Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Chtěl jsem přidat možnost vzdáleného ovládání tak, abych mohl z obýváku zapnout DLNA server z mobilního telefonu. Pro toto vzdálené ovládání jsem vytvořil REST rozhraní aplikace. Vše jsem zabezpečil pomocí SSL resp. TLS. Celá desktopová aplikace je vyvinuta za pomocí Qt, KDE a OpenSSL. Aby desktopová aplikace fungovala je třeba mít nainstalovanou aplikaci MiniDLNA.Jako klient KMiniDLNA Mobile Client pro mobilní telefony s Android jsem zvolil využít Necessitas tedy port Qt pro Android. Vytvořil jsem také klient pro desktop KMiniDLNA Client. Veškeré podrobnosti o implementaci se můžete dočíst v mé bakalářské práci. Pokud chcete aplikaci vyzkoušel založil jsem projekt na SourceForge odkud můžete stáhnout všechny možné aplikace (pro Android je připraven apk balík, pro desktopové aplikace jsou připraveny archivy). Instalace ze zdrojových kódů probíhá pomocí příkazů:
mkdir build
cd build
cmake ..
make
sudo make install
Připravil jsem také balíčky pro Ubuntu 12.04 bohužel jsem nenastavil (čti nevím jak) závislosti na ostatních balíčcích. Vše je licencované pod GNU GPL v3.
Budu rád za vaše názory, připomínky a postřehy. Přidávám také screenshoty desktopové aplikace.
Update:Úplně jsem zapomněl vysvětlil, k čemu tato aplikace slouží. KMiniDLNA je grafická nástavba pro MiniDLNA, což je DLNA server. Můžete si tak na svém počítači pomocí KMiniDLNA nastavit, jaké složky chcete pomocí DLNA sdílet. Poté již tyto složky můžete procházet a přehrávat například na svém televizoru (tyto televizory nesou značku DLNA Certified) nebo pomocí DLNA klienta například v chytrém telefonu. Pak jsem ještě vyvinul KMiniDLNA Client, který slouží pro vzdálené ovládání právě aplikace (serveru) KMiniDLNA. Existují dva klienti, první je určen pro systém Android a druhý pro desktop.
Doufám, že jsem nějak přiblížil, k čemu tato aplikace je. Pokud by bylo něco nejasného nebojte se to napsat do diskuze, rád doplním.
Tiskni
Sdílej:
A online překódovávat FullHD taky není jen tak.Není to tak zlé. Obvykle se to pak rekomprimuje do MPEG-2 a to už jde dělat v reálném čase i na postarším HW.
Pak je DLNA třeba v Android telefonech. Teoreticky to má fungovat tak, že mi telefon nabídne televize, které "vidí" přes wifi, a já si vyberu album fotek nebo video z telefonu, co chci poslat na tu televizi. Nebo dokonce lze z telefonu vybrat nějaké video na DLNA serveru, a vybrat na kterém zobrazovacím zařízení se má přehrát. Reálně mám zkušenost takovou, že to funguje v 1 z 10 případů a v těch ostatních to neudělá nic, napíše nějakou chybu, nebo to celé vytuhne.Zrovna tohle mi naštěstí funguje na 100 %.
si macher....... dokaze to streamovat len hudbu? je to nieco kao PS3Media Server? ale ten nemam rad lebo je v Jave
tak potom mas +1 .. skoda no uz som predal pred rokom xbox ale vtedy som riesil udlna.. mozno bude v plane nejaky stream klient k telke nieco ako ASUS O!Play Plus
$ ./src/kminidlna --nogui kminidlna: cannot connect to X serverJinak se zda ze to funguje dobre.
.. odstranit kompletně závislost na KDE.To je vskutku to jediné co opravdu dává smysl.