Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 15:38
Řešení je jednoduché, ale mnohdy velmi nepohodlné - přestat využívat takovéto nekvalitní služby.ano, jako obvykle dobrá rada nad zlato ... a když si odmyslíme to nepohodlí se změnou poskytovatele(*), tak co má chudák začít využívat, když v dané lokalitě nic jiného srovnatelného třeba není? (*) včetně případného soudu (nebo aspoň výhružek) po odstoupení od smlouvy (bývají typicky na 2 roky) a odmítnutí zaplatit penále?
No, jelikož v Čechách žije většina zdejších respondentů, tak podobné potíže mají asi všichni.
Vy jste buď u UPC nebo Karnevalu? Já měl u UPC veřejnou ajpinu, limit asi 5GB a dalo se s tim vyjít. Existenci maila u providera potvrzuji. Dá se ale nějak řešit - třeba tím skriptem, v nouzi. Navíc snad je dostupný i z vnější sítě, z práce a tak? Doufal bych, že takovíhle "chytráci" se spálí = přejde je to časem.
Já osobně jsem připojen přes wifi, máme neveřejnou ajpinu, limit neomeený, v poslední době (s yaginou) už je spojení kvalitní, vysvětujeme si to, že ostatní možná zmigrovali na optiku nebo 5GHz - prostě jedem nonstop a v pohodě. Můžeme zaplatit jak chcem dopředu. Jediný zádrhel je, že zvenku nejde nahodit spojení - musíme na portálu providera dát "aktivovat session" - možná by to nějak šlo udělat, zatím se bez toho obejdem.
Chtěli jsme levný net, máme ho, je nás na to víc, máme jako AP Alfu AIP-W630, s fw 1.51 nám šlape.
P.S. providerovi je jedno, kolik na tom máme zařízení, máme jednu MAC adresu a NAT. Na infolince (pražské číslo) jsou slušní a zdá se šikovní. Jediný problém ze strany providera bývá, když mu ČEZ nedá vědět o odstávce proudu.
Bud rád za to co máš. Já se třeba na netu můžu mrknout tak leda na to kolik dat jsem za mesic stáhl. A to je ještě extrémně nepřehledné. Ale celkově se mi politika většiny ISP hnusí. Když si zaplatím určitou finanční částku za službu určitých paramatrů.
Konkrétně mi jde o snižování rychlosti s tím, že je to fér k ostatním. Přece když nabídnu 500 lidem svý služby tak musím být schopný je kdykili nabídnout a ne omezovat ty co svý služby (svý pásmo) využívájí to posledního kilobitu. Počítat s tím, že zákazník své služby bude využívat jen občas. Ale ono není ke komu utéct.
Přece když nabídnu 500 lidem svý služby tak musím být schopný je kdykili nabídnout a ne omezovat ty co svý služby (svý pásmo) využívájí to posledního kilobitu.šiř osvětu mezi BFU, tedy jestli máš rád Sisyfovskou práci ... kdyby autosalón prodal sto lidem dvacet aut, a pak po bytech obíhali agenti a říkali "tenhle týden už jste najeli X kilometrů, vraťte nám do konce měsíce klíčky, teď potřebuje jezdit někdo jinej, podívejte, panu Novákovi stačí najezdit jen Y kilometrů, to je nefér, abyste vy najezdili víc, když on za to auto zaplatil stejně jako vy", každýmu by to přišlo divný ... když totéž udělají s netem, nepřijde to divný skoro nikomu (protože je v pozici pana Nováka a autodopravce, kterej potřebuje najezdit n-krát víc, je pro něj nebezpečnej hackerskej živel, kterej by měl nejlíp sedět v base)
Nechtějí zabránit ničemu - asymetričnost je dána použitým protokolem na fyzické vrstvě. Zatímco pro download je u Euro-DOCSIS(standart pro přenos dat po kabelové televizy používaný UPC) kmitočtový rozsah 96-864MHz, pro upload je to "pouze" 5-60MHz.
Někdo by mohl říct, a jsou takoví, co to tvrdí, že vlastně vůbec nejsem k Internetu připojen, vzhledem k NAT a neveřejné IP adrese
Tady mi něco nesedí - ono CHELLO používá NAT? Nějak jsem si nevšiml... (předpokládám tedy, že máš CHELLO od UPC, neboť vše ostatní by souhlasilo, včetně momentálně nedostupnejch všeobecnejch podmínek)
Největší sranda je počet MAC adres. S některou službou můžete mít zaregistrovanou jednu, s vyššími službami pak tři nebo pět MAC adres, a to proto, že u té a té služby smíte připojit k síti takový a takový počet zařízení, jiné jednání je porušením smluvních podmínek. Z něčeho tak zavádějícího je mi ale spíš špatně, než že bych se smál. Když si připojím počítač síťovou kartou se zaregistrovanou MAC adresou, a skrze druhou síťovou kartu a hub budu připojení distribuovat do sedmi dalších stanic, tak poskytovatel zákazníkovi tvrdí (lživě - smí to?), že to pozná a pomstí se. (Ponechme stranou to, co je vlastně poskytovateli do toho, zda šířku pásma jím mi přidělenou využívám na jednom nebo rozdělím mezi deset počítačů.
Nejsem si teď tak úplně jistej (a díky nedostupnosti podmínek si to nemůžu ani ověřit), ale mám za to, že u CHELLA můžeš mít vlastní vnitřní síť, pokud jí používají pouze rodiní příslušníci (tzn. nesmíš "internet" dál přeprodávat sousedům). Rozdílný počet MAC adres u jednotlivých služeb je pak dán možností mít až n veřejných ip adres dle dané služby. Nicméně jednoznačné vyjádření UPC jak to v té smlouvě vlastně myslí by nebylo od věci...
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.