Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Nedávno tu Saljack psal o 4. semestru na STM a jelikož mám zrovna chuť blábolit, jdu napsat o druhém, kterým jsem si teď prošel já.
Zajímal jsem se o to, kolik lidí postoupilo do dalšího semestru. To není problém (jste-li FELák) zjistit přes KOS nebo přes udb.feld.cvut.cz. Teď pro mě bylo záhadou jak zjistit kolik lidí udělalo jednotlivý zkoušky. Včera večer jsem na to přišel a podělím se o to s vámi. V zápisku jsou ještě další zajímavé údaje...
Tuhle se mě někdo ptal proč (jakožto KDEčkař) nepoužívám místo qalculate-gtk spíš Cantor s backendem Qalculate. No, nedokázal jsem na to odpovědět, ale teď už jo. Ten backend je experimentální a není v Cantoru (ani v nejnovějším 4.6.0) zařazenej, proto je třeba jít do adresáře src/backends, stáhnout tam adresář qalculate ze SVN, patchnout CMakeLists.txt (ve zmíněnym adresáři) nově staženým souborem qalculate/cmake.patch a pak to celý sestavit.
No a když už jsem se rozhodl tohle udělat, rovnou jsem napsal PKGBUILD, kterej teda jako vedlejší efekt sestavil i všechno ostatní z kdeedu, ale aspoň jsem měl možnost Cantor s tím Qalculatím backendem vyzkoušet.Nejsem velkej fanda knih (špatně se mi čtou na jiném než denním světle a ve dne se mi nechce číst, nefunguje v nich Ctrl+F, atd.), ale jsem velkej fanda trpaslíka. Už po stopadesátý si (teď po delší době) dávám repete (tentokrát opět v angličtině). Říkám si, že bych si rád přečetl ty knihy, jenže v knihovnách je maji jenom česky...
Můj komp na to, jak je průměrnej, žere šíleně. Podle UPS, která má výkon 540W, komp v klidu bere 32%, což je 32×5.4=172.8W... co tam teda bere tolik?
Sem tam si tady na AbcL přečtu nějaký povzdechnutí nad tím, že je málo linuxaček. Různý události v mym nepočítačovym životě a profil Davida Kolibáče mě inspirovaly k napsání tohodle blogpostu...
Včera jsem četl nějakou diskusi, kde padla řeč na tohle téma a dostal jsem nápad, jak by se to dalo realizovat tak, aby toho nikdo nemohl zneužít.
Potřebuju do školy na občanskou výchovu vypracovat takovou anketu, s kámošem jsme si vybrali samozřejmě IT, takže jsem chtěl poprosit o spolupráci...
Začíná se mi v TODO hromadit seznam věcí, o kterých jsem chtěl zablogovat, takže to zase sepíšu.