Společnost OpenAI představila Operator, tj. agenta, který k provádění úkolů (najdi a rezervuj ubytování, kup ingredience potřebné pro uvaření tohoto jídla, …) používá vlastní webový prohlížeč. K tomu využívá Computer-Using Agenta (CUA). Operator je zatím dostupný pouze pro uživatele ChatGPT Pro ve Spojených státech.
SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Přednášky vedli dva přednášející a zdálo se mi, že mezi nimi byly propastné rozdíly, hlavně v kvalitě přednášek. Nejvíce mě štvalo, že to co by se mohlo hodit XML databáze byly až na konci a to už se na to neměl moc čas a už se mi do toho nechtělo.
Zkouška byla skoro jenom o tom pamatovat si nějak syntaxi. Jelikož jsem měl ze cvičení dost bodů, tak jsem těch pár bodů ze zkoušky dal a získal jsem A.
Přednášky byly super hlavně díky přednášejícímu, který dokázal rozesmát a udržet si pozornost. Už dlouho jsem neviděl někoho tak v pohodě a nadšeného z toho, že učí. Navíc to vysvětloval velmi dobře.
Zkouška byla celkem hnusná formou testu. Typem více správných odpovědí a body jste získal pouze pokud jste měli všechny správně jinak nula. Naštěstí se s ním dalo celkem při opravě diskutovat a některé odpovědi byly "volitelné". Potřeboval jsem 5 bodů na A, ale na ústní se vám sebere 10 bodů a můžete získat 20 a proto jsem si nebyl do poslední chvíle jistý, zda do toho jít nebo ne. Nakonec moje touha po dobrých známkách a vlastní ego zvítězilo a šel jsem do toho. Dostal jsem otázku na JPA, které jsem celkem uměl takže jsem si s radostí odnášel další A.
Přednášky byly naprosto super díky přednášejícímu (Jan Kubr), který umí skvěle vysvětlovat a je znát, že má praxi. Opět dokázal do přednášky zanést vtip a tím posluchač udržel pozornost. Navíc jsme měli záznamy loňských přednášek a díky tomu, že jsem je poslední víkend zkouknul všechny, jsem se to také celkem bez námahy a hlavně snad dobře naučil.
Zkoušku jsem psal dneska jako poslední a dostal jsem B. Vstupní podmínka byla bezchybně umět očíslovat síť. Pokud to někdo nesplnil zkouška se mu nepočítala.
Na přednáškách se probíralo symetrické, asymetrické šifry, hashovací funkce a zabezpečení sítě a podpis dokumentu. Není problém v tématech látky, ale v tom, že je prostě k ničemu znát 5 kandidátů na AES a jak přesně vypadají. Tohle prostě není proč memorovat. Navíc nechápu proč se ve 3 předmětech (diskrétka, sítě a tohle) probírá elektronický podpis a RSA kompletně znovu. Navíc přednášející přednášel typem přišel a začal to do nás hodinu a půl hustit a za tu dobu posluchači ztratí pozornost. Nakonec jsem také na přednášky přestal chodit, protože jsem vůbec nevěděl o čem mluví.
Zkouška probíhala testem na počítači a dodatečným písemným testem a nakonec mi A uteklo 0,2 bodu. Doufal jsem, že mi to dá protože přeci jenom mít 89,8 bodů je fakt pech, ale nedal a to kvůli tomu, že jsem v té písemné pohnojil otázku na SSL na které jsem se při učení totálně vybodnul . Byla to moje blbost, že jsem se to SSL nenaučil, ale v té změti zkratek, které v tomhle předmětu figuroval je to celkem pochopitelné. Celá zkouška byla pouze o tom namemorovat se vlastnosti té a té šifry (př. kolik rund má AES).
Jestli jste dočetli až sem, tak gratuluji. Doufám, že jsem vám aspoň trochu nastínil, jak tento semestr vypadal a že se to dalo alespoň trochu číst. Teď už si konečně můžu užít volno a trochu si také od počítače konečně odpočinout, ale už teď se těším na další semestr .
Korekci provedu až zítra, už se mi do toho nechce a možná i něco doplnímTiskni Sdílej:
STM je program bez systému a řádu a že se studenti učí věci bez souvislostí.Äka není tam fyzika? :)
Celá zkouška byla pouze o tom namemorovat se vlastnosti té a té šifry (př. kolik rund má AES).Jo, to je pro bezpečnost opravdu to nejpodstatnější - kolik rund má AES. Nejlépe pak každou rundu AES zalít jednou rundou piva.