SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Proč se na školách učí Pascal? Protože je prý jednoduchý, a když se prý někdo naučí v pascalu, tak se lehce naučí ve všem. Ovšem nikdo nepřišel na to, že pascal je nyní skoro mrtvý jazyk.
Jak asi mnozí víte chodím na Elektrotechnickou školu v Úžlabině. Programovat se zde začíná v druháku, v prváku se učí word, excel, power point, velmi okrajově databáze (jestli se tomu vůbec dá říkat učení) a kreslení v Zoneru (nechápu proč je ten zas..j zoner na všech školách, přitom by tam mohl být inkscape). Takže by se dalo říct, že prostě zacházení s PC (nevím jestli je normální hlásit se na tuhle školu a nevědět ani, že existuje něco jiného na prohlížení internetu než expolorer) ale dobře beru je to základ. Na začátku druháku na nás vybafnou s Pascalem, 90% vůbec netuší co to je, jak se to ovládá a na co to je. Učíme se ho už od začátku roku, týdně 3 hodiny v kuse, ale stále jsou spolužáci, kteří neumí použít if . Takže je to celkem nuda. V půlce roku rozdělili dvě skupiny na tři. A já dostal profesora, který nechápe, že existuje něco jiného než pascal a tvrdí že dos je mnohem bezpečnější než windows (to je pravda protože nic neumí, ale je to tvrzení proti tvrzení protože winy jsou postaveny na DOSu, tedy do ME).
Ale o tomhle jsem psát nechtěl. Nechápu proč se začíná s pascalem, který se podle mě už snad ani nepoužívá (jestli se nikdy vůbec používal). Proč mi to tak vadí? Důvodů je několik ale hlavní je ten, že si někdy dělá co chce (přeskakuje read, ale když se dá znova tak funguje normálně). Ale hlavní důvod co mě hrozně štve je psát begin a end, vím je to malichernost, ale hrozně mě to štve. Podle mě je mnohem jednoduší a hlavně přehlednější napsat závorku.
Domácí úkoly co dostáváme, překládám v free pascal a jsem zatím spokojený. Ještě štěstí, že máme ten vim, protože psát v něm zdrojáky je jedna báseň
Do budoucna se budem učit Delphi, takže to už bude 99% v pr..li (já možná taky nikdy jsem to neviděl).
Tiskni Sdílej:
Navic co se tyce syntaxe - slozene zavorky jsou jednodussi na psani, ale begin a end je jednoznacne jednodussi na CTENI.
Pro vás… Pro mne třeba ne.
Přehlednější závorky než slovně begin+end? A to kde, na papíře, na monitoru/displeji, na obojím? Pomáhá tomu zvýrazněná syntaxe?
začátek
{příkazy}
konec;
Jo a k druhé části otázky: všude, a zvýrazněná syntaxe tomu pomáhá
Strucne receno, pascal je pro programy od jiste slozitosti v podstate nepouzitelny.Nejsem sice profesionální programátor, ale nedokážu si představit jediný problém, který by byl řešitelný např. v C++ a ne v Object Pascalu při obdbobné složitosti kódu.
Pokud se učí Pascal dobře, lze se naučit logické konstrukce, členění programu atd. V tom pohledu je lepší, než java nebo c, přece jen jednodušší. A pořád lepší, než Karel nebo nějakej basic.
Pomoci Delphi byl vyroben Total Commander (rika Wikipedia), tak nepouzitelne to asi nebude.
Chyba je ve skole, protoze nedava moznost vyberu
Pascal je urcen pro vyuku programovani. Dalsi programovaci jazyky se pak uz musi naucit clovek sam za pomoci literatury a pokusu. Pascal je jednoduchy jazyk a da s v nem programovat - naivne, proceduralne, modularne a objektove. Lepsi nez zacinat s QBasicem.Presne... Pascal je len na ucenie... ale na to je dobry...
Pomoci Delphi byl vyroben Total Commander (rika Wikipedia), tak nepouzitelne to asi nebude.Hehe ako sa hovori, vynimka potvrdzuje pravidlo... :D Delphi JE nepouzitelne...
Chyba je ve skole, protoze nedava moznost vyberuMyslim, ze je asi dost tazko realizovatelne, davat studentovi moznost vyberu... Dajme tomu este dat na vyber medzi dvoma, napr. Pascal a C++, ale to sa zase najdu nespokojny
Delphi JE nepouzitelne...Možná tak pro tebe. Ale ty asi nebudeš vlastník nějaké velké společnosti, že ne...
Lepsi nez zacinat s QBasicem.Hele, na QBasic mi nešahejte . Imho je úplně jedno, jestli člověk začal s QBasicem nebo Pascalem, protože žádný z nich nemá syntaxi odpovídající syntaxi C, která je dnes imho zákledem v imperativním programování, takže se oba musí přeučovat. Nevidim žádný zásadní nedostatek QBasicu, který by neměl i Pascal. Jediná výhoda je, že Pascal je rozšířenější a tedy existuje i víc "překladových slovníků" typu "C pro pascalisty" apod. No a Delphi... Jo asi v tom taky občas někdo něco naprogramuje .
žádný z nich nemá syntaxi odpovídající syntaxi CU dost velké části syntaxe Pascalu lze akorát zaměnit slova a máš syntaxi C a naopak.
[...] syntaxi odpovídající syntaxi C, která je dnes imho zákledem v imperativním programování, [...]Jednak to není pravda, jednak učíte-li se imperativně programovat, je syntaxe až to poslední, co potřebujete. Syntaxi téměř libovolného jazyka se naučíte za hodinu–dvě, logiku imperativního programování daleko obtížněji. Takže je lepší vybrat si pro začátek jazyk, ve kterém se naučíte snadno to těžké, a pak si během chvilky doplníte syntaxi jazyka, ve kterém opravdu chcete programovat. Matfyzák teorií protřelý samozřejmě u pohovoru na otázku "Umíte Javu?" odpovídá "Ne, ale jestli chcete, zítra ji umět budu"
... objektove ...To myslíš vážně? Imo v normě Pascalu žádné objekty nikdy nebyly a v defakto normě od Borlandu se nějaká velice zprzněná podoba objevila až v Turbo Pascalu 7 - ať žijí destruktory s parametry
for-each
nad kolekcemi, ale nad typem Enumeration
musím procházet takto
for (Enumeration e = v.elements() ; e.hasMoreElements() ;) { System.out.println(e.nextElement()); }přitom mě by přišel logičtější zápis (otazník zastupuje nějaký konkrétní typ)
for (<?> e : elements) { System.out.println(e); }Bohužel, spoustě Javistů, jak se zdá vyhovuje, když je kód delší, než by musel být
Neříká se o C++, že je to poor-man's Smalltalk?Nevím zcela přesně co se říká, ale spíš by to sedělo na tu Javu... ale úplně nejlépe na Python.
No a na Javě se mi "líbí" takové ty drobnosti typu, že od verze 1.5 sice mámeHe? Kdo tě nutí používat sedm let zastaralý objekt, který zůstává jen z důvodů zpětné kompatability? Navíc pokudfor-each
nad kolekcemi, ale nad typemEnumeration
musím procházet takto
v
je java.util.Vector
, tak samozřejmě můžeš použít obě možnosti.
No a na Javě se mi "líbí" takové ty drobnosti typu, že od verze 1.5 sice mámefor-each
nad kolekcemi, ale nad typemEnumeration
musím procházet taktofor (Enumeration e = v.elements() ; e.hasMoreElements() ;) { System.out.println(e.nextElement()); }
for-each
nefunguje ani nad typem Iterator
. Nasledujici kod se nezkompiluje:
Iterator<?> it = getIterator(); for (Object o : it) { /*...*/ }A
Enumeration
je vlastne to same, co Iterator
, jen s jinou signaturou. Proc to nefunguje pro Iterator
je vysvetleno tady. Ne, ze bych s tim omezenim souhlasil, ale mozna bude v 1.7 odstraneno, a spolu s tim by mohl zacit byt podporovan i Enumeration
.
Jo, ja vim, ze ti to ted v nicem nepomuze
ale mozna bude v 1.7 odstranenoBohužel, na to, že Java existuje nějakých 15 let, tak podobných nepromyšleností a speciálních případů obsahuje víc než dost. Nemám dobrý pocit z jazyka, kterému trvá skoro 20 let vývoje, než se dobere k použitelnému
for-each
.
Jinak, díky za odkaz
Java předává některé typy hodnotou a jiné odkazem a syntaxe o tom cudně mlčíTo není pravda. Parametry se v Javě vždy předávají hodnotou. Že Java rozlišuje primitivní a referenční typy už je trochu jiná pohádka.
Spáchat prasárnu v Pascalu je těžší než v Javě nebo C++
Hojně rozšířený omyl. Kdo programuje jako prase, programuje jako prase v jakémkoli jazyce…
begin
a end
a než načteš číslo, musíš se naučit skoro celý jazyk. A v žádném případě to není mrtvý jazyk.
Jak řečeno již mnohokrát výše, Pascal byl jazyk určený pro výuku programování, ze kterého u Borlandu udělali poměrně oblíbený prostředek pro tvorbu desktopových a klient-server aplikací. Dneska už se sice nevyvíjí, ale softit se v Delphi asi ještě nějakou dobu bude. Tož tak.
Dneska už se sice nevyvíjí, ale softit se v Delphi asi ještě nějakou dobu bude. Tož tak.Borland s Delphi a potažmo Object Pascalem sice skončil, ale vývoj ihned převzal CodeGear a vypadá to na cokoliv jiného než na další "mrtvý" jazyk.
OpenSource varianta FreePascal je také neustále vyvíjen při zachovávání max. kompatibility s ObjectPascalem jako proprietárního jazyka Borlandu.
Faktem je, že kromě implicitně povolené syntaxe Object Pascalu podporuje FreePascal kompilátor ještě cca 4 jiné dialekty včetně "syntaktického cukru" v podobě Cčkových aritmetických operátorů, ale toto si musí programátor úmyslně zapnout a pak případně zaplakat nad ztrátou přenositelnosti.
i++
tam fungujou bez jakéhokoli nastavování. Kterážto představa mi byla velmi odpudivá
A takový paskalský for je imho jasnější, než pythoňácký xrange.To je právě to. Ten pascalský
for i := 1 to delka_pole begin
(resp varianta z C for (int i = 0; i != delka_pole; i++)
) není ani omylem přirozenější, než for-each
cykly. Pascal/C varianta znamená, vezmi nějakou proměnnou, přiřaď do ní číslo a potom ji v každém kroku zvětši až dokud nebude rovna další hodnotě. For-each naproti tomu přímo říká - tohle udělej pro všechny prvky dané posloupnosti - nemohu si pomoci, ale mě to přijde přirozenější.
No nevim, pokud se v Pascalu ztrácíš ... pokud nevidíš logický celky a souvislosti, nedokážeš abstrahovat, nechceš radši dělat něco jinýho?
P.S. kam u vás neperspektivní studenty ve škole slovně posílali? Na gymplu zeměpisářka "ke kravám" a na FAVce matikář "někam na archeologii"
Zdar, reaguju jen na námitku na chaotičnost pascalu - že se v něm ztratíš. Nevím, jak píšeš, "mlátit" kód jde všelijak. To už jsi asi poznal, jak se orientuješ ve své práci, produktech a tak, třeba máš vlastní pravidla a tedy jiná nepřijímáš.
Nemáš? Spíš se nechceš přizpůsobit, že to tak píšeš?
se mi špatně čtou díky nesmyslnému opisováníEhm?
výuka v Pascalu je naprostá ztráta času, protože jeho syntaxe je obskurníJo, a taky obsahuje takové obskurní datové typy, jako jsou pole nebo výčty. Fuj! Všem pomlouvačům doporučuju ke čtení na dobrou noc specifikaci ISO Extended Pascalu
Opacnym smerem to neplatiOtázkou je, proč by se někdo, kdo umí C/Javu/Basic/PHP učil programovat v Pascalu... A imho se se základy PHP dá naučit C stejně dobře jako se základy Pascalu. Akorát se člověk nemusí přeučovat rovnítka a begin/end. A k poznámce o algoritmizaci v jiném příspěvku výše: osobně nevidím důvod, proč základy algoritmizace učit na pascalu. K tomu mi přijde užitečnější už i nějaká implementace Karla (Commenius Logo a spol.). Když chci učit základy algoritmizace, potřebuji jednoduchý nástroj, na kterém snadno ověřím své nápady a ne další speciální "programovací jazyk". A ano, máte pravdu, jsem proti Pascalu zaujatý a tudíž místy kladu iracionální argumenty .
pokud umis jenom tukat kod v PHPZ toho tedy usuzuji, že si myslíš, že v PHP nelze implementovat algoritmy. Mohu se zeptat, které úžasné algoritmy, které se učí na středních v Pascalu (a klidně i v těch prvácích na VŠ), nelze implementovat v PHP? PHP je sice skriptovací jazyk a tomu i odpovídá jeho "výbava", ale imho "implementovat algoritmy" lze v každém trochu normálním programovacím jazyce. Koneckonců od toho ty jazyky máme, že? K čemu by byl dobrý jazyk, ve kterém by se nedaly implementovat algoritmy == programovat. Nehodlám hájit PHP jako konkurenta Pascalu, protože to je srovnávání jablek s hruškama, ale rozhodně nesouhlasím s tím, že v Javě nebo PHP není možné projevit programátorský um, stejně jako lze prasit a tupě ťukat do klávenice v Pascalu.
programator je ten, kdo dovede implementovat algoritmy
Ostatne, proc vlastne temer kazda PHP aplikace potrebuje nejakou mamuti databazi, prestoze by zaroven temer kazde stacila trocha rozumneho zachazeni se souboury?Zapisovat a číst nějaká složitější data z databáze jev PHP jednodušší, než je zapsat do souboru a ten potom načítat a parsovat.
Z cehoz mi minimalne vychazi, ze PHP fakt neni dobry jazyk na to, aby se to na nem nekdo ucil.Jo, ale jak se většina lidí učí PHP? Najdou si nějaké tři čtyři články, naučí se print() a mysql_connect() a hotovo. Kdyby se někdo tímhle stylem učil cokoli od Pascalu po Javu, dopadlo by to stejně. (A to říkám jako PHP-patlal. )
(Ostatne, proc vlastne temer kazda PHP aplikace potrebuje nejakou mamuti databazi, prestoze by zaroven temer kazde stacila trocha rozumneho zachazeni se souboury? IMHO uz jen tohle svedci cosi nepekneho o PHP programatorech.)Nechci rozumovat, ale nepoužívají se databáze (mj.) právě proto, aby... jak to formulovat... aby se... však vy víte. Kromě toho, proč smolit nějaký mechanismus přístupu k datům v souboru, když můžeme použít databázi, že (nehledě na další problémy)? Dojde to k tomu, že si vlastně začneme vytvářet svou vlastní databázi. Zbytečné... Mimochodem, co to je "mamutí databáze"? PHP umí pracovat s "většími" -- MySQL, PostgreSQL a dalších asi 15 databází -- i s "menšími" -- SQLite atd.
Ona to opravdu neni jejich vina, naucit se programovat na PHP je asi jeste tezsi nez naucit se to na Perlu.
Ale fuj… Teď mne ta představa bude strašit po nocích… :-)
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Sex, drugs & rock´n roll. !!!!!!!Prosím nevykat!!!!!!! Neumím psát českyNikdy více.
Nemluvím o spletení podmínek nebo tak něco, prostě mě štve když někdo po půl roce nedokáže napsat ani jednoduchý Hello World, nezlob se na mě ale tohle by zvládla i cvičená opice.No a co? Každému jde něco jiného. Někomu třeba nejde programování, ale je dobrý ve fyzice... Co já vím, co na škole máte. Cvičená opice? Tobě zase evidentně moc nejde pravopis, a to se ho učíš deátým rokem... Zkus být trochu tolerantní...
A nechápu proč škola kupuje něco jako kompromis ke corelu. Zoner je podle mě hroznej, nemůžu si pomoc ale zatím všechny vektorové programy co jsem viděl byli lepší než zoner.I kdyby. Většina učitelů výpočetky / informatiky na SŠ má tento předmět jen jako "doplněk"; většinou jsou především matikáři atd., takže jejich přehled o softwaru je asi tak o dvě lekce před průměrným studentem... Co kdybys raději šel za odpovědnou osobou a podal jí patříčné informace? Navíc, učitelé kromě toho potřebují čas, aby se s novým programem seznámili (většině to jde opravdu, ale opravdu ztuha) -- není to tak, že BUM, BUDEME UČIT INKSCAPE.
A neboj tu blokaci nemusí implementovat protože tohle byl už můj poslední blok, tak buď rádDoufám, že jsem tě neodradil od psaní weblogu, to bych nerad: jsou určitě lidé, komu se to, co píšeš, líbí, takže mnou se neřiď.
1. Co je to ORM a k čemu je to dobré 2. Co je instance, objekt, třída, atribut třídy 3. Co je Singleton 4. Jak a v čem bych navrhnul enterprise aplikaci? od DBMS až po klienta? 5. K čemu je dobrý interface? 6. Kdy použiji if, kdy switch a kdy ternální operátor?Co se týče správy paměti, specifikací knihoven, apod. to už je spíše zaléžitost jednotlivých jazyků, ale co není specifikace jednoho jazyka je OOP. Kolik lidí se ve škole skutečně učí OOP, tak aby byli schopni to použít v praxi? O tom totiž ta praxe je, ne o begin a end :) Ale pokud někdo chce jezdit v trabantu a učit se pascal a pak přes google hledat práci a tvrdit kolik je nabídek, prosím... Hlavně aby jste to mohli říci i za pár let ;)
K čemu mi pak bude inženýrský titul, když nic neumím?Třeba k tomu, že rozliším autentizaci od autorizace? (aneb nebylo by od věci si opravit blog..) Obecně jakýkoliv vzdělávací proces, z kterého si neodnesu žádné poznatky, je mi k ničemu. To ale nemusí být nutně vina učitele. Mimochodem, když jsme u singletonů -- existuje jazyk, který má pro singletony podporu přímo na úrovni syntaxe?
Ruka je dole, začínal jsem s Karlem na super-hyper computeru IQ151 Na začátku školního roku jsme měli v učebně v pionýráku 8 těchto úchvatných strojů, na konci dva. Těch šest se upeklo ve vlastní šťávě. Pak k nám teprve dorazily počítače PMD, to už bylo tak trochu o něčem jiném, ty se aspoň nepekly.
PS: Pro mladší - pionýrák je dnešní Dům dětí a mláděže, dříve Pionýrský dům, popř. Stanice mladých techniků. Slovo pionýrák označovalo i pionýrský tábor, dnes se tomu říká dětský tábor, slušel jsem i výraz dětská rekreace.
Ale hlavní důvod co mě hrozně štve je psát begin a end, vím je to malichernost, ale hrozně mě to štve. Podle mě je mnohem jednoduší a hlavně přehlednější napsat závorku.A co řekneš na bash?
if ... ; then ... fi for ...; do ... doneA nebo třeba PL/SQL?
declare ... begin ... end; / while ... loop ... end loop;
int
velký?
Int je snad velký podle architektury = všude jinak?
Ok, co pamatuju, tak v javě snad jsou všude rozsahy stejné, ale v c je tomu jinak - na víc si teď nevzpomenu.
Problém s Pascalem tkví v tom, že se takřka vůbec nepoužívá. Nejsou to sice ztracené vědomosti, cosi si člověk odnese, ale základní kombo proměnná-if-for-funkce-pole se dá učit i v Javě a spousta univerzit touto cestou kráčí. Výhodou pak je, že člověk přivykne prostředí, které bude posléze velmi pravděpodobně používat.If a spol. se samozřejmě lze naučit v libovolném imperativním jazyce, ale například představu o tom, která operace má jakou časovou složitost, získáte daleko snáz v Pascalu než v Javě.
Co mě na matfyzu zklamalo je způsob výuky neprocedurální programování, které je orientováno na Prolog, méně na Haskell a Lispu už skoro vůbec. Pokročilé techniky funkcionálního programování se sice učí, ale po kurzu NP je to jako skočit do jámy lvové. Alespoň nemám pocit, že by byl po NP dalším krokem útok na monády...V tom případě nemohu než doporučit seminář Zdeňka Dvořáka o funkcionálním programování, zrovna na minulé dvě hodiny se monádám věnovaly docela důkladně Jinak souhlasím, že je škoda zabrat tolik času Prologem na úkor Haskellu a pokročilejších technik. Lisp asi není potřeba učit nijak důkladně – kdo pochopil Haskell, naučí se Lisp se vším všudy za hodinu
Půjčím si od Paula Grahama jeho "překvapivé" tvrzení. Programovací jazyky jsou různě silné. Pascal svoji silou značně zaostává.To zajisté ano, jenže argumenty Paula Grahama proti Pascalu platí úplně stejně na Javu (absence funkcí vyššího řádu atd.). Kdo se chce naučit doopravdy programovat, určitě musí zvládnout nějaký funkcionální jazyk. S tím souhlasím, jen si nemyslím, že je to dobrý začátek. Lepší je využít toho, že prváci už obvykle mají nějaké zkušenosti s imperativními jazyky, a stavět na nich. Hodně jsem ve svém článečku, na který tu vypustila odkaz Anička, rozmýšlel, jestli není ideální začít s Haskellem, ale o tom, že ne, mne přesvědčilo, jak těžké je pro začátečníka pochopit I/O nebo třeba implementovat prohledávání grafů.
Hodně jsem ve svém článečku, na který tu vypustila odkaz Anička, rozmýšlel, jestli není ideální začít s Haskellem, ale o tom, že ne, mne přesvědčilo, jak těžké je pro začátečníka pochopit I/O nebo třeba implementovat prohledávání grafů.Tady právě vidím prostor pro dialekty Lispu. S popsanými vlastnostmi Haskellu nezbývá než souhlasit. Jinak ještě marně čekám na nějaký přispěvek Kyosukeho, který by k problematice taky mohl něco zajímavého říct.
Autorun Lab je cely v Delphi, stejne jako spusta aplikaci pred nim. Nikdy bych nemohl na tento jazyk a prostredi nadavat, protoze vim, co opravdu umi a jake to je v nem pracovat (jina vec je, ze plno lidi v nem prasi svoje radobyaplikace. za to ale object pascal nemuze).
Ted programuju uz nejakou dobu pod linuxem v c++, ale urcite mam k Delphi respekt. Kdo nema, asi pod nim nikdy poradne nepracoval. Kritizovat se da vsechno, hlavne kdyz to neni prave cool a vypadam u toho jako drsnak.