Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Když je člověk doma a nudí se vymyslí spoustu věcí. Mě třeba napadlo, že bych mohl konečně ovládat PC hlasem.
Dělal jsem nějaký psí kusy se Skypem a nahodou jsem v časáku Linux+ viděl recenzi na program na ovládání PC hlasem. Začalo mi to vrtat hlavou a nakonec jsem si ho nainstaloval. Ten program se jmenuje Perlbox-voice domovská stránka programu
Jelikož mám debian tak jsem si nainstaloval verzi z deb balíku, která je tady. Program ještě potřebuje Sphinx2 a dobrovolně Festival(doporučuji nainstalovat) a samozdřejmě Perl-Tk, tyto knihovny naleznete v oficiální Debianovské databazi.
Když máme program nainstalovaný zobrazí se nám trochu podivné okno ale nastavení zvládne i malé ditě. Klikněte na config a tam si můžete nastavit svůj primární prohlížeč pro odkazy z perlbox-voice, dále zde máme pluginybohužel je jenom dostupný plugin pro KDE(myslím si ale že přibydou další), další nastavení je Use magic word? doporučuji ho zapnout, slouží k tomu, že když něco řeknete tak to hned nevezme a neudělá to ale že nejdříve musíte říct toto kouzelné slůvko které si můžete libovolně nastavit.
Další duležítá záložka je Vocab zde můžeme přidat slova a příkazy které budou fungovat.
Když máme nastevená slova tak jdeme na záložku Control kliknem na Start listeren, tím spustíme očekávání na příkaz. Nyní můžeme počítač ovládat hlasem
Program je ve verzi 0.09 a je to znát především překážkou je zadavání příkazů tím že je napíšete a pak je musíte říkat s anglickou výslovností. Lepčí by bylo si je nadiktovat svým hlasem a s jakou koliv výslovností. Nevím jestli s tím autor do budoucna počítá ale jisťe by to bylo veliké zlepšení. Dále by mohlo být přidáno možnost minimalizování do systémové části panelu a zapnutí vždy po startu. A jako další by mohlo mít nějakou frází použít klávesovou zkratku, možná že to jde ale mě se to nepovedlo. Kdyby program slinil všechny tyto body byl by velmi užitečný a mohl by jedním z nejlepších nástrojů v Linuxu.
Kdybyste věděli něco k programu co jsem zde nenapsal upozorněte a nebo kdyby jste znali nějaký jiný program na ovládání počítače napište to do diskuse.
Tiskni
Sdílej: