Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Tohle je druhej zápis na ten první nereagujte prosím je tam blbá anketa sorry. Tak jsem včera ve vaně dostal nápad. Bylo by fajn udělat rozhovor s lidma, kteří jsou na ABC Linuxu profláklí. Tak bych byl rád, kdyby vás napadla nějaká zajímavá otázka napište ji dolu do diskuze. Dávám sem anketu, v které můžete hlasovat s kým by jste chtěli rozhovor, popřípadě kdyby vám někdo scházel tak to napište taky dolu. Doufám, že by to těm lidem nevadilo?
Doufám, že lidi kteří jsou tu uvedení by s tím souhlasili jestli ne tak dejte vědět.Profláknutí lidé jsou ty kteří tady častřo reagují a které jsem dle svého uvážení vybral pokovaď máte ještě někoho dejte vědět. Na ty na které jsem zapoměl se omlouvám ale fakt všechny si nepomatuju.
Tiskni
Sdílej:
Funguje to! Všem 1 hlas a je to
Navrhuji toto: pokud dotyčný bude souhlasit, mohl by o sobě napsat něco sám a tím by zhruba omezil oblast dotazů, které by se shromáždily v diskusi. Druhý zápis by se potom skládal z jím vybraných otázek a odpovědí na ně.
Dneska jsem nějak alergická na pravopisné chyby. Mohl bys, prosím, opravit v nadpisu profláklími lidmi na profláklými lidmi? Profláklý je podle vzoru mladý.
Jinak dobrý nápad, ty rozhovory.
A co je na tom? Asi je to fakt makáč, ne?
Překvapuje mě, že ačkoliv autor postu přímo žádá o náměty na otázky, většina (nebo všichni? Nechce se mi vracet o stránku zpět.) z vás tu "kafrá" o všem možném, ale jiném. Takže k věci:
Jako první bych položil obligátní otázku (kdy, jak a proč ses dostal(a) k Linuxu), další otázku to samé, pouze s předponou ABC. Tuto otázku samozřejmě neklást Leošovi Dalšími otázkami bych oběť svlékl z kůže: jaké distro, jaký wm, jaký shell, jaký programovací jazyk, co ti na Linuxu nejvíc vadí, co se ti nejvíc líbí.
Pak by nebylo špatné trošku "odlehčit" - přecejen většina lidí tu má celkem hezky vyvinutý smysl pro humor, tak proč jim nenahrát, že? Jako průměrného Čecha by mě také zajímalo něco poněkud "intimnějšího" ze života zpovídané(ho), takže bych chtěl vidět fotku je(jí)ho pracovního stolu. Jasně - namítnete, že ne každý má k dispozici digitální aparátek, i když tady na Abíčku ho má určitě skoro každý (tedy kromě mě). Co každý má je však možnost poslat snímek svojí běžné pracovní plochy, takže na tom jako náročný čtenář trvám
Takže tak. Rozhodně ten rozhovor není špatný nápad a určitě by neškodilo, kdyby nezůstalo jen u jednoho. Toť můj názor. Děkuji za pozornost