Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Zkoušel jsem to všelijak najít přes Google, ale nějak se mi nedaří najít něco rozsáhlejšího. Odkazuje mě to pořád na zdrojáky Linuxu. Dozvěděl jsem se, že je to jakejsi způsob nakonfigurování PCI, ale chtěl bych o tom vědět něco víc.
Uvědomuju si, že tohle není to pravý místo, kde bych se měl ptát, ale třeba na svethardware.cz jsem ani nenašel kategorii, kam bych takovej dotaz šoupnul. Byl bych rád, kdyby se tu shromáždilo dost informací na to, aby se dal napsat záznam do LinuxWiki. Zakázání toho mmconfigu mi totiž pomohlo vyřešit problémy s ATA (blbne i IDE) už na dvou kompech.
Tak jestli někdo víte, napište. Díky.
Update: Tak jsem napsal patřičný záznamy do LinuxWiki - info:mmconfig a kernel:config_pci_mmconfig.
Tiskni
Sdílej:
/usr/src/linux/arch/x86_64/Kconfig /usr/src/linux/arch/x86_64/pci/mmconfig.cTipuju, ze mas 64-bit...
možná tě bude zajímat toto :
2.6 kernels have added support for Memory-Mapped PCI Configuration Space accesses. Unfortunately, there are many problems with this mechanism, and the latest kernel updates are more careful about enabling this support. The NVIDIA driver may be unable to reliably read/write the PCI Configuration Space of NVIDIA devices when the kernel is using the MMCONFIG method to access PCI Configuration Space, specifically when using multiple GPUs and multiple CPUs on 32-bit kernels. This access method can be identified by the presence of the string "PCI: Using MMCONFIG" in the 'dmesg' output on your system. This access method can be disabled via the "pci=nommconf" kernel parameter.
Já tomu rozumím nějak takhle.
Každé PCI zařízení má 256-bajtový konfigurační prostor. Nacházejí se v něm např. takové registry jako Vendor ID, Device ID, kterými je zařízení identifikováno, a několik registrů popisujících adresy paměťově mapovaných oblastí, se kterými pak pracuje ovladač zařízení.
Způsoby, jak přistupovat k PCI konfiguračnímu prostoru, jsou na různých platformách různé. A i386/x86_64 mají těch způsobů hned několik:
1. Přes I/O porty řadiče PCI. Implementováno v arch/i386/pci/direct.c
. Čtení a zápis na I/O porty 0xCF8 a 0xCFC-... Tento způsob pravděpodobně používáš, když vnutíš pci=nommconf.
2. Přes volání BIOSu. Implementováno v arch/i386/pci/pcbios.c
. Použije se až jako poslední možnost, když ostatní selžou.
3. Pomocí namapování PCI konfiguračního prostoru do paměti. Implementováno v arch/i386/pci/mmconfig.c
. Pokud je povolený, tak je tento způsob preferovaný. Vyžaduje, aby se Linux dozvěděl, na jaké adrese se ten prostor nachází. Řekne mu to ACPI BIOS tabulkou MCFG. Rozšířený konfigurační prostor u PCI Express je dosažitelný pouze tímto způsobem.
Jestli ti mmconfig nefunguje, neměl byses spokojit s workaroundem nommconf, ale radši to nahlas v LKML.
Samozrejme, toto co jsem psal vyse uvadi Nvidia ve svem README (bod zname chyby) u jednoho z ovladacu. Tudiz vi, ze nektere jeji produkty nepracuji s jadrem dobre tak jak by mely, zda to opravi Nvidia (asi tezko, pokud pouziva nejake "nestandardnosti") ci LKLM je uz vec druha.Jestli ti mmconfig nefunguje, neměl byses spokojit s workaroundem nommconf, ale radši to nahlas v LKML.
Proto je LKML tím správným místem, kde chybu diskutovat.O tom nepochybuji, sam jsem nekolik chyb nahlasil...
Používá se pro některé fičury, které má PCI Express oproti PCI navíc: