Společnost OpenAI představila Operator, tj. agenta, který k provádění úkolů (najdi a rezervuj ubytování, kup ingredience potřebné pro uvaření tohoto jídla, …) používá vlastní webový prohlížeč. K tomu využívá Computer-Using Agenta (CUA). Operator je zatím dostupný pouze pro uživatele ChatGPT Pro ve Spojených státech.
SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Chtěl jsem přidat možnost vzdáleného ovládání tak, abych mohl z obýváku zapnout DLNA server z mobilního telefonu. Pro toto vzdálené ovládání jsem vytvořil REST rozhraní aplikace. Vše jsem zabezpečil pomocí SSL resp. TLS. Celá desktopová aplikace je vyvinuta za pomocí Qt, KDE a OpenSSL. Aby desktopová aplikace fungovala je třeba mít nainstalovanou aplikaci MiniDLNA.Jako klient KMiniDLNA Mobile Client pro mobilní telefony s Android jsem zvolil využít Necessitas tedy port Qt pro Android. Vytvořil jsem také klient pro desktop KMiniDLNA Client. Veškeré podrobnosti o implementaci se můžete dočíst v mé bakalářské práci. Pokud chcete aplikaci vyzkoušel založil jsem projekt na SourceForge odkud můžete stáhnout všechny možné aplikace (pro Android je připraven apk balík, pro desktopové aplikace jsou připraveny archivy). Instalace ze zdrojových kódů probíhá pomocí příkazů:
mkdir build
cd build
cmake ..
make
sudo make install
Připravil jsem také balíčky pro Ubuntu 12.04 bohužel jsem nenastavil (čti nevím jak) závislosti na ostatních balíčcích. Vše je licencované pod GNU GPL v3.
Budu rád za vaše názory, připomínky a postřehy. Přidávám také screenshoty desktopové aplikace.
Update:Úplně jsem zapomněl vysvětlil, k čemu tato aplikace slouží. KMiniDLNA je grafická nástavba pro MiniDLNA, což je DLNA server. Můžete si tak na svém počítači pomocí KMiniDLNA nastavit, jaké složky chcete pomocí DLNA sdílet. Poté již tyto složky můžete procházet a přehrávat například na svém televizoru (tyto televizory nesou značku DLNA Certified) nebo pomocí DLNA klienta například v chytrém telefonu. Pak jsem ještě vyvinul KMiniDLNA Client, který slouží pro vzdálené ovládání právě aplikace (serveru) KMiniDLNA. Existují dva klienti, první je určen pro systém Android a druhý pro desktop.
Doufám, že jsem nějak přiblížil, k čemu tato aplikace je. Pokud by bylo něco nejasného nebojte se to napsat do diskuze, rád doplním.
Tiskni Sdílej:
A online překódovávat FullHD taky není jen tak.Není to tak zlé. Obvykle se to pak rekomprimuje do MPEG-2 a to už jde dělat v reálném čase i na postarším HW.
Pak je DLNA třeba v Android telefonech. Teoreticky to má fungovat tak, že mi telefon nabídne televize, které "vidí" přes wifi, a já si vyberu album fotek nebo video z telefonu, co chci poslat na tu televizi. Nebo dokonce lze z telefonu vybrat nějaké video na DLNA serveru, a vybrat na kterém zobrazovacím zařízení se má přehrát. Reálně mám zkušenost takovou, že to funguje v 1 z 10 případů a v těch ostatních to neudělá nic, napíše nějakou chybu, nebo to celé vytuhne.Zrovna tohle mi naštěstí funguje na 100 %.
si macher....... dokaze to streamovat len hudbu? je to nieco kao PS3Media Server? ale ten nemam rad lebo je v Jave
tak potom mas +1 .. skoda no uz som predal pred rokom xbox ale vtedy som riesil udlna.. mozno bude v plane nejaky stream klient k telke nieco ako ASUS O!Play Plus
$ ./src/kminidlna --nogui kminidlna: cannot connect to X serverJinak se zda ze to funguje dobre.
.. odstranit kompletně závislost na KDE.To je vskutku to jediné co opravdu dává smysl.