Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Tohle je otázka, na kterou jsem se teď snažil zjistit odpověď. Mám topivej nF4 (SLI) chipset, kterej je pasivně chlazenej. Naštěstí mám na procesoru takovej velkej chladič, kterej ofoukne i ten čip, takže není třeba nic extra. Kvůli týhle ptákovině jsem si napsal v C jednoduchej prográmek, fancontrol-ng (viz můj web) - řídí rychlost (vlastně i samotný zapínání) větráku na chladiči CPU, v závislosti na aktuální teplotě CPU a M/B (podle toho co je teplejší - teda myslím, už to nějakou dobu jenom úspěšně používám). Abych zjistil jakou optimální teplotu udržovat, chtěl jsem přijít na kompromis mezi nízkou hlučností (aby se větrák roztáčel na vysoký otáčky jen minimálně) a bezpečností (aby deska třeba neodešla zbytečně dřív nebo třeba prakticky hned)... No a to se mi tak nějak povedlo.
Kompiluju si takhle novej Paludis a koukám, že se větrník točí kvůli desce docela masivně, protože už šla k 70 °C. Tak jsem si řekl, že ho zkusím na chvíli vypnout a mrknu se jakých teplot by to dosáhlo bez chlazení a v případě nouze (řekněme nad 90 °C) to raději osolím. Po chvíli tam bylo nějakých 84 °C a kompilace selhala s chybou "Internal compiler error". To je pro mě známá chyba a dochází k ní, pokud máte moc přetaktovanej procesor nebo paměti a podle všeho i když se přehřívá hardware (nejspíš se tam kvůli tý vysoký teplotě něco podělalo). Kompilaci jsem pustil znova, abych měl jistotu, že to není opravdu chyba kompilátoru, jelikož mám GCC trunk (budoucí 4.4) a Paludis navíc používá nejnovější a možná ještě ne moc odladěný frajeřiny z C++0x - nebyla, tentokrát ale vytuhnul systém.
Všechno je v pohodě a po tvrdym resetu to jede dál, takže jsem rád, že se to stalo a vím, co je teda takový maximum a můžu z toho vycházet. Teď mám nastaveno ať se pomalu roztočí při 50 °C a rozkotlí to až při 80 °C naplno, což se teď ukázalo jako dobrej nápad a docela vhodně nastavený teploty. V praxi to znamená, že v klidu se ta teplota drží kolem 50 °C (sem tam se na chvíli roztočí větrák) a při kompilaci je to takových 70 °C a už to dělá (v noci zvlášť slyšitelnej) rachot. Procesor si píská, ten měl při tomhle nářezu 44 °C, což je pohodička.
Ještě před tímhle testem jsem hledal na webu nějaký kritický teploty, ale narazil jsem akorát na bandu šílenců, podle kterých je už 40 °C moc a s takovýma podle mě vůbec nemá cenu diskutovat, protože se s váma klidně budou hádat, že je lepší mít disky chlazený na 20 °C než na 40 °C nebo 50 °C.
No, tak pro mě je tohle zajímavý zjištění, protože jsem si myslel, že nebude problém do takových 100 °C, možná i víc (akorát se třeba zkrátí životnost, ale ne nějak rapidně). Omyl.
Tiskni
Sdílej:
sleep 1h
a nestěžuju si