Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Přednášky vedli dva přednášející a zdálo se mi, že mezi nimi byly propastné rozdíly, hlavně v kvalitě přednášek. Nejvíce mě štvalo, že to co by se mohlo hodit XML databáze byly až na konci a to už se na to neměl moc čas a už se mi do toho nechtělo.
Zkouška byla skoro jenom o tom pamatovat si nějak syntaxi. Jelikož jsem měl ze cvičení dost bodů, tak jsem těch pár bodů ze zkoušky dal a získal jsem A.
Přednášky byly super hlavně díky přednášejícímu, který dokázal rozesmát a udržet si pozornost. Už dlouho jsem neviděl někoho tak v pohodě a nadšeného z toho, že učí. Navíc to vysvětloval velmi dobře.
Zkouška byla celkem hnusná formou testu. Typem více správných odpovědí a body jste získal pouze pokud jste měli všechny správně jinak nula. Naštěstí se s ním dalo celkem při opravě diskutovat a některé odpovědi byly "volitelné". Potřeboval jsem 5 bodů na A, ale na ústní se vám sebere 10 bodů a můžete získat 20 a proto jsem si nebyl do poslední chvíle jistý, zda do toho jít nebo ne. Nakonec moje touha po dobrých známkách a vlastní ego zvítězilo a šel jsem do toho. Dostal jsem otázku na JPA, které jsem celkem uměl takže jsem si s radostí odnášel další A.
Přednášky byly naprosto super díky přednášejícímu (Jan Kubr), který umí skvěle vysvětlovat a je znát, že má praxi. Opět dokázal do přednášky zanést vtip a tím posluchač udržel pozornost. Navíc jsme měli záznamy loňských přednášek a díky tomu, že jsem je poslední víkend zkouknul všechny, jsem se to také celkem bez námahy a hlavně snad dobře naučil.
Zkoušku jsem psal dneska jako poslední a dostal jsem B. Vstupní podmínka byla bezchybně umět očíslovat síť. Pokud to někdo nesplnil zkouška se mu nepočítala.
Na přednáškách se probíralo symetrické, asymetrické šifry, hashovací funkce a zabezpečení sítě a podpis dokumentu. Není problém v tématech látky, ale v tom, že je prostě k ničemu znát 5 kandidátů na AES a jak přesně vypadají. Tohle prostě není proč memorovat. Navíc nechápu proč se ve 3 předmětech (diskrétka, sítě a tohle) probírá elektronický podpis a RSA kompletně znovu. Navíc přednášející přednášel typem přišel a začal to do nás hodinu a půl hustit a za tu dobu posluchači ztratí pozornost. Nakonec jsem také na přednášky přestal chodit, protože jsem vůbec nevěděl o čem mluví.
Zkouška probíhala testem na počítači a dodatečným písemným testem a nakonec mi A uteklo 0,2 bodu. Doufal jsem, že mi to dá protože přeci jenom mít 89,8 bodů je fakt pech, ale nedal a to kvůli tomu, že jsem v té písemné pohnojil otázku na SSL na které jsem se při učení totálně vybodnul . Byla to moje blbost, že jsem se to SSL nenaučil, ale v té změti zkratek, které v tomhle předmětu figuroval je to celkem pochopitelné. Celá zkouška byla pouze o tom namemorovat se vlastnosti té a té šifry (př. kolik rund má AES).
Jestli jste dočetli až sem, tak gratuluji. Doufám, že jsem vám aspoň trochu nastínil, jak tento semestr vypadal a že se to dalo alespoň trochu číst. Teď už si konečně můžu užít volno a trochu si také od počítače konečně odpočinout, ale už teď se těším na další semestr .
Tiskni
Sdílej:
STM je program bez systému a řádu a že se studenti učí věci bez souvislostí.Äka není tam fyzika? :)
Celá zkouška byla pouze o tom namemorovat se vlastnosti té a té šifry (př. kolik rund má AES).Jo, to je pro bezpečnost opravdu to nejpodstatnější - kolik rund má AES. Nejlépe pak každou rundu AES zalít jednou rundou piva.