Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Tohle je otázka, na kterou jsem se teď snažil zjistit odpověď. Mám topivej nF4 (SLI) chipset, kterej je pasivně chlazenej. Naštěstí mám na procesoru takovej velkej chladič, kterej ofoukne i ten čip, takže není třeba nic extra. Kvůli týhle ptákovině jsem si napsal v C jednoduchej prográmek, fancontrol-ng (viz můj web) - řídí rychlost (vlastně i samotný zapínání) větráku na chladiči CPU, v závislosti na aktuální teplotě CPU a M/B (podle toho co je teplejší - teda myslím, už to nějakou dobu jenom úspěšně používám). Abych zjistil jakou optimální teplotu udržovat, chtěl jsem přijít na kompromis mezi nízkou hlučností (aby se větrák roztáčel na vysoký otáčky jen minimálně) a bezpečností (aby deska třeba neodešla zbytečně dřív nebo třeba prakticky hned)... No a to se mi tak nějak povedlo.
Kompiluju si takhle novej Paludis a koukám, že se větrník točí kvůli desce docela masivně, protože už šla k 70 °C. Tak jsem si řekl, že ho zkusím na chvíli vypnout a mrknu se jakých teplot by to dosáhlo bez chlazení a v případě nouze (řekněme nad 90 °C) to raději osolím. Po chvíli tam bylo nějakých 84 °C a kompilace selhala s chybou "Internal compiler error". To je pro mě známá chyba a dochází k ní, pokud máte moc přetaktovanej procesor nebo paměti a podle všeho i když se přehřívá hardware (nejspíš se tam kvůli tý vysoký teplotě něco podělalo). Kompilaci jsem pustil znova, abych měl jistotu, že to není opravdu chyba kompilátoru, jelikož mám GCC trunk (budoucí 4.4) a Paludis navíc používá nejnovější a možná ještě ne moc odladěný frajeřiny z C++0x - nebyla, tentokrát ale vytuhnul systém.
Všechno je v pohodě a po tvrdym resetu to jede dál, takže jsem rád, že se to stalo a vím, co je teda takový maximum a můžu z toho vycházet. Teď mám nastaveno ať se pomalu roztočí při 50 °C a rozkotlí to až při 80 °C naplno, což se teď ukázalo jako dobrej nápad a docela vhodně nastavený teploty. V praxi to znamená, že v klidu se ta teplota drží kolem 50 °C (sem tam se na chvíli roztočí větrák) a při kompilaci je to takových 70 °C a už to dělá (v noci zvlášť slyšitelnej) rachot. Procesor si píská, ten měl při tomhle nářezu 44 °C, což je pohodička.
Ještě před tímhle testem jsem hledal na webu nějaký kritický teploty, ale narazil jsem akorát na bandu šílenců, podle kterých je už 40 °C moc a s takovýma podle mě vůbec nemá cenu diskutovat, protože se s váma klidně budou hádat, že je lepší mít disky chlazený na 20 °C než na 40 °C nebo 50 °C.
No, tak pro mě je tohle zajímavý zjištění, protože jsem si myslel, že nebude problém do takových 100 °C, možná i víc (akorát se třeba zkrátí životnost, ale ne nějak rapidně). Omyl.
Tiskni
Sdílej:
sleep 1h
a nestěžuju si