Portál AbcLinuxu, 22. května 2025 02:50
fe80::207:95ff:fe56:4201%eth0Tudíž ti bude fungovat i SSH, HTTP, telnet a další věci, ne jen ten ping, kterému rozhraní podstrčíš pomocí -I parametru. Pořiď si tunel třeba od SixXS, dostaneš IPv6 adresu a později i rozsah – takže budeš mít globální IPv6 adresy ne jen ty na hraní
http://[fe80::207:95ff:fe56:4201%eth0]/
Nevíš, jak je to na oknech?fe80::207:95ff:fe56:4201%eth0
fe80::207:95ff:fe56:4201%"Připojení k místní síti č. 4"
? ip
nebo netsh
je potřeba zadávat jména rozhraní pomocí "toho celého názvu s diakritikou" :). Doporučuji ve správci zařízení přejmenovat rozhraní na eth0 nebo LAN1 nebo tak něco.
IPv6 jako standard je už od roku 1995, ale můj ISP (UPC Česká republika, a.s.) pouze plánuje jeho testování na jaro 2011 (!). "Termín nasazení do úplného provozu zatím není znám." Viz.
Vážený kliente,
reagujeme na Váš mail ze dne 2.12.2010 ohledně internetu.
IPv6 v současné době nepoužíváme a ani zatím nemáme dostupné informace o tom, kdy by měla být dostupná.
Kontaktoval jsem UPC ohledně IPv6 přes webový formulář a čekám na odpověď.
Je nám líto, ale v tuto chvíli zatím neuvažujeme o implementaci protokolu IPv6 ani testovacím provozu. S pozdravem a přáním příjemného dne P. Weil
V podstatě to samé:
Touto cestou Vám potvrzujeme, že momentálně používaná norma IPv4 nebude v dohlednu nahrazována. Momentálně není přechod dle záznamu nutný.
+1
Minimálně jim napíšu e-mail a možná je zkontaktuju i telefonicky.
Já si to právě oživuju z knížky Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS" od Libora Dostálka a Aleny Kabelové. Vydal Computer Press, a.s. v roce 2008.
Tak bacha na to, ze ipv6 modul se aktivuje az pri nstaveni site, coz.je ale az po sysctl, takze sysctl bude hlasit, ze /proc/sys/net/ipv6 neexistuje.Divné, v debianím jádře (
2.6.32-5-686
) je IPv6 zakompilované natvrdo.
Ovšem jen do té doby, než to člověk cpe do toho DNS nebo když řeší potíže ve chvíli, kdy DNS nejde a podobně...V takové chvíli obvykle prvně řeším, aby šlo DNS, ať už pracuju s IPv4 nebo IPv6... mimochodem, nedočetl jsi moji reakci do konce, psal jsem i o multicast DNS.
Diky za zapisek.
Toto je dostatecne polopaticky vysvetleno pro vsechny.
Budeter-li mit casu pozdeji tak treba http, ftp, smb
listen = *, [::]
a restartuj jej.
Ve výchozím stavu tam je asi 15 řádků dlouhý komentář v konfiguráku, kde se přesně popisuje, co tam napsat, aby IPv6 fungovalo.A co tím chce básník říci?
Že není třeba nic hledat.Nevím, proč si vybíráte z mojí věty to méně důležité... důležitější bylo to "za půl minuty", než způsob vyhledání.
Sice by to asi mělo být defaultně zapnutéO tom se v tomto vlákně bavíme.
ale i takle to je docela v pohodě a na prvním místě, kam se člověk podívá, když mu to chybí.Nikdo nepopírá, že to jde, ani že to jde jednoduše.
ožná je to nějaká opatrnost vzhledem k blbě nakonfigurovaným IPv6 sítím nebo se při testování objevily nějaké problémy, a tak nechtěli nic riskovat.Blbost. Typická kombinace postfix a dovecot, postfix na IPv4+IPv6, dovecot IPv4-only? Kdyby to bylo naopak, tak neřeknu.
Ale osobně o ničem takovém nevím – po povolení IPv6 to prostě fungovalo, stejně jako třeba postfix.Přesně tak, zadal jsem bugreport, kdo chce, může se vyjádřit.
Hmm. Mně došla ještě jedna věc: na ipv4 jsem multicasty neřešil a teď si musim doplnit mezery. Protože už je nemůžu ignorovat.
nicméně tak či tak bych zase neříkal, že debian není ipv6 ready jen proto, že v pár balíkách není takhle nastavený listen u konfiguraceJá bych toho neříkal spoustu... ale zrovna tohle klidně říkat budu :). Ano, je tu spousta lidí, kteří razí teorii že software se musí nainstalovat a pečlivě nakonfigurovat. Ale spousta věcí jde řešít způsobem "just works" a tento způsob očividně na trhu vyhrává, a zdaleka nejen u BFU.
Na desktopové věci Just works - proč ne. Ale na serverové věci (což drtivá většina daemonů je) to prostě má dělat někdo, kdo tomu rozumí.Ano, pro jednodušší případy třeba správce balíku nebo dodavatel zařízení.
To se stejným vysvětlením pak můžou všechny MTA být v defaultu nakonfigurovaný jako open relay, protože to prostě bude fungovat.Nevím o tom, že bych navrhoval povolit ve výchozí konfiguraci open relay :).
No a z tohohle bych viděl i to riziko IPv6 by default - docela bych věřil, že je velké procento strojů, kde na IPv4 firewall je, ale na IPv6 ne (nebo je hodně benevolentní)...Stejným problémem trpí jak IPv4, tak i IPv6 a u distribuce, která IPv6 (i kdyby jen z malé části) podporuje, nezbývá než (a) poučit administrátory FW, že existuje i IPv6, (b) používat nějaký (výchozí) firewall, který kombinuje IPv4 a IPv6.
Nenakonfigurované služby by se hlavně neměly vůbec spouštětOny se taky nenakonfigurované služby nespouští.
na což se v debianu kašle a jakmile člověk něco nainstaluje, tak už to svítí do světa s defaulnim configem :)I výchozí konfigurace je konfigurace. Mělo by se dbát na její bezpečnost, pokud je s ní nějaký problém, hlaš bugy.
Nějak si skoro myslim, že v rámci tohohle by naopak v defaultní konfiguraci mělo bejt listen jenom na loopbackTo by bylo v rozporu s tím, jak běžně služby v Debianu fungují. Dá se polemizovat o tom, jak by měly fungovat všechny služby, ale pokud běží na vnější IPv4, měly by běžet i na vnější IPv6, pokud není u dané služby nějaký speciální důvod, proč ne.
kuba@wizard:~> ping6 ::1 PING ::1(::1) 56 data bytes 64 bytes from ::1: icmp_seq=1 ttl=64 time=0.027 ms 64 bytes from ::1: icmp_seq=2 ttl=64 time=0.065 ms:-P
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.