Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak už jsem dlouho nenapsal žádný blog, tak jsem se rozhodl, že spojím užitečné se zábavou. Takže jelikož jsem v poslední době byl někým žádán abych mu poskytl svůj program pro názorný výpočet determinantu (Python a PyQt vše je v dokumentaci), tak ho vložím i sem. Třeba se to taky někomu bude hodit. Dál se pokusím najít Salxeso (pexeso psané v Javě, samozřejmě psané jako semestrálka, takže to není žádný zázrak) do kterého mi tady někdo taky dělal hrací karty.
Proč se na školách učí Pascal? Protože je prý jednoduchý, a když se prý někdo naučí v pascalu, tak se lehce naučí ve všem. Ovšem nikdo nepřišel na to, že pascal je nyní skoro mrtvý jazyk.
Tohle je objektivní recenze. Jestli to někomu vadí tak to odstraním, ale myslim, že na tom neni nic špatnýho. Takže pokud vás M$ štve a nezajímá vás srovnání atp. věci tak nečtěte dál.
Tak u tohohle jsem se fakt válel smíchy.Dálší věc co mě v poslední době tak rozesmála je tenhle vtip:
Tak jsem se ve dvanáct hodin koukal na ČT24, a co se nedozvim, prý dneska spouštěj první server, z kterého jde "prý" legálně stahovat muziku.
Budu mít tři počítače, tak jsem se rozhod využít všechny. Mám představu, že jeden by byl server a ostatni dva byly k němu připojeny. Oba připojené počítače by byly pomocí serveru připojeny k internetu od UPC.
Taky vás zajímá kdo vyhraje? Dopadne to nějakým kompromisem, jako je to nyní u DVD+R a DVD-R nebo jinak?
Znáte Netštinu? Je to jazyk, kterým asi píšu. Ať se snažim sebe víc, stejně je to plný chyb. Přiznávám se jsem asi zaostalej s gramatikou, ale já to prostě na tom PC nevidim. Ale narazil jsem na ukázku netštiny a ještě teď se válim smíchy. Fakt to stojí za přečtení je to o nějakym hajzldědkovi :-).
Tak nevim ale už mě docela začíná štvát ten povyk kolem některej provokatérů. Co udělali tak důležitého, že se o nich mluví, zaslouží si aby je všichni znali? Jejich provokace jsou jenom kvůli tomu, že se chtěj zviditelnit. Viz Jindřich Plešinger, jeho dříve provokativní názory štvali snad každého, ale koukněme se jak se změnil, už se jeho názory změnili? Podle mě se zviditelnil, všichni ho znaj, každej má na něj jinej názor, ale už neprovokuje, protože ho všichni znaj.
Už se delší dobu potýkám s problémem zpracování multimédií. Hodně programů ke zpracování multimédií mi nevyhovuje nebo nesplňuje mé požadavky, ať už je to jenom poloviční řešení problému a potom použít další a další program než dojdu k finálnímu výsledku, nebo složité nastavování a navigace. Proto tady uvedu seznam programů, které používám a vyhovujou mi alespoň trochu. Zároveň bych chtěl poradit, prodiskutovat nebo doplnit co je lepší na tohle nebo ono.
Najděte zde tři rozdíly a napište jak jste dopadli
Tohle je druhej zápis na ten první nereagujte prosím je tam blbá anketa sorry. Tak jsem včera ve vaně dostal nápad. Bylo by fajn udělat rozhovor s lidma, kteří jsou na ABC Linuxu profláklí. Tak bych byl rád, kdyby vás napadla nějaká zajímavá otázka napište ji dolu do diskuze. Dávám sem anketu, v které můžete hlasovat s kým by jste chtěli rozhovor, popřípadě kdyby vám někdo scházel tak to napište taky dolu. Doufám, že by to těm lidem nevadilo?
Asi to už možná všichni, ale kámoš mi to poslal teprve včera. Tohle uplně první vir pro linux.
Sice to sem nepatří už fatk nevim kde to sehnat jestli někdo máte tuhle písničku prosím pošlete mi jí na můj mail saljack@seznam.cz moc děkuji je to pro mámu k narozeninám
Tak teď vám názorně předvedu jak Microsoft zasahuje do školství, i když asi nepřímon ale zasahuje. Chodim do prváku na SPŠE v Úžlabině do Technického lycea. Když jsme ve výpočetní technice probírali DOS, tak to bylo OK. Ale když jsme se učili o soubourových systémech a jediné co nám učitel řekl za druhy bylo samozdřejmě FAT a NTFS.
Tak už mám taky vlastní kernel. Zezáčátku to vypadalo špatně ale nakonec se všechno povedlo.
Včera mi vyhořela ramka takže mám už jenom 32. Všechno trvalo věčnost tak jsem si nainstaloval XFCE a hle už to je i rychlí. Ještě tak nějakej webovej prohlížeč ten konqureor je fakt moc pomalej a hle je tu malej ďablík Dillo
Tak lidi nevim jak vy ale já už to nevydržim a musim to napsat. Vim, že jsou lidi kteří podporujou Microsoft a že jsou lidi kteří podporují Linux. Ale ten člověk co mě už delší dobu na ABC Linuxu šve to už fakt přehání. Pokovaď hádáte kdo ten člověk je myslim, že alespoň půlka se trefí.
Tak jsem našel program na vytváření Flashe pod Linux. Myslím, že výmluvy joko že Linuxu chybí flash už nejsou na místě. Ten program se jmenuje f4l najdete ho zde najdete tam deb i rpm balíčky.
Tak tohle je fakt dobrej vtip. A nevim jestli si ten človek dělal srandu nebo ne cituji jeho odpověď:
Když je člověk doma a nudí se vymyslí spoustu věcí. Mě třeba napadlo, že bych mohl konečně ovládat PC hlasem.
Tak mi došla trpělivost otec se pořád do mě navážel, že prý mu ten Windows 98 padá kvůly Linuxu. Sice mu jeden příbuzný vysvětlil, že to kvůli Linuxu neni, ale on si nedal říct a nedal tak jsem se mu pomstil.
Dneska jsem si přečet novej computer a je tam nějakej srovnávací test procáků tak mě to přivedlo na nápad přemluvit rodiče aby mi koupili nový komp. Budu je pořád prudit až do tý doby než my ho nekoupí, tak uvidíme jak to dlouho vydržej lol
Další co mě v něm zaujmulo byli programy na programovaní hlavně program wxDevCpp myslim si že by mohl mít šanci u každého začínajícího programátora a i u pokročilích takýže se uvidí jak se vyvine do budoucna.
Další věc co mě zarazila je emulace linuxovejch programů na windows jak si nějakej moula z winů může emulovat linuxacky programy fakt nelogicky. Přece každej kdo někdy dělal v Linuxu tak u něj zůstane ne(aspoň já jsem to tak udělal) a hodně pochybuju že nějakej windowsak bude potřebovat nějakej linuxackej program když ani nevi co to Linux je.