Portál AbcLinuxu, 13. května 2025 17:51
Myslim, ze smyslem tohoto blogpostu bylo spise sdelit lidem, ze kdo chce linux (unix), ale nechce se ucit, nemusi se ani snazit...Tos pochopil správně. Ale nevím, jestli to platí i o mém komentáři. Smyslem komentáře je říct, že jsou to lži. Naopak tvrdím, že žádné učení není třeba.
aptitude
a rolling updates Nebudeš vohrnovat nos, že jsou na něm třeba wokna a Internet ExplorerAle ihned navštívíš czilla.cz
Velmi pěkný popis pro uživatele, kteří k systému chtějí přistupovat se zájmem a mají zájem se učit. Já jsem taktéž přečetl stovky stran a zažil spoustu pokusů, reinstalací a dalších dobrodružství. Rozhodně toho nelituju.
Nesouhlasím ale s tím, že by to byla nutnost. Sice používám ArchLinux a nemám přehled o současných klikacích distribucích, ale jsem přesvědčen, že záležitosti typu SUSE, Mandriva nebo Ubuntu jsou zvládnutelné bez učení.
Můj první Linux byl Mandrake. Neučil jsem se předem absolutně nic. Prostě jsem si přečetl první kapitolu knížky, která k němu byla, a nainstaloval jsem ho. Teprve pak jsem se začal učit. Když jsem viděl, že ten systém je opravdu dobrý a že opravdu funguje na mém počítači, získal jsem velmi dobrou motivaci se něco učit.
Když jsme u toho psaní, tak je nutné zvládnout editor VI. Je všude.
Tak s tímto ostře nesouhlasím. Není nutné ho zvládnout a nemusí být všude. V textových instalátorech bývá k dispozici taktéž nano (v ArchLinuxu). U nainstalovaného systému je to výhradně věc osobních preferencí a volby balíčků. Zatím jsem u Linuxu nezažil, že by se něco muselo nebo že by něco bylo nutné.
Pokud si to dobře pamatuji, tak když si člověk změnil konfiguraci zavaděče, tak klikadlo změnilo konfiguraci a potom člověk musel ručně spustit /sbin/lilo.
Nic takového jsem já naštěstí nezažil. Klikadlo pro zavaděč mi fungovalo korektně, včetně /sbin/lilo.
Jelikož mě to namíchlo, tak jsem přešel na Slackware, který zprovoznit byl trochu porod (dával jsem to do kupy na etapy), zato vždycky dělal, co jsem po něm chtěl.
Já jsem pak přešel na ArchLinux, ale z jiných důvodů. Tehdy už jsem o Linuxu věděl dost, takže jsem s tím zprovozněním neměl až takový problém. Nepřítomnost klikadel byla příjemnou úlevou, protože všechny spouštěcí skripty jsou pak díky tomu jednoduché, přehledné a snadno přizpůsobitelné.
No a v poslední době na Ubuntu, které mě přesvědčuje, že i ty klikadla v dnešní době fungují.
Věřím, že fungují, a právě proto si myslím, že dnes se člověk nemusí Linux učit dřív, než ho začne používat. Prostě si nainstaluje třeba Ubuntu, trochu si s tím zaexperimentuje a pak se může (s mnohem větším zájmem) s Linuxem blíž seznámit, chce-li. Není dobré někomu říkat „budeš se muset dlouho jenom učit a pak možná budeš moct Linux využít“. Vždyť distribuce vznikají právě proto, aby tomu tak nebylo.
To nebyla jediná věc, na kterou jsem tam kdysi narazil. Ale věřím, že třeba Mandriva teď už funguje dobře - já ji od dob Mandrake nezkoušel. Ubuntu považuji přece jenom za o něco lepší například díky vychytávkám, které se objevily v poslední verzi a které v Mandrivě nejspíš nejsou. A i na Ubuntu se chyby dají objevit vcelku snadno.Nic takového jsem já naštěstí nezažil. Klikadlo pro zavaděč mi fungovalo korektně, včetně /sbin/lilo.
Věřím, že fungují, a právě proto si myslím, že dnes se člověk nemusí Linux učit dřív, než ho začne používat. Prostě si nainstaluje třeba Ubuntu, trochu si s tím zaexperimentuje a pak se může (s mnohem větším zájmem) s Linuxem blíž seznámit, chce-li. Není dobré někomu říkat „budeš se muset dlouho jenom učit a pak možná budeš moct Linux využít“. Vždyť distribuce vznikají právě proto, aby tomu tak nebylo.
Tak tak, pochybuji, že se někdo třeba HTML učil tak že si přečetl návod a pak otevřel textový editor a začal vypisovat značky... většina nejspíš napřed něco zbastlila v nějakém wysiwyg editoru, pak to trochu poladila a nakonec začala vyvíjet ručně od nuly. A stejně tak je dobré to dělat i s distribucemi. Nejdřív cestou nejmenšího odporu nainstalovat, pak tam třeba něco poladit a až teprve potom se to začít učit víc do hloubky.
Třeba ve již výše vzpomínaném Ubuntu mc po instalaci defaultně NENI, a není ani ve většině jiných novějších distribucích. Naštěstí jde vždy a všude doinstalovat. V ESC :wq snad zvládne každý.
killall vim
. :q
; ráno do práce, pak z práce, děti, zpravodajství, četba, sport... A že by někomu zbýval čas na učení se používání příkazové řádky...?
Celý článek je plný zkratek a slov, které většina lidí nikdy neslyšela. Asi jako když přijdu ke kardiologovi a on mi říká diagnózu...
Já naprosto souhlasím s tím, že na open source (ani nic jiného) se ani nemá pokoušet přecházet ten, kdo prostě nechce. To je pravda. Ale pak vyvstává otázka, jestli to není pro běžného člověka kontraproduktivní -- obor výpočetní techniky je velmi rozsáhlý a složitý. Nainstalovat operační systém -- i když je to pořád jednodušší a jednodušší -- není věc, co by měl dělat běžný člověk. Proto je dobré odhadnout, kolik dalších věcí se ještě běžný člověk může učit, aniž by se stal otrokem...
echo >> mujsouborNový soubor bych si mohl bych si jej vytvořit příkazem
touchTo by bylo teprve vzrůšo pro začátečníky.
Zatím jen tak sleduji diskuzi bez komentářů, abych neupadnul do sáhodlouhé diskuze jak s Kavolem o tom, co jsou Čechy a co Česko, kterou jsme ještě nedořešili, ale v tento moment mám potřebu se J. J. zastat.
Musíš si uvědomit podstatně rozdílný pohled na věc ve svém mladém věku, a v jeho věku. Jan mi rozhodně nepřipadá zakomplexovaný (asi má nějaké svoje komplexy, tak jako snad každý, ale nevšimnul jsem si, že by si zde nějaké léčil)
Pořiď si libovolné distro… …Máš-li dva počítače, nebo laptop a pc jsi ve výhodě. Jeden připojíš na internet. Nebudeš vohrnovat nos, že jsou na něm třeba wokna a Internet Explorer.
Myslíš, že tohle je projev komplexů? Že jsou to urážky? Zakomplexovaní mi přijdou lidé, kteří vykřikují, že jen to jejich distro je rulez, a kdo používá něco jiného, je blbec.
knihy o Linuxu a Unixu nejsou k zahození.
Jo jo, stará škola. V době, kdy jsem začínal já s Linuxem, tak jsem neměl přístup na internet. Neměl jsem možnost ptát se v diskuzích. Kupoval jsem knihy. Ty knihy mi ale vůbec nepřišly jako psané pro začátečníky. Nebyla možnost zeptat se v diskuzi „Nainstaloval sem ten Linux, kde mám céčko?“ Takže, jak říká Jan, je to o tom, že člověk chce a je na to zvědavý (to byla i moje motivace - neměl jsem NIKOHO, kdo by mi poradil, přičemž instalovat RH4 bylo o něčem jiném, než instalovat Fedoru 6 - možná jsou v tom nějaké komplexy, že si člověk sám sobě chce něco dokázat). Věřím, že spousta mladých lidí si Linux instaluje jen proto, aby se ukázala před kamarády, že je in. Věř tomu, že kdyby Jan začal nějakému svému vrstevníkovi ukazovat své distro, tak si ten kamarád akorát poklepe na čelo. Sám se vrhnul do alternativních OS ve věku, kdy se spousta lidí odmítá naučit pro formátování textů používat něco jiného než mezerník, a nezasypával poradnu hloupými dotazy. No nevím – prostě mi nepřijde, že by chtěl nějak škodit či urážet.
Pokud snad něco z toho, co jsem napsal, vyznělo jako narážka proti tobě, tak to tak nebylo myšleno, a neber to tak. Tvé komentáře si často rád přečtu, ale s tímto jedním prostě nemohu souhlasit.
Přiznám se, že jsem jeho blogy až tak moc nečetl. Četl jsem některý o cestování, který mne docela zaujal. Naštěstí jsem v něm na politiku nenarazil, takže netuším, jakého je politického vyznání (možná je to dobře, nebo bych s ním možná souhlasil, hledat to raději nebudu). Trochu mu závidím, že může dělat velmi aktivní turistiku, kterou jsem vždy miloval, ale teď mám artritidou poškozený kloub na levém prostředníčku na noze, který mi při větší zátěži, či delší cestě začne otékat, čímž se ještě více poškozuje (v tomto směru je lidský organizmus pěkný debil). Také jsem po přečtení toho cestovatelského blogu kouknul na jeho stránky, kde též píše o cestování. Takže mé dojmy byly veskrze kladné, i když s jeho stylem života bych se nestotožnil, a taky se při psaní občas vychloubá.
Samozřejmě, pokud někoho v blozích (v diskuzích pod nimi) urážel, máš na svůj názor plný nárok. Jak jsem se zmínil výše, zas tak moc jsem je nečetl. Reagoval jsem jen na příspěvek pod tímto blogem, kde mi přišel neadekvátní.
Pokud jde o učení/neučení, přidám mou zkušenost s učením ze svého okolí. U nás v práci mám kolegy, kteří pracují s PC denně (z velké části vysokoškoláci), jeden z nich bych řekl, že má nadprůměrné znalosti. A právě tento jeden mi začal dost kopat do Linuxu, jak je to debilní systém. Nevěděl jsem proč, až mi to osvětlil jiný kolega. Že mu totiž dotyčný jednou řekl, že Linux zkoušel doma nainstalovat, a přestože počítačům dost rozumí, tak se mu to nepovedlo. Okamžitě jsem si vzpomněl na JXD, ale to je debil narozdíl od zmíněného kolegy. Ten je jinak chytrý a šikovný, akorát Linux je pro něj slabinka :) Ostatní kolegové nezvládnou nainstalovat ani Windows. Jsou to všechno lidé, pro které je počítač pracovní nástroj, nikoliv koníček. A takoví lidé opravdu nenainstalují operační systém bez toho, aby se předtím něco naučili. I když jde všechno jak po másle, zhrozí se při požadavku na rozdělení disku, nastavení sítě, nebo jiných požadavcích, zavánějících technickými znalostmi. Pokud bych se na to ale díval ze svého pohledu, dal bych ti plně zapravdu, protože instalace Windows mi přijde, že by ji zvládlo dítě v MŠ, instalaci většiny linuxových distribucí 10leté dítě (mluvím teď o čisté instalaci bez dalších nastavení). Vzpomínám si na svou první instalaci jak Windows, tak RedHatu, před oběma jsem se děsil, jak to bude těžké, a pak to šlo jak po másle. Předpokládám, že máš vyšší inteligenci, než tvé okolí, a k tomu jsi ještě technicky založený, což s sebou nese břímě, že se musíš snažit vnímat problémy očima svého okolí.
Debian ji kdysi měl knižně pro Woodu.Běžně se to skloňuje "Woodyho" podle jedné z postav v Toy Story.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.