V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Chtěl jsem přidat možnost vzdáleného ovládání tak, abych mohl z obýváku zapnout DLNA server z mobilního telefonu. Pro toto vzdálené ovládání jsem vytvořil REST rozhraní aplikace. Vše jsem zabezpečil pomocí SSL resp. TLS. Celá desktopová aplikace je vyvinuta za pomocí Qt, KDE a OpenSSL. Aby desktopová aplikace fungovala je třeba mít nainstalovanou aplikaci MiniDLNA.Jako klient KMiniDLNA Mobile Client pro mobilní telefony s Android jsem zvolil využít Necessitas tedy port Qt pro Android. Vytvořil jsem také klient pro desktop KMiniDLNA Client. Veškeré podrobnosti o implementaci se můžete dočíst v mé bakalářské práci. Pokud chcete aplikaci vyzkoušel založil jsem projekt na SourceForge odkud můžete stáhnout všechny možné aplikace (pro Android je připraven apk balík, pro desktopové aplikace jsou připraveny archivy). Instalace ze zdrojových kódů probíhá pomocí příkazů:
mkdir build
cd build
cmake ..
make
sudo make install
Připravil jsem také balíčky pro Ubuntu 12.04 bohužel jsem nenastavil (čti nevím jak) závislosti na ostatních balíčcích. Vše je licencované pod GNU GPL v3.
Budu rád za vaše názory, připomínky a postřehy. Přidávám také screenshoty desktopové aplikace.
Update:Úplně jsem zapomněl vysvětlil, k čemu tato aplikace slouží. KMiniDLNA je grafická nástavba pro MiniDLNA, což je DLNA server. Můžete si tak na svém počítači pomocí KMiniDLNA nastavit, jaké složky chcete pomocí DLNA sdílet. Poté již tyto složky můžete procházet a přehrávat například na svém televizoru (tyto televizory nesou značku DLNA Certified) nebo pomocí DLNA klienta například v chytrém telefonu. Pak jsem ještě vyvinul KMiniDLNA Client, který slouží pro vzdálené ovládání právě aplikace (serveru) KMiniDLNA. Existují dva klienti, první je určen pro systém Android a druhý pro desktop.
Doufám, že jsem nějak přiblížil, k čemu tato aplikace je. Pokud by bylo něco nejasného nebojte se to napsat do diskuze, rád doplním.
Tiskni
Sdílej:
A online překódovávat FullHD taky není jen tak.Není to tak zlé. Obvykle se to pak rekomprimuje do MPEG-2 a to už jde dělat v reálném čase i na postarším HW.
Pak je DLNA třeba v Android telefonech. Teoreticky to má fungovat tak, že mi telefon nabídne televize, které "vidí" přes wifi, a já si vyberu album fotek nebo video z telefonu, co chci poslat na tu televizi. Nebo dokonce lze z telefonu vybrat nějaké video na DLNA serveru, a vybrat na kterém zobrazovacím zařízení se má přehrát. Reálně mám zkušenost takovou, že to funguje v 1 z 10 případů a v těch ostatních to neudělá nic, napíše nějakou chybu, nebo to celé vytuhne.Zrovna tohle mi naštěstí funguje na 100 %.
si macher....... dokaze to streamovat len hudbu? je to nieco kao PS3Media Server? ale ten nemam rad lebo je v Jave
tak potom mas +1 .. skoda no uz som predal pred rokom xbox ale vtedy som riesil udlna.. mozno bude v plane nejaky stream klient k telke nieco ako ASUS O!Play Plus
$ ./src/kminidlna --nogui kminidlna: cannot connect to X serverJinak se zda ze to funguje dobre.
.. odstranit kompletně závislost na KDE.To je vskutku to jediné co opravdu dává smysl.