abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (24%)
     (10%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (7%)
    Celkem 41 hlasů
     Komentářů: 4, poslední včera 22:41
    Rozcestník

    4. semestr za mnou

    14.6.2011 23:01 | Přečteno: 1588× | Další věci | poslední úprava: 14.6.2011 23:00

    Semestr se semestrem sešel a tak přichází čas napsat o něm napsat blog . Od minulého semestru se nic nezměnilo a stále studuji na ČVUT FEL na STM obor Softwarové inženýrství. Jako minule vám napíšu, jak tento semestr probíhal, co jsem se naučil a jak jsem uspěl. Předem se chci omluvit za chyby, kterých tam jak je u mě zvykem bude jistě dost. Tak se pohodlně usaďte začínáme.

    Technologie XML

    Pod názvem tohoto předmětu jsem si nedokázal představit co budeme celý semestr dělat. Naštěstí se mé obavy nepotvrdily a celý rok bylo co dělat. Předmět byl hodně praktického rázu. Na cvičení robírali se zde XPath, XSLT, XQuery, Schema a jedno cvičení bylo vyhrazeno zpracování XML tj. DOM a SAX. Cvičení byla skoro k ničemu vše jsem se naučil díky domácím úlohám za které se získávali body pro hodnocení. Domácí úlohy byly zadány vytvořte smysluplný XPath "dotaz", který splňuje to a to. Takže mi zadalo víc času vymyslet jaké zadání úkolu si vymyslet než jeho řešení.

    Přednášky vedli dva přednášející a zdálo se mi, že mezi nimi byly propastné rozdíly, hlavně v kvalitě přednášek. Nejvíce mě štvalo, že to co by se mohlo hodit XML databáze byly až na konci a to už se na to neměl moc čas a už se mi do toho nechtělo.

    Zkouška byla skoro jenom o tom pamatovat si nějak syntaxi. Jelikož jsem měl ze cvičení dost bodů, tak jsem těch pár bodů ze zkoušky dal a získal jsem A.

    Webové a podnikové aplikace

    Ze začátku jsem se ho bál, hlavně kvůli tomu, že nerad vytvářím weby. Předmět se mi ale v průběhu semestru velmi zalíbil. Měl však i své úskalí a tím byla cvičení. Cvičení totiž byla naprosto na houby. Problém ani nebyl ve cvičící, ale v tom se v technologii zorientovat a že jich nebylo málo. Učí se Java EE a technologie s ní spjaté např. JPA, Hibernate, JSF, Servlet, Spring, EJB beany atp. Jelikož toho je opravdu hodně a na každém cvičení je něco jiného nebylo příliš snadné se orientovat. Mě to až takoví problém nedělalo, já jsem spíš na to prděl, jako že si na to cvičení jdu sednout pro docházku, ale ostatní měli dost velké problémy. Hlavní problém byl nastavit to tak, aby to vůbec fungovalo. Pro dostání zápočtu se musel odevzdat jeden úkol (Pexeso za pomocí Servletů) a odevzdat semestrálku. Já dělal systém na venčení psa v Primefaces. Začal jsem na něm dělat asi týden před odevzdáním a musím říct, že nebýt primefaces bylo by to v pohodě. Kdyby k ním byla alespoň nějaká pořádná dokumentace, ale to co k ním je snad za trest. Nechápu, jak to mohli zvolit pro výuku JSF. Nakonec jsem vše stihl a dostal plný počet bodů, které jsem si nesl ke zkoušce, takže jsem stejně jako u XML měl jisté C.

    Přednášky byly super hlavně díky přednášejícímu, který dokázal rozesmát a udržet si pozornost. Už dlouho jsem neviděl někoho tak v pohodě a nadšeného z toho, že učí. Navíc to vysvětloval velmi dobře.

    Zkouška byla celkem hnusná formou testu. Typem více správných odpovědí a body jste získal pouze pokud jste měli všechny správně jinak nula. Naštěstí se s ním dalo celkem při opravě diskutovat a některé odpovědi byly "volitelné". Potřeboval jsem 5 bodů na A, ale na ústní se vám sebere 10 bodů a můžete získat 20 a proto jsem si nebyl do poslední chvíle jistý, zda do toho jít nebo ne. Nakonec moje touha po dobrých známkách a vlastní ego zvítězilo a šel jsem do toho. Dostal jsem otázku na JPA, které jsem celkem uměl takže jsem si s radostí odnášel další A.

    Počítačové sítě

    Tenhle předmět měl být nejtěžší z mích zapsaných předmětů a také asi byl. Probírá se zde vše skoro vše od 1. až do 4. vrstvy. To znamená od přenosových medií, Ethernet II, IP (v4 i v6) až po UDP a TCP. Musím říct, že tento předmět mi toho hrozně dal a konečně jsem do síťařiny pořádně nahlédnul. Na cvičeních je nutno absolvovat dvě laborky. Jedna je s nastavováním CISCO a druhá Debianu. Zároveň odevzdat dvě úlohy. První na TCP byl starý známí a celkem jednoduchý Karel. U UDP úlohy to bylo horší, podle mě hlavně díky serveru s kterým se komunikovalo. Stručně šlo o to, že jsme měli dán "protokol" a přenést soubor k sobě a pak jiný nahrát na server. Potvrzovaní jsme dělali okénkem. Nad touto úlohou jsem strávil nějaký čas.

    Přednášky byly naprosto super díky přednášejícímu (Jan Kubr), který umí skvěle vysvětlovat a je znát, že má praxi. Opět dokázal do přednášky zanést vtip a tím posluchač udržel pozornost. Navíc jsme měli záznamy loňských přednášek a díky tomu, že jsem je poslední víkend zkouknul všechny, jsem se to také celkem bez námahy a hlavně snad dobře naučil.

    Zkoušku jsem psal dneska jako poslední a dostal jsem B. Vstupní podmínka byla bezchybně umět očíslovat síť. Pokud to někdo nesplnil zkouška se mu nepočítala.

    Kódy a bezpečnost

    Tak tenhle předmět je prostě v tomhle konceptu s prominutím na hovno. Cvičení vůbec nesouvisí s přednáškami. Půlka semestru se učili nepoužitelné šifrování jako jednoduché substituce, transpozice atp. Prostě spíše historické šifry. Druhá půlka byla laborky a to zabezpečení nebo nastavení sítě na CISCO směrovačích (IPSec, VPN atp.). V podstatě šlo o to jenom tupě opsat příkazy z materiálů nic víc. Za celý semestr byly dva úkoly jeden rozluštit 15 různých zašifrovaných textů, které jsme obdrželi a druhý úkol byl implementovat nějakou šifru.

    Na přednáškách se probíralo symetrické, asymetrické šifry, hashovací funkce a zabezpečení sítě a podpis dokumentu. Není problém v tématech látky, ale v tom, že je prostě k ničemu znát 5 kandidátů na AES a jak přesně vypadají. Tohle prostě není proč memorovat. Navíc nechápu proč se ve 3 předmětech (diskrétka, sítě a tohle) probírá elektronický podpis a RSA kompletně znovu. Navíc přednášející přednášel typem přišel a začal to do nás hodinu a půl hustit a za tu dobu posluchači ztratí pozornost. Nakonec jsem také na přednášky přestal chodit, protože jsem vůbec nevěděl o čem mluví.

    Zkouška probíhala testem na počítači a dodatečným písemným testem a nakonec mi A uteklo 0,2 bodu. Doufal jsem, že mi to dá protože přeci jenom mít 89,8 bodů je fakt pech, ale nedal a to kvůli tomu, že jsem v té písemné pohnojil otázku na SSL na které jsem se při učení totálně vybodnul :-(. Byla to moje blbost, že jsem se to SSL nenaučil, ale v té změti zkratek, které v tomhle předmětu figuroval je to celkem pochopitelné. Celá zkouška byla pouze o tom namemorovat se vlastnosti té a té šifry (př. kolik rund má AES).

    Zbytek

    Ještě jsem měl zapsanou etiku, takoví oddechoví předmět s moc příjemným knězem. Dále jsem měl angličtinu a úspěšně jsem absolvoval také závěrečnou zkoušku z ní, takže jsem se s povinnou angličtinou rozloučil. Jako tělocvik jsem chodil na univerzitní florbalovou ligu (UFL), bohužel jsem měl čas jenom na 3 zápasy ono se jich taky moc nehrálo. A to je z tohoto semestru všechno.

    Jestli jste dočetli až sem, tak gratuluji. Doufám, že jsem vám aspoň trochu nastínil, jak tento semestr vypadal a že se to dalo alespoň trochu číst. Teď už si konečně můžu užít volno a trochu si také od počítače konečně odpočinout, ale už teď se těším na další semestr ;-).

    Korekci provedu až zítra, už se mi do toho nechce a možná i něco doplním        

    Hodnocení: 44 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Luboš Doležel (Doli) avatar 14.6.2011 23:25 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4. semestr za mnou
    Šokuje mě, jak ty předměty pořád předělávají... Prostě ani dva studenti jdoucí rok po sobě nestudují stejnou věc.

    Já teď zase prudím proděkana, protože se mi nelíbí, že rok co rok dávají ke státnicím z potížistického DSA otázky, které ale nejsou v rámci tohole předmětu už X let probírány. Doposud nikdo nebyl schopen zajistit jejich vyřazení.

    Jinak už mám na státnice termín a už i znám složení komise. Zajímalo by mě, jestli je šance, že dostanu třeba otázku z algebry, když v komisi není nikdo z katedry matematiky (4xSW inženýři, 1xwebař a Šejnost (Právní aspekty podnikání)).
    Saljack avatar 14.6.2011 23:45 Saljack | skóre: 28 | blog: Saljack | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4. semestr za mnou
    No to by mě taky zajímalo.
    Sex, Drugs & Rock´n Roll.
    15.6.2011 09:36 Já, kdo jinej?
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4. semestr za mnou
    Většinou se dávají otázky z oborů, kterým daní členové komise rozumí... Nicméně nelze na to spolehat. Např. člověk, co učí číslicové zpracování signálů, se nemusí ptát jen na samotné zpracování signálů, ale může se klidně zeptat na matematiku :-)

    Z vlastní zkušenosti tedy doporučuji zaměřit se především na předměty, kteří vyučují členové komise, ale nevynechat žádný okruh a ke všemu zkrátka umět aspoň několik vět. Nejhorší je neříct nic, když dáš najevo, že máš aspoň povědomí, o co se jedná, mělo by to být v pohodě.
    15.6.2011 07:57 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4. semestr za mnou
    Dame flejm o STMku? :-D
    Luboš Doležel (Doli) avatar 15.6.2011 12:01 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4. semestr za mnou
    Není třeba. I přenášející předmětů si myslí, že je STM je program bez systému a řádu a že se studenti učí věci bez souvislostí.
    15.6.2011 16:48 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4. semestr za mnou
    STM je program bez systému a řádu a že se studenti učí věci bez souvislostí.
    Äka není tam fyzika? :)
    Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
    Saljack avatar 15.6.2011 20:29 Saljack | skóre: 28 | blog: Saljack | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4. semestr za mnou
    Fyzika tam není, ale zase k čemu tam bude?
    Sex, Drugs & Rock´n Roll.
    15.6.2011 09:55 qiRzT | skóre: 14 | blog: U_Marvina
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4. semestr za mnou
    Zadání typu vymyslete si úlohu, kterou bude řešit tak tak, opravdu nemám rád. Ale možná je to tím, že výuka v předmětech, kde jsem se tím setkal byla i jinak spíš horší.
    Důležité je vědět jak problém vyřešit, zbytek zvládne i cvičená opice...
    15.6.2011 10:13 dad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4. semestr za mnou
    Vam osobne gratuluji, ale vseobecne se ptam, jak to s temi duchody skutecne chteji delat. Jak ma nekdo s takovou prupravou pracovat do 70.
    Saljack avatar 15.6.2011 11:30 Saljack | skóre: 28 | blog: Saljack | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4. semestr za mnou
    No já si taky nedokážu představit, že dokážu za 30 let držet krok s dobou.
    Sex, Drugs & Rock´n Roll.
    16.6.2011 00:44 zulu
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4. semestr za mnou
    Ta korekce nebude?
    21.6.2011 06:51 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4. semestr za mnou
    Celá zkouška byla pouze o tom namemorovat se vlastnosti té a té šifry (př. kolik rund má AES).
    Jo, to je pro bezpečnost opravdu to nejpodstatnější - kolik rund má AES. Nejlépe pak každou rundu AES zalít jednou rundou piva.
    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.