Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Budu mít tři počítače, tak jsem se rozhod využít všechny. Mám představu, že jeden by byl server a ostatni dva byly k němu připojeny. Oba připojené počítače by byly pomocí serveru připojeny k internetu od UPC.
První počítač: AMD64 3000+, 512MB RAM. Na něm dualboot Windows XP a Debian. Použití: Všechno od hraní her, sledování filmů atd.
Druhý Počítač: Pentium 233MHz, 128MB RAM. Na něm Windows 98. Použití: Kancelářské práce a hraní Unreal Tournament po síti s prvním počítačem.
Třetí počítač: Pentium 130MHz, 16MB RAM. Na něm Debian. Tento počítač by byl použit jako server (pokovaď je to možné).
Síť by měla mít 4 účty, u kterých by byla různá práva (samozdřejmě, že ne ve win98). Sdílený síťový disk. Aby na každém PC byl přístup k internetu. Z každého počítače přístup na ostatní. "Kompatibilita" mezi Linuxem a Windowsem.
A teď babo raď jak na to? První co nevim je jak by se vyřešil rovod ze servru do ostatních dvou PC. Museli by se použít tři síťové karty, do jedný by šel internet a zbylé dvě by byly napojeny na zbylé dva počítač? Nebo se dělá nějaká rozdvojka na LAN? Další věc co by mě zajímaloa, by byly čachry s účty, každý účet by měl svou plochu, která by se načetla při připojení na jiném počítači, popř. při přepnutí z Windows do Linuxu a na opak. S tímhle fakt ani okrajově nevim. Síťový disk by se asi řešil pomocí samby (doufám že nekecám blbosti). Jedna z věcí, která je na prvních místech je hraní Unreal Tournament po síti na dvou PC, myslím že tohle by neměl být problém (snad). Poslední věc je aby každý počítač v síti měl svojí pevnou ip adresu viditelnou pouze v síti.
Obracím se zde, protože vím, že spousta lidí zde spravuje nějakou síť. Tak moc prosím o radu co s tím.
Doplnění: Má to být zkušební síť na naučení. Odstupuju ze zdílené plochy, protože je to asi blbost. Použiji switch. To UT na 233MHz jde už to mám odzkoušený . Jinak zatim moc děkuji za rady, už jsem alespoň trochu v obraze. Ale pořád nevim co s těma účty mám se na to vybodnout nebo to mám udělat pořádně?
Tiskni
Sdílej:
První co nevim je jak by se vyřešil rovod ze servru do ostatních dvou PC. Museli by se použít tři síťové karty, do jedný by šel internet a zbylé dvě by byli napojeny na zbylé dva počítač? Nebo se dělá nějaká rozdvojka na LAN?Stačí mít jednu síťovku v každém počítači a mezitím takovou tu krabičku, které se říká switch (stojí pár stovek)
Poslední věc je aby každý počítač v síti měl svojí pevnou ip adresu viditelnou pouze v síti.Tohle je to nejmenší - stačí si vybrat ze rezervovaného rozsahu (např. 192.168.x.y) a nastavit to. Samozřejmě včetně masky a výchozí brány (což pro "zbývající" počítače bude ten server).
Ono si UPC registrujes MAC adresy, a pokud s nema nemas nasmlouvane tri pocitace, nemuzes ten net narvat primo do switche.Ale můžeš. S UPC bude komunikovat pouze server, a je úplně jedno, jestli jsou mezi tím jen dráty nebo switch (ten nijak nemění ethernetovské pakety).
a) bud pouzit v serveru dve sitovky a routovat sam, nebo...použít v serveru jednu síťovku a routovat sám
b)...muzes misto switche koupit krabicku, ktera funguje jak jako swtich, tak jako router.Pokud chce tak jako tak používat server (pro soubory), který poběží pořád, tak je to zbytečné. Ale jinak je to samozřejmě lepší - jednoduché, nenáročné, tiché atd.
...použít v serveru jednu síťovku a routovat sámO moznosti puzit jedno rozhrani pro vice siti jsem nevedel.Diky za pouceni.Docela by me zajimalo jak to funguje..![]()
Ale můžeš. S UPC bude komunikovat pouze server..Jak ty ostatni pocitace poznaji v ktere siti "maji chtit" byt, napriklad pri pridelovani adres z DHCP?
Docela by me zajimalo jak to funguje.Jednoduše. Na jednom fyzickém zařízení může být víc logických/virtuálních (každé má svoji IP adresu). Jak se to přesně nastavuje, to si teď bohužel nevzpomenu (min. 4 roky jsem to nedělal) - ale v HOWTO je to popsáno.
Jak ty ostatni pocitace poznaji v ktere siti "maji chtit" byt, napriklad pri pridelovani adres z DHCP?Přidělování adres v různých sítích přes DHCP jde udělat, ale je to trochu náročnější na nastavení DHCP serveru. Pokud by tam už jeden DHCP server byl (např. u UPC - nevím, jestli se to tam používá), tak je to samozřejmě problém. Takže jediný spolehlivý a osvědčený způsob je ruční nastavení adres na klientech.
Koupit si bili: Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS . Nebo zkusit v googlu najít nějaký obstojný networking how-to. Je toho příliš na vysvětlování a já jsem tak líný.