Společnost OpenAI představila Operator, tj. agenta, který k provádění úkolů (najdi a rezervuj ubytování, kup ingredience potřebné pro uvaření tohoto jídla, …) používá vlastní webový prohlížeč. K tomu využívá Computer-Using Agenta (CUA). Operator je zatím dostupný pouze pro uživatele ChatGPT Pro ve Spojených státech.
SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Tak už jsem dlouho nenapsal žádný blog, tak jsem se rozhodl, že spojím užitečné se zábavou. Takže jelikož jsem v poslední době byl někým žádán abych mu poskytl svůj program pro názorný výpočet determinantu (Python a PyQt vše je v dokumentaci), tak ho vložím i sem. Třeba se to taky někomu bude hodit. Dál se pokusím najít Salxeso (pexeso psané v Javě, samozřejmě psané jako semestrálka, takže to není žádný zázrak) do kterého mi tady někdo taky dělal hrací karty.
A teď se konečně dostáváme k věcem, na které jsem se zdejších odborníků chtěl zeptat, zda jsou vůbec proveditelné. Takže dostali jsme za úkol na C/C++ abychom napsali spojoví seznam. Na tom není nic těžkého podmínky byly jasně stanoveny, aby byl jednosměrný a aby obsahoval určité metody a to konkrétně: head(), first(), last(), isEmpty(), popFront(), pushFront(SItem), pushBack(SItem), insertAfter(SHandle *, SItem), concat(SList *), makeEmpty,moveAfter(SHandle *,SHandle *), moveToFront(SHandle *), moveToBack(SHandle *), remove(SHandle *). Na tom by nebylo nic složitého, ale máme další podmínku a to aby tyto metody měli konstantní časovou složitost, ale zde již narážím. Skoro všechny metody lze udělat s konstantní časovou složitostí ale pouze s dvousměrným seznamem (alespoň se tak domnívám). Konkrétně mi jde o tyto metody: insertAfter(SHandle *, SItem), makeEmpty, moveAfter(SHandle *,SHandle *), moveToFront(SHandle *), moveToBack(SHandle *), remove(SHandle *). U těchto metod totiž potřebujeme vědět předchůdce objektu (prvku) a jedinou možností, která mě napadá je si celý seznam projít a nalézt hledaného předchůdce, tudíž se dostáváme na časovou složitost algoritmu O(n). Navíc třeba metoda makeEmpty, která má celý spojoví seznam zahodit nelze v C++ realizovat, pokud používáme dynamické přidělování paměti, protože by nám objekty zůstali vyset v paměti, ale nevím jestli se i tohle počítá do časové složitosti toho algoritmu, ale řekl bych, že ano.
Tak co jaký názor na to mát? Myslíte si někdo, že to půjde, nebo je to pouze špatně zadané? Nebo jsem úplný blbec (to jsem )?
Tiskni Sdílej:
IMHO se ty operace dají udělat i s jednosměrně zřetězeným seznamem v konstantním čase, jenom to neni zrovna obvyklé řešení (to s "přesměrovánim" ukazatelů).
Operaci vyjmout prvek lze totiž udělat i tak, že si zapamatuješ "obsah" prvku a ten nahradíš "obsahem" jeho následníka (včetně ukazatele na následující prvek).
2) Nepůjde smazat poslední prvek. I kdyby typ datové položky měl nějakou speciální "prázdnou" hodnotu, nebude jak správně aktualizovat ukazatel na konec seznamu, který je potřeba pro jiné operace.
Místo ukazatele na poslední prvek seznamu můžeš udržovat ukazatel na předposlední prvek.
?! Ukazatel na předposlední prvek si právě budeš pamatovat. A jestli si myslel "poslední" místo "předposlední", tak k tomu se z předposledního lehce dostaneš v konstantnim čase...
Máš pravdu, teorie s předposlednim prvkem je blbost. Nicméně by to mělo jít udělat přes "fixní" poslední prvek seznamu. Tzn. poslední prvek seznamu by byl "speciální" prvek, který by se nikdy nemazal.
Myslim to tak, že ten poslední prvek nebude navenek součástí seznamu. Seznam prostě pro N "uživatelskejch" prvků bude mít interně N + 1 prvků.
insertAfter(SHandle *, SItem), makeEmpty, moveAfter(SHandle *,SHandle *), moveToFront(SHandle *), moveToBack(SHandle *), remove(SHandle *). U těchto metod totiž potřebujeme vědět předchůdce objektu (prvku)Předpokládám, že předchůdce je právě ten první parametr. Čili hledat ho nepotřebuješ:
insertAfter(SHandle *item, SItem) {item->next = /*novej prvek*/;}
moveToFront
je jednoduché.remove
konstatně moc nejde, leda že bys hodnotu následujícího překopíroval do toho k odebrání, napojil ten následující za následujícím a uvolnil následující.moveToBack
a moveAfter
imho konstatně nepůjdou.makeEmpty
nevím co znamená, ale jestli to zahrnuje uvolňování paměti všech, konstatní složitost to určitě mít nebude...
moveToFront
vlastně jednoduché není, ledaže bys zase přehazoval hodnoty, což by se týkalo všech move*
a pak by to bylo konstatní.
že se ten další prvek nakopíruje na místo prvku, který chci přesunout.Jj, tak jsem to myslel. Dalo by se to udělat tak, že bys ty hodnoty do toho seznamu nevkládal přímo, ale přes pointer - "kopírování" by pak bylo jednoduchý. Ono s nějakým nasazením třeba templatů nebo něčeho by to v podstatě takhle dopadlo tak jako tak...
Taky to jde, když pro seznam použiješ jeden "buffer" (kterej budeš třeba exponenciálně zvětšovat) a nebudeš alokovat paměť pro každý prvek zvlášť.
Správnou odpověď ti dá asi jenom zadavatel, tedy cvičící. Já bych to tipoval, že operace smazat seznam konstantní bejt nemusí, jenom to neni v zadání explicitně napsaný. V nejhoršim případě můžeš prostě jenom "vynulovat" ukazatel na začátek seznamu a argumentovat tim, že o uvolňování paměti se v zadání nic nepíše .
prvky alokované, ale jinak úplně na h*vn*, v případě že budeš chtít alokovat, tak můžeš mrknout do toho druhého seznamu a prvky už alokované jen znova přidělíš a ještě si do toho napíšeš nějakou čistící rutinu, která po nějaké časové periodě mrkne do toho druhého seznamu a pokud v něm bude nějaký prvek, tak ho podle pointerů projede a celý uvolní. U procedur z vnějšího rozhraní dodržíš zadání a jak se to dělá uvnitř už nikoho nemusí zajímat.
Ale to makeEmpty konstantně nejdeJde, ale ne standardní alokaci paměti. Je třeba použít jiný typ alokace, tj. buď si jí dělat osobně (např. přes
mmap()
), nebo použít nějaký hiearchický alokator, jako třeba obstack nebo talloc. Když pak chcete zahodit celý seznam, tak stačí jen zrušit kontajner, ve kterém jsou jednolivé objekty alokovány.
mmap()
má konstantní časovou složitost, což (1) Vám nikdo neslibuje, (2) není pravda.
mmap()
uje /dev/zero
, což je metoda, jakou používají používají i standardní knihovny (vedle brk()
/sbrk()
). Za optimálních podmínek je odmapování otázka jediného volání jádra, takže v praxi nemá uživatelský program stejně žádnou rychlejší metodu, jak navrátit paměť operačnímu systému.
V moderních OS je dokonce možné ještě dále snížit režii jádra použitím stránek větších než 4KB (běžně 1MB, u nejnovějších procesorů až 1GB), což má i kladný vliv na rychlost přístupu k této paměti (lepší využitím TBL cache). V ultimativním případě se dá celá komplikovaná struktura uvolnit v čase velmi blízkém O(1), tedy pokud se do takovéto olbřímí stránky vejde celá.
Bohužel opravdu konstantí časová složitost opravdu zajistit nejde, ale dá se jí dost přiblížit zamknutím stránek v paměti a naplánování se jako realtime proces. Jenže pravé realtimové procesy stejně většinou nepoužívají klasickou dynamickou alokaci, buď mají všechny struktury statické, nebo přidělují bloky pevné velikosti.
mmap()
zdaleka nezávisí jenom na stránkách, ale (zrovna v případě Linuxu, jiné systémy na tom jsou podobně) i na režii VMA-listů, které mají logaritmickou složitost vzhledem k počtu prvků – jsou to ve skutečnosti vyhledávací stromy, protože je potřeba umět pro nový blok paměti najít volné místo v adresním prostoru. Zamykání stránek od toho nepomůže.
Implementujte třídy SHandle, SItem a SList, reprezentující prvky jednosměrně zřetězeného seznamu. SList - samotný spojový seznam, SHandle - ukazatel na SItem, SItem - prvek seznamu Implementujte operace pro SList head(), first(), last(), isEmpty(), popFront(), pushFront(SItem), pushBack(SItem), insertAfter(SHandle *, SItem), concat(SList *), makeEmpty,moveAfter(SHandle *,SHandle *), moveToFront(SHandle *), moveToBack(SHandle *), remove(SHandle *) s konstantní složitostí a findNext(SItem *, SHandle *) se složitostí O(n).
found=false;
for (c=str;*c; c++)
if (*c=='a')
{
found=true;
}
for (c=str;*c;c++)
if (*c=='a')
{
found=true;
break;
}
printf("found %d\n",found);
if next == end free (end); end = this; end;to ti zaruci, ze spojak stale ukazuje spravne.
def remove (link) if link.next == List.last data = link.data List.last = link else #normalni remove end return data end
To přece není až tak složité. Trik je v rozdílu mezi SHandle
a SItem
.
SHandle
je datová struktura pro uživatele transparentní; je to nějaký pointer do seznamu, s nímž uživatel nebude nic provádět, jen ho může podstrčit tomu API. (Tedy obdoba C++ iterátoru.) Takové věci se většinou ve veřejných headerech nechávají jako incomplete type, aby se je nikdo nesnažil nějak „instanciovat“ nebo kopírovat. (Ale to není podstatné.)
No a když mám přímo pointer na prvek toho seznamu, je implementace insertAfter(SHandle *, SItem)
v O(1) triviální.
Pro jednoduchost (a odstranění zbytečných if
ů) je dobré mít v seznamu vždy alespoň jeden prvek, tedy jakousi hlavu, která v případě prázdného seznamu bude ukazovat sama na sebe. Implementaci to výrazně zjednoduší. A co je ještě důležitější — umožní to navíc implementaci insertBefore(SHandle *, SItem)
v O(1). Struktura SHandle
jednoduše nebude ukazovat přímo na referencovaný prvek seznamu, ale na jeho předchůdce. Implementace insertBefore()
i insertAfter()
v O(1) je pak snadná.
Ještě jednou základní pointa:
insertAfter(SItem where, SItem newItem)
lze u seznamu provést pouze v O(n).insertAfter(SHandle * where, SItem newItem)
lze provést v O(1).insertBefore()
platí totéž.Zapomněl jsem to explicitně napsat, ale požadované moveAfter()
, moveBefore()
, moveToBack()
či moveToFront()
se vyřeší obdobným způsobem. Když potřebuješ znát předchůce, ukazuj prostě pomocí SHandle *
na předchůce a ne přímo na referencovaný prvek.