Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
V pátek po škole pohodička, pizza s přítelkyní... a rutinní SMS od táty, že mu zas něco nejde na kompu Jakmile se vzdálím z baráku a on si k tomu sedne, nikdy to nedopadne dobře. Tentokrát to bylo o něco vážnější než obvykle. Počítač nereagoval na příkaz reboot a další věci a po tvrdym restartu už ani nenaběhl.
V sobotu jsem měl jít na ples, tak jsem se stavil doma, abych se na to mrknul (a pak na sebe hodil kvádro). No, po chvíli pátrání jsem zjistil, že se nechce připojit jeden oddíl s btrfs - prostě mount zůstane viset a dmesg se plní hláškama o tom, že došlo místo. Jsem hovado, k tomuhle nemělo dojít, obzvlášť ne u btrfs. Táta si chtěl něco stáhnout a šlo to do kytek. Bohužel šlo o oddíl, na kterém jsem měl dočasně důležitou část domovského adresáře (tátovo i mýho)... Tak jsem zkoušel fsck a různý další věci, už jsem plašil a pomalu se loučil s daty, zálohoval oddíl pomocí dd, kompiloval git verzi btrfs-progs a stahoval z gitu jádro ve větvi btrfs-unstable, jelikož tam jeden commit z nedávna vypadal dost slibně, ale nakonec mi ProgDan poradil ať to zkusím připojit read-only a ono to konečně prošlo...
Nechápal jsem sice proč mě něco tak triviálního nenapadlo samo od sebe, ale bylo mi to v tu chvíli fuk. Dan u mě má pivo a já jsem rychle převedl všechny btrfs oddíly na ext4. Nejdřív jsem přeformátoval ten rozbitej btrfs, připojil jeho zálohu přes loop a nakopíroval tam ty data zpátky. Pak jsem dal zálohovat 20 GB fotek na HTPC, kde je hafo místa a potom jsem se konečně odhodlal předělat ohromnej oddíl s XFS, kterej se mi tuhle při defragu skoro rozpadl a pohromadě pravděpodobně držel už jen silou vůle. 180 GB putovalo skrz gzip a ssh na HTPC přes 100 Mbit LAN několik hodin a pak to samé zpátky.
Sice už delší zálohuju pár kritických věcí, ale furt toho velká spousta nebyla pokrytá. Podobnou blbost už neudělám. Pochopil jsem několik věcí:
Tak to vidíte. Kolem počítačů se motám asi 8 let a doteď jsem se pořádně nepoučil.
PS: díky tomuhle celýmu jsem aspoň nahlásil bug v K3b (nejde vypalovat na DVD-R DL)...
PS2: potřeboval bych doporučit nějakou levnou (do 5 stovek) 1 Gbit síťovku do PCI nebo PCI-E x1 se kterou máte dobrý zkušenosti (na Linuxu), tak se kdyžtak zmiňte v diskusi.
Tiskni
Sdílej:
Jinak ano, o Btrfs se ví, že když dojde místo, chová se hrozně divně (a taky že dochází místo i když tam hafo místa ještě je - zní to divně, ale viz google nebo si to zkusJo, s tím mám osobní zkušenost. Zkoumal jsem, co s tím, ale ty utility pro btrfs, co tu mám, neumí prakticky nic (nebo umí, ale nechtějí to dát najevo)
ale jeste me nepostihla takova katastrofa ktera by me donutila nejak zvlast resit zalohovani. kdyby se melo neco stat tak je to vsechno pryc a uz se to nikdy nevrati (na druhou stranu by to zadna skoda nebyla) ...
Jednoducha rada:
Zalohovat zalohovat zalohovat ......
Budto pomoci dd, cp, gzip .... a podobnych nastroju + nejake skripty ci pouzit nejaky komercni nastroj.
Mate- li v pc disk WD tak muzete pouzit vytvorene live cd (ci boot usb flash) z aplikace acronis jez je pro majitele disku WD zdarma.
True image skutecne umi zalohovat i Linux FS. Zalohy lze vsak ulozit pouze na diskovy oddil s FAT32 ci NTFS
Skutecne je vyzadovan HDD od WD, jinak live system nenabehne. Nastesti to jde i tak ze pripojite externi USB HDD stejnojmenneho vyrobce, system jej detekuje, nabehne a uz muzete zalohovat a obnovovat jakekoli disky ci jejich oddily.
Aktualni verze je postavena na Acronis True Image Home 2009.
na to opravdu dulezity mi staci 1 DVD
True image dosti komprimuje a system oddil s hafo programama se vejde do nekolika GB.
Moznost rychle obnovy je k nezaplaceni.
Podpora windows i Linux systemu jej primo predurcuje k tomu jej mit k ruce v podobe boot CD. Je to zdarma a licencne v poradku.
1 TB HDD stoji pouhe cca 2000,- (externi USB cca 2500,-) to je jak nic.
Pravda nejdulezitejsi veci maji nejmensi velikost (datovou mysleno) - takoveto porekadlo.
To me staci to nahrat nekam na vice ftp ci jako prilohy mailu - nemam nic tajneho ci osobniho v podobe nejakych dat.
nemam nic tajneho ci osobniho v podobe nejakych dat.I kdyby si měl, tak se to dá vždycky zašifrovat a zálohovat bezpečně jen ten šifrovací klíč
Samozrejme ze komprimovane soubory (mp3, avi ....) uz nejde vice zkomprimovat.
Ztrata takovychto dat neni az tak bolestiva vsak. Navic opravdu cenne kusy se daji nekam zkopirovat.
Horsi je zhavarovany perfektne odladeny system (jakykoli) a ona "mala" nejdulezitejsi data.
Jo a navic Acronis recovery boot nastroje jsou postaveny na Linux kernelu, busyboxu.
Jejich pouziti jiste zadneho linuxare neurazi.
Nema z tohoto pohledu nic navic.
Jen uzivatelske rozhrani jednoucelove naprogramovane.
Jinak nic.
Nemám rád komerční utility tam, kde nejsou třeba. Už docela dlouho k naprosté spokojenosti používám Clonezilla live (s velkým harddiskem v externím boxu, který je mimo samotného zálohování fyzicky odpojený jak od počítače, tak od elektrické sítě).
To ale z časových důvodů dělám jen tak jednou za měsíc. Na ten samý disk proto ještě v podstatně kratších intervalech zálohuju jen samotná data rdiff-backupem (takže je k dispozici historie záloh + je ohlídaná konzistence záloh, protože rdiff-backup si uchovává kontrolní součty zálohovaných dat).
Pro případ nějaké živelné pohromy, krádeže apod. podobným způsobem zálohuju i na další disky, které jsou fyzicky uloženy úplně jinde. A tak jednou ročně dělám zálohu i na DVD-R (opět uložená geograficky vzdáleně), aby byl k dispozici navždy neměnný historický snímek dat na nemagnetickém médiu (pro strýčka Příhodu...)