Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 05:45
Tiskni
Sdílej:
Chýba tu anketa. Hlasoval by som za paródiu.
vyhození několika náhodných zaměstnanců jako negativní motivace pro zbytek týmuTohle má ještě jeden pozitivní efekt: člověk se zbaví smolařů
Metrika, podle ktere se to dela dulezita neni a rozhodne ji neni treba roztrubovat.To je přístup, jak celou firmu rozložit, ne jak ji posunout o kus dál.
HR nekoho noveho vzdy sezene.Tak jednoduché to tedy opravdu není. Fluktuace zaměstnanců je obecně škodlivá. Dobrým řízením a správně nastavenými procesy ji lze usnadnit, ale pozor! S fluktuací zaměstnanců je potřeba počítat, být na ni připraven a mnohdy je nezbytné tým občerstvit, ale nikdy to není cíl. Nejvýkonnější a nejschopnější zaměstnance si je potřeba držet, ale nesmíte jim dát přehnaný pocit bezpečí a vlastní důležitosti. I oni si musí být vědomi, že mohou skončit, a nic není výmluvnější než praktická demonstrace.
A k tomu je potreba jednou za rok najmout nejakeho draheho kouce, ktery za ten den vezme tolik, co programator za mesic, a pronese uzasnou motivacni rec na teambuildingu...Motivační řeč nemá nikdy takový vliv, jako správně optimalizované vnitrofiremní procesy. Netajím se tím, že si nechávám dobře zaplatit, ale výsledky mojí práce mají značné a jasně prokazatelné ekonomické dopady.
výsledky mojí práce mají značné a jasně prokazatelné ekonomické dopady
Pozastavme se nad volbou slova „dopad“. Co tím asi chtěl básník říci? Že by „přeřek“?
Pravdou je, že několikrát mi firma pod rukama zkrachovalaAneb - říkejte mi "Hrobař" chlapci.
lol tak to ma rozsekalo:)))))
D.
O najímání programátorů si ale povíme zase někdy jindy.Na to se vykašli. Po těch třech nezdařených pokusech o trollpost silně pochybuju, že počtvrté to vyjde...
Nekomu to mozna muze pripadat prilis tvrdeNení to tvrdé, to není to správné vyjádření. Stejně jako vrazit někomu kudlu do zad není v pravém slova smyslu tvrdé. Není to něco, co by udělal tvrďák, je to něco, co udělá někdo naprosto amorální, křivák bez kusu něčeho jako cti nebo jakéhokoli respektu k člověku obecně. Někdo, kdo čerpá svoje životní uspokojení z neštěstí nebo alespoň ne příliš velkého štěstí ostatních. Někdo jako Odin1918.
Je treba si uvedomit, ze je nutne striktne oddelovat soukrome a pracovni vztahy. Pratelstvi s podrizenymi je vylouceno.Ano, např. ve firmě, kde pracuju, bys měl za příliš velké kamarádění mezi nadřízeným a podřízeným problémy (favoritismus, etc.). Stejně tak bys ale měl problémy za to chování typu kudla do zad, které popisuješ v prvním příspěvku. To je zase extrém na druhou stranu, myslím, že bys za to letěl celkem rychle. Bohužel, řada firem to neřeší a nechává pijavice tvého typu profitovat na slušných lidech. Mimochodem, pro tvoje blízké je oukej, že si vyděláváš vydíráním lidí, nebo to nevědí?
Aha, takze kdyz reknete podrizenemu, ze ma pracovat, tak je to vydirani? LolNe, vydírání je vyhrožovat vyhozením na základě osobních informací, tak jak to popisuješ v prvním komentáři.
Za předpokladu, že není pouze troll.O čemž já dost osobně pochybuju.
Delam jen to, co mi jde a za co jsem placen.Mně jde a jsem placen za kreativní odstraňování lidí (otravy, jakoby nešťastné nehody, advanced psyops a vydírání… prostě kde můžu využít svoji kreativitu a skill řešení problémů), co si někdo objedná. Nemohu za to, ze po takovemto jednani vznika poptavka ruznych spolecnosti.
Začíná to bezohledným přístupem k zaměstnancům.No, tohle je hodně velká zkratka. Ne že by to vůbec nemělo svůj podíl, ale hyperinflace a následná ekonomická krize v tomhle udělaly mnohem víc. A kde nic není, ani smrt nebere - když nemáte kšefty a jste před krachem, tak těžko můžete ohleduplně dál platit zaměstnance, aby na tom nebyli špatně. Nemáte z čeho
Pruhlednej baitJá se bojím, že Odin dost věcí myslí vážně.
Motivace lidi strachem je ale pomerne ucinna strategie, ktera mnohdy umozni daneho zamestnance efektivne vyzdimat a pri tom vas to nestoji ani marku.Zalezi na praci a miste, v IT jste podle me bez sance: zatlacite na jednoho cloveka a ten se pri nejblizsi prilezitosti sbali a odejde jinam protoze prace je vsude spousta. Zatlacite na vic lidi a skonci klidne cele oddeleni protoze atmosfera v praci bude nesnesitelna. A zamestnanec na tom rozhodne tratit nebude - ani financne ani dusevne, ten kdo bude mit problem bude ta firma. Nekomu to mozna muze pripadat prilis tvrde, ale pro zamestnance je firma jen jeden z mnoha zdroju prijmu. Nic vice, nic mene.
Zalezi na praci a misteTo jiste. Vzdyt pisi, ze v praze to bude problematicke.
v IT jste podle me bez sanceNejsem. Je to ozkousene.
zatlacite na jednoho cloveka a ten se pri nejblizsi prilezitosti sbali a odejde jinam protoze prace je vsude spoustaPrace je vsude, to je pravda, ale ne v kazdem regionu a take muze mit clovek spoustu duvodu, proc by z prace neodesel. Nektere duvody jsem nastinil v prispevku, na ktery reagujete. Samozrejme si k uplatneni dane strategie musite vytipovat spravneho cloveka. Dvacetilety pubescent bez rodiny a zavazku, kteremu staci byt v panelaku a klidne se druhy den odstehuje 200 km daleko, opravdu neni spravnym kandidatem.
ten kdo bude mit problem bude ta firmaPredstavujete si to prilis divoce. Mnou nastinena situace ma vest k selektivnimu poskadleni a vybicovani nekolika jedincu a ne k zlikvidovani celych oddeleni. Samozrejme je treba rozvazovat, u koho toto lze provadet.
Nekomu to mozna muze pripadat prilis tvrde, ale pro zamestnance je firma jen jeden z mnoha zdroju prijmuNepripada mi to tvrde. Akt na trhu ma vzdy dve strany. Vzdycky jsem rikal, ze nespokojeny zamestnanec ma jit jinam.
To jiste. Vzdyt pisi, ze v praze to bude problematicke.LOL.
Dvacetilety pubescent bez rodiny a zavazku, kteremu staci byt v panelaku a klidne se druhy den odstehuje 200 km daleko, opravdu neni spravnym kandidatem.Jmenuje se to sociální a ekonomická mobilita. Vcelku zajímavě korelují tyto dva faktory s income inequality. Cílem by tudíž mělo být maximalizovat oba z nich. Pak může kapitalismus s klidem skončit.
Zásadní rozdíl je přeci v tom, že výpověď znamená, že přestaneš odebírat něčí služby – což je stejné, jako kdyby tvoje firma přestala fungovat nebo nikdy neexistovala – nikdo tě nemůže nutit podnikat a odebírat cizí služby, když nechceš – obrazně řečeno: „přestaneš ostatní pouštět na svůj soukromý pozemek“. Zatímco zabití znamená „vstup na cizí soukromý pozemek“ a narušení jeho práv.
Casem zacnete mit radost z toho, jak jste zvladl odstranit dulezite osoby a usetrit klientum nemale starosti.Do you wish someone to inhume?
Myslim IT manager obecne. Podle me jsou jak neandrtalci, urceni k vyhynuti. Manager spravuje zdroje, a to je problem. Dneska je kladeny vetsi dukaz na osobnosti zamestancu, a kazda osobnost je individualni. Jedine clovek, ktery ma schopnost stat v cele tehle osobnosti, a kteremu se rika leader, ma schopnost dosahnout se svym tymem mnohem nejakych vysledku. Narozdil od managera, ktery chce mit "zdroje", vsechny v jedne lajne, ignoruje osobnostni rozdily a potreby vzdelavani.Co se týče nižšího managementu: To imho záleží na konkrétním manažerovi. Já zažil fakt děsné kopy špatných, ale teď mám třeba asi tři měsíce člověka, který se na svojí pozici vypracoval z programátora, rozumí tomu co dělá a má přehled. Je to opravdu změna a mám pocit, že je to člověk na svém místě a že odvádí dobrou práci. Imho žádný kolektiv nemůže dlouhodobě fungovat bez nějakého manažera, který udává směr, řeší (lidské) problémy a plánování, odhady časů, administrativu, byrokracii a tak. Pokud je to schopný člověk, tak je mi to příjemné i jako zaměstnanci. Mám zkušenosti i s prací na samostatných projektech bez jakéhokoliv vedení, které mi říkají, že schopný manažer může zaměstnancům dost usnadnit práci a může poskytovat jakési rozhraní se zbytkem světa, které jim umožní věnovat se jen svojí práci a nemuset řešit blbosti (administrativu a tak). Chce to ale člověka, který nenastupuje s představou, že on je tam cosi jako šlechta, která má pod sebou poddané. Jeho práci vnímám někde mezi psychologem, sekretářkou a úředníkem, který má na starosti byrokracii. Principiálně je pro mě na stejné úrovni, jako lidi, které řídí. Jeho prací by mělo být starat se aby vše fungovalo a promazávat zadřená soukolí. Je docela smutné, že to zmutovalo do představy „vedoucího“, „vrchnosti“ a „generála“, který nařizuje ostatním a zbytek dne tráví nekonečnými poradami o všem možném.
Chce to ale člověka, který nenastupuje s představou, že on je tam cosi jako šlechta, která má pod sebou poddané. ... Je docela smutné, že to zmutovalo do představy „vedoucího“, „vrchnosti“ a „generála“, který nařizuje ostatním a zbytek dne tráví nekonečnými poradami o všem možném.Hodne lidi tento typ hierarchickeho rizeni a rozhodovani schvaluje, ale tem inteligentnim se divim, ze ano. Odstraneni hierarchie bylo puvodni myslenkou mnoha demokraticko-anarchistickych smeru, ale dnes to neni moc v mode. Proc si treba programatori masove nezakladaji/nevynucuji neco na zpusob kooperativu je mi zahadou.
Proc si treba programatori masove nezakladaji/nevynucuji neco na zpusob kooperativu je mi zahadou.Možná to není vyloženě masové, ale znám spoustu programátorů kteří si založili taková mini-sro která efektivně družstva jsou. Akorát to narazí na problém pokud mají úspěch a potřebují růst - pak už si nevystačí s tím že celou firmu tvoří 4 programátoři. Jinak co se týče samotného hierarchického řízení a rozhodování, tak to je vlastně jádrem celého "agile" (či "lean") trendu. Ne každý to pochopil a ne všichni to přiznají - ale naprosté selhání hierarického řízení/rozhodování v oblasti vývoje software je prostě realita.
Imho žádný kolektiv nemůže dlouhodobě fungovat bez nějakého manažera, který udává směr, řeší (lidské) problémy a plánování, odhady časů, administrativu, byrokracii a tak. Pokud je to schopný člověk, tak je mi to příjemné i jako zaměstnanci.Zde – pro inspiraci.
Dovolím si ocitovat část ze své bakalářky:
Pracovníci, kteří vědí, že jsou sledováni, mohou měnit svoje chování tak, aby dosahovali ve statistikách lepších výsledků. Tento fakt bude ještě více umocněn, pokud budou podle těchto výsledků odměňováni nebo dokonce trestáni. Programátor, který dosud odevzdával svoje zdrojové kódy do úložiště dvakrát denně, najednou může začít svoji práci dělit a odevzdávat ji po menších částech tak, aby ve statistice nasbíral více „bodů“. Přitom užitek z jeho práce zůstane stejný. Pokud bude statistika založena na počtu změněných řádků, může ho to vést k tomu, aby psal zbytečně rozsáhlý kód. Užitečnost jeho práce nevzroste, naopak může klesnout, protože psaním delšího kódu stráví více času, a také proto, že firma bude muset udržovat více kódu, což přinese více práce těm, kteří ho budou v budoucnu číst a upravovat.
Moc speedu?
Tohle je celkem dost bezohledny.s tím pan bystroushaak jistě bude souhlasit
A CO TVOJE PREDNOSTI, UZ BY SES MOH TAKY KONECNE POCHLUBIT, PYCO
Bavia sa dvaja programátori: Minulý mesiac som sa stal nezamestnaným... Čo ti budem hovoriť, boli to najhoršie 4 minúty môjho života!
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.