Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Průkopnický projekt prvního internetového rádia u nás, Rádio Akropolis, se zřejmě tento měsíc po šesti letech online vysílání nadobro odmlčí. Rádio kromě hory alternativní muziky vysílalo i další pořady, včetně linuxově zaměřeného Terabajtu.
Ač jsem ho v poslední době už příliš neposlouchal, přesto mám pocit, že tu možná v české kotlině o něco vzácného přijdeme. Nemůžu ani říct, že jsem to čekal, protože nedávno tým Rádia Akropolis spustil druhou stanici, ještě alternativnější Akropolis Alternative.
V Bugzillách softwarových projektů se hromadí mnoho feature requestů od uživatelů. K tomu, aby zrovna váš feature request skutečně došel své implementace, je třeba dát vývojářům skutečnou motivaci. Třeba takové posílání souborů pomocí Drag&Drop v GAIMu - jaká za ním byla motivace? Dozvíte se v IRC logu na blogu jednoho vývojáře Kopete.
Nevím jestli to okolo vás taky jen tak lehce prošumělo, ale nové cestovní doklady vydávané ministerstvem vnitra budou mít v sobě integrovaný RFID čip. To je taková ta věcička proti které protestují mnozí zastánci svobody včetně EFF.
Dnes jsem lehce mrzutý. Přestaly mi na klávesnici fungovat klávesy Backspace, velký Enter, oba Shifty, šipka doprava a možná i ledacos dalšího. Pravděpodobně to má spojitost s mým nechtěným kopem do stolu, jehož kinetická energie byla předána šálku s ještě teplým čajem, ten se překotil a jeho obsah ho nadobro opustil. A hned vedla byla klávesnice. Sice jsem si myslel, že se ji horká sprška vyhnula, ale to by byla přílišná náhoda, že by klávesnice začala stávkovat zrovna dnes. Teď si budu muset obstarat novou. Na druhou stranu, alespoň se bezpracně zbavím té plísně mezi klávesami, těch vlasů pod písmeny a i toho kousku alobalu, co mi tenkrát spadnul pod Delete. A zřejmě nejsem sám, kdo je líný si klávesnici pořádně vyčistit. ==>
Tak a je to tu. Zdá se, že Microsoft dal konečně jasné slovo.
Výfukové zplodiny, těžce zkoušené pidižvícké pásy zeleně, houfy neznámých lhostejných lidí a hejna hbitých kapsářů. To je město. Přesto si nedokážu představit, že bych se přestěhoval někam na venkov, někam kde je nulová dopravní obslužnost, pár domečků, jeden malý koloniál a jinak chcíp pes. Jsem linuxák, tvor zrozený k životu ve městě. A nebo ne? Jak jste na tom vy? Dáte přednost 24h otevřenému hypermarketu nebo lesíku za domem?
Dnes jsem si hrál s live CD a zjistil jsem že i v téhle oblasti mám i z hlediska uživatele ještě co objevovat.