Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 19:02
Tiskni
Sdílej:
chci být co nejméně závislý na státu, tedy v případě, že nejsem zrovna na pokraji chudoby
Výmluvné… :-)
To, že někdo myslí levicově, ještě neznamená, že je nemá demokratické smýšlení. Takhle jsem to nemínil. Ale který vyloženě levicový režim je nebo byl demokratický? (Vynechme Skandinávii, ale i tam ta levicovost je víceméně formální). Pravicový režim však demokratický být nemusí, o tom žádná .Tak jsem si za sebe proskrtal protichudna a nicnerikajici vyjadreni a co mi zbylo? Nic. V jednom z pristich zivotu budes urcite ten lord, co ho poslalo Imperium vyjednavat na Nadaci
Jožko, to je navyklá argumentace, pokud není co říct .Myslis tu tvoji nebo tu moji?
Ale který vyloženě levicový režim je nebo byl demokratický?Historicky vzato, kazdy demokraticky rezim je levicovy. Uplne puvodni levice byla pro rovnopravnost obcanu, pravice pro zachovani slechty. A uz byste to mohl vedet, protoze jsme to v diskusi zminili uz mnohokrat. Dnes, protoze se zjistilo, ze levice je dobry napad
Niečo ako ČSSR? Tak to hej, to bolo veľmi úspešné.
K tým daňovým únikom z daňových pekiel vďaka neprehľadnej džungli zákonov... vlastne nie, tam nie je čo komentovať. Možno to ľavicové nie je, ale nie je to ani pravicové. Treba sa odprostiť od tej čiernobielej formulky dobrá ľavica vs. zlá pravica. Ono je to trocha zložitejšie.
"Elitám" ide o to, aby sa väčšina- teda ten plebs - nenaučil samostatne rozmýšľať. Preto zavádzajú trhové princípy aj do vzdelávania - dostaneš také vzdelanie, aké si môžeš kúpiťNemyslim, ze si to az takhle primo uvedomuji, ze maji nejaky plan na ovladnuti sveta. Spis jde proste o projev nerovnosti, a prirozene jako rodice ty elity chteji, aby jejich potomci dostali lepsi vzdelani nez ostatni (ted jsem nedavno videl odkaz na studii, ktera ukazovala, ze geneticky dane IQ ma na uspech vetsi vliv u bohatsich vrstev, u nizsich socialnich vrstev na tom zalezi mene). Proto jsou ochotni priplatit. (V tomhle souhlasim treba s Kellerem tady - vubec ta prednaska je vtipna.) Tady je videt, proc je ta nerovnost spatna sama o sobe. Dobry umysl tech lidi - vychovat dobre sve potomky - vede ke spatnemu vysledku - nizsi socialni mobilite.
ale aby sa gény premiešali, na to je potrebná otvoená spoločnosť, a tá postupne v nej nesúmerateľnosti zaniká... našla som &Kellerovu prednášku aj v písanej podobe http://denikreferendum.cz/clanek/3380-nerovnost-a-nesoumeritelnost... Keller býva "pravičiarmi" ostro odsudzovaný za svoje sympatie s ľavicou, ale ako sociológ je max. objektívny a nevidím u neho žiadnu marxistickú metodológiu:), musím dať dolu pomyelný klobúk, lebo má dar tie poznatky sociológie zhrnúť tak, aby ich priblížil "bežnému poslucháčovi"...
Až do poměrně nedávné doby byl ovšem vývoj moderní společnosti nesen snahou překlenout propastné výchozí nesouměřitelnosti a nahradit je pouhou jemně odstupňovanou nerovností. Úspěch v tomto úsilí byl mimo jiné základní premisou teorie otevřené společnosti a zcela praktickým předpokladem rozvoje demokracie.O povojnovom vývoji v 20. st.:
Každá ze skupin na jemně diferencované škále příjmů mohla doufat, že do budoucna se také její situace bude zlepšovat. I když různí lidé vystupovali z výtahu sociálního vzestupu v různých patrech, všichni, anebo téměř všichni byli vyváženi směrem nahoru.teraz práve ľudi stratili ten pocit osobnej perspektívy... a to je frustrujúce a demotivujúce a môže to mať nedozerné spoločenské následky
Sociologie, která po většinu 20. století velice pečlivě komentovala přechod společnosti od tradičních forem nesouměřitelnosti k pouhé moderní nerovnosti a poměřovala ho sofistikovanými metodami sociální stratifikace, začíná v situaci, kdy trend se radikálně zvrátil, hovořit raději o něčem jiném. Mnozí sociologové obracejí svoji pozornost směrem k procesu individualizace, což jim umožňuje nevidět zásadní proměny, k nimž dochází v rámci sociálních struktur.
Romové z osad? Tak to možná u vás na Slovensku.no, ak ich vysťahujete z ubytovní, tak si založia osady aj u vás:) čo si tým chcel povedať, to mi nie je jasné...uviedla som na lepšiu ilustráciu dve krajnosti... ale pokiaľ ide o dopady, ak sa bude priepastný rozdiel medzi soc. vrstvami zväčšovať, tak to bude mať dopady na ďalšie generácie také, aké naznačujem... úzka vrstva tých " s vyšším IQ" a masy nevedomých a manipulovateľných
K tomu však společnost nemusí být vůbec rovnostářská. Stačí, aby fungovaly zákony a byla dobrá jejich vymahatelnost.Otazka ovsem je, jestli ta druha podminka neni nahodou silnejsi nez ta prvni.
Stačí, aby fungovaly zákony a byla dobrá jejich vymahatelnost.Timto se jiste vyznacovala i CSSR pred listopadem.
A jedinec na každém stupínku ve společnosti by měl být motivován k vhodné aktivitě.Toto ovsem neplati uplne ani po listopadu. Takze pokud si myslite, ze tyhle 2 veci opravdu staci, co vam vadilo na predlistopadove dobe?
Některé zákony byly jen jako výsměch (svoboda shromažďování, možnost cestovat).mne tie slobody stále pripadajú ako výsmech skutočných slobôd... môžete sa síce zhromaždiť, aj si rečniť do sýtosti, ale to je tak asi všetko... cestovať nemôže veľká väčšina ľudí... sloboda tlače, o tom sa dá tiež pochybovať, viď popis praktík v tej časti zo spisu gorila, čo som skopčila dolu... bulvár má slobodu hnusne osočovať a perverzne ponižovať ľudí v mene úspešnosti na trhu, tam ozaj nejde o politickú slobodu slobody slova ale o obyčajný hnoj a tak by sme mohli pokračovať napr. aj právom na spravodlivý proces... a dokonca právom na život, lebo nejaké tie penty si kľudne odpravia toho, kto veľa vie a mohol by ohroziť ich záujmy a nič sa im nestane... a tí malí oligarchovia zase zariadia, že si vo svojom mestečku a okrese už ani neškrtnete
Ale pokud od toho odhlédneme, dnes má pracovitý a cílevědomý člověk víc šancí, než lempl.Niekedy sa mi zdá, pán Smolík, že ste strašný romantik:). Kde to žijete? Na nejakej ružovej planéte? Kto tu vládne- poctivý pracovitý podnikateľ, alebo oligarchia, ktorá povstala z bývalých pánov resp.aspoň z ich morálneho odkazu a teraz nesúmeriteľne k sebe všetky prachy, nechávajúc tým ohľaduplným a zásadovým omrvinky z koláča?
Dnes má šanci prakticky každý schopný člověk získat příslušné vzdělání a pokud má snahu, může to někam dotáhnout.aj úplne neschopný:)... získať tzv. vzdelanie... máme tu takú dedinskú pobočku tzv. VŠ, už majú akreditáciu aj na mgr. štúdium, a to aj napriek tomu, že pôvodne akred. komisia konštatovala závažné nedostatky... a o pár mesiacov tú akred. udelila, ten titul magor je v tomto prípade namieste:)) keďže som brigádnicky sedela istý čas cez víkendy na tej vrátnici:)),tak mám prehľad, ako robia skúšky... 80 ľudí 15 minút sedí tesne vedľa seba v pomerne malej miestnosti a vypĺňa test, ktorého výsledky boli na internete... 1. otázka- b, 2. ot.- c, 3.ot. - d radšej sa už nejdem rozčuľovať:))... zle na to pomyslieť
Dnes má šanci prakticky každý schopný člověk získat příslušné vzdělání a pokud má snahu, může to někam dotáhnout.Dnes jeste ano, ale neboj i na tom uz se pracuje.
Dnes má šanci prakticky každý schopný člověk získat příslušné vzdělání a pokud má snahu, může to někam dotáhnout.Nemam rad souslovi "kazdy ma sanci". Ono totiz kazdy ma sanci vyhrat ve Sportce, ale doporucil byste to lidem jako zpusob obzivy? Asi ne.. V realite zalezi na vysledku, ne na sancich.
Některé zákony byly jen jako výsměchAle to byla pointa meho prispevku - zalezi na tom, kdo ty zakony vymaha. V demokratickych (= levicovych, viz vyse) spolecnostech se na tom vymahani podili cela spolecnost, a proto je to o necem zcela jinem. Nelze obecne rict - zakony musi byt vymahatelne. Jde o to jake zakony.
Tyhle věci jsou potřeba, ale rozhodně nestačí.No prave. A jakmile zacnete pridavat i ty "ostatni veci", zjistite, ze jsou to zhusta zase regulace s cilem vyrovnat mocenskou nerovnost, tedy, levicove koncepty.
Sice uznavate, ze historicky byla levicova koncepce (tedy zavedeni explicitnich pravidel na omezeni nerovnosti mezi lidmi) uspesna, ale nechcete uz pripustit, ze by se v tom dalo/melo pokracovat. Neni ale takovy postoj trochu iracionalni?
Zkuste si položit otázku, proč se tedy v levicové koncepci nepokračuje, když byla tak úspěšná? Např. nyní mají ve Francii levicového prezidenta a jeho levicová strana má pohodlnou většinu v parlamentu. Hollande navíc v kampani nasliboval spoustu věcí. Nic mu nebrání, aby svou koncepci realizoval. Uvidíme, jak si povede. Zatím to moc slibně nevypadá. Hezký je už titulek článku - Francois Hollande's 'Change Now' becomes 'Be Patient'.
Zkuste si položit otázku, proč se tedy v levicové koncepci nepokračuje, když byla tak úspěšná?Protoze lidi lzou? Zalezi uspesna pro koho.. pro vetsinu populace jiste ano. Ale pro urcitou malou mensinu bohatych to bylo spis nevyhodne (vysoke dane, silne odbory atd.) Ta levicova koncepce byla uspesna proto, ze existoval Sovetsky svaz, ktereho se ti bohati na Zapade bali. At chcete nebo ne, SSSR bylo politickou a ekonomickou konkurenci zapadni demokracii, a to je vzdycky prospesne (ze?). Navic je to klasicky problem - lide, pokud se nejakemu jevu podari uspesne zabranit, prestanou verit, ze prislusne opatreni je potreba. A podobne jako prestavaji nekteri lide napr. verit na ockovani, prestali v 70. a 80. letech verit na pozitivni vliv odboru nebo regulaci, napriklad (ne vzdy slo o ztratu viry, spis neznalost, napr. v pripade Glass-Steagall). Spolecnost nebude nikdy dokonala, a nedokonalosti reseni, ktere mame dnes, maskuji (casto silnejsi) nevyhody te predchozi alternativy.
prestali v 70. a 80. letech verit na pozitivni vliv odboru nebo regulaci,
Ten pozitivní vliv odborů v Británii koncem 70. let vidíte kde? Proč konzervativci vládli dalších 18 let?
Ale hlavně by mě zajímal váš názor na Hollanda. Co myslíte, že provede za změny?
Ten pozitivní vliv odborů v Británii koncem 70. let vidíte kde? Proč konzervativci vládli dalších 18 let?Kde? Podivejte se, jak vypadala Britanie tehdy a dnes. Tehdy aspon neco vyrabela a nemela takovou nezamestnanost. Dnes maji City a tim to konci. Proc vladli 18 let? Byl to experiment. Lide uverili slibum ekonomie strany nabidky, o ktere dnes celkem prokazatelne vime, ze je to nesmysl.
Ale hlavně by mě zajímal váš názor na Hollanda. Co myslíte, že provede za změny?Obavam se, ze celkem nic. Jak uz psal Smolik - ma dost svazane ruce ekonomickou realitou, i kdyz pan Smolik se naprosto myli, ze ta realita jsou dluhy. Ty dluhy jsou naopak ta fikce, ale tou realitou je automatizace vyroby a globalizace (posileni rozvojoveho sveta a rozpad sovetskeho bloku). To vytvari tlak na tridu zamestnancu, kteremu nebudou schopni celit prinejmensim jeste par desetileti (nez vznikne nejaka nova globalni forma socialisticke internacionaly - je jasne, ze ani generalni stavky v jedne ze zemi nemohou ten stav moc zmenit). Proto Zapad ceka upadek, v dusledku narustajici mocenske nerovnosti, ktery bude probihat do doby, nez si pracujici obcane na Zapade uvedomi, ze maji s tim Cinanem, co pracuje 12 hodin, spolecne zajmy (a jelikoz zapomneli, ze to plati v ramci jenom treba zeme, jako USA, je jeste dlouha cesta). Ale dost me to mrzi, ze to pisu, protoze bych opravdu rad, aby realita byla jina. Dost lidi si mysli, ze nas technologie muze nejak spasit - jenze modernejsi technologii mame kazdy rok od 17. stoleti a stejne to nezabranilo treba druhe svetove valce (a pred ni hospodarske krizi).
Podivejte se, jak vypadala Britanie tehdy a dnes.
Přes všechny problémy dnes Británie ani zdaleka není tak paralyzovaná jako tehdy.
Ty dluhy jsou naopak ta fikce
Potom nechápu, proč se touto "fikcí" usilovně zabývají evropské špičky již dva roky. Neměl byste jim poradit, jak na to?
Rád upřesním: realita a původ všech obtíží je snaha rychlého zbohatnutí a zvýšení životní úrovně, aniž tomu odpovídá stav ekonomiky. Tenhle trend je zřetelný od 80. let 20. století a nikdy předtím tak rychle životní úroveň nerostla. Tenhle růst musí být něčím pokryt a není to výkon hospodářství.Jsou k tomu nejaka data? Ma data hovori neco jineho (pokud se tedy bavime o zapadnim svete) - hospodarstvi roste sice pomaleji nez treba v 50. ci 60. letech, ale stale relativne dobre, ale od 80. let se prudce zpomalil az zastavil rust medianovych mezd (alespon v USA a UK, nevim jak ve zbytku zap. evropy). Takze hospodarstvi sice ma dostatek vykonu na rust zivotni urovne, ale toky penez to neumoznuji vyuzit, zadluzovani pak tohle jen castecne kompenzuje. Tohle uz jsme tu resili nekolikrat, argument typu "Tenhle růst musí být něčím pokryt a není to výkon hospodářství. Takže zbývá jediné - dluhy" je nesmysl - realny rust spotreby musi byt pokryt bud rustem potencialni produkce (tedy vykonu hospodarstvi) nebo rustem dovozu. Pro zapadni evropu je celkova bilance externiho obchodu vicemene nulova, takze dovoz je irelevantni. Rust dluhu muze stimulovat rust produkce ci muze zajistit realizaci potencialni produkce, ale nemuze nahradit realny rust produkce.
Lidé se dostali na určitý strop spotřeby. Nemůže být víc mobilů, auťáků, dálnic, domů a bytůTenhle argument je sice lakavy, ale taky dost pochybny - zivotni uroven (spotreba) napr. nejnizsiho prijmoveho kvartilu populace je evidentne mensi nez nejvyssiho kvartilu. A tento kvartil ma nizsi sporebu nikoliv proto, ze by narazil na strop spotreby a nemel za co utratit sve penize, ale proto, ze na vyssi spotrebu proste nema penize.
ma dost svazane ruce ekonomickou realitouJa bych rekl, ze ma hlavne svazane ruce politickou realitou EU, kde vlady ostatnich zemi jsou spise pravicove, a vetsina podstatnych veci, ktere by bylo treba udelat, je treba resit na urovni EU, ale zaroven to nespada do standardni kompetence EU (aby se o tom proste hlasovalo standardnimi legislativnim procesem EU), takze je to treba resit na urovni mezinarodnich smluv, kde je treba souhlas vsech.
To znamená, že absolutní nerovnost neexistuje a existovat nemůže.To ovšem není odpověď. To, že absolutní rovnost pokládáte (zřejmě oprávněně) za nemožnou neříká, zda nerovnost (a pak je zde otázka míry) považujete za žádoucí stav společnosti nebo ne.
Ovšem jen do chvíle, než se něco opravdu hodně zvrtne, pak ať se o mne stát samozřejmě postará, je to přece jeho morální povinnost.
Ve skutečnosti se stát nejspíš nepostará, protože v sociálním systému existuje spousta kliček, jak normálním lidem nic neplatit. Např. vyživovací povinnost mezi manželi, lidmi ve společné domácnosti, potomky a předky atd. Nebo takový drobný trik, že do výpočtu příspěvku na bydlení se nepočítají splátky hypotéky.
Jenže ono to názorně ilustruje typické smýšlení těch "pravicových radikálů": nechci platit moc vysoké daně, nechci živit žádné socky a flákače, přerozdělování je zlo už z principu, sociální a zdravotní pojištění je blbost, radši si ty peníze dám stranou a případné výdaje zaplatím.
A až budu nadně, tak hold chcípnu. Jestli to má být o týden nabo 20 let dřív, na tom přece nezáleží. Důležitá je svoboda.
Nechci platit nadlidem vydřidušké poplatky nařizované zákonem soukromým společnostem. Nechci platit nadlidem daň z žití, daň z toho, že smím pracovat, ani daň z toho, že něco prodám. Nechci platit nadlidi, který jsou u koryt pod záminkou zastupování lidu a přitom si plní vlastní kapsi a na lidi serou (jako nám např. sdělila ODS při hlasování o ACTA - "sereme na názor lidí, jejich názor nepředáme a hlasovat nebudeme").
Chci mít soukromí, nechci být špehován na každém kroku, chci mít právo postavit si dům na jednou zakoupeném pozemku, aniž bych musel platit nadlidi za to, že chci na vlastním pozemku stavět a platit za stupidní buzerantské dokumentace. Chci mít svobodu postavit si raketu, pokud na to mám, a letět si do vesmíru - bez buzerantských poplatků a bez svolení nadlidí, maximálně s povinností to oznámit. Chci mít svobodu vyskočit z rakety ve vesmíru a v klidu si tam chcípnout. Nebo si prostě přistát na marsu a zakopat si tam s míčem bez toho, aniž by mi nadlidi z nadstátu jménem USA bránili za záminkou, že Mars je jejich majetkem.
A dokud tu svobodu mít nebudu, a dokud budu muset platit poplatky nadlidem a nadspolečnostem, tak na stát seru. Na pracáku budu, dokud mě nevykopnou, protože odmítám pracovat, když pak za to, že pracuju, musím platit daň z žití, daň z pracování a daň z příjmu a všechny ty sračky. Jen si, státe, za mě plať zdravotní pojištění, když jsi to ty, kdo ho poroučí platit nadspolečnostem. Já ho platit nebudu. Ano, klidně ho zruším, i za cenu, že budu porušovat zákon tím, že ho mít nebudu, ale alespoň nebudu dlužit prachy nadspolečnostem. A že mi za to, státe, něco ukradneš? Pche, já jsem prakticky nemajetný člověk a nemáš mi co ukrást. Místnost, kde jsem? Ta není moje. Počítač, na kterém píšu? Není můj, ale mého otce. Postel? Ta není moje, ale mého otce, já na ní pouze mám dovoleno spát. Tričko, co mám na sobě? Není moje, ale mé matky, co si ho koupila na den mých narozenin a jako dárek mi dovolila ho nosit. Vyliž mi, státe. Ani mi nedovolíš vzdát se tvého občanství jakej seš vydřiduch. Chceš mě zavraždit? Do toho, už se nemůžu dočkat, až budu mít od tebe klid.
pokud bude vláda modrých strakešte večerníček pred spaním:)) my máme tzv. soc.dem.vládu a je to to isté - peňazí za voľby sa nevzdali a dôchodky sú žobračenky, z ktorých a nedá zaplatiť poriadne ani bývanie, zdvihli dane a odvody tzv. strednej vrstve - t.j. zrozumiteľne po slovensky "chudobe" a všetko je v poriadku, nikto nie je skorumpovaný podvodník, všetky gorily sú v bezpečí vo svojej džungli a žijú si bezstarostne, slobodne a v hojnosti ako doteraz dobrú noc:)
http://tv.sme.sk/va/24757/tom-nicholson-cita-zo-svojej-knihy-gorila.html
"...bežný volič je hovno..." ( oligarcha)
další z mýtů: i kdyby 100% té "nezačlenitelné" menšiny neodvádělo daně a žilo jen z dávek, tak pořád jsou to drobné oproti tomu, kolik uteklo a utíká "nehospodárným" nakládáním s veřejným majetkem. To nejmenované etnikum je zasoupeno jen cca 3 až 4%.
Mýtus předvádíte vy. Vůbec není jasné, kolik vlastně utíká na cinknutých zakázkách - viděl jsem odhady v rozmezí od pár desítek až přes 100 miliard Kč ročně. Dále vůbec není spočítáno, kolik příslušníci onoho etnika čerpají, takže absolutně nemůžete udělat srovnání.
To nejmenované etnikum je zasoupeno jen cca 3 až 4%.
Jenže mezi lidmi na dávkách můžou být zastoupeni třeba 30%. Nezaměstnaných je 500k. Pokud je neviditelných 300k a nezaměstnanost v jejich komunitě je 90%, tak to bude velmi slušný podíl na celkovém čerpání. Samozřejmě je ještě třeba odečíst děti, ale každopádně jste předvedl velmi krátkozrakou úvahu.
Položil jste na oltář svého přesvědčení oběť nejvyšší - svůj mozek.
Ale konkrétní chybu v mé úvaze nenajdete, že?
Ale spočítat se oboje vcelku dobře dá.
Tak to, prosím, spočítejte. Možná mám o Romech mylné představy, třeba opravdu páchají jen 3% kriminality a čerpají jen 3% dávek.
navíc cinknuté zakázky ničí podnikatelské prostředí, takže má devastující účinek další, možná ještě horší.
To je pravda, ale jsou tu i jiné efekty. Například za nezaměstnané flákače platí stát (tj. daňoví poplatníci) zdravotní pojištění, možná i sociální. Takže kromě dávek čerpají i drahou zdravotní péči, aniž by přispěli. Další věc je kriminalita - některé škody lze vyčíslit, jiné ne (vražda, znásilnění atd). Pobyt ve vězení také není levný. A ještě je tu zhoršená kvalita bydlení a pokles cen nemovitostí v určitých lokalitách - tyto škody žádná statistika nepodchytí.
Psal jsem o spočítatelnosti toho co mizí v cinklých zakázkách a následcích které to má,
Psal jste, že spočítat se dá oboje. Z kontextu mi vyplynulo, že myslíte cinknuté zakázky a zneužívané dávky. Možná jsem se spletl.
To už bylo, vždycky utečete nějak jinam od tématu a pak se zase oklikou vrátíte zpět a znova :)
Opět se můžu plést, ale téma je, jestli utíká víc peněz za korupci nebo zneužívání dávek, a tohoto tématu se držím.
Opět se můžu plést, ale téma je, jestli utíká víc peněz za korupci nebo zneužívání dávek, a tohoto tématu se držím.Nielenže sa držíte tej témy, ale aj hotovej odpovede, ktorú máte už dopredu prichystanú.Diskutovať s vami nie je nepríjemné,lebo sa neuchyľujete k tomu, aby ste "vyhrali diksusiu" rôznymi podpásovkami, ako je tiež u niekoho zvykom Ale nie ste ochotný pripustiť argumenty, ktoré nepodporujú váš postoj.Nechcete o nich ani premýšľať.Ako keby ste sa obávali, že by ste mohli stratiť tú istotu, s ktorou stále trváte na svojich tvrdeniach:).
Ale nie ste ochotný pripustiť argumenty, ktoré nepodporujú váš postoj.Nechcete o nich ani premýšľať.
Já jsem ochoten připustit argumenty, které nepodporují můj postoj. Ale musí být reálné a podložené. Např. argument, že problém s Romy není zase tak velký, protože jich jsou jen 3% populace, je podle mě hloupý a krátkozraký. Je sice do určité míry pravdivý, ale když budeme relativně malý problém ignorovat, tak nám časem vyroste do nezvladatelných rozměrů. Zkušenost s imigranty v západní Evropě je varující.
2) Kdo prosím tě překroutil pojem pravice? A jak? Já mám pocit že pojem pravice jenom jeden a ten samej a to volba kapitalismu jako nemměného zřízení a boha na nebi... Pokud si ovšem myslíš že někde existuje ten pravej vysněnej ideální kapitalismus tak to jseš na tom stejně jako komunisti kteří přez 40 let budovali socialismus s vidinou utopistického komunismusu...
Solidarita musí být dobrovolná, jinak to není solidarita, ale krádež.A o pojmu "pozitivni externalita" jsi uz slysel, jako ekonom? Tezko muzete rict, mel bych mit pravo neplatit za hradby, kdyz sedite s ostatnimi uvnitr. Moc nechapu, proc libertariani vlastne chteji byt soucasti nejake spolecnosti, kdyz po ni vlastne tedy nic nechteji.
Já jo a je to težký jako prase. Není to prdel.To mi povídej
A bez financí je to téměř nereálné.Jo, souhlas. Minimálně v začátcích je to potřeba kombinovat se zaměstnáním, kde si člověk vydělá dost, aby pak mohl podnikat a nemusel chodit do práce. Případně někteří začínají půl na půl – částečný úvazek v zaměstnání a při tom podnikají.
Samozřejmě záleží v čem podnikáš, ale v mém oboru musíš alokovat spoustu prostředků na software, popřípadě stroje na výrobu atd.V IT je to trochu lepší.
Ty si opravdu myslíš že normální lidi co vystudujou tohle zmáknou a ještě si založí rodinu a postaví barák????Ono zase ne každý musí být podnikatel – a ten kdo chce, nemusí mít rodinu a barák hned.
přístup ke vzděláníCo se týče vzdělání – souhlas. To považuji za pozitivní externalitu a nevidím problém v tom, když vzdělání bude platit stát (resp. všichni občané skrze stát).
nějakým způsobem jim zajistit sociální jistoty tak aby vubec riskli podnikatTo je blbost. Copak si někdo ze sociálních dávek našetří tolik, aby mohl podnikat? Tzn. aby třeba rok (nebo spíš víc) nemusel chodit do práce, měl čas na podnikání a peníze alespoň na základní potřeby a výrobní prostředky? A i kdyby, copak je správné, aby ti pracující dotovali experimenty těch, kteří se rozhodli „podnikat“? Od toho jsou rizikové investice – podnikatel musí zaujmout nějakého investora, ten mu dá peníze a půjde do rizika s ním. Ale že by tohle podnikatelské riziko měl nést stát, to si fakt nemyslím. A nepřijde mi normální scénář: sociál na dávkách → podnikatel. Spíš by to mělo být: sociál na dávkách → zaměstnanec → podnikatel. Byť samozřejmě čest výjimkám, které tu zaměstnaneckou fázi dokáží přeskočit, ale moc pravděpodobné to není. Spíš by bylo lepší liberalizovat pracovní trh, aby pro lidi bylo snazší přecházet mezi fázemi, kdy pracují pro zaměstnavatele (a šetří na podnikání) a kdy podnikají.
Vy by jste chtěl žít na pokraji chudoby za 10ku měsíčně?)) Já teda ne, já chci víc a to mě motivuje.
![]()
Můžu tě ujistit, že osobně znám několik lidí, kteří žijí i za míň (živí je rodiče, chvíli pracují, potom podpora, občas brigáda načerno) a asi jim to vyhovuje. Kdyby dostali 10k za nic, tak by byli na vrcholu blaha.
Za co by se financoval? No přeci z daní!)))
Z jakých daní? Momentálně stát také žije z daní, ale v pokladně je sakra velká díra. Jak by se zatáhly tak obrovské výdaje?
U těch tvých známých těch je mi líto. Bohužel je to plebs a musí se smířit s tím že v životě budou živořit. Ty jim závidíš tu chudobu???))
Nic jim nezávidím. Jen upozorňuji, že existuje nemálo lidí, kteří jsou prostě líní a raději budou vegetovat na hraně chudoby, než aby pracovali.
A z čeho si myslíš že by měl stát žít? Ze vzduchu když né z daní?
Jen se ptám, z jakých daní. Momentálně daně nepokryjí náklady. Kdybychom uskutečnili tvůj projekt, státní výdaje by ostře narostly, takže se logicky ptám, kde bychom vzali peníze? Zvýšili bychom stávající daně? To nefunguje a vidí to každý kromě Kalouska. Zavedli nové?
A to díky korupci, plebsu který volí imecilní politiky a díky dementů jako jsi ty který si myslí že sociální výdaje jsou nejhorší problém státního rozpočtu... voe
Já vidím tři problematické faktory - korupci, zbytečně velký státní aparát a sociální dávky pro programové flákače. Tvůj projekt by ale nic z toho nezměnil a jen by navýšil schodek.
Můžu tě ujistit, že osobně znám několik lidí, kteří žijí i za míň (živí je rodiče, chvíli pracují, potom podpora, občas brigáda načerno) a asi jim to vyhovuje. Kdyby dostali 10k za nic, tak by byli na vrcholu blaha.Hmm, já znám taky pár, co žijí za míň, protože za svou poctivě odvedenou práci pobírají minimální mzdu. Ale že se nám to tady z našeho fochu mudruje, že?
Zkusíme 8 litrů: 8000kč x 8 000 000obyvatel (děti nepočítám)
To jsi z levného kraje. Průměrný důchod je nyní přes 10kKč, takže bys chudáky důchodce pěkně ošidil. Dále si uvědom, že stát platí za nezaměstnané, děti, důchodce a studenty zdravotní pojištění.
Podle mě je tam dost prostoru jak zvýšit částku do státního rozpočtu a mrtě prostoru jak zrušit přebytečné státní agendy...
Ten prostor tady je už dnes, jen ho využít.
Nejsem proti, ale není to tak jednoduché.akože by nie? vezmem kalašnikov - a zdaním!
Můžeš mít stálou práci, nebo dělat individuální zakázky nebo si to libovolně nakombinovat, to je tvoje věc – jen musíš ze všeho poctivě odvést daň.Zruseni specialnich payroll taxes a zdaneni vsech prijmu fyzickych osob stejne - souhlas.
Firma si nepočítá výdaje na platy do daňových nákladů, protože daň ze mzdy si platí každý zaměstnanec, a výdaje na platy firma vykazuje jen pro statistické účely. Je jedno, v jakém poměru se ty peníze rozdělí mezi zaměstnance a akcionáře, vždy se zaplatí stejná daň podle jednotné sazby.Huh? Mzdovy naklad je pro firmu proste vydaj jako kazdy jiny a je tedy naprosto v poradku ho pocitat mezi danove uznatelne naklady pro vypocet dane ze zisku (DPPO).
Z nerozděleného zisku (který zůstává ve firmě) by se platily daně v daném roce, ne až při vyplácení dividend (ty už by se podruhé nedanily).IMHO nesmysl. Podnik (korporace) a akcionar jsou dve oddelene osoby a je tedy v poradku, ze kazde z nich je zdanen jeji zisk. Nedava smysl, aby jeden typ kapitaloveho prijmu (dividendy) byl nedanen, zatimco jiny typ (napr. uroky z uveru) byl danen. To by jen umele zvyhodnovalo jeden zpusob zajisteni kapitalu (emise akcii) proti jinemu (emise dluhopisu). Pokud by melo neco smysl omezit, tak je to spis DPPO, nebot z dlouhodobeho hlediska jiny nez rozdeleny zisk mit nebude (nerozdeleny zisk je nasledne pouzit na investice, ktere jsou postupne danove odepsatelne). Tady by asi vetsi smysl melo vyrazne zjednodusit pravidla pro danove odpisy investic (coz jsou dnes asi jedna z nejslozitejsich casti dani), idealne ve stylu moznosti odepisovat investice tak, jak se to hodi (vcetne moznosti zaloh na ), takze realne by se DPPO odvadela pouze z rozdelenych prostredku (dividend) a dlouhodobe neproinvestovanych prostredku.
Tahle míra by se demokraticky zvolila v referendu – nezávisle na volbách – a zvolená vláda by pak musela s touto mírou přerozdělování (a bez schodků) vyjít – tzn. vládnout, jak nejlíp umí a podle své ideologie a programu, ale v rámci daného omezení (míra přerozdělování), které vzešlo z referenda. ... a zvolená vláda by pak musela s touto mírou přerozdělování (a bez schodků) vyjítTo jako by bylo zajisteno dano ustavou? No to by byla pekna demokracie - obcane si zvoli jakou vladu chteji, ale ta musi vladnout v souladu s urcitym typem pravicove ideologie. Proc vubec davat zdaneni specificke postaveni ve volebnim systemu? Proc ne alternativni zpusob - obcane si v referendu schvali mandatorni vydaje takove, jake chteji, a na vlade pak bude aby vladla (ridila nemandatorni vydaje, prosadila dane ci prodala dluhopisy) jak nejlip umi v ramci daneho omezeni (mira prerozdelovani na vystupu) vzesleho z referenda. No je to asi stejny nesmysl jaky je tvuj puvodni navrh, cilem je spis poukazat na nesmyslnost 'zakodovani' urciteho politickeho programu do celeho ustavniho systemu.
Huh? Mzdovy naklad je pro firmu proste vydaj jako kazdy jiny a je tedy naprosto v poradku ho pocitat mezi danove uznatelne naklady pro vypocet dane ze zisku (DPPO).Sorry, tohle jsem napsal blbě, smíchal jsem dvě myšlenky dohromady – za druhou dobrou možnost považuji, že by občan podával daňové přiznání, ale neodváděl by daň z platu – tu by odváděl zaměstnavatel a mohl by hodit zisky i výdaje na platy zaměstnanců do jednoho pytle (jejich rozdělení vykazovat jen kvůli statistice) a platit z toho stejnou daň, bez ohledu na to, zda ty peníze šly na platy nebo do zisku.
Podnik (korporace) a akcionar jsou dve oddelene osoby a je tedy v poradku, ze kazde z nich je zdanen jeji zisk.Podnik a majitel jsou dvě osoby jen formálně – v konečném důsledku je to vždy jen člověk (nebo skupina lidí) a jeho majetek, který používá k podnikání. Opakovaně danit jednou vydělané peníze je zlo.
Pokud by melo neco smysl omezit, tak je to spis DPPO, nebot z dlouhodobeho hlediska jiny nez rozdeleny zisk mit nebudeDlouhodobě – jenže krátkodobě může docházet k výkyvům, např. když nějaký rok hodně firem nevyplatí dividendy, tak stát bude bez příjmů, zatímco jiný rok jich bude mít přebytek – přestože produkce byla v těch letech stejná. Tak mi přijde lepší je danit v rok, kdy se ty peníze vydělaly, než v rok, kdy se vyplatí akcionářům.
Tady by asi vetsi smysl melo vyrazne zjednodusit pravidla pro danove odpisy investicS odpisy je problém v rozporu účetnictví vs. daně. Účetnictví by mělo poskytovat pravdivý model firmy, tzn. odpisy by měly odpovídat tomu, jak se ten majetek spotřebovává/opotřebovává, po celou dobu, kdy mi z něj plyne užitek – zatímco z pohledu daní má firma zájem odepsat všechno co nejdřív, tzn. vytvářet v účetnictví nepravdivý model, který neodpovídá realitě.
To jako by bylo zajisteno dano ustavou?V ústavě by byl požadavek na vyrovnaný rozpočet.
No to by byla pekna demokracie - obcane si zvoli jakou vladu chteji, ale ta musi vladnout v souladu s urcitym typem pravicove ideologie.Ne, ideologie by nemusela být pravicová – občané by si v referedu zvolili míru přerozdělování (tzn. klidně třeba levicových 50% přerozdělování, což by ale taky znamenalo, že by i oni platili daně 50% ze své mzdy) a pak by si zvolili vládu, která má v rámci těchto pravidel vládnout.
Proc ne alternativni zpusob - obcane si v referendu schvali mandatorni vydaje takove, jake chtejiProtože občané budou chtít co nejvíc a budou mít pocit, že to nejde z jejich kapsy. Vláda pak nezvýší daně občanům (ti by ji pak nezvolili nebo by ji svrhli) a nezvýší je ani velkým firmám (ty ji uplatí nebo pohrozí, že skončí s podnikáním a přesunou se do zahraničí). Takže jim zbudou ty dluhopisy – vláda se bude vesele zadlužovat a ten průšvih pak dopadne na příští vlády a příští generace občanů. Leda že by tu byl nějaký diktátor, který bude vědět, že tu bude vládnout ještě dalších padesát let a že když si to teď podělá, vyžere si to v příštích letech a ten problém dopadne na něj. (ale to taky moc dobře nefunguje, protože někteří vládli skoro padesát let a taky jim to moc nešlo) Proto je potřeba ústavou zakázat zadlužování a vytvořit jednoduchý a transparentní systém, kteří budou lidé (včetně podnikatelů) uznávat a chápat jako potřebný a užitečný (ne jako zlodějnu) a bude fungovat mj. tak, že když někdo bude volat po zvýšení daní, bude to znamenat i zvyšování jeho daní (tudíž u toho bude víc přemýšlet).
Sorry, tohle jsem napsal blbě, smíchal jsem dvě myšlenky dohromady – za druhou dobrou možnost považuji, že by občan podával daňové přiznání, ale neodváděl by daň z platuNo, vubec nechapu motivaci (OK, jedina motivace. ktera me napada, ze kdyz by to bylo zorganizovano takhle, tak by prakticky nebylo mozne zavest libovolnou formu progresivniho zdaneni, ale to je dost uboha motivace). Je preci mnohem jednodussi a prirozenejsi, aby kazdy podaval danove priznani (a platil dane) za sebe. Samozrejme, ze to v mnoha pripadech prakticky zajistuje zamestnavatel formou zaloh je jen technicky detail.
Podnik a majitel jsou dvě osoby jen formálněToto rozdeleni ma obrovske prakticke dusledky, zdaleka neni jen formalni.
Opakovaně danit jednou vydělané peníze je zlo.Ale nesmysl. Pokud se vydelane penize urcitym zpusobem budou danit prave dvakrat postupne deseti procenty, tak je to plne ekvivalentni jednomu daneni 19 procenty a cele to je jen technicky detail (ktery muze mit smysl napr. kvuli urceni toho, kteremu statu ktera cast dane nalezi). Cely tenhle mem 'dvojite daneni je zlo' vychazi z michani dvou zcela odlisnych pripadu dvojiho zdaneni - toho vyse zmineneho (coz je jen technicky detail) a toho, kdy pro jeden prijem si cini narok na daneni dva ruzne staty, takze ho typicky (pokud neni uzavrena nejaka dohoda o zamezeni dvojiho zdaneni) oba zdani plnou sazbou a to je evidentne nespravedlive, protoze je v horsi pozici nez domaci platci dane (odvede proti nim dvojnasobek na dani).
Ne, ideologie by nemusela být pravicová – občané by si v referedu zvolili míru přerozdělování (tzn. klidně třeba levicových 50% přerozdělování, což by ale taky znamenalo, že by i oni platili daně 50% ze své mzdy) a pak by si zvolili vládu, která má v rámci těchto pravidel vládnout.Nicmene cele to stoji na zahrnuti dvou bodu do ustavy: - Rozpocet musi byt vzdy vyrovnany. - Pro vyrovani se vydaje ridi podle prijmu. Oba tyto body jsou nazory urciteho politickeho a ekonomickeho smeru a existuje vuci nim realna a legitimni (politicka a ekonomicka) opozize. Proto davat tyto body do ustavy je naprosto nesystemove a nedemokraticke, protoze to apriori povysuje jeden politicky nazor a smer nad jiny.
Protože občané budou chtít co nejvíc a budou mít pocit, že to nejde z jejich kapsy. Vláda pak nezvýší daně občanům (ti by ji pak nezvolili nebo by ji svrhli) a nezvýší je ani velkým firmám (ty ji uplatí nebo pohrozí, že skončí s podnikáním a přesunou se do zahraničí). Takže jim zbudou ty dluhopisy – vláda se bude vesele zadlužovatStejny pribeh by slo popsat i v opacnem gardu - obcane si budou chtit odhlasovat co nejmensi dane, protoze jim nebude dochazet, jak se to pro ne konkretne projevi na vydajich a jake ty vydaje maji neprime nasledky, vlada pak nebude schopna realisticky vladnout, bude muset osekat vydaje na minimum, to zpusobi ekonomicky propad a dalsi snizeni vyberu dani a v podstate ekonomicky kolaps predtim fungujiciho statu. Proto nejlepsi bude takove body do ustavy vubec nedavat, aby o jejich smysluplnosti rozhodla vzdy aktualni politicka reprezentace podle soucasne situace.
vláda se bude vesele zadlužovat a ten průšvih pak dopadne na příští vlády a příští generace občanů.To, ze spatne kroky jedne vlady (a parlamentu) dopadnou na pristi vlady a generace je vcelku nevyhnutelne - to se tyka napr. jakehokoliv uzavirani smluv, prodeje majetku (privatizace) a v podstate i mnoha zakonu (ktere nejde jednoduse bez hrozby soudnich sporu zrusit ci zrusit jejich dlouhodobe dopady).
To je blbost. Copak si někdo ze sociálních dávek našetří tolik, aby mohl podnikat? Tzn. aby třeba rok (nebo spíš víc) nemusel chodit do práce, měl čas na podnikání a peníze alespoň na základní potřeby a výrobní prostředky?Myslim, ze jsi ten argument nepochopil. Ty socialni jistoty zde nebyly mineny k tomu, aby z nich zacal podnikat, ale aby potencialni podnikatel mel omezene riziko v pripade neuspechu. Tohle je treba pry dost limitujici pro drobne podnikani v USA, ze tim clovek riskuje nejenom ztratu beznych prijmu, ale i ztratu zdravotniho pojisteni pro sebe a rodinu.
je to podobný morální hazard,Ten uz tu je davno se vznikem s.r.o. ci obecne korporaci. Ale ukazuje se, ze pro spolecnost je daleko lepsi trpet tento moralni hazard nez omezovat hospodarsky rozvoj tim, ze by vsichni nesli plne riziko (protoze tu mame vyrazny faktor averze k riziku, ktery ovlivnuje rozhodovani).
napr. mzdyPři dnešních výkonech počítačů, sítí a obecně automatizaci, není problém vyplácet mzdy třeba týdně, nebo i denně.
Zmije na prahuv Blesku písali, že ste prešli smerujete na Duklu a nie na Prahu
na Dukle možno stúpite na mínu:)
temer se nezaklada na pravde.slovíčko temer poskytuje určitú nádej:)
Nobody is further left and further right than me. As I’m fond of saying, if you want to find utopia, take a sharp right on money and a sharp left on sex and it’s straight ahead.
chci být co nejméně závislý na státu, tedy v případě, že nejsem zrovna na pokraji chudobysice zrovna mozna vidim dvojite ale u totoho sem neveril vlastnim ocim
Já jsem asi "levičák.." A jsem leviákem dlouho. Až poslední dobou jsme na hranici či za hranicí chudoby.. Myslím že u nás se nedodržují základní lidská práva.. Nechci autoritářský či diktátorský režim. Každý se ohání svobodou ale každý si jí představuje jinak a je v jiném postavení.. Podle mě jsou souasné zdroje rozdělovány nespravedlivě. Ale nemyslím si že by to šlo vyřešit centrální autoritou, plánováním nebo represí. Bohatí bohatnou a chudí chudnou. Já jsem ten "chudý" (pozor, jak v čem..) a nevím co s tím... Peníze jsou také druh ideologie nebo náboženství.. Koukolík, o moci
TVProAlt
TVSolidarita
prazska-skola-alternativ
Politický kompas mi vychází podobně jako věčině pirátů.
Kto by si ešte robil ilúzie o tom, ako v "demokracii" vznikajú politické strany, tu je pre ilustráciu úryvok zo spisu "Gorila" - ako finančná skupina Penta zakladala novú politickú stranu.
Nová politická strana
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.