Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 20:47
Navážu na můj minulý zápisek o DVB-S pod Linuxem, ale tentokrát to už nebude moc o Linuxu. Tentokrát to bude o družici Astra 2D, která pokrývá britské ostrovy nešifrovanými skupinami kanálů BBC, ITV a Channel 4 - komplet seznam kanálů Freesat UK.
Takhle vypadá vyzařovací diagram družice, zároveň jsem vyznačil malým černým puntíkem, kde se nacházím (kousek od Kladna a Slaného):
A teď jak na to - základem je sehnat si pořádně velkou parabolu, mně se podařilo za lidové 4000 Kč sehnat 180cm offsetovou parabolu. První problém bylo najít sloup, na který by se to dalo umístit - musí mít 10cm v průměru a dostatečnou stabilitu. I malý vánek se u takhle velké paraboly projevuje jako těžký vichr, což jsem pocítil, hlavně když parabolu dostával nahoru na kopec. Velmi obtížné pak bylo dostat tuhle 45kg hrůzu nahoru na sloup, tady jsem už potřeboval pomocnou ruku, protože když to člověk bere sám, tak se kříží třmen a nejde s tím hnout.
Samotné nasměrování paraboly mi trvalo cca 6 hodin, což je šílený čas - klasickou 80cm parabolu zvládnu namířit a doladit do 15 minut, ale tady to kvůli váze, rozměrům a umístění byl problém. Kvůli okolnímu železu jsem pro nastavení správného azimutu nemohl použít kompas a elevace se taky musela brát odhadem, protože na parabole není stupnice. Takže jsem prostě musel mířit nahoru nad komín nedalekého cukrovaru a to byla jediná orientační věc. U následujícího obrázku není moc s čím srovnávat rozměry, ale ta je parabola je velká jako já (185cm).
Oproti předchozímu ladění jsem už byl jako "profík" a parabolu jsem směroval pomocí mobilu. Koxiál totiž přes vede do serveru a na mobilu jsem měl přes WiFi SSH na server a v tom spuštěný femon
, který chrlí údaje o signálu a SNR. A naladit se podařilo! V průběhu ladění jsem měl spuštěný scan
a při finálním dolaďování jako LNB skew (zarovnání, aby přesně seděla polarizace) se hodil szap
na konkrétní kanál.
Když jsem se před časem bavil o příjmu Astry 2D s namachrovaným prodavačem v prodejně satelitní techniky na Žižkově, pan diletant kecal, jak je v ČR možný příjem jen na parabolu od 2,5 metru (za kterou budu dle něj muset dát nejmíň dvacet tisíc), a i tak nebude příjem spolehlivý. Milému pánovi tímto posílám vztyčený prostředník. ITV HD, BBC Three a BBC HD:
SNR se mi u stanic pohybuje od 38% do 59%, kde 38% znamená velkou bitovou chybu (BER) a sem tam obraz zakostičkuje a 59% znamená drobnou bitovou chybu a naprosto stabilní obraz. Podotýkám, že to jede stejně dobře přes den i večer. Stanice z ostatních družic Astra 2 mají SNR 100%, víc už karta nedokáže ukázat Co se bitrate SD stanic jako Film4 týče, české DVB-T je oproti tomu hanba, tedy alespoň na pohled.
Zajímavé zjištění je, že se docela přeceňuje vliv různých útlumových prvků na příjem - přepínače, slučovače s DVB-T, dlouhý kabel apod. Podle mých měření tyto faktory lehce snižují sílu signálu, ale nijak nemění SNR, které je tu podstatné. Na obrázku nahoře používám LNB Inverto White Tech, později jsem jej vyměnil za Inverto Black Ultra a SNR se zvedlo v průměru o cca 6 %.
HTS Tvheadend jsem na serveru vyměnil za kombo VDR + VDR Live + VDR streamdev-server. Na rozdíl od Tvheadend je to stabilní, funkční a nejsou problémy se streamováním jako u RTP, protože stream přes HTTP jede ve všem bez potíží.
Trochu mě rmoutí to, že mám na notebooku výkonnostní problém s přehráváním HD H264 (1080i) stanic, trochu se to cuká i přes VDPAU. Jinak si ale nemůžu stěžovat. Na závěr se zeptám - CS Link/Skylink má přejít na nové šifrování Irdeto π-sys, zvládne to vdr-sc/jiný softcam?
Jinak jsem se koukal a na trhu nejsou žádné DVB-T2 karty, takže není jak chytat občasné experimentální vysílání z Prahy
Tiskni
Sdílej:
ITV HD, BBC HDTy jo, nevím. Si si fakt jistý?
Jestli to, že to zrovna bylo nějak upscalovanéJo, přesně to. U nadpisu ITV nebo těch textů je přechod (jestli umím dobře počítat) skoro 4-5 pixelů a u nadpisu Zurich Connect už dokonce vidím jednotlivé tapy bikubického škálovače. No nejhorší na tom je, že je to dobře viditelné i pouhým
naked eyebez zvětšování (nad celým obrázkem je jakoby nějaký takový vyhlazovací opar nebo něco takového). To tam vysílají běžně?
tak s tím se musí počítatCo to? A to odkdy?
Co to? A to odkdy?Že ve světě, kde je většina videomateriálu v SD, se bude na HD kanálu sem tam něco upscalovat.
Že ve světě, kde je většina videomateriálu v SD, se bude na HD kanálu sem tam něco upscalovat.A to je problem vysilat obcas v SD a obcas v HD (podle toho, jaky mam na vstupu videomaterial)? To by me prislo jako mnohem rozumnejsi postup.
to mi dela taky, ale u DVB-T (TV je s integrovanym analogovym i digitalnim tunerem) a vyjimecne se to i zasekne na tom roztazenym obraze a musim to procvakat na dalkovym ovladaci pres AUTO, 16:9, 4:3 zpatky na AUTO a uz se to chyti. casto se to prepina behem reklam a upoutavek a pak zpatky na film nebo serial (to navic nekdy i na vterinu prestane hrat zvuk, jestli se to prepina mono/stereo/dualni, nevim, blize nezkoumam).
A stejně by se to na straně zobrazovače - televizoru - pravděpodobně neobešlo bez rušivého přechodového jevu při přepínání rozlišení, ke kterému by při důsledném přepínání mohlo docházet docela často.Pokud by tam byla rozumna signalizace, tak k vzniku prechodoveho jevu neni duvod. Ty 'prechodove jevy' jsou obvykle zpusobeny tim, ze prijemce je nucen 'vyvestit' kus informace z dodavanych dat.
Je velmi pravděpodobné, že využití stejného datového toku pro kompresi v SD rozlišení by dalo lepší výsledky.A ještě ušetřilo datový tok, který by mohl statistický multiplexer v rámci multiplexu přidělovat tam kde by byl opravdu potřeba. Žel to už by se blbě mazal med kolem huby těm bláznům co za domácí kino vyvalili 200k korunovačních klenotů.
Pobdobný problém je s přepínáním 4:3 vs 16:9, kde je to tedy navíc komplikováno požadavkem kompatibilitu s analogovou distribucí a korektním zobrazením na všech přijímačích.Právě z toho důvodu, že to už tak skáče kvůli poměru stran, tak by snad ještě neměl být problém pokud by se k tomu přidalo rozlišení (bliklo by to tak či tak). Pokud je mi známo tak by to mělo jít přidat do hlavičky transport streamu.
Naked, hi, hi, hi...naked eye
BBTNějaké Péčko?
Zajímavé zjištění je, že se docela přeceňuje vliv různých útlumových prvků na příjem - přepínače, slučovače s DVB-T, dlouhý kabel apod. Podle mých měření tyto faktory lehce snižují sílu signálu, ale nijak nemění SNR, které je tu podstatné. Na obrázku nahoře používám LNB Inverto White Tech, později jsem jej vyměnil za Inverto Black Ultra a SNR se zvedlo v průměru o cca 6 %.Inverto Twin apod. jsou velice dobré LNB :) , jak píšeš ohledně útlumu, vždy se postačí kouknout na dokumentaci k slučovači-přepínači-odlaďovači kolik dB vlastně má. Dlouhý kabel lze vyřešit napohodu zeislovačem satelitního příjmu (cca 500-1000,-) a funguje velice dobře. Slučovače ty mívají kolem 2-5 dB útlum, multi-přepínače ty jsou skoro na 0 - všechna čest, ale závisí na značce co a jak se provede. Nedávno jsem dělal 4x LNB Irdeto Gold Twin na 0.9°/13.0°/19.2°/23.5° všechny kanály od 65% do 90%. 28.2/28.5 ty jsem také zkoušel, 28.2 tam jsem chytal jen něco s normální polarizací, 28.5 byla na tom lépe. Prozatím se tam dávaly pouze 4xLNB, protože přijímač umí jen 4xLNB. Doporučuji do vedení kabelu dát nějakou bezpečnostní spojku - bleskojistku - někde kolem 100,- Kč útlum kolem 3 dB, vyplatí se to v dnešní době, kdy bouřky jsou na denním pořádku a nikdo neví kdy to někam bouchne.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.