Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Nedávno tu Saljack psal o 4. semestru na STM a jelikož mám zrovna chuť blábolit, jdu napsat o druhém, kterým jsem si teď prošel já.
Zajímal jsem se o to, kolik lidí postoupilo do dalšího semestru. To není problém (jste-li FELák) zjistit přes KOS nebo přes udb.feld.cvut.cz. Teď pro mě bylo záhadou jak zjistit kolik lidí udělalo jednotlivý zkoušky. Včera večer jsem na to přišel a podělím se o to s vámi. V zápisku jsou ještě další zajímavé údaje...
Tuhle se mě někdo ptal proč (jakožto KDEčkař) nepoužívám místo qalculate-gtk spíš Cantor s backendem Qalculate. No, nedokázal jsem na to odpovědět, ale teď už jo. Ten backend je experimentální a není v Cantoru (ani v nejnovějším 4.6.0) zařazenej, proto je třeba jít do adresáře src/backends, stáhnout tam adresář qalculate ze SVN, patchnout CMakeLists.txt (ve zmíněnym adresáři) nově staženým souborem qalculate/cmake.patch a pak to celý sestavit.
No a když už jsem se rozhodl tohle udělat, rovnou jsem napsal PKGBUILD, kterej teda jako vedlejší efekt sestavil i všechno ostatní z kdeedu, ale aspoň jsem měl možnost Cantor s tím Qalculatím backendem vyzkoušet.Nejsem velkej fanda knih (špatně se mi čtou na jiném než denním světle a ve dne se mi nechce číst, nefunguje v nich Ctrl+F, atd.), ale jsem velkej fanda trpaslíka. Už po stopadesátý si (teď po delší době) dávám repete (tentokrát opět v angličtině). Říkám si, že bych si rád přečetl ty knihy, jenže v knihovnách je maji jenom česky...
Můj komp na to, jak je průměrnej, žere šíleně. Podle UPS, která má výkon 540W, komp v klidu bere 32%, což je 32×5.4=172.8W... co tam teda bere tolik?
Sem tam si tady na AbcL přečtu nějaký povzdechnutí nad tím, že je málo linuxaček. Různý události v mym nepočítačovym životě a profil Davida Kolibáče mě inspirovaly k napsání tohodle blogpostu...
Včera jsem četl nějakou diskusi, kde padla řeč na tohle téma a dostal jsem nápad, jak by se to dalo realizovat tak, aby toho nikdo nemohl zneužít.
Potřebuju do školy na občanskou výchovu vypracovat takovou anketu, s kámošem jsme si vybrali samozřejmě IT, takže jsem chtěl poprosit o spolupráci...
Začíná se mi v TODO hromadit seznam věcí, o kterých jsem chtěl zablogovat, takže to zase sepíšu.