Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Navíc mě napadá, jak onen nechtěný čip snadno deaktivovat. Možná by pomohlo strčit pas mezi elektrody generátoru velmi vysokého napětí, jako je třeba Wimshurstova třecí elektrika. Elektrická jiskra čip jistě zničí.Dobrá cesta, jak si zkomplikovat cestování. Sice úmyslné zničení půjde prokázat dost těžko, ale na to, aby člověka např. nepustili do letadla, zničený chip stačit bude. V tuto chvíli je jediné schůdné řešení pořizovat si pasy bez RFID, i když jsou dražší. I když je to samozřejmě jen dočasné, protože za pár let budou zcela jistě obsahovat RFID všechny pasy.
Řešením je vzít si RFID zapper a použít ho v letištní hale
Zitra si jdu udělat pas, nechci aby si někdo uchovával mé biometrické data zvláště, když je naše státní správa závíslá na na firmě Microsoft. Této firmě nevěřím a nechci aby mé data byly spravovány na produktech této firmy.
Nevím jak vy, ale já dost dobře nechápu smysl ani občanského průkazu (a jsou země, které bez nich naprosto běžně fungují).
Nikdy mi nebylo jasné, jak si v takové zemi člověk vyzvedne na poště doporučený dopis. Nebo provede jakýkoli jiný úkon vyžadující prokázání totožnosti…
Nikdy mi nebylo jasné, jak si v takové zemi člověk vyzvedne na poště doporučený dopis. Nebo provede jakýkoli jiný úkon vyžadující prokázání totožnosti...Bud na rodny list, anebo po znamosti (ve vetsich mestech by to ale nefungovalo).
Nikdy mi nebylo jasné, jak si v takové zemi člověk vyzvedne na poště doporučený dopis
Doporučený dopis, alias do vlastních rukou, se nikde nevyzvedává, ten vám dovezou.
Nebo provede jakýkoli jiný úkon vyžadující prokázání totožnosti…
Tohle je zajímavé. Od 15 let co mám OP, jsem jej potřeboval pouze k administrativním úkonům, tedy věcem, které vlastně ani nepotřebuju . Což mi připomíná vyprávění nějakého člověka, který za totáče emigroval na západ, kde 8 let občanku nevytáhl, pak po převratě chtěl jet tuším na Slovensko a během týdne ho tam ukázal 8x. Nebo copak Vy jste někdy skutečně na něco potřeboboval tu papírovou kartičku zatavenou do plastu?
Doporučený dopis, alias do vlastních rukou, se nikde nevyzvedává, ten vám dovezou.
Za prvé: doporučený dopis není zdaleka totéž jako zásilka do vlastních rukou. Za druhé: pokud by měli dovézt každému doporučený dopis, kdykoli si vzpomene, musela by ta služba být extrémně drahá.
Nebo copak Vy jste někdy skutečně na něco potřeboboval tu papírovou kartičku zatavenou do plastu?
Kdykoli jsem potřeboval prokázat svou totožnost, tedy že jsem to skutečně já. Opravdu nechápu, proč je občanka považována za nástroj nějaké totalitní zvůle a policejního státu, nebo co se to z ní někteří lidé snaží dělat…
Kdykoli jsem potřeboval prokázat svou totožnost, tedy že jsem to skutečně já.
A kdy to bylo? Možná že opravdu existuje něco, kde je ta kartička užitečná (napadá mě třeba otevření zabouchnutých dveří ), ale já jsem ji opravdu k ničemu nepotřeboval. Proto jsem se ptal ostatních. Ano uznávám, že ji párkrát po mě chtěli ostatní (imho zbytečně) - úřad (kde jsem nechtěl být a kdyby ten úřad neexistoval, vůbec nic by se nestalo), policajti (městská, která snad na to tehdy neměla ani pravomoce), atd. Prostě nikdy to nebyl žádný užitečný úkon.
Opravdu nechápu, proč je občanka považována za nástroj nějaké totalitní zvůle a policejního státu, nebo co se to z ní někteří lidé snaží dělat…
To z ní opravdu nedělám. Podle mě je to jen zcela zbytečný nástroj byrokracie. Možná byste mohl Vy napsat, kde je její užitečnost.
Na druhou stranu pokud si chci založit konto (tj peníze tam budu ukládat), tak banka o mě nemusí vědět nic. Viz dneš již bohužel zrušené anonymní vkladní knížky. Copak tohle nefungovalo?
Jistě, fungovalo - jenže možností, jak takovou věc zneužít, bylo příliš mnoho na to, aby to tak mohlo zůstat.
Pripomína mi to istú historku, ktorú som čítal kedysi dávno: V Indii žil guru. Celý život žil mimo civilizácie a v symbióze s prírodou. Až jedného dňa sa rozhodol, že si založí účet. Išiel teda do mesta, vošiel do banky a tam úradníkovi vysvetľoval čo potrebuje. Úradník ako prvú vec chcel doklad totožnosti. Guru sa pýta: "Čo to je?" A úradník zmätený vysvetľuje: "To je kus papiera, ktorý dokazuje, že vy ste vy." Guru sa zamyslí. Všimne si, že jedna stena v miestnosti je celá obložená zrkadlami. Ukáže na svoj obraz v zrkadle a s uspokojením vraví "Áno. Som to ja."
vězni označení náramkem s možností lokalizace (chce se zavést u nás).S tímhle bych souhlasil. K vězňům se chováme příliš mírně (minimálně by měli být přinuceni pracovat, pokud jim bude nabídnuta práce)
Tím spíš, že je tlak na to, aby bylo možné sloučit funkci průkazu totožnosti s průkazy pro různé služby (hromadnou dopravu, bankovní služby apod.). Ani se mi to nechce domýšlet...Nemusíš, stačí se dívat na TV, dávají příspěvek k debatě se Sandrou Bullock - byť starý 11 let, začíná sci-fi téma být nebezpečně aktuální ;)
Všichni chtějí naše dobro. Nenechme si ho vzít!S tím souhlasím. Všichni chtěji naše dobro, ale pokaždé je to něco jiného.
Tiskni
Sdílej: