Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 12:47
*KU = KERNEL ULTRAS
Podle mě platí "set-top-box" == "zmrvit digitální signál a poslat ho do neúsporné analogové kraksny s bídným obrazem". Za dvě třetiny ceny nejlevnějšího set-top-boxu (tedy kolem 450 Kč) se dá koupit solidní USB tuner. V kombinaci s počítačem máš najednou doma zařízení nesrovnatelně lepší než nejdražší set-top-box na trhu. Kombinace tuneru a počítače s harddiskem a s kvalitním displejem přináší nepřebernou spoustou možností sledování, nahrávání i dalšího zpracování signálu. Set-top-box je hračka pro děti, případně berlička pro někoho, kdo {nemá, nechce, není schopen ovládat} standardní počítač. Set-top-box vlastně je počítač, jen zbytečně osekaný a nepřenosný.
"set-top-box" == "zmrvit digitální signál a poslat ho do neúsporné analogové kraksny s bídným obrazem"No.
Řekl bych, že Grunt spíš naráží na zavádějící tvrzení, že DVB-T je kvalitnější než analogový PAL.Tak, tak.
5 programů5 programů je u nás a je to ještě celkem v pohodě. Jinde šli ještě dál a IMHO je jen otázka času než tento trend dorazí i k nám. Zvláště pokud bude komplet odstřiženo analogové vysílání.
Jiná věc je, že dokonale nerušený analogový příjem má/mělo velmi málo lidíNemusí být dokonalý. Stačí když vzniklá chyba nebude vnímatelná.
Pro ně je potom DVB-T kvalitativní skok vpřed, protože je méně náchylné na degradaci při nedokonalém signálu.No.
5 programů je u nás a je to ještě celkem v pohodě. Jinde šli ještě dál a IMHO je jen otázka času než tento trend dorazí i k nám. Zvláště pokud bude komplet odstřiženo analogové vysílání.Uvidíme. Ale DVB-T se ve srovnání s vybájenou budoucností, kterou nám předkládali pár let zpět na tiskových konferencích, u nás vyvíjí neslavně. To člověk dvakrát denně slyšel, jak bude 24 programů (někdy alespoň řekli "až 24"), jak to přinese doprovodné služby pro e-government, interaktivitu ... (tomu snad nikdo s elementárním technologickým přehledem nemohl věřit). Ukázalo se to jako drahé, máme tu 4 sítě, kdy 1 je pořád testovací a porůznu nefunguje a 1 je na hranici přežití. Alespoň v DVB-S je u některých poskytovatelů kvalita ucházející. I když jiní ještě snižují rozlišení a nechávají na 1 program 1-2 Mbit/s. Aby za chvíli nezbyli jen IPTV operátoři (O2 v to nepočítám) - nekteří si dokážou kvalitní zdroj zajistit, v době nějaké olympiády dokonce jeden IPTV operátor všem zákazníkům zpřístupnil 8 streamů, které měla k dispozici ČT, v MPEG2 15 Mbit/s.
Pro ně je potom DVB-T kvalitativní skok vpřed, protože je méně náchylné na degradaci při nedokonalém signálu.O tom lze diskutovat, ale psal jsem to jako subjektivní zkušenost lidí z mého okolí. Je pravda, že poruchy analogového signálu jsou pro člověka lépe snesitelné, resp. si jich vůbec nemusí všimnout. Ale velká většina lidí to takto vnímá, protože analog měli všelijaký, třeba jen 2 programy, a DVB-T teď jede bez zaškobrtnutí.
Pro ně je potom DVB-T kvalitativní skok vpřed, protože je méně náchylné na degradaci při nedokonalém signálu.Ehm ehm ehm. Porovnej, co udělá analog, když soused zapne špatně odrušenou pračku, takže se na 100 ms výrazně zhorší signál, a co udělá DVB-T, když se mu ztratí 100 ms streamu. V prvním případě na chviličku zašumí/zazrní, ve druhém se úplně rozpadne a čekáme na další klíčový snímek. Z toho důvodu je také přelaďování u DVB-T výrazně pomalejší než u analogu.
A teď v tom samém místě na tu samou anténu jdou 2 digitální sítě bez viditelných poruch. Jistě jsou ale i místa, kde analog "tak nějak" šel, a DVB-T nejde vůbec.Já zas znám právě jen takové místa. Ale kdo ví. Třeba to může být nějakým filtrovacím algoritmem přijímače.
DVB-T v HD rozlišení je kvalitnější než analogový PAL. Mimochodem, rád bych viděl ten nezarušený alanogový PAL... Možná jsem ho kdysi dávno někde viděl, ale řekl bych, že 90% populace nikdy nemělo analogový příjem zcela bez rušení.
Je to dáno tím, že v našem DVB-T je na 1 program nedostatečný datový tok, lepší je to na satelitu, kde ČT dosahuje až dvojnásobného toku než v DVB-T.V jakém balíku? Co jsem viděl ČT24 na 19.2E, tak byl bitrate velmi nízký a obraz nebyl dokonce ani širokoúhlý.
Al Jazeera Eng: 3000-3500 kbps
BBC NEWS: 2500-4500 kbps
CBS Action (a další low-bitrate stanice): 800-3200 kbps
U ČT24 z DVB-T vidím hodnoty v tomhle rozsahu: 1700-3500 kbps
Nevím, odkud vytáhnout vstats, vzal jsem hodnoty, co jsem viděl ve VLC.Aha, takže rekapitulace:
Při přehrávání libovolného streamu/souboru mplayerem stačí přidat na příkazové řádce parametr -lavdopts vstats (při přehrávání souboru z disku a ne nějakého streamu konstantní rychlostí je ještě možné dodat -benchmark -nosound -vo null a nebude nutné tak dlouho čekat). Ten po úspěšně ukončeném přehrání vytvoří soubor vstats_*.log. Jak hodnoty číst?:
8 distribučních streamů v původní kvalitě250Mbps na stream? Štědrý provider.
DVB-T v HD rozlišení je kvalitnější než analogový PALNo, nedávno jsem zjistil, že prej se ve většině případů do těch HD kanálu jen upscaluje klasické SDčko a rozlišení 1080i se tím posílá jen pokud je tak vysílán určity pořad. V takovém případě, to HDčko určitě není … neobsahuje víc dat než SDčko. Ba naopak. Není dávno jsem na to dělal nějaké pokusy a klidně je rád zopakuju.
Mimochodem, rád bych viděl ten nezarušený alanogový PAL... Možná jsem ho kdysi dávno někde viděl, ale řekl bych, že 90% populace nikdy nemělo analogový příjem zcela bez rušení.Nic takového ani neexistuje. Ale to není důležité. Rušení může být kolik chce, jen nesmí být pozorovatelné a pokud ano, tak nesmý být šum nepříjemný.
Ten analogový signál je totiž nekomprimovaný (zjednodušeně řečeno),To neni pravda. PAL signal je 'komprimovany' orezanim vyssich frekvenci. PAL ma 576 radku (a spolu s temnymi oblastmi 625), Kdyz vezmu 4:3, tak nominalnich 768 sloupku (i kdyz realne neexistuji). Pri 25 snimkach za sekundu to vychazi na 625*768*25 samplu, takze pokud budu chtit vysilat stridave bile a cerne pixely, tak budu chtit vysilat obdelnikovy signal o frekvenci 6 MHz. PAL prenasi signaly do frekvence 5 MHz, takze u zminovaneho obdelnikoveho signalu se tam nevejde ani jeho zakladni frekvence, natoz pak vyssi harmonicke.
Existuje snad plazmová telka, která zároveň má HDMI a nemá DVB-T tuner?
Hmmm, to je prostě tahání za slovo...
... "zmrvit digitální signál a poslat ho do neúsporné analogové kraksny s bídným obrazem". ... Kombinace tuneru a počítače s harddiskem a s kvalitním displejem přináší nepřebernou spoustou možností sledování, nahrávání i dalšího zpracování signálu.Máte pravdu. Ale vtipné je, že obyčejné LCD displeje mají jen analogové (!) VGA rozhraní. Takže se to digitálně zaznamená kamerou, přes DVB-T digitálně přenese, v počítači zpracuje až do grafické karty, ta to převede na (nekvalitní?) analogový signál, který se po 2 metrech cesty kabelem v LCD zase digitalizuje. Samozřejmě tu máme DVI/HDMI, ale výrobci celkem nepochopitelně na základní modely LCD osazují jen VGA. Ty samozřejmě nelze považovat za kvalitní. A modely s alespoň PVA panelem DVI zpravidla mají. Chci jen ukázat, že analog == nekvalitní rozhodně není nutně pravda. U toho LCD, pokud to nebude extrémní rozlišení, rozdíl VGA / DVI poznáte velmi těžko (pokud to není někde zprasené). A já se mnohem radši než na plně digitální TN LCD připojený přes DVI budu koukat na kvalitní plně analogový CRT! (dejme tomu 22", 100+ Hz, 1920×1440, od velikosti a spotřeby odhlédněme, jde o analog vs. digitál)
Dnes není nejmenší problém sehnat display s DVI/HDMI. Nějaký ten analogový jsem nikdy neměl a ani mě nenapadá důvod, proč by si dnes někdo takový koupil.
Analogový signál z D-Sub kabelu je asi tak o několik řádů jinde než analogové televizní vysílání, pokud jde o kvalitu a úroveň šumu. Takže i kdyby někdo měl nějaký fosilní analogový display, je to pořád lepší řešení než analogová telka. Lepší rozlišení, menší spotřeba a všechny možnosti, které souvisí s počítačem...
Nikdo tady neřekl, že analogový == nekvalitní. Ale snad nehodláte srovnávat 22" CRT monitor s analogovou telkou, že ne. Pokud vím, analogová telka má nějakých 600 a něco řádků, což je po čertech málo ve srovnání s 1440... Argument, že DVB-T takové rozlišení nemá, taktéž moc neuznávám, protože dnešní postprocessing dokáže video zlepšit a zostřit přímo neuvěřitelně.
Už jste slyšel pojem "digitální kvalita"? Já každou chvíli, a fakt nevím, co to znamená.To bude něco jako „čínská kvalita“
Už jste slyšel pojem "digitální kvalita"? Já každou chvíli, a fakt nevím, co to znamená.Pod pojmem 'digitalni kvalita' jsem si vzdy predstavoval to, ze kvalita dat se nedegraduje kazdym prvkem v ceste, naopak je vicemene konstantni. Dobre to je videt treba na telefonnii - u digitalni site je hovor pres pulku zemekoule vedeny je az na vetsi latenci ve stejne kvalite reprodukce jako lokalni hovor, oproti tomu u ciste analogove site by cestou prosel pres spoustu zesilovacu a nachytal spoustu sumu.
Už jste slyšel pojem "digitální kvalita"? Já každou chvíli, a fakt nevím, co to znamená.Asi jak kde... U nas prechod z "ostreho obrazu a dobreho zvuku" ((c) Milos Skalka) na na obcasnou prehlidku kosticek a chrchlani. Barak se nepohnul, antena taky ne a televize je stejna (stara sunka).
teoreticky.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.