Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 16:29
A co dál doktore?
LFS je za mnou, kniha končí prvním bootem. Pak bylo ještě trochu práce s nastavením prostředí - /etc/profile.d/* bash a vim rc /etc/skel/ dircolors a podobně. Abych byl LFS ochoten a schopen dál rozvíjet je nutno rozchodit dvě věci - firefox a hmm chtěl sem napsat gvim, ale vim vlastně stačí, gvim je jen pohodlnější. Toť můj další postupný cíl. Kudy cesta vede?
Potřebuji tedy X, nějakého správce oken, nějaké knihovny (GTK, libpng libjpeg ... ) pak absolvovat jistě zajímavou výhybku přes fonty, zvládnout konfiguraci a lokalizaci X nu a pak hurá make firefox.
S X přichází první otázka Org nebo Free? Jaksi "na pohled" je mi sympatičtější X.Org, ale nevím jestli mně k tomu vede něco konkrétního a o co vlastně přijdu tou volbou. Mám Radeona 9600 a pokud to pújde budu chtít funkční tv-out a 3d akceleraci, ale to je naplánováno až na druhou etapu a X.org 6.8 údajně nemá s binárkou od ATI problém. Takže Org. Pokud máte někdo něco k tématu rád si to poslechnu.
Co se správce oken týká, jasno mám v tom, že titány linuxových dekstopů KDE a Gnome ne. Kdyby ano, nezačínal bych si s LFS. Rozhoduji se mezi fluxboxem a enlightenmentem, v úvahu přichází ještě window maker. Předpokládám, že budu mít dostatek času se rozhodnout než nakonfiguruji X a cestinu. Opět vítám Vaše názory.
Ve fontech a jejich správě v linuxu mam hokej a rád bych se zeptal zná-li někdo zdroje kde čerpat info o nastavení true type fontů, jejich velikosti a zobrazení v sytému, rozložení klávesnic a to zejména ve vztahu k rodnému jazyku. BLFS zdroje jsou poměrně skoupé.
Pokud projdu přes všechna tato úskalí, předpokládám že vlatní instalace firefoxu či mozilla suite bude už jen třešnička na dortu.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.