Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Delší dobu jsem měl v TODO koupit si lepší monitor. Od doby, kdy jsem bydlel na Strahovských kolejích, jsem čuměl do low-end Samsung 24" 1920x1080 (TN), který byl za hubičku (což bylo to jediné, co jsem si jako chudý student mohl dovolit ). Před necelými dvěma měsíci jsem to konečně spáchal.
V Praze, kde teď pobývám většinu času, mám pouze notebook, který zneužívám jako desktop připojením normální klávesnice, velkého displeje a reproduktorů. Výkonově mi stačí na všechno kromě hraní her, což mě trochu mrzí, protože to znamená, že si vždycky dobře zahraju jedině doma. (A i tam už to začíná pokulhávat kvůli starší GPU.)
Už mě přestává bavit můj skoro tři roky starý Asus K52JC, kterému už téměř odešla baterie a pokukuju po něčem novém.
Necelý dva měsíce zpátky jsem si zbrkle koupil iPad 3 – hned v ten den, kdy se u nás začal prodávat. Tohle je zápisek o tom, jaký názor mám na koupi teď.
Minule jsem tu řešil výběr nové PC sestavy. Na začátku jsem měl základní představu o komponentech, které bych si koupil, ale nakonec jsem svůj postoj zcela přehodnotil a zvolil raději kvalitnější komponenty na základě rad lidu komentujícího můj předchozí zápisek. Počítač mi v pátek přivezli a už jsem ho stihnul trochu potrápit, tak se jdu pochlubit se svými zjištěními.
Po dlouhých 7 letech je opět čas koupit počítač aktuální generace. Než to ale objednám, rád bych to prokonzultoval - hlavně tedy základní desku.
Posledně jsem se rozhodoval jakej mobil si pořídím, v úvahu připadalo HTC Desire a podobné. Nakonec jsem se rozhodl pro Desire, objednal ho, jenže nějak nebyl skladem, atd...
Zdravím. Pokukuju po novym mobilu, protože můj SE P990i je docela na prd a chtělo by to něco s Androidem. Problém je, že je mi líto vyhazovat peníze za krámy typu HTC Tattoo nebo HTC Wildfire, u kterých by mi třeba jinak i vyhovovala cena.
Když jsem si koupil notebook, bylo jen otázkou času, kdy bude následovat wi-fi router. Před 3 týdny jsem si koupil TP-LINK TL-WR1043ND. Ptal jsem se 3 lidí, kterým věřím ohledně sítí a nikdo z nich mi to nevymluvil, tak jsem to zkusil.
Koupil jsem si notebook Asus K52JC (verzi bez OS). V tomto blogpostu bych rád rozebral jak nastavit jednotlivé věci, aby fungovaly k plné spokojenosti.
Když vše klapne, za pár dní si objednám svůj první notebook. Ujasnil jsem si co vlastně chci a teď se s vámi zkušenějšími jdu poradit.
V pátek po škole pohodička, pizza s přítelkyní... a rutinní SMS od táty, že mu zas něco nejde na kompu Jakmile se vzdálím z baráku a on si k tomu sedne, nikdy to nedopadne dobře. Tentokrát to bylo o něco vážnější než obvykle. Počítač nereagoval na příkaz reboot a další věci a po tvrdym restartu už ani nenaběhl.
Zdravím. Potřeboval bych trochu poradit od lidí co rozuměj HW, hlavně tomu co je relevantní pro HTPC.
Koupil jsem si dneska novou klávesnici, Genius SlimStar 310 (obrázek), protože ta stará byla opravdu stará... asi tak 8 let (vážně). Působila tady vedle mýho pekelnýho LCD vážně docela směšně.
Tak přes Vánoce jsem zas dal dohromady nějakou korunu... a v kombinaci s tím jak neblaze pro mě skončil rok 2008 jsem si prostě musel udělat radost nějakou tech věcičkou. Tentokrát to byly sluchátka, ke kterým už jsem se dlouho odhodlával.
V minulém zápisku jsem se vás ptal na to, jaké LCD 24" WS si pořídit. Dopadlo to jako skoro vždycky - koupil jsem si nakonec to, co jsem si hned na začátku sám navrhnul. Několik lidí se mě snažilo zvyklat, přestože jsem upozorňoval, že to nemá cenu a pak když jsem si přečetl zkušenosti s mým vysněným LCD, tak nebylo co řešit...
Zdravím, dlouho jsem se flákal a utrácel za ptákoviny, tak je třeba udělat si trochu radost a to v podobě pořádnýho LCD. Potřebuju ale poradit, protože tomu prd rozumím.
Líbí se mi tenhle Hewlett-Packard w2408h. Stačí mi DVI, full HD, aspoň 24", WS, rozumná odezva (na hraní, ale ne profi a na filmy) a případně i spotřeba. Jinak nejsem fajnšmekr, takže ano, uvědomuju si, že to je low-end a ne, nechci za něj vypláznout 30k. Mám na něj 10k. Fakt ne víc, nepřemluvíte mě
Předem díky moc za rady a zkušenosti s LCD co splňují tyhle podmínky...
Tohle je otázka, na kterou jsem se teď snažil zjistit odpověď. Mám topivej nF4 (SLI) chipset, kterej je pasivně chlazenej. Naštěstí mám na procesoru takovej velkej chladič, kterej ofoukne i ten čip, takže není třeba nic extra. Kvůli týhle ptákovině jsem si napsal v C jednoduchej prográmek, fancontrol-ng (viz můj web) - řídí rychlost (vlastně i samotný zapínání) větráku na chladiči CPU, v závislosti na aktuální teplotě CPU a M/B (podle toho co je teplejší - teda myslím, už to nějakou dobu jenom úspěšně používám). Abych zjistil jakou optimální teplotu udržovat, chtěl jsem přijít na kompromis mezi nízkou hlučností (aby se větrák roztáčel na vysoký otáčky jen minimálně) a bezpečností (aby deska třeba neodešla zbytečně dřív nebo třeba prakticky hned)... No a to se mi tak nějak povedlo.
Tenhle blogpost jsem začal psát včera a jaká náhoda, že mi při tom zrovna vypadl proud (máme na prd pojistky a nahoře spadl lustr a vyhodilo to proud v celym domě - 19 dní uptime, měl jsem fakt radost). Rozhodl jsem se koupit UPS za keš co dám dohromady přes Vánoce.
Až budu mít pár peněz, plánuju si koupit dvoujádrový CPU. Na celkovej upgrade jen tak nenašetřím a dvoujádrový X2/FX procesory do s939 člověk už dnes jen tak nesežene, tak jsem se chtěl zeptat...
Zkoušel jsem to všelijak najít přes Google, ale nějak se mi nedaří najít něco rozsáhlejšího. Odkazuje mě to pořád na zdrojáky Linuxu. Dozvěděl jsem se, že je to jakejsi způsob nakonfigurování PCI, ale chtěl bych o tom vědět něco víc.
Tak jsem si za shromážděný peníze k narozeninám (už jsem velkej kluk, je mi 16!) koupil tenhle mazlík od nVidia.
Dnes budu vyprávět podle mě docela zajímavý příběh o PS/2 konektoru a klávesnicích do něj
Ve čtvrtek mi táta koupil dárek k Vánocům. Jeden z nejdražších. Z nadpisu (IMO) není moc zřejmé, že jde o LCD.