Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Zajímal jsem se o to, kolik lidí postoupilo do dalšího semestru. To není problém (jste-li FELák) zjistit přes KOS nebo přes udb.feld.cvut.cz. Teď pro mě bylo záhadou jak zjistit kolik lidí udělalo jednotlivý zkoušky. Včera večer jsem na to přišel a podělím se o to s vámi. V zápisku jsou ještě další zajímavé údaje...
Na anketě FELu se otvírá hodnocení předmětů lidem, kteří složili danou zkoušku. A na stránce s počtem lidí, kteří anketu pro daný předmět vyplnili, je také počet lidí, kteří tu zkoušku složili (a mají tedy právo hodnotit). Takže odsud mám zbývající údaje.
Zápis do letního semestru sice ještě není úplně u konce, ale už tam lidi nepřibývají. Teď je tam zapsaných 165 prváků, takže konečný číslo bude maximálně tak 170. Z výsledků přijímacího řízení 10/11 je vidět, že bylo zapsáno 348 lidí, což znamená že pokračuje pouze zhruba polovina z nich. Ovšem abych byl úplně fér, zjistil jsem, kolik lidí skutečně začalo chodit do školy, tj. mělo rozvrh a to je 302. To je první zajímavá informace.
Teď mi šlo ještě o zjištění průchodnosti jednotlivých předmětů, takže z ankety (mimochodem, číslo za lomítkem je počet lidí, kteří se na tu zkoušku zapsali - zbytek to vzdal v průběhu NEBO, jak podotýká Andrej, teprve půjdou, ovšem minimálně algebra už je uzavřená):
Kód | Název předmětu | ús. / zaps. | % úsp. |
A7B36ALG | Algoritmizace | 143 / 280 | 51,1 % |
A7B31ELI | Elektrotechnika pro informatiky | 178 / 286 | 62,2 % |
A7B38UOS | Úvod do operačních systémů | 194 / 287 | 67,6 % |
A7B01MAA | Matematická analýza | 133 / 282 | 47,2 % |
A7B01LAG | Lineární algebra | 75* / 282* | 26,6 % |
* Jak podotkl Saljack, tak lineární algebru hafo lidí opakovalo (podle udb jich bylo 124), takže algebru asi udělalo ještě míň prváků...
Závěr: když do školy začalo chodit 302 lidí a asi 170 jich jde dál, znamená to konec pro 43,7 % lidí. Ovšem: zhruba 20 lidí to vzdalo ještě před zkouškovým. Poslední zajímavá informace by bylo, kolik lidí touhle dobou má splněné všechny zkoušky. To se (pokud vím) zjistit (zatím) nedá, takže tu mám odhad. Jde-li dál 170 lidí a pouze 75 lidí udělalo algebru, znamená to, že teoretické maximum je tedy 75 lidí. Jenže musíme odečíst ty, kteří algebru udělali a přesto studium vzdali (těch asi bude málo) a dále ty, kteří selhali v jiných předmětech. Můj střízlivý odhad tedy je, že všechny zkoušky splnilo nějakých 30 až 35 lidí, což by byl zhruba každý desátý z původního osazenstva... Co vy na to?
PS: Původně psáno pro blog.watzke.cz. Zde si, zajímá-li vás to, můžete přečíst i to, jak jsem dopadl já.
Tiskni
Sdílej:
Vzdy ma fascinuje, kolko ludi vylietava na linearnej algebre (vo vseobecnosti, co tak pocuvam po skolach). A pritom je to vlastne este dost lahka matika.
Je to podlozene nejakou tou statistikou? Pokial viem, tak pre vacsinu studentov nie je zas az tak problem sa nieco naucit naspamat (tie tabulky, tahaky), ale skor to pochopit a vediet vypocitat (predpokladam, ze na testoch budu aj priklady). Takze by som sa moc necudoval, ak by ludia lietali aj na takychto testoch.
A co panove pan Zörnig... Moje nocni mura.Nějak jsem ho přežil. Vzpomínám akorát, že neměl příliš pochopení pro konzumaci jídla na přednáškách.
kolik je dnes matematik? Mel jsem jich pet a tu algebru a logiku (dalsi hruza) k tomu.Za nás bylo nejdřív pět (samozřejmě plus algebra a logika), ale ještě jsem stihl zavedení šesté.
Za nás bylo nejdřív pět (samozřejmě plus algebra a logika), ale ještě jsem stihl zavedení šesté.Fakt? Kdy? Zrovna dneska jsem na STM-wiki.cz četl, že Chuck Norris udělal Matematiku 6. Myslel jsem, že to je proto, že taková neexistuje, ale evidentně jsem to špatně pochopil
Fakt? Kdy?Předpokládám, že k tomu došlo někdy v roce 1999. Totiž v zimním semestru 1999/2000 jsem dělal Matematiku 5d (v indexu vidím datum zkoušky 3.3. - co z toho plyne? že jsem zkoušku dělal pro velký úspěch třikrát
Zrovna dneska jsem na STM-wiki.cz četl, že Chuck Norris udělal Matematiku 6.Já jsem ji udělal také. Co z toho plyne? S použitím metody podle Genyk-Berezovského je tím dokázáno, že jsem Chuck Norris
BTW: kolik je dnes matematik? Mel jsem jich pet a tu algebru a logiku (dalsi hruza) k tomu.My už nemáme ty číslovaný matematiky. Matematická analýza byla jako něco mezi MA1 a MA2, myslím. Lineární algebra byla asi stejná jako když se jmenovala Úvod do algebry. Ve druhém semestru nás čeká Logika a Pravděpodobnost a statistika. Ve třetím semestru (SI) Matematika pro informatiku (nahradila Diskrétní matematiku). No a to je k povinné matematice (v SI) vše.
My už nemáme ty číslovaný matematiky.To už možná není proto, že z toho šla hrůza
Lineární algebra byla asi stejná jako když se jmenovala Úvod do algebry.Zřejmě si Olšák prosadil svou, protože kdysi s názvem předmětu „Úvod do algebry“ silně nesouhlasil a pracovně tomu stejně říkal „Lineární algebra“.
Tak teraz to uz cele dava zmysel (po odoslani toho predchadzajuceho prispevku som sa este dost dlho cudoval preco uz nie je tucnym).
Jeden by asi ocakaval, ze po Uvode do algebry bude tematicky nasledovat Algebra.Spíš „Pokračování algebry“. Jinak moje zkušenost je taková, že jakmile se předmět jmenoval „Úvod do...“ nebo „Základy...“ tak byl z kategorie těch nejtěžších
V prváku kdekoli bývá velký odpad a na těchhle předmětech studenti vypadávají.O tom snad nikdo nepochybuje.
Na ČVUT je v prvním ročníku nějaká extra registrace hned po prvním semestru? Na MFF to takhle kdysi bylo, když jsem tam začal studovat. (Do 13. března jsem tenkrát musel mít alespoň N bodů z prvního semestru.) Ale velmi brzy taková omezení zrušili.
Pokud tedy zrovna na této konkrétní fakultě ČVUT není mimořádná registrace po prvním semestru, je celá tato úvaha založená na nesprávném předpokladu, že zkoušky ze zimního semestru je nutné splnit už v zimním zkouškovém období...
Na ČVUT je v prvním ročníku nějaká extra registrace hned po prvním semestru?Po prvnim semestru 15 kreditu nebo GTFO.
Ty výsledky u té algebry nejsou jenom prváci, ale spousta lidí co jí nedali předtím, kterých taky bylo dostOvěřoval jsem to a je to nejspíš pravda. Teda, to že tam byli opakovánci je evidentní, bylo jich 124
Ad algebra, dělal jsem ji jako dálkař, na zkoušce na prvnim termínu jsme udělali dva asi z 12, z mého pohledu to je o tom, že se musí umět počítat, být v tom zběhlý. Že něco vim mi je naprd, když to neprodam a nenapíšu. Takže mam tu samou zkušenost, že je algebra takovej černej kůň, kterej dost často rozhoduje.