Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 18:38
Koupil jsem si notebook Asus K52JC (verzi bez OS). V tomto blogpostu bych rád rozebral jak nastavit jednotlivé věci, aby fungovaly k plné spokojenosti.
Výkon CPU je super a integrovaná GPU v CPU je výkonnější, než jsem čekal (~56 FPS v quake3, 500 FPS v glxgears). Problém je s výdrží "až 4 hodiny", která je spíš teda dvě hodiny s wifi atd. 4h by to vydrželo možná s vypnutým displejem a wifi/BT. Do budoucna počítám s ext. baterií.
Pro Fn+F1 (uspání) je třeba odchytit ACPI událost button/sleep SLPB a spouštět příkaz pm-suspend (pro uspání do RAM) z pm-utils.
Pro Fn+F2 (wifi on/off) je třeba načíst modul asus_laptop a vytvořit dva soubory:
$ cat /etc/acpi/events/asus-wireless-switch event=hotkey ATKD 0000005d action=/etc/acpi/asus-wireless-switch.sh $ cat /etc/acpi/asus-wireless-switch.sh #!/bin/sh # Toggle wireless device on Asus K52 laptops WLANSTATUS=`cat /sys/devices/platform/asus_laptop/wlan` test -z $WLANSTATUS && exit 1 if [ $WLANSTATUS = 1 ]; then pkill dhcpcd rmmod ath9k rmmod ath9k_common rmmod ath9k_hw rmmod ath rmmod mac80211 rmmod cfg80211 echo 0 > /sys/devices/platform/asus_laptop/wlan elif [ $WLANSTATUS = 0 ]; then echo 1 > /sys/devices/platform/asus_laptop/wlan modprobe ath9k fi
Fn+F5 (jas+), F6 (jas-), F7 (LCD on/off) mi v KDE funguje samo od sebe, F8 asi nemám jak vyzkoušet.
Pro Fn+F9 se hodí nainstalovat ubunťáckej acpi-support (Archaři to maji v AURu + je třeba doinstalovat finger - tj. balík netkit-bsd-finger)
# cat /etc/acpi/events/asus-touchpad event=hotkey (ATKD|HOTK) (0000006[ab]|00000037) action=/etc/acpi/asus-touchpad.sh # cat /etc/acpi/asus-touchpad.sh #!/bin/sh if lsmod|grep -q psmouse; then modprobe -r psmouse else modprobe psmouse fi
Ovládání zvuku (Fn+F10, F11, F12) v KDE šéfuje KMix. Multimediální klávesy (Fn+šipky) šéfuje Amarok.
Fn+V (webcam) si můžete nastavit přes KDE na cokoliv. Pokud chcete zobrazovat to, co vidí webka, tak lze použít:
mplayer tv:// -tv driver=v4l2:width=640:height=480:device=/dev/video0 -fps 15 -flip -fs
Pro Fn+R_Enter (kalkulačka) používám tohle. Opět je třeba acpi-support.
# cat /etc/acpi/events/asus-calculator event=hotkey (ATKD|HOTK) 000000b5 action=/etc/acpi/asus-calculator.sh # cat /etc/acpi/asus-calculator.sh #!/bin/sh # Start calculator on Asus K52 laptops . /usr/share/acpi-support/power-funcs getXconsole sudo -u ${user:-dave} qalculate-gtk &
Zdálo se, že s Intel HDA nebude problém, ale jakmile jsem zastrčil sluchátka a repráky na NB neztichly, přičemž v alsamixeru nelze ovladat hlasitost pro tyto dva výstupy zvlášť, došlo mi, že problém bude. Zkoušel jsem nahrávat modul snd-hda-intel s optionem model a zkoušel jsem nespočet modelů, ale nějak mi to nešlo, tak jsem se prozatím spokojil s hackem (spešl démonem), kterej stačí zkompilovat a spustit při každym startu systému. Je tady. Novější verze GCC vyžadují přidání #include <sys/stat.h>
na začátek souboru. HDMI jsem nezkoušel.
Update: pro správnou detekci sluchátek stačí přidat do modprobe.conf tohle
options snd-hda-intel model=thinkpad
Je zde problém, že touchpad sice funguje, ale systém ho vidí jako nějakou obyč. PS/2 myš, takže nejde tweakovat pomocí synclient/syndaemon, což se dost hodí. Od Linuxu verze 2.6.34-rc7 lze přidat modulu psmouse parametr force_elantech=1, ale u starších jader je třeba trochu si pohrát, ale bylo to jednodušší, než jsem čekal. Stačí stáhnout zdrojáky kernelu 2.6.33, mít nainstalovanej balík kernel26 a jet tady podle šéfa. Krok 6 vypadá na Archu takto:
make -C /usr/src/linux-`uname -r` SUBDIRS=`pwd` drivers/input/mouse/psmouse.ko
Když načtem fixnutej psmouse modul, tak už je touchpad identifikovanej správně a můžeme pouštět syndaemon -i 1 -d
při každym spuštění KDE, což zajistí to, aby se touchpad nepletl pod rukama, když píšete - nelze hýbat kurzorem myši dokud neuplyne 1 sekunda od posledního stisku klávesy.
Funguje mi pm-suspend, když používám grafárnu integrovanou v procesoru. Nic jinýho jsem zatím nezkoušel. Jen když to obnovím ze suspendu, tak je třeba restartovat wifi.
Je třeba načíst moduly acpi-cpufreq a cpufreq_ondemand. Hodí se pomocné utility z balíku cpufrequtils. Aktivujeme ondemand (nastavuje frekvenci dle potřeby):
for x in 0 1 2 3 do cpufreq-set -g ondemand -c $x done # případně for x in 0 1 2 3 do echo ondemand > /sys/devices/system/cpu/cpu$x/cpufreq/scaling_governor done
powertop
vám na Intelí mašině poví, co je třeba spustit a pozabíjet, aby notes vydržel dýl na baterii... já po startu spouštím tohle:
# šetřivej plánovač CPU echo 1 > /sys/devices/system/cpu/sched_mc_power_savings echo min_power > /sys/class/scsi_host/host0/link_power_management_policy echo 1500 > /proc/sys/vm/dirty_writeback_centisecs # vypne wake-on-LAN ethtool -s eth0 wol d
Dost mi pomohlo Ubuntí fórum (tady) a Arch wiki... no samozřejmě Google.
Velkým problémem teď zůstává to, že zatím nemůžu rozjet nvidia grafárnu. Řekne mi to, že nemůže načíst vbios do systémový paměti. Googlil jsem a někomu to vyřešil modul nv (že ten vbios načetl), ale mně ne Hledal jsem dál a obávám se, že tohle je relevantní. Zatím to patrně přepnout nejde.
Naposled když jsem zkoušel hibernovat (uspat na disk), tak mi to nějak vytuhlo. To ještě budu muset prozkoumat.
Tento blogpost budu postupně doplňovat a vytvořím pak záznam v sekci HW (update: tady je) s odkazem na něj. Máte-li dotazy, ptejte se.
Tiskni
Sdílej:
Proto všechny moje tiskárny jsou jen od HP.
S Windows je to horší, protože tam je třeba doinstalovat hromadu ovladačů a softwaruCo? Kýbl ovladačů je součástí instalačky už od Visty, ve Windows 7 je to ještě lepší. Např. po instalaci žádného distra mi nefunguje broadcom wifi požadující proprietérní ovladač a musím tak jako kokot za kámošem a žebrat tam o ethernetovou přípojku (protože nestačí stáhnout ovladač, ale kýbl sraček k tomu, jako např. kompilátor, zdrojáky ...). Ve Windows 7 mi hned po instalaci funguje. Zbytek se nainstaluje sám po vložení CD či automaticky z netu po kliku na "next".
Můžeš svoje tvrzení nějak podepřít? Nebo jenom tak štěkáš na prázdnou hubu?
Možná jsou tiskárny od HP dražší než od Canonu, ale...
— HP má prostě výbornou podporu mnoha (ne úplně všech) tiskáren či multifunkcí (nejen) v GNU/Linuxu. A to je pro mě rozhodující.
Např. po instalaci žádného distra mi nefunguje broadcom wifi požadující proprietérní ovladačZkus nainstalovat něco, co nemá rok starej kernel...
# sensors acpitz-virtual-0 Adapter: Virtual device temp1: +60.0°C (crit = +93.0°C)
V pokoji to ukazuje v klidu 52°C, ale když pustím 4x burnMMX z balíku cpuburn, tak to o 12°C vyleze. Večer, když je klid, tak je v loadu trochu slyšet, ale jinak je to na klid. Jinak obecně je lepší mít NB položenej na nějakym ubruse spíš než rovnou na dřevě, kvůli tlumení chvění (a tím i případnýho rámusu).
Abych to shrnul: rámus nemám rád a v tomto směru si nestěžuju. Na druhou stranu, určitě existují tišší notebooky
Xorg 1.8 zkusím, až bude v [extra].A hele, už tam je
Synaptics mám celou dobu. Xorg 1.8 zkusím, až bude v [extra].Aha, já pomalu myslím, ja to z toho pochopil tak, že máš celou dobu synaptics touchpad a ty jsi asi myslel xf86-input-synaptics balík. Každopádně do notebooku s ničím jiným než synaptics touchpadem bych nešel, jsou nejlepší. V tom svém dellu mám Alps, což je docela šmejd. Elantech jsem nikdy nezkoušel, ale nevěřil bych mu, protože neznám. Třeba to šmejd není, ale jelikož nejsou pořádný drivery, tak asi jo
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.