Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Dnes budu vyprávět podle mě docela zajímavý příběh o PS/2 konektoru a klávesnicích do něj
Kdysi dávno jsem měl (dnes už) starší počítač a u něj naprosto obyčejnou klávesnici do PS/2. Dlouho nám sloužila a nikdy s ní nebyly problémy a nejsou dodnes. Jenže časem začala být ošoupaná a já si koupil Genius KB-21e do PS/2. Ta šla pár dní a sbohem, prostě ani ň. Časem jsem koupil Genius KB-19e NB do USB. Ta šla do včerejška.
Teď už mám jinej počítač. Zrovna včera nám na Genius KB-19e NB přestal fungovat mezerník, backspace a velkej enter Měli jsme ji s tátou rádi, ale nedalo se nic dělat. Protože se to stalo zrovna když jsem byl ve škole, tak si tam táta hned hodil tu pravěkou noname. Po návratu domů jsem samozřejmě držkoval, že se na tom nedá psát a podobně
Musela se tedy koupit nová. Dnes po škole jsem měl čas, a tak jsem se od holiče šel mrknout do obchodu.
Měli tam skoro přesně tu, kterou jsem chtěl: C-Tech KB-9805 Multi-Office do PS/2. Super, tak jsem ji koupil. Přišel jsem domů a co se nestalo: nešla. Jen svítila, ale nenapsala nic. Protože nešla ani na úrovni BIOSu, říkal jsem si, že to bude vadnej kus. Jeli jsme to tedy vyměnit. Technikovi šla ovšem bez problémů (testoval v BIOSu). Nechápali jsme, protože PS/2 se nemění a jiná klávesnice nám funguje. No, vzali jsme si místo ní tedy jinou (SpeedLink, už nevím jakej model), tentokrát do USB. Doma jsme zjistili, že se jí moc nechce spolupracovat s Linuxem a přestože psala, byla strašná: přehlídli jsme, že má německej layout. Dále šipka nahoru šla jen ztuha a to nejhorší - do yakuake se jí nějak nechtělo psát! Fakt divný. Táta už začal být poněkud nevrlý a vykřikoval, že se na to ... a tak. Řekl jsem, že vyhodit 689 Kč je hloupost a rozhodl jsem se tam jít potřetí. Nakonec mě táta odvezl s tím, že dovnitř nejde, protože nechce být za blbce. Šel jsem to tedy vyřídit sám. Za blbce jsem asi byl, ale ukázalo se, že ta německá je fakt nějak vadná. Vybral jsem si tedy EuroCase ECK 201 do PS/2. Ještě mi vrátili 400 Kč Přivezl jsem si ji domů a ona zase nešla. To už mě konečně napadlo podívat se na rozdíl mezi PS/2 konektorem té nové a pravěké. Hle, ta stará má dva drátky namáčklý u sebe a ta nová je v pořádku. Proč to ale není naopak a stará funguje, když má zničenej konektor?
Podíval jsem se na konektor a najednou mi to vše bylo naprosto jasný. Jedna dírka se roztáhla, a tak tam drátek konektoru, který byl v pořádku, poněkud plandal.
Variantu jít tam počtvrté jsem hned přeskočil Prostě jsem si PS/2 té nové trochu přiohnul a světe div se - ona funguje
No co se dá dělat, kdyby mě to napadlo hned, mohl jsem mít tu C-Tech. Takže jen pro ujasnění, teď píšu s funkční EuroCase ECK 2011 s upraveným PS/2
Docela sranda je, že tuhle základní desku mám jen pár týdnů. Ale co...
Trochu mě to mrzí, ale naopak jsem moc rád, že jsem na tuhle záhadu přišel... fakt jsem se nasmál, když to po ohnutí začalo fungovat
[1]: ten obrázek úplně nesedí, na mém modelu je levý shift full-size...
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
ja si takhle jednou ohnul k sobe dva kontakty na ps/2 takze prisly do jedny dirky v konektoru a nejelo to. nastesti na konektoru nevznikla skoda, ja si toho vsim a zase to pinezetou a plochym sroubovakem priohnul zpatky. ani zastrcka klavesnice neutrpela vetsi skody.
uz chapu proc se to tam nema rvat silo a poslepublair bitchpravda, blair witch je ale lepší
Že jsou přeskládané některé klávesy na notebookových klávesnicích dokážu pochopit, protože se tam prostě musí šetřit místem, ale kterého blba napadlo měnit standardní rozložení kláves ins-del-pgUp/Down atd... by mě fakt zajímalo.Člověk, kterej takovou klávesnici vymyslel, evidentně klávesnici příliš nepoužívá, protože jinak by věděl, že klávesy se mačkaj zpaměti podle toho, kde maj být, a ne podle toho, co je na nich napsáno. Takovýhle výtvory by se designerům měly omlátit o hlavu, aby si to příště rozmysleli.
Option "XkbModel" "chicony9885"
Tak, tak... tuhle mám 5 let a taky si nemůžu stěžovat.
U SUNu mne na klávesnici dostalo tlačítko s "měsíčkem", naštěstí je tam ještě potvrzovací dialog, zda chci uspat, vypnout atd. ... a taky je tak "šikovně" umístěné.