Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 16:16
Je to tak, asi před měsícem jsem se rozhodl vyměnit můj Debian Unstable za něco stabilnějšího (prosím nepište, že debian unstable je stabilní) a po krátké úvaze si má chorá mysl vybrala Gentoo. Po úvodním neúspěchu s instalátory (jak grafickým, tak textovým) jsem se stal jedním z jejich odpůrců © TM a byl jsem donucen přečíst si Hand Book, čehož v žádném případě nelituji.
Ke Gentoo jsem nepřišel jako žádný začátečník (dlouhou dobu jsem používal Archlinux, kde přeci jen musíte něco vědet, aby se vám systém nesesypal při každém druhém upgradu), ale i tak mě mnoho věcí na gentoo překvapila. V prvé řadě to jak je Gentoo komplexní, jak řeší nějakou utilitkou skoro každou část systému, propracovanost Portage a jeho USE flagů. Prostě nádhera. Někomu se může zdát Gentoo příliš složíté, ale když se člověk chce učit, tak nemá sebemenší problém.
Hlavní devizou Gentoo je to, že si jej kompilujete přesně pro svůj Hardware a s podporou věcí které opravdu používáte, což VELMI zrychlí běh celého systému. Jako malou ukázku uvedu mou grafixkou kartu - intel 943/940GML Express Integrated Graphics Controller. V glxgears mám asi 1100 FPS, zatímco kamarád používající Archlinux "pouhých" 900.
Spousty lidí se "bojí" kompilování. Pravda je taková, že systém s gnome na jednoprocesorovém počítači zkompilujete přes víkend avšak Gentoo je postaveno na rolling updates, což znamená že jse aktualizuje průběžně, takže se nemusíte bát, že budete muset naráz překompilovávat půlku systému. A nechat dvakrát týdně na pozadí překompilovávat upgrady není nic hrozného.
Co dodat závěrem - pokud máte trochu volného času a náladu na to se naučit pár věcí o systému který používáte, je Gentoo jasná volba .
P.S. Autor netvrdí, že jsou jakékoliv ostatní distribuce špatné, ani že je Gentoo tou nejlepší distribucí, takže si prosím jděte zaflambovat jinde
Tiskni
Sdílej:
co třeba /etc/portage/package.use ?Co s nim?
USE="-bluetooth" změníte na USE="bluetooth" a to je vše.Nějak mi tu chybí ta část o tom... Překompiluju všechny aplikace, které bluetooth podporují...
USE flagy se nastavují jednou při instalaci (nejzdlouhavější a nejnudnější práce, protože vyžaduje asi tak 20 minut intenzivní spolupráce) a pak už se do nich sahá pouze velmi ojediněle.Nevím jak Vy, ale já si je projížděl všechny poctivě při každém upgradu u všech balíčku co jsem instaloval i u balíčků co na nich záviseli. Můj upgrade potom vypadal tak, že jsem sobotu strávil u klikání na všechny USE flagy a týden kompiloval…nakonec jsem dospěl k závěru, že to stejně nemá cenu, protože tempo kompilace na mém počítači nestačila tempu vydávání nových balíčků.
Můžu jen vědět co jste měl za procesor/ram?Celer 2.8Ghz/1024MB
Jinak ale moc důvodů měnit USE flagy při upgradech nevidím, ono se to nějak extra nemění.Vždyť to já také nedělal. Já je jen očima projížděl a v případě, že nějaký USE flag přibyl jsem ho odklikl pokud byl potřeba.
Zkusil bych příště častější upgrady systému...Toť pravda. Od začátku jsem upgradoval jen ty balíčky u kterých jsem věděl nač jsou a v případě, že jsem to potřeboval ,ale časem se to stalo nezvladatelným.
To ja mam Core Solo 1,66 GHz a stejnou ramku ale kompilace mi zatim moc nevadiTo jste asi ještě nekompiloval 1500 balíčků.
Celer 2.8Ghz/1024MBEh. Na notebooku s PIII@1.13Ghz 512MB RAM a pomalým diskem mi trvala instalace od stage3 po běžcí KDE asi den a půl čistého času. Zkazky o týdnu kompilace pouhého upgrade na takovémto stroji jsou velmi úsměvné.
Vždyť to já také nedělal. Já je jen očima projížděl a v případě, že nějaký USE flag přibyl jsem ho odklikl pokud byl potřeba.Jak odklikl? USE flagy se dají někde odklikávat? Já upgraduju pomocí -Duva world, v rychlosti to přejedu očima a pokud je tam výjimečně nějaká změna, tak se pomocí euse podívám co to přepíná a případně zapnu. Práce na necelou minutu.
Eh. Na notebooku s PIII@1.13Ghz 512MB RAM a pomalým diskem mi trvala instalace od stage3 po běžcí KDE asi den a půl čistého času. Zkazky o týdnu kompilace pouhého upgrade na takovémto stroji jsou velmi úsměvné.Obrazně řečeno…ale par dní to bylo určitě(počítač nechávam na noc vychladnout).
Jak odklikl? USE flagy se dají někde odklikávat? Já upgraduju pomocí -Duva world, v rychlosti to přejedu očima a pokud je tam výjimečně nějaká změna, tak se pomocí euse podívám co to přepíná a případně zapnu. Práce na necelou minutu.Doporučuji Kuroo. Má samostatnou kolonku Update a zde stačí balíčky přidávat do fronty, ve frontě proběhnout balíčky a u každého USE flagy(popisky jsou hned vedle USE flagu a jeho zaškrkávadla(většinou)) pak vypočítat závislosti, proběhnou USE flagy u závislostí, znovu vypočítat závislosti a proběhnout USE flagy u závislostí na závislosti…a konečně kliknout na Install. Rychlost vyhledávání asi jako u eix, u každého balíčku ukazuje stav kompilace a dokonce si troufá odhadovat čas potřebný k zkompilování každého balíčku. Jen to vyhodnocování USE flagů u každého balíčku chvilku trvá.
zrychlý běh celého systému
Docela to bije do očí ...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.