Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Začíná se mi v TODO hromadit seznam věcí, o kterých jsem chtěl zablogovat, takže to zase sepíšu.

Po 8 dnech uptime mi najednou začala blbout SATA vypalovačka. Na DVD pálila, ale na CD-R a CD-RW ne. Céda to naštěstí nezničilo. Chyby pouze I/O. Log narvanej tímhle:
end_request: I/O error, dev sr0, sector 0Po chvíli zkoušení jsem si řekl, že to zkusím restartovat
No a ono to pomohlo. Po chvíli jsem tam dal jedno CD-RW a zase se to zblblo, dokonce vypalovačky zmizela ze systému. V logu opět tolik nenáviděný hlášky o soft/hard resetting port. S jinými médii se to nezblblo, tak je to asi tím jedním, ale docela komedie. Ty zvuky jaký to vydávalo, prostě šílenost!
Co to znamená? No, především bude dostupná ještě víc non-stop, než doteď. Je totiž na Doliho vserveru (stejně jako můj novej jabber) – díky, Doli! Nový URL je svn://svn.watzke.cz/dave/overlay.
Napsal jsem si vlastní (příšernej – ani ho nevystavím) parser na hlavičku Accept-Language. Docela mi to trvalo, PHPčkař ze mě nebude, nemám ten jazyk rád, je to IMO děs. Kdyžtak to zkuste a dejte vědět jak to fachá. Pokud špatně, tak nezapomeňte uvést Accept-Language vašeho prohlížeče, ať to můžu opravit.
V posledním blogpostu u mě jsem psal, že začnu kódit v C/C++. To jsem splnil. Píšu C++ program muj.karneval, kterej se umí přihlásit na účet na muj.karneval.cz, zobrazit přehled, umožňuje vybrat si statistiku tu pak zobrazit. Části kódu jsou děs, musím s tím něco udělat. Ukázka:
dave@amd64 ~ $ muj.karneval -p
Kabelový modem: ...
Tarif: Extreme
Počátek období: 13. srpen 2007
Přenos: 32,15GB / 36,18GB
Přístupová rychlost: 12288 / 1024 kbps
Datový limit FUP: Neomezeno
Zbývá vyčerpat: Neomezeno
dave@amd64 ~ $ muj.karneval -vs
Přihlašuji se... hotovo!
Načítám přehled statistik... hotovo!
1) od 13.08.2007 do 12.09.2007 (staženo: 32,15GB, odesláno: 36,18GB, celkem: 68,33GB)
2) od 13.07.2007 do 12.08.2007 (staženo: 254,42GB, odesláno: 146,87GB, celkem: 401,29GB)
3) od 13.06.2007 do 12.07.2007 (staženo: 229,2GB, odesláno: 109,04GB, celkem: 338,24GB)
4) od 13.05.2007 do 12.06.2007 (staženo: 212,03GB, odesláno: 81,83GB, celkem: 293,86GB)
Zadejte číslo statistiky, kterou chcete zobrazit: 1
Načítám statistiky od 13.08.2007 do 12.09.2007... hotovo!
Datum Staženo Odesláno Celkem
13.08.2007 6160074kB 6825302kB 12985376kB
14.08.2007 1168342kB 4672938kB 5841280kB
15.08.2007 287664kB 843057kB 1130721kB
16.08.2007 523273kB 1309618kB 1832891kB
17.08.2007 484682kB 473381kB 958063kB
18.08.2007 2724236kB 3706786kB 6431022kB
19.08.2007 1256780kB 5547415kB 6804195kB
20.08.2007 2316229kB 1918533kB 4234762kB
21.08.2007 5042766kB 4248458kB 9291224kB
22.08.2007 1026968kB 1407073kB 2434041kB
23.08.2007 5127033kB 2872995kB 8000028kB
24.08.2007 7594596kB 4107282kB 11701878kB
25.08.2007 1214609kB 1894587kB 3109196kB
Celkem 33,31GB 37,98GB 71,29GB
Dál jsem si v C napsal jednoduchej fancontrol (regulátor otáček chladiče), kterej kromě procesoru hlídá i teplotu chipsetu, kterej se mi tu dost zahřívá, když je chladič CPU vypnutej, jelikož je na něm jenom heatpipe. Ještě tam dodělám aby se postupně zrychloval/zpomaloval a neskákal rovnou na maximum a v přístím blogpostu už bude zdroják.
$ speedfan |grep -e CPU -e M/B -e FAN CPU: 38°C M/B: 63°C FAN: 0 RPM
Za tip na fancontrol vděčím Ritchiemu, do tý doby to reguloval BIOS. Bohužel jsem zjistil, že zrovna CPU chladič je nejtišší ze všech
Tiskni
Sdílej:
ještě víc non-stopto mi pripomína talianske reštaurácie, ktoré sú otvorené non-stop od 8 až do 22 :)
www.watzke.cz nastavuje jazyk podle Accept-LanguageVítej mezi zvrhlíky.
Jsem nejradši, když můj prohlížeč žádné hlavičky neodesílá, a velmi se hněvám, když mi české stránky na oplátku nabízejí obsah v cizím jazyce. :-/
Kdo chce kam, pomožme mu tam. Pokud úmyslně serveru zatajíte své jazykové preference, je naprosto v pořádku, že vám nabídne svůj defaultní jazyk. Což samozřejmě podle okolností nemusí být zrovna angličtina, ale i kdyby si provozovatel serveru jako default zvolil třeba svahilštinu, nemáte právo mu to vyčítat.
Mimochodem, pokud váš prohlížeč používá HTTP/1.1 (jako že nejspíš ano) a opravdu neposíláte žádné hlavičky, pak porušujete specifikaci protokolu, protože hlavička Host je u HTTP/1.1 povinná.