V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Nedávno tu Saljack psal o 4. semestru na STM a jelikož mám zrovna chuť blábolit, jdu napsat o druhém, kterým jsem si teď prošel já.
Zajímal jsem se o to, kolik lidí postoupilo do dalšího semestru. To není problém (jste-li FELák) zjistit přes KOS nebo přes udb.feld.cvut.cz. Teď pro mě bylo záhadou jak zjistit kolik lidí udělalo jednotlivý zkoušky. Včera večer jsem na to přišel a podělím se o to s vámi. V zápisku jsou ještě další zajímavé údaje...
Tuhle se mě někdo ptal proč (jakožto KDEčkař) nepoužívám místo qalculate-gtk spíš Cantor s backendem Qalculate. No, nedokázal jsem na to odpovědět, ale teď už jo. Ten backend je experimentální a není v Cantoru (ani v nejnovějším 4.6.0) zařazenej, proto je třeba jít do adresáře src/backends, stáhnout tam adresář qalculate ze SVN, patchnout CMakeLists.txt (ve zmíněnym adresáři) nově staženým souborem qalculate/cmake.patch a pak to celý sestavit.
No a když už jsem se rozhodl tohle udělat, rovnou jsem napsal PKGBUILD, kterej teda jako vedlejší efekt sestavil i všechno ostatní z kdeedu, ale aspoň jsem měl možnost Cantor s tím Qalculatím backendem vyzkoušet.Nejsem velkej fanda knih (špatně se mi čtou na jiném než denním světle a ve dne se mi nechce číst, nefunguje v nich Ctrl+F, atd.), ale jsem velkej fanda trpaslíka. Už po stopadesátý si (teď po delší době) dávám repete (tentokrát opět v angličtině). Říkám si, že bych si rád přečetl ty knihy, jenže v knihovnách je maji jenom česky...
Můj komp na to, jak je průměrnej, žere šíleně. Podle UPS, která má výkon 540W, komp v klidu bere 32%, což je 32×5.4=172.8W... co tam teda bere tolik?
Sem tam si tady na AbcL přečtu nějaký povzdechnutí nad tím, že je málo linuxaček. Různý události v mym nepočítačovym životě a profil Davida Kolibáče mě inspirovaly k napsání tohodle blogpostu...
Včera jsem četl nějakou diskusi, kde padla řeč na tohle téma a dostal jsem nápad, jak by se to dalo realizovat tak, aby toho nikdo nemohl zneužít.
Potřebuju do školy na občanskou výchovu vypracovat takovou anketu, s kámošem jsme si vybrali samozřejmě IT, takže jsem chtěl poprosit o spolupráci...
Začíná se mi v TODO hromadit seznam věcí, o kterých jsem chtěl zablogovat, takže to zase sepíšu.