Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Průkopnický projekt prvního internetového rádia u nás, Rádio Akropolis, se zřejmě tento měsíc po šesti letech online vysílání nadobro odmlčí. Rádio kromě hory alternativní muziky vysílalo i další pořady, včetně linuxově zaměřeného Terabajtu.
Ač jsem ho v poslední době už příliš neposlouchal, přesto mám pocit, že tu možná v české kotlině o něco vzácného přijdeme. Nemůžu ani říct, že jsem to čekal, protože nedávno tým Rádia Akropolis spustil druhou stanici, ještě alternativnější Akropolis Alternative.
V Bugzillách softwarových projektů se hromadí mnoho feature requestů od uživatelů. K tomu, aby zrovna váš feature request skutečně došel své implementace, je třeba dát vývojářům skutečnou motivaci. Třeba takové posílání souborů pomocí Drag&Drop v GAIMu - jaká za ním byla motivace? Dozvíte se v IRC logu na blogu jednoho vývojáře Kopete.
Nevím jestli to okolo vás taky jen tak lehce prošumělo, ale nové cestovní doklady vydávané ministerstvem vnitra budou mít v sobě integrovaný RFID čip. To je taková ta věcička proti které protestují mnozí zastánci svobody včetně EFF.
Dnes jsem lehce mrzutý. Přestaly mi na klávesnici fungovat klávesy Backspace, velký Enter, oba Shifty, šipka doprava a možná i ledacos dalšího. Pravděpodobně to má spojitost s mým nechtěným kopem do stolu, jehož kinetická energie byla předána šálku s ještě teplým čajem, ten se překotil a jeho obsah ho nadobro opustil. A hned vedla byla klávesnice. Sice jsem si myslel, že se ji horká sprška vyhnula, ale to by byla přílišná náhoda, že by klávesnice začala stávkovat zrovna dnes. Teď si budu muset obstarat novou. Na druhou stranu, alespoň se bezpracně zbavím té plísně mezi klávesami, těch vlasů pod písmeny a i toho kousku alobalu, co mi tenkrát spadnul pod Delete. A zřejmě nejsem sám, kdo je líný si klávesnici pořádně vyčistit. ==>
Tak a je to tu. Zdá se, že Microsoft dal konečně jasné slovo.
Výfukové zplodiny, těžce zkoušené pidižvícké pásy zeleně, houfy neznámých lhostejných lidí a hejna hbitých kapsářů. To je město. Přesto si nedokážu představit, že bych se přestěhoval někam na venkov, někam kde je nulová dopravní obslužnost, pár domečků, jeden malý koloniál a jinak chcíp pes. Jsem linuxák, tvor zrozený k životu ve městě. A nebo ne? Jak jste na tom vy? Dáte přednost 24h otevřenému hypermarketu nebo lesíku za domem?
Dnes jsem si hrál s live CD a zjistil jsem že i v téhle oblasti mám i z hlediska uživatele ještě co objevovat.