Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 14:38
Za poslední dva dny jsem se prokousával snad stovkami příspěvků, blogpostů a článků na téma Linusových dezinterpretovaných výroků ohledně GNOME, idiotů, nacistů a dalších podobných spolehlivých katalyzátorů diskuzních flejmů. Nutno dodat, že každý druhý nedouk, hlupák, puberťák nebo fanatický fundamentalista cítí nutkavou potřebu se k věci vyjadřovat, a to nejčastěji ve stylu "já používám KDE/Qt a GNOME/GTK+ je hnus" nebo nějak naopak či zase podobně... Téměř každý z těchto jedinců předvádí záviděníhodnou neschopnost dohlédnout dál než na vlastní stůl a mnozí dokonce dál než na špičku vlastního nosu...
Ač občas zazní i hlas rozumný, je nejčastěji ukřičen ("argumenty" výše zmíněnými) nebo ignorován. Bojím se, že se nejedná o jev nijak vzácný, ale jde jen o koncentrovanou podobu mentality Linuxové (či jiné podobné) "komunity". Z psychologického hlediska není nezajímavé, že největšími řvouny bývají nejen notoricky známí "puberťáci" (omlouvám se za používání výraziva jistého IMHO nemocného R.H.), ale také více či méně čerství konvertité z jisté komerční platformy, kteří cítí silné puzení k "evangelizaci" těch, jež zatím neprohlédli
Bohužel málokterý křikloun (a tentokrát i Linus) si uvědomuje, že svět nekončí "on his fingertips", a že kromě "geeků" různé znalostní a dovednostní úrovně existuje mnohem a mnohem větší skupina (potenciálních) uživatelů, kterým jsou počítače víceméně ukradené, ale musejí s nimi pracovat ať chtějí nebo ne (můžete jim klidně říkat BFU nebo idioti). Tito lidé existují i přes naši neustálou snahu je ignorovat nebo zesměšňovat a většinou používají Billova okýnka, protože za prvé nic jiného neznají a za druhé i přes kvanta odborně oprávněných výhrad k operačnímu systému jako takovému (a některým aplikacím jakbysmet) GUI toho systému je pro BFU relativně snadno pochopitelné, naučitelné a logicky členěné. Znovu zdůrazňuji ty nemilované BFU, protože váš pohled a vaše výhrady či argumenty jsou jim úplně ukradené!
A z tohoto pohledu je nutno také hodnotit snahu GNOME týmu o maximální jednoduchost a transparentnost UI, prohlášení komerčních firem ohledně výhradní podpory GNOME a podobně. V unixových systémech má každý díky jejich architektuře možnost volby a vám rozhodně nikdo nenutí používat cokoliv konkrétního. Vždycky je to vaše subjektivní volba a troufám si tvrdit, že kdyby byli všichni soudní, tak vám na vaši volbu zvysoka kašlou, stejně jako na moji volbu nebo na volbu kohokoliv jiného. Bohužel ona "mlčící většina" nemá potřebu se dohadovat, flejmovat a přesvědčovat někoho o jediné PravděTM a tak jsou vlastně viditelní jenom ti řvouni a pak taky někdy trochu i ti, kteří se je pokouší marně umravnit...
Já sám používám FOSS všude, kde je to možné. Implementuji FOSS do prostředí, kde většinou drtivě kralují Billova okýnka, ale nedělám to bezhlavě. Dávno jsem se naučil, že fundamentalismus typu "licenční čistoty", "GPL viru" a "Linux rulez" je naprosto kontraproduktivní a hodí se výhradně pro ony křiklouny, flamery, "puberťáky" a jiné "hlupáky" (ty uvozovky jsou záměrné). Je třeba si uvědomit, že křikem a terorizujícím přesvědčováním že "něco rulez" se v normálním světě nedá dosáhnout ničeho. Každý, kdo se "Linuxem" živí, určitě dobře ví, že pokud chci někde prosadit FOSS, je nutné mít dobré a hlavně praktické argumenty a připravené odpovědi na stále se opakující otázky manažerů.
Snad už začíná být jasné, kam mířím. Dokud byl Linux záležitostí relativně úzké komunity "geeků", bylo jedno, jaké má kdo grafické prostředí, jaký používá editor a podobně. Předháněli jsme se v uveřejňování screenshotů našich vyladěných a nadupaných desktopů, do krve jsme se hádali, jestli vim nebo emacs a tak dále. Byla to krásná doba. Jenže svět se změnil. The World is changed. I amar prestar aen. Linux (a další ne-MS systémy) se dostává na desktopy oněch "jednoduchých" uživatelů a je bezpodmínečně nutné jim nabídnout něco, z čeho nebudou mít strach. Něco jednoduchého, idiotského. Když BFU uvidí default KDE, vyděsí se. Neví si rady. Nedokáže najít ani " ten internet", nedostane se k e-mailu, nepřipojí se ke svému informačnímu systému, neudělá report s výkazem nákladů. Většina z vás opravdu žije v jiném světě. GNOME vám připadá hloupé, málo konfigurovatelné, hnusné, málo barevné, navržené "dětmi". Jenže GNOME je prostě dnes navržené přesně tak, aby vyhovovalo právě těmto "kancelářským BFU". Je to "průmyslové" prostředí. Málokterý geek se dnes bude chlubit screenshotem GNOME desktopu. Ono na něm totiž není nic k vidění. Just works.
Já sám GNOME používám, vyvíjím pro něj, upravuji aplikace i lokalizaci (tímto se omlouvám třeba Miloslavu Trmačovi, který překládá GNOME "oficiálně", a já mu to "načerno" měním ). Byl jsem opakovaně svědkem situací, kdy např. účetní je schopna v GNOME pracovat po desetiminutovém bleskovém výkladu základů, přičemž v KDE se absolutně nechytala (z toho je vidět mj. to, že "windowsovatost" KDE nemá příliš co dělat s UI). Je pochopitelné, že komerční firmy (namátkou třeba Red Hat, Novell, IBM, Sun...) chtějí vydělávat. Chtějí Linuxová řešení prodávat do komerční sféry. Proto podporují a budou podporovat GNOME. Dalším důvodem jsou ony pořád dokola omílané licence. Děláte-li aplikaci určenou pro business (a nezáleží na tom, jestli ji budete prodávat nebo dávat "zdarma"), chcete, aby byla multiplatformní, použijete nonfree komponenty nebo knihovny, případně nemáte nutnou potřebu uvolnit zdrojáky (nebo aspoň ne v této chvíli). Pak použijete GTK+, protože vás nezatíží nutností licencovat celou aplikaci pod GPL (čemuž může kromě mých preferencí objektivně bránit restriktivní licence nějaké komponenty), případně vás nenutí platit poplatky za komerční použití Qt (co když aplikace sama je zdarma?)
No a dostáváme se k tomu, kde je vlastně ta hranice "idiotismu". Mně samotnému rozhodně vadí, že se vytratily různé užitečné funkce (takový yelp třeba uměl ještě někdy okolo verze 2.6 otevírat kromě html nápovědy taky man a info stránky). Vadí mi, že každou chvíli musím místo dvou kliknutí pouštět terminál. Jelikož vývoj GNOME celkem podrobně sleduju, vím, že je to hlavně daň modelu uvolňování stabilní nové verze každých 6 měsíců (vývojáři permanentně nezvládají řešit všechno v TODO a proto se často opravují jen chyby a to, co nefunguje perfektně, se raději vyhodí). Existují i další důvody a je fakt, že existují i někteří vývojáři, kteří jsou posedlí "čistotou" UI. Ale ti existují i v projektu KDE a v jakémkoliv jiném projektu. Těžko lze očekávat, že se v GNOME jako takovém objeví nějaké závažnější změny ohledně "advanced" funkcí. GNOME není určené pro "advanced" uživatele. Ale na druhou stranu si dokážu pžedstavit, že se objeví nějaký fork typu GNOMEplus, který zachová jednoduchost UI a přidá ony vylepšené funkce. Ostatně nějaké pokusy už tu byly. Nejen v GNOME samotném, jistě si každý pamatuje jak se pohádali vývojáři browseru, nějakou dobu jsme měli Galeon a Epiphany a dnes se zase dávají oba týmy dohromady a portují funkce Galeonu do Epiphany extensions...
Každopádně je smutné, že v diskuzích se lidé, kteří jinak mají celkem rozumné názory a často nemalé odborné znalosti, prezentují jako malí kluci vychvalující do omrzení svoje bábovičky, ohánějící se svojí vytuningovanou lopatičkou a neuznávající, že někdo jiný nemá potřebu používat červený kyblíček, protože mu víc vyhovuje modrý.
Tiskni
Sdílej:
V té obecné rovině máte myslím zcela pravdu a zkušenosti z jiných oblastí to potvrzují.
a) konvertité, neofyté a vůbec nováčci bývají nejnesmiřitelnější bojovníci.
b) odborníci, skuteční odborníci, bývají leckdy poněkud mimo realitu. Mají na to podle mého nárok a nijak to nesnižuje jejich velikost a neubírá ne úctyhodnosti.
Navíc je popsán i jev "měřítek" -- velmi schopný vedoucí malého provozu nemusí být schopným ředitelem gigantické firmy (což je logické), ale ani naopak, geniální vojevůdce se může ukázat neschopný řídit malou jednotku.
c) nejvíc človk "ví" a "rozumí" problému tak cca po roce studia. Pak už jen zjišťuje, co všechno ještě o věci neví.
Zajímavé jsou i, dovolím si patvar/ novotvar -- fraktál flame (blbej vtip) Spor jde do stále větších titěrností a s titěrností neztrácí (někdy nabírá) na síle: používat počítač, nebo ne? Win a nebo Lin? Suse a nebo Debian? Gnome a nebo Kde, Klavásová zkratka nebo myš? Alt F4 a nebo Alt něco jiného? prostředníčkem a ukazováčkem a nebo jiné prsty... O to vše se lze pěkně hádat. :)
Málokterý geek se dnes bude chlubit screenshotem GNOME desktopu. Ono na něm totiž není nic k vidění.ouch... tato veta ma za predpoklad, ze minimalismus a cistota designu neni k videni. a to je predpoklad chybny. me osobne se srdce rozbusi vice, kdyz vidim ciste upravene GNOME, nez kdyz vidim preplacane KDE se SuperMegaHyperKarambou, dvaceti ikonami na plose a dvaceti dalsimi v panelu a podobnymi vecmi... Tohle nikomu nevnucuju! Pouze to pisu, abych osvetlil, ze takhle automaticky psat, ze na něm totiž není nic k vidění, proste nelze.
GNOME skutečně JE cílené na "idioty", protože tak prostě je navržené, a to nikoli bez důvodu. "Idiotem" tady myslím prostě člověka, který s počítačem dělat musí, ale nijak zvlášt tomu nerozumí a ani nechce, protože to nepotřebuje.tak a uz bys mohl zabrzdit. Urazis me a dalsi uzivatele GNOME, kteri maji k tebou popisovanemu "idiotovi" dost daleko. Nadavas tady na ty, co nekomu vnucuji sve nazory, ale pritom tady ty svoje vydavas s klidem za absolutni pravdy. Delam s pocitacem dost let, delal jsem s DOSem, Windows, ted s Linuxem. Programuju v nekolika jazycich, bavi me design, tvorival jsem na pocitaci hudbu v programech, u kterych by BFU dostal infarkt. I kdyz mam Ubuntu, edituju obcas konfiguraky (protoze to jinak nejde nebo protoze mam pak pocit vetsiho ovladnuti systemu). Za poslednich par dni, co jsem presel z KDE na GNOME objevuju krasu a radost v primocarosti ovladani a aplikaci. A mam daleko k BFU, myslim. Jsem proste s GNOME produktivni, nemusim se prosekavat dzungli kravin, abych se dostal k tomu, co chci. A muzu delat VSECHNY cinnosti, ktere jsem kdy vubec delal s KDE.
Nikdo nechce aby nemelo GNOME ciste, BFU-friendly UI.Docela by mě zajímalo, kdo nebo co tě opravňuje k takovému tvrzení. Kdo to je "nikdo"? Máš snad nějaké relevantní podklady k tak absolutnímu vyjádření? Nejspíš to ale bude naopak a "někdo" určitě chce, aby to tak bylo navržené, protože jinak by to IMHO bylo navržené jinak... A nejspíš jich nebude nijak málo
...v openfile dialogu by se objevila radka s moznosti rucniho napsani cesty...To máš pravdu. Je ale pravděpodobné, že se v GTK+ tato možnost objeví, resp. že to bude konfigurovatelné (vlastnosti dialogu určuje aplikace). Viz devel konference GTK+...
v openfile dialogu by se objevila radka s moznosti rucniho napsani cestyuz zase. ta moznost tu je. Staci zmacknout lomitko, cili
/
. A to, ze tam ta moznost neni hned pri otevreni toho dialogu vychazi zrejme z toho, ze vetsina uzivatelu PC na svete kdyz chce otevrit soubor, tak se k nemu proklika a nepise celou cestu. A nesnazte se me tady presvedcovat, jak je rychlejsi psat cestu rucne a nepiste sem "Ja neklikam!" apod. Ja vim, ze vy ne, ale to, ze vy ne, neznamena, ze neni pravda, ze vetsina ano.
Rikate mi, ze se mam smirit se soucasnym stavem protoze ten vyhovuje nejake imaginarni vetsine a pro mensinu se zadne ustupky delat nemaji.imaginarni?
To snad není zapotřebí, to je totiž zjevný fakt. Starý Gtk+ file dialog s klasickým doplňováním tabelátorem je nesrovnatelně pohodlnější.to snad neni mozny, proc se dycky nejakej mamlas najde. Ty to nepochopis? Ty nevis, co znamena subjektivni? Jak vubec muzes pouzivat slovo pohodlnejsi ve vete, ktera se snazi prosadit neco udajne objektivniho? Nekteri lide proste nepochopi...
Jenže je tu malý problém: jediným efektem napsání kompletní cesty k souboru je maximálně přepnutí do daného adresáře. Ke konkrétnímu souboru se nedostaneš.zmacknes lomitko, dostanes se do adresare. pak pises rovnou pismena, ses na souboru. kdyz uz tedy odmitas pouzivat mys, pak hotovo, ne? (btw: jak se na JEDNO kliknuti v KDE dostanu v adresarove strukture zpet na misto, kde jsem uz byl a to o nekolik urovni naraz?) Jinak je podle me celkem bezpredmetne hadat se do krve o (ne)produktivnosti ci (ne)ergonomicnosti takovych veci. Miru produktivity jedince pri praci s pocitacem tvori tisic veci. Pokud by tohle byla vec, ktera by nejak jednoznacne znevyhodnovala vsechny, kdo ji pouzivaji, prosim. Ja jsem ale presvedcen (a jsem toho sam dukazem), ze to tak neni. Moje celkova produktivita u pocitace je ted s Gnome vyssi. A to, ze s pocitacem delam celkem dost veci, jsem uz psal. Proto proste nelze rici, ze Gnome je pro lidi, co s kompem umi mene. Stejne tak byste totiz mohli rici, ze Mac OS X je pro takove lidi...v nekterych oblastech HIG se dokonce OS X zda byt jeste vice "pro idioty". A je snad? Rada uzivatelu OS X (mezi nimi spickovi odbornici na IT, programatori ci genialni tvurci digital artu a hudby), kteri by vam za pripadne vyrceni takoveho soudu nad OS X chteli rozbit cifernik, by nebyla kratka... Rikam a budu rikat: je kdykoliv a tisici zpusoby vyvratitelnym tvrzenim, ze pouzivani Gnome svedci o nizsi urovni profesionality v oblasti prace s pocitacem.
Jenže je tu malý problém: jediným efektem napsání kompletní cesty k souboru je maximálně přepnutí do daného adresáře. Ke konkrétnímu souboru se nedostaneš.zmacknes lomitko, dostanes se do adresare. pak pises rovnou pismena, ses na souboru. kdyz uz tedy odmitas pouzivat mys, pak hotovo, ne? (btw: jak se na JEDNO kliknuti v KDE dostanu v adresarove strukture zpet na misto, kde jsem uz byl a to o nekolik urovni naraz?) Jinak je podle me celkem bezpredmetne hadat se do krve o (ne)produktivnosti ci (ne)ergonomicnosti takovych veci. Miru produktivity jedince pri praci s pocitacem tvori tisic veci. Pokud by tohle byla vec, ktera by nejak jednoznacne znevyhodnovala vsechny, kdo ji pouzivaji, prosim. Ja jsem ale presvedcen (a jsem toho sam dukazem), ze to tak neni. Moje celkova produktivita u pocitace je ted s Gnome vyssi. A to, ze s pocitacem delam celkem dost veci, jsem uz psal. Proto proste nelze rici, ze Gnome je pro lidi, co s kompem umi mene. Stejne tak byste totiz mohli rici, ze Mac OS X je pro takove lidi...v nekterych oblastech HIG se dokonce OS X zda byt jeste vice "pro idioty". A je snad? Rada uzivatelu OS X (mezi nimi spickovi odbornici na IT, programatori ci genialni tvurci digital artu a hudby), kteri by vam za pripadne vyrceni takoveho soudu nad OS X chteli rozbit cifernik, by nebyla kratka... Rikam a budu rikat: je kdykoliv a tisici zpusoby vyvratitelnym tvrzenim, ze pouzivani Gnome svedci o nizsi urovni profesionality v oblasti prace s pocitacem.
(mimochodem, máš nějaký komplex, že ji musíš říkat Billova okýnka?)Kupodivu nemám žádný komplex, jen jsem si zvyknul Microsoft® Windows® opisovat jinymi pojmy, abych se vyhnul věčnému psaní příslušných značek nebo poznámek o trademarcích... Možná blbý zvyk, ale snad pochopitelný...
A relativně... Kde je ten odkaz na výsledky srovnávacího testu? Čeho, s čím, jaká byla použita metodologie, jaký vzorek uživatelů, ... Nebo prostě zase další expert, jenž předem ví, k jakému závěru dojít, a tak udělá srovnání, aniž cokoli skutečně porovná?Jejda další akademicky uvažující vědátor... Co třeba léta praxe? Kupodivu pamatuju doby, kdy jsme si klepali "operační systémy" do osmibitových mašinek přímo v hexakódu...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.