Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 22:40
Přináším další informace z používání Nokia N900, tentokrát po dvou týdnech.
Původně jsem chtěl napsat článek už po týdnu, ale minulý týden nebyl čas, takže až teď. Za ty dva týdny jsem telefon používal jako advanced uživatel. Nedělal jsem s ním nějaké extra šaškárny, ale používal jsem ho o něco víc, než obyčejný uživatel. A teď teda pár postřehů. Pokusím se to nějak logicky seskupit, abych neskákal od jednoho ke druhému, snad se mi to povede.
Začnu odpovědí na dotaz z dizkuze z minulého zápisku. Dotaz byl, jaká je rychlost Wifi. Nedělal jsem nějaké detailní měření, jenom wget (http) a iperf. Doma mám Wifi přes ALIX zařízení s m0n0wallem, rychlost stahování AVIčka wgetem byla 400-600kB/s. Při stahování zálohy z N900 na PC přes scp to jelo 100-140kB/s - ta pomalost byla způsobená zřejmě šifrováním. V práci máme Netgear WG102. Přes wget stahování AVI souboru jsem naměřil rychlost 1-2MB/s, přes iperf to bylo z PC na N900 6,5Mb/s, z N900 na PC 5,5Mb/s a v obosměrným módu to bylo 1,3 a 2,3 Mb/s. S rychlostí jsem naprosto spokojený.
Klávesnice je sice malá, ale dá se zvyknout a psát relativně rychle, přesně, jak jsem předpokládal v minulém zápisku. Také jsem psal, že jsem si nainstaloval ssh (klient i server), takže se občas připojuji do práce a nahazuju spadlé služby. Dokonce na některých serverech máme ještě ILOv1 (něco jako IPMI, kdo ILO nezná, prostě remote hardware management). V ILOv1 je možně přes ssh spustit textovou remote consoli, takže se můžu na N900 podívat, co je na konzoli serveru. Potom samozřejmě udělat hard reset. Co chci vyzdvihnout je, že se na klávesnici píše tak dobře, že i hesla dokážu často napsat správně na první pokus. To, řekl bych, je dobrý důkaz, že se na klávesnici píše opravdu dobře i přes její velikost.
Dále mne mile překvapilo podsvícení klávesnice, které reaguje (stejně jako display) na světlost okolí. Pokud je v okolí světlo, klávesnice není podsvícena a display intenzitu zesílí. Naopak pokud je tma v okolí, klávesnice se podsvítí a display ztlumí. Je to samozřejmost, ale prostě mě to zaujalo, že to funguje opravdu dobře.
Psaní na klávesnici mi hodně přípomíná psaní na Sinclair ZX Spectrum a jeho klonech. Pokud to někdo znáte, ZX má na klávesnici klasický SHIFT a k tomu měl ještě Symbol Shift. A pro různé kombinace obou těchto Shiftů bylo na jedné klávese (tuším) až čtyři různé významy (nepíšu znaky, protože někdy se vypisovaly celé příkazy). Klávesnice N900 se chová podobně. Ikdyž je to přirozené chování X klávesnice. Máte Shift a k tomu AltGr, přes který můžete zadávat další znaky, ale to dělá opravdu málo lidí. Občas se zkuste lidí zeptat, jak napíšou na českém rozložení klávesnice znak "@". Často odpoví, že přepnou do anglického rozložení a pak Shift+2. Ale správně by měli stisknout AltGr+V. A právě používání AltGr je na N900 nutnost.
Zatím jsem nenašel znak ampersand, ale nevadí to. Minule jsem psal, že se dá přepínat mezi anglickou a českou klávesnicí, ale to není pravda (nebo jsem to ještě nenašel). Pravda je, že si uživatel nastaví dva jazyky (dokončování slov) a mezi těmi se během psaní přepíná pomocí Ctrl-Space. Klávesnici si musí vybrat asi pouze jednu. Protože N900 je opravdu Linux s Xorg, používá na klávesnici klasický xkb. V /usr/share/X11/xkb/symbols/nokia_vndr jsou soubory rx-44 a rx-51. Z testu jsem zjistil, že N900 používá soubor rx-51. Takže si do vlastního soboru připravím vlastní rozložení a to pak includnu do toho souboru rx-51. Použiji na to nějaká rozložení, která normálně nevyužiji, čili Finsko/Švédsko/Norsko. Jedno rozložení budu mít pro používaní v Linuxu, druhé rozložení pak pro psaní česky s rychlým přístupem i k ostatním znakům. Kombinací no-shift/shift/symbol-shift/shift+symbol-shift jde mít na jedné klávese až čtyři různé symboly. Co jsem ale ze souboru rx-51 vykoukal, obě varianty symbol-shift nebo shift+symbol-shift vypíšou stejný znak. Já bych si chtěl udělat rozložení, které bude využívat všechny kombinace. Např. klávesa "W" bude v mém české rozložení obsahovat "w" (samotná), "W" (se shiftem), "ě" (se symbol-shiftem) a "Ě" (se shiftem a symbol-shiftem zároveň). Obě, tedy české i linux, rozložení se budu snažit udělat co nejvíce podobné rozložení na klasické klávesnici. Uvidíme, jak se mi pak na tom bude psát. Postup a soubor pro případné zájemce tady také zveřejním.
Pokud jsem to ještě napsal a někoho to zajímá, N900 podpruje CAPS-Lock a Symbol-Lock. Provede dvojitým stisknutím přišlušného Shiftu. Zruší se dalším stiskem Shiftu.
Jako výchozí shell je použitý busybox shell, ale po nainstalovaní bash se dá buď přenastavit shell, nebo ho prostě startovat, když člověk potřebuje (tak to dělám já). Mám na N900 také screen, takže není nic jednoduššího nez nastavit bash jako default shell ve screenu. V terminálu v shellu fungují klávesové zkratky CTRL-a, CTRL-e, CTRL-p, CTRL-k; při vyhledávání v less musím vyhledávaný vzor potvrdit pomocí CTRL-m. Enter totiž vkládá Escape sekvenci.
V terminálu nefunguje zesilování a zeslabování zvuku pomocí tlačítek na hraně N900, protože tato tlačítka přepínají velikost písma. Takže např. při přehrávání hudby v mplayeru v přík. řádce je nutné buď hlasitost ovládat v mplayeru (klávesy "9" a "0") nebo zobrazit seznam běžících aplikací a pak hlasitost ovládat na tlačítky hlasitosti. Při prehrávání filmu se obraz mplayeru přepne do popředí, takže tam už zase ovládání hlasitosti tlačítky funguje.
V terminálu mě docela překvapil omezený počet terminálů. Je možné mít otevřené pouze čtyři terminály současně. Toto omezení není řešeno nějak pomocí kontroly počtu spuštěných terminálů, ale je to řešeno omezením počtu možných zařízení v /dev/pts. Stejný problém je totiž i ve screenu - tam mohu vytvořit pouze tři screeny. Zatím jsem nepřišel na to, kde je to jak omezeno. Googlil jsem možnost omezení počtu nodů v /dev/pts přes mount volby, koukal jsem do konfigurace kernelu, jestli tam neco takového není, ale nic jsem nenašel. Zatím teda předpokládám, že to Nokia omezile někde na tvrdo přímo ve zdrojácích. Zatím mi to tolik nevadí, protože pokud už potřebuju dělat neco v konzoli, mohu se připojit na nějaký linux server a tam si hrát. Občas jsem chtěl ale něco přes ssh z PC dělat na N900 a narazil jsem na limit. Ale to spíš výjimečně.
Výběr textu v terminálu jde. Pokud je v terminálu text do jedné obrazovky, tak se text vybírá tažením přes text. Jakmile se nějaký text odsune mimo obrazovku, tažení přes terminál posouvá historii. Výběr textu se musí aktivovat pomocí šipky, která se objeví vlevo dole v terminálu po odsunutu textu do historie. Podobně jako se v browseru musí aktivovat kopírování textu na stránce táhnutím z levého okraje displaye, aby se zobrazila tato šipka a její následnou aktivací. V browseru stačí stisknout CTRL-c pro zkopírování, což funguje i v dalších programech kromě terminálu. V terminálu má CTRL-c a CTRL-v vlastní význam, takže pro zkopírovaní a vložení se musí vybrat položka v Menu.
Ve vimu v konzoli se dá kopírovat do registrů * (PRIMARY buffer) i + (CLIPBOARD buffer), ale protože N900 nepodporuje middle click (nebo podporuje?), tak se nedá používat PRIMARY buffer a ve vimu se tedy musí kopírovat do CLIPBOARDu, aby bylo možné pak v jiných programech text vložit.
Zjistil jsem, že pokud stránka obsahuje pole se scrollbarem, přestože to svádí táhnout scrollbarem dolů pro posun textu, tato snaha nepovede k vytoužené akci. Posun pole (např. textarea) se scrollbarem se provádí jako ostatní posun - tažení obsahu směrem nahoru. Poprvé to překvapí, ale dá se na to zvyknout.
Pokud je na stránce combobox nebo listbox, otevře se seznam v N900 stylu, jako ostatní seznamové výběry.
Zoomování webstránky se provádí buď kroužením ve směru (přiblížení) nebo proti směro (oddálení) hodinových ručiček prstem na LCD (gesture), nebo tlačítkama ovladání hlasitosti, podobně jako v terminálu, jak už jsem zmínil. Akorát v prohlížeči je to opravdu zoomování, kdežto v terminálu se mění velikost písma.
Jak jsem psal minule, potřeboval jsem přenést pár poznámek, úkolů a událostí z SE W910i. Bohužel nedokázal jsem najít funkci, jak hromadně z W910i odeslat přes bluetooth tyto věci na N900, takže jsem to musel odklikat ručně. Naštětí toho nemám tolik, takže to nebylo tak hrozné.
Po přenesení na N900 mne čekala druhá část, jak data naimportovat do N900 kalednáře. Při prijetí dat je totiž N900 ukládá jako soubory na disk a poté je se tyto musí v prohlížeči souborů otevřít v programu Kalendář. Po jednom by to byla docela nechutná práce, tak jsem trošku zkoumal, jak jsou data uložena. Naštěstí to jsou standardní textové soubory s objekty VCALENDAR (podobjekty jsou VEVENT, VTODO a VNOTE) a pokud se tyto spojí do jednoho souboru, tak je N900 dokáže naimportovat všechny. Takže jsem si je ve vimu trošku vyeditoval, VNOTE z W910i jsem musel změnit na VJOURNAL a pak jsem je všechny naimportoval.
Když jsem data přenášel z W910i na N900, občas mi N900 hlásila, že připojení k W910i selhalo, ale data se přenesla dobře. Než jsem data přenesl v pořádku, měl jsem také problém, že W910i a N900 vůbec nekomunikovaly. Pomohl až restart N900, zřejmě chcípnul nějaký modul pro BT. Bohužel jsem zatím nedonutil N900 poslat kontakty do HF v autě, takže používám HF opravdu jenom jako HF, až budu potřebovat, tak si do HF zadám nějaké kontakty ručně.
W910i používal pouze jeden kalendář, v N900 si můžete vytvořit různé skupiny kalendářů pro různé druhy událostí (já nyní používám pracovní, osobní a výročí, nepoužívám výchozí N900). Zatímco W910i používá poznámky mimo kalendář, úkoly jsou uložené mimo kalendář a nastavuje se pouze upozornění, a nakonec události v kalendáři; N900 používá události v kalendáři (to je stejné s W910i), dále pak ukládá úkoly na příšlusný datum a k nim je možné ještě přiřadit upozornění. Bohužel upozornění k událostem lze přiradit pouze pro omezený seznam časů: 0, 5, 15 nebo 30 minut, nebo 1 nebo 3 hodiny nebo den předem. N900 rozlišuje dva druhy poznámek, jedny jsou opět v kalendáři, ale nemají žádnou vazbu na datum ani nemají žádný budík, ale je možné je uložit do skupiny kalendáře. Kromě těch používá N900 ještě textový editor, v nabídce nazvaný "Poznámky". Je to textový editor s možností zápisu textu ve formátu HTML (obsahuje základní formátovací funkce: výběr písma, velikost, styl a barvu písma, zapnutí nečíslovaného seznamu), nebo ve formátu plain-text a obojí ukládá jako soubory na disk. Soubory tedy můžete otevřít v konzoli vimem a editovat i z vimu. Kodóvaní je UTF-8.
Zkoušel jsem si na N900 pouštět AVI filmy/seriály. U dodávaného media přehrávače se mi nenahodily titulky. Možná to jde, ale zatím jsem to nezkoumal, protože mi přislo jednodušší nahodit mplayer a koukat přes mplayer. Při přehrávání v kmplayerem se mi začalo video v jedné chvíli cukat, tak jsem přešel na mplayer z terminálu a tam se mi cuklo akorát když mi přišly SMSky.
Pro mplayer a české titulky je nutné správně nastavit config mplayeru v /home/user/.mplayer/config. Já jsem přidal klasiku
fontconfig=1 font='Sans' subfotn='Arial' subcp=cp1250 subfont-text-scale=4 subfont-outline=6
Kromě toho jsem si namapoval klávesy "a" a "s" na přeskakování o 10 minut, které je v mplayeru na klávesách PgUp a PgDown. V souboru /home/user/.mplayer/input.conf mám tedy
a seek -600 s seek +600
Přestože jsem to nečekal, video se přehrává dostatečně plynule, zvuk na sluchátkách je skvělý, titulky jsou čitelné a přesto nejsou příliš velké, aby byl obraz dost viditelný. Původně jsem se obával, že budu muset mít titulky přes celý display, abych je mohl pohodlě číst, ale ve skutečnosti je to prostě stejné jako na klasické LCD, akorát hodně zmenšené.
Dál jsem si hrál trošku v videokamerou a foťákem. Ten blesk opravdu potěší, ve tmě na blízko, kde iPhone nemá šanci, to udělá dobré obrázky. Videokamera umí také zoomování při nahrávání, což neumí ani jeden z našich dvou kompaktních foťáků Sony DSC-W1 a Sony T700 (u T700 si nejsem jistý, jestli to umí nebo ne).
Trošku jsem experimentoval i s mapama. Minulý víkend jsme byli v Rakousku, asi 40 km po silnici od místa, kde N900 používám a kde jsem mapy zkoušel. V tom Rakousku jsem neměl Internet a přesto jsem dokázal to místo na mapě najít s podrobnostmi. Samozřejmě satelitní pohled nefungoval.
Co jsem tak letmo zkoumal, jak si ten navigační software stahuje mapy, tak se mi zdá, že stahuje nějakou okolní oblast prohlížené části, ale kolik km a jaké všechny detaily, to opravdu netuším. Na největší oddálení vidím popisky od východní části Francie po Slovensko a Maďarsko, ze severu od Švédska až po Libyi. Při přiblížení se ale detaily objeví ze severu od severních Čech po polovinu Tuniska. Když v tej mapě začnu přibližovat víc, tak nějaké části chybí. Teď jsem zkusmo udělal trasu z Breuches-Les-Luxeuil 70300 ve Francii do Ikreny 9143 v Maďarsku, 1081 km. Trasu to vytvořilo, takže předpokládám, že mapy k té trase to má. Nevím o tom, že bych někdy brouzdal v navigaci do Francie nebo do Maďarska, takže to zřejmě stahal nějak "bokem", takže nějaké okolí to zřejmě tahá dopředu, takže i bez připojení by se člověk v nějakém bližším okolí mohl orientovat. Vždy bude ale asi lepší si případné cílové místo v navigaci prohlídnout nebo trasu dopředu připravit v přítomnosti Wifi a nechat stahat mapy.
A teď různé. Zkoušel jsem vncviewer. Funguje to, ale bohužel se to nedá
používat kvůli nepřítomnosti pravého tlačítka myši. Zkoušel jsem totiž fluxbox a
tam se nabídka vyvolá pravým klikem na plochu. Nakonec jsem vncstartup
nastavil, aby nahodil i xterm a z xtermu jsem spustil firefox a tam abclinuxu.
Vsechno je malinké, zoomování nefunguje, ale chová se to naprosto stejně jako
klasický vncviewer, takže např. posouvání textu v objektu se scrollbarem se
prování tažením scrollbaru a ne tažením textu v objektu, jako v prohlížeči
přímo na N900, jak jsem psal výše. Takže VNC ne
Úprava (vyrovnání) ikon na ploše jde docela težko, zarovnává se manuálně,
zatím jsem nenašel způsob, jak nastavit nějakou mřížku. Vždy posouvám ikonu
stylusem, ale trvá mi to několik pokusů, než se mi povede zvednout stylus z
LCD aniž bych přitom trošku pohnul ikonou. Také se mi už omylem povedlo jednu
ikonu z plochy smazat, když jsem N900 držel jednou rukou. Jedním prstem jsem
kliknul na plochu, pak u okraje na úpravu plochy a pak na křížek u ikony. Když
to takhle píšu, tak se to zdá nemožné, ale opravdu se mi to stalo. Na plochu
lze umisťovat ikony (programy), widgety (aplikace zobrazující text v ikoně na
ploše), kontakty a URL odkazy. Zatím jsem nezjistil, jak mohu změnit ikonu a
popis u URL odkazů. Nenašel jsem způsob, jak vyvolat nějakou nabídku ve stylu
"Vlastnosti" ve Windows. Zřejmě to ale půjde upravit v nějakém konfiguráku
ručne
Bohužel N900 neumí vytočit čísla USSD, t.j. například *101# pro zjištění kreditu. Proto někdo udělal widget pro USSD a ten zobrazuje stav kreditu přímo na ploše. Tohle by měla Nokia vyřešit, protože kredit na ploše mě moc nezajímá, ale chci mít možnost si zjistit kredit.
Také profily fungují nějak podezřele. Protože mi chodí na mobil SMS z Nagiosu, vypínám na noc zvuk, aby nás to nebudilo a ráno jenom rychle zkotroluju, jestli je něco spadlého. Jednou se mi ale stalo, že jsem N900 přepnul do tichého módu a přesto mi v noci pípaly SMSky. Nyní tedy zapínám tichý mód a zároveň zeslabuji hlasitost. Musím ještě pořádně otestovat, jak tohle vlastně funguje.
Zatím jsem měl pouze jeden samovolný restart. Bylo to druhý den po aktualizaci Maemo5 balíčku. Po aktualizaci se provedl restart, to bylo OK. Ale druhý den jsem chtěl v nějaký okamžik napsat znak a při zmáčknutí klávesy přestala N900 reagovat a po chvilce se restartovala.
Před aktualizací mi N900 nabídla provést zálohu. To jsem provedl a teď jsem
se na ní podíval a zjistil jsem, že se skládá z jednoho metadata XML souboru
(popisující ZIP soubory) a čtyřech ZIP souborů: applications.zip - obsahuje
seznam repositories (zdrojů pro instalaci balíčků) a seznam přiinstalovaných
balíčků; bookmarks.zip - seznam web bookmarků; comm_and_cal.zip - obsahuje
kalendář a zřejmě kontakty a další konfigurace komunikace; settings.zip -
zřejmě veškeré další nastavení (v tomhle zřejmě budou někde i konfigurace ikon
a odkazů na ploše, zkusím tam najít ty ikony a popisky URL odkazů na ploše).
Záloha se dá jednoduše zkopírovat na disk, poslat emailem nebo cokoliv jiného,
co se dá udělat s obyčejným souborem. (Interní poznámka, musím sehnat rsync
pro N900 Chtěl jsem ty soubory zkopírovat přes rsync, ale musel jsem
nakonec přes scp).
Zobrazení běžících aplikací se provede buď stiskem tlačitka vlevo nahoře na LCD nebo použítím klávesové zkratky Ctrl-Backspace. To ale znamená, že Ctrl-Backspace nelze použít pro vymazaní slova v terminálu.
Tím bych dneska zakončil zápisek, šmudlám to už tři a půl hodiny. Pokud máte dotazy, připomínky nebo rady, pište do dizkuze. Díky.
Tiskni
Sdílej:
Diky za par dobrych postrehu...ja mam N900 sice jen od stredy, ale zatim jsem nenarazil na zadny problem. Vlastne na jeden...nedokazu dostat SMSky z 9300i do N900 Kontakty a vsechno ostatni jsem prenesl tak, ze jsem v PC Suite udelal zalohu z 9300i a naimportoval ji do N900, ale SMSKy jsou nejake nekompatibilni, tak mi je to nepreneslo a zatim jsem neobjevil jiny zpusob jak je tam dostat...ne, ze by mi to nejak extra vadilo, ale mam jich tam par, ktere bych rad zachoval....
Hodne me potesil program Hermes, ktery umi stahovat dodatecna data (fotky,IM,narozeniny...) ke kontaktum z Facebooku a Twitteru, takze se mi konecne splnily hned 2 sny: mam u kontaktu fotky a mam ulozene narozeniny vetsiny pratel
Moje osobni hodnoceni N900 po tech par dnech: SUPRRRRREEEER!
Zatím jsem nenašel znak ampersand, ale nevadí to.AltGr+C nejde?
v ceskem rozlozeni je AltGr(symbolshift)+C znak backslash,Pfuj. Ten telefon se mi přestává líbit.
jenom se na něm nebude dát dobře psátRekl bych, ze vzhledem k velikosti se da na psani zvyknout a da se psat slusne rychle a kvalitne. Nerekl bych, ze na jinych telefonech se bude psat vyrazne lip. Mne treba vic stvou nove klavesnice od Logitechu, kde je kompletne rozjebany ten ostruvek Ins/Del/Home/End/PgUp/PgDown. Doufam, ze tyhle klavesnice prestanou jit na odbyt a Logitech se vrati ke klasickemu rozlozeni. Myslim, ze dost prehanis. Na to, ze je N900 telefon, je skvele udelanej. Pokud bys nekomu udelal ssh pristup, tak si bude myslet, ze je nejakym Debianu, pak mozna zjisti, ze to je N900, prakticky to bude moct pouzivat jako klasicky PC s linuxem.
zajímalo by mě, co Nokii vedlo k tomu udělat to po svém a mapovat je na jiné klávesy, než je obvyklé.To je ale opravdu jednoducha odpoved. Vedlo je k tomu 38 klaves. Proste ten rozdil 105 a 38 je dost velkej, takze zatimco na PC si vystacis s vetsinou znaku pristupnych bez nebo s normalnim shiftem a par znaky pres AltGr, na N900 musis vmestnat stejny pocet znaku, ale jenom na skoro 1/3 klaves, takze je logicke, ze budes muset vic vyuzivat AltGr a budes muset udelat i radikalni zmeny oproti PC. Pokud vim, tak na PC105 rozlozeni je AltGr+E znak pro euro. To na N900 nemuzes nechat, protoze na prvni radu klaves jsou s AltGr namapovany cisla.
Království za slušnej telefon, na kterej půjde nainstalovat normální systém.No nevim, co normalnejsiho by sis predstavoval
No nevim, co normalnejsiho by sis predstavovalV podstatě něco, na čem výrobce udělal co nejmenší množství odchylek od standardní distribuce. (Jen tak ze zvědavosti - když je backslash na AltGr+C, co je na AltGr+Q?
Díky za informace, které člověka posunují k rozhodnutí si N900 koupit.Tak nejak jsem to psal. Proste pohled z pouzivani.
Mám dotaz k takové drobnosti: funguje bezproblémově odesílání událostí z kalendáře apod. přes Bluetooth ven?Tak tohle jsem jeste nezkousel, ale muzu zkusit, mam doma ten SE W910i. Ale rekl bych, ze to pujde. Udalosti z kalendare W910i jsem na N900 prijal do souboru (format VCALENDAR/VTODO nebo VCALENDAR/VEVENT) a pak naimportoval do Kalendare, takze by to snad jit melo v pohode i obracene. Akorat W910i pouziva na poznamky VNOTE, kdezto N900 bud obyc. text/html soubory nebo VCALENDAR/VJOURNAL.
Co mně ale dělá starosti největší je obava, zda má N900 vůbec nějakou perspektivu, když se teď Nokia dala na vymýšlení obskurních názvů typu MeeGo a najednou to vypadá, že se k Maemu skoro přestává hlásit. Bojím se, že uživatele N900 hodí přes palubu a že vlastně vedení té firmy ani vlastně neví co chce...Dát poměrně dost peněz za zařízení, jehož OS bude za chvíli "mrtvý" bez podpory a oprav chyb... no trochu se bojímJo, tak tohle me taky docela dostalo, kdyz se hned po vydani N900 zacala orientovat jinam. Opravdu by me zajimalo, jestli jim Maemo prinasi takovy ztraty nebo proc ho chteji zrusit. O podporu se tolik nebojim. Rekl bych, ze spousta linuxovych nadsencu si N900 koupila, navic je to cele postavene na linuxu, FOSS/GPL, debianu, k vetsine veci jsou zdrojaky a/nebo dokumentace, takze aktualizace by snad nemusely byt pro komunitu problem. Nerek bych, ze OS na N900 bude za chvili mrtvy. Mozna prijdou novejsi, ale diky otevrenosti by snad mohla N900 zustat dost dlouho aktivni.
se neopravi puvodni ukoly a udalosti, ale vytvori se nove. Takze menit pouze na jednom zarizeni a pak na druhem zarizeni smazat kompletne a naimportovat kalendar kompletne znovu.To není úplně ideální řešení :-/ Můžu se zeptat na synchronizaci RSS čtečky? Nejlépe s Operou, ale klidně i jinou PC čtečkou.
Jako ze jedna ctecka rekne druhe, co uz jsi precetl?Jo, něco takového. Případně (ale to je detail) synchronizovat seznam stahovaných kanálů.
For those too damn lazy to read the whole post, please read: You're in good hands. Stop worrying. Your N900 won't break when Maemo6 or MeeGo comes out, or be less useful. If you want details, read the post. [...]
key <UP> { [ dead_caron, dead_caron, dollar, dollar ] }; key <LEFT> { [ period, comma, comma, comma ] };a pak je tam specialni sekce pro rozlozeni klavesnic s sipkami na dvou klavesach, cili UP/DOWN s AltGr
xkb_symbols "arrows_2btns" { // rx-51 specific arrows mapping // normal 2nd level must not be enumerated to allow text selection with Shift key key <DOWN> { type[Group1] = "PC_FN_LEVEL2", symbols[Group1] = [ Left, Up ] }; key <RGHT> { type[Group1] = "PC_FN_LEVEL2", symbols[Group1] = [ Right, Down ] }; };A chova se to teda presne tak, ze kdyz si prepnes anglicke rozlozeni, tak mas 4 klasicke sipky, ikdyz na klavesach jsou jako popisky symboly.
xorg.conf
?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.