OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Tak jsem se ve dvanáct hodin koukal na ČT24, a co se nedozvim, prý dneska spouštěj první server, z kterého jde "prý" legálně stahovat muziku.
Chtěl jsem se hned podívat ale nějak jsem na to zapoměl. Teď si tak rýsuju výkres z deskriptívy a vzpomenu si na to. Tak to jenom tak zkusim zadat. i-legalne.cz nic. Ha že by jim to spadlo hned první den . Tak zkoušim google i-legalne.cz a hle vyhodilo to odkaz na nějaký FAQ. Tak mi to dokonce vyhodilo stránka nebyla nalezena tak nic. Říkám si zkusim to později.
Tak jsem to zkusil teď po 5minutách načítání jsem na úvodní stránce. Nevim ale že je to přetížený není moc dobrá vizitka, co potom až jim bude hodně uživatelů tahat hudbu.
Tak se kouknu ještě na ceny na úvodní stránce je pár alb vše kolem 250kč. No nic tak raději zůstanu u DC++ . Ještě mám jednu výtku, ten chlap co to předváděl na tiskovce byl úplnej blb, člověk by řekl že když něco představuju tak si to trochu připravim, ale mluvit o tom a co chvíli se zasekávat byla fakt ostuda. Další věc co jsem nepochopil byl ten obrovskej cavik kolem toho na český telvizi. Kdyby raději udělali něco na propagaci linuxu, ach jo toho se asi nikdy nedočkáme.
Tiskni
Sdílej:
Nejsem si jist, jak se Stallman staví k hudbě a umění všeobecně, ale je-li to konzistentní s názorem na software, pak mu asi nevadí, že si za to někdo účtuje peníze.Pokud to same take neni nekde ke stazeni (ci po vyzadani a zaplaceni "shipment fees" nebo tak nejak) zadarmo. Nebo Stallmanovi nevadi, kdyz nekdo dava k dispozici SW pouze za peniz? Jde o to, ze nevim o realistickem modelu, ktery by umoznil umelci venovat se plne umeni, uzivit se a zaroven davat sve umeni k dispozici volne. Problem je, ze vsechny ty teorie o tom jak se uzivi koncertama a merchandisingem jsou prilis obecne na to, aby bylo mozne o nich tvrdit, ze jsou nejakym univerzalnim "lekem".
Jde o to, ze nevim o realistickem modelu, ktery by umoznil umelci venovat se plne umeni, uzivit se a zaroven davat sve umeni k dispozici volne.Ja teda taky souhlasim s tim ze by se melo dodrzovat co si autor nadiktuje a ne to nekde stahovat z torrentu ale Jakej je rozdil mezi tim kdyz nekdo doma po praci sklada hudbu a kdyz nekdo programuje Linux?
Pokud to same take neni nekde ke stazeni (ci po vyzadani a zaplaceni "shipment fees" nebo tak nejak) zadarmo. Nebo Stallmanovi nevadi, kdyz nekdo dava k dispozici SW pouze za peniz?Nevadí. Ale ten zákazník musí mít právo to software dle své vůle modifikovat a šířit a svobodně ho používat.
Muj nazor je ten, ze talent z mozku nemizi se stavem spolecnosti.chtel jsem napsat stavem penezenky