbec nepřijal.
Ano, souhlasím, že odmítnout něco bez analýzy je nesmysl.
Ale často takových obchodníků (přesněji spíš vnucovačů) s analýzami/informačními systémy je za měsíc x, tak se těm lidem moc nedivím. Analýzu by si měla firma nechat zpracovat, když zjistí, že jí současné řešení nevyhovuje, ne v době, kdy se vnutí nějaký "mazač medu kolem huby" do dveří kanceláře. :)
Neznám konkrétní popisovanou situaci, ale bohužel často tomu tak je. Majitel firmy většinou analýzu neodmítne, když zjistí, že ji potřebuje. :)
A pak jde ještě o kvalitu toho open source sw, a zde je velmi často kámen úrazu.
Ono je celkem buřt, kolik ten systém stojí, důležité je, kolik a co přinese.
A mohu sám říci, že pokus přejít čistě na open source mě přivedl na myšlenku zase si sw kupovat. Často je open source dosti nekvalitní zejména po stránce uživatelského rozhraní, nebo po stránce kvality. A nic jiného není.
Takže poslední kapka byl Inkscape. Odjel jsem na něm tisíce motohodin, a po sednutí ke Corelu, ve kterém jsem byl nezkušený jsem zjistil, že daný vektorový dokument udělám několikrát rychleji. Teď, když jsem se zajel (ale stále mám mnohonásobně větší zkušenosti v Inkscape), je poměr zhruba 20 minut práce v Corelu na 6 hodin pro ten samý výsledek v Inkscape. Navíc jsem mohl odložit kalkulačku, zapomenout z hlavy provádět transformace souřadnic, a nemusím mít paralelně spuštěného vima pro editaci XML z Inkscape, neboť je to často rychlejší, než přímá editace v Inkscape. Opravdu si myslíte, že open source je efektivnější? Postavte něco jako open source proti Corelu, který, jak jsem zjistil považuje spousta grafiků za ten horší vektorový editor.
Před tím další věc. Moje ex-přítelkyně chtěla vydat a vydala knížku. Když jsem viděl, co jí hodlala zpracovat tiskárna, a věda, že mám tak týden po večerech, než to tiskárna převezme jsem se rozhodl alespoň rámcově udělat v Open Office Write něco trochu lepšího. Na nic fikanějšího v typografii nebyl čas. V okamžiku, jak jsem trochu přešel přes požadavky, které Writer potřebuje pro napsání dopisu, Writer selhal. Jedna chyba za druhou. Musel jsem přejít do Wordu, kde jsem práci na rozdíl od OO úspěšně dokončil, přičemž jsem možnosti Wordu využil fakticky nadoraz.. Hotový .doc jsem pak naimportoval do OO a vygeneroval PDF. s hotovým dokumentem už OO problémy neměl. Ok, zase open source selhal.
Jestli daný ekonomický open source systém bude fungovat stejně jako Inkscape, pak je sakra pro firmu lepší zaplatit si drahý komerční ekonomický systém a rozhodně udělá mnohem lépe.
Jinak příznivou zkušenost mám s GIMPem, který mě nezklamal (jen v poslední verzi ve Windows zhoršil ovládání oken, takže jsem zjistil, že se jeho spouštění snažím už trochu vyhnout). Ale GIMP je velmi pěkný a povedený nástroj, na který budu pět chválu. Další je vim, který používám stále.
Dále sázím ve Scribusu – a kdybych to dělal profesionálně, asi switchnu na něco jiného. Ale přesto je Scribus neuvěřitelně dobrý, a dlouho jsem se divil, dokud jsem si neprohlédnul XML a nenašel tam německé názvy. Aha, pověstná německá kvalita a puntičkářství se tu vyplácí. Ale přesto, překročíte-li takových 20–30 stránek, celý Scribus je neuvěřitelně pomalý až nepoužitelný. Často se zamyslí třeba na několik vteřin, koneckonců zřídka to udělá (zejména v zápisníku) i při malém počtu stran. Při kopírování objektů, nebo změny zobrazení počátku souřadnic ukáže ve vlastnostech pěkné hovadiny, jako třeba X souřadnice =1800 mm. Je třeba kliknout do prázdného místa, pak zpět na objekt a už je to ok. Stejně tak se neaktualizují názvy v obrysovém okně a milión dalších maličkostí. Stále to ale není nic, co by mě vadilo, dělá se s tím dobře a efektivně. Na druhé straně jsem zjistil, že Scribus umí i tabulky, docela dobře a přímo – asi jsem si včas nestačil přečíst, že to neumí, jinak bych tomu věřil. Takže někdy je lépe nečíst návod. Mám dokumenty plné tabulek, kde celá tabulka je z jednoho textového rámce.
Takže ono je dosti diskutabilní, zda nulové pořizovací náklady na open source vyváží jeho problémy později – a většina open source je má. Zejména po uživatelské stránce je kvalita open source programů často dosti velmi otřesná. Ale bohužel právě toto hraje podstatnou roli při práci s ním. A druhá věc jsou nulové záruky.
Ona to jednak byla nouzovka, kdy jsem to celé musel udělat za cca 10 hodin. Pro představu – vezměte si počet stránek průměrné knihy, kdy máte jenom syrový text, k tomu haldu fotek. On nakonec ten textový procesor byla za této situace nejrozumnější volba.
Ale já miluji zkoušky žehem. Ono se pak projeví, co za něco stojí, a dá se na to spolehnout. Projeví se, co vám podrazí nohy, a co vás podrží.
A říkám, že propagátoři open source mají nemístně optimistický názor na kvalitu, použitelnost a efektivitu většiny open source programů. Pak píší věci jako „ušetřit nasazením open source sw“, ale já jasně vidím, že bohužel až na světlé výjimky (GIMP, vim, Scribus, …) si nasazením open source sw člověk moc nepomůže. Pokud opravdu potřebujete, aby to fungovalo, pak preference open source za každou cenu je docela rychlou cestou ke krachu. To bohužel říkají mé zkušenosti.
Všimněte si efektivity práce v Inkscape a Corelu, kterou uvádím. Pokud máte pocit, že lžu, klidně si to s někým rozdám, ale vím, že to pro Inkscape dopadne opravdu špatně.
Před časem jsem vyzval, že dokážu efektivitu IDE a Visual Studia někomu tím, že vytvoříme paralelně středně velký projekt. S tím, že ho budu mít hotový pomocí těchto prostředků rychleji, a bude méně chybový. Nikdo se nepřihlásil.
Já nemluvím o ničem hypotetickém. Jen o praxi. Důvod, proč se neprosazuje open source není jen v tom, že by si lidé proti open source zasedli.
A čemu se divíte? Naopak by bylo zvláštní, kdyby software, do kterého se lejou prachy a vývojáři úpí pod bičem managerů, byl horší.
Já se nedivím. To jen autor tohoto článku se diví. Já vím, že sw pod zkušeným člověkem a pod jednotným a řízeným vývojem bude s větší pravděpodobností lepší.
Open Office Writer ano, ten mě podrazí. Word mě nepodrazil, naopak mi pomohl. Takže textový procesor mě nepodrazil, podrazil mě jenom Open Office Writer.
Takže jestli jsem do té doby považoval koupi Microsoft Offce za naprosto zbytečnou, a také jsem to všude rozhlašoval, dnes už to považuji za smysluplnou investici pro řadu případů.
Já jenom doufám, že výše zmíněnou věc pak budete prezentovat při pokusu o prosazení OO a open source vůbec. Že prostě pravdivě řekněte o nekvalitě Writeru.
Možná jsem i pochopil, proč je open source často tak nekvalitní, pokud je podobný názor jako Váš více rozšířen v komunitě.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.