Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Dnes jsem si hrál s live CD a zjistil jsem že i v téhle oblasti mám i z hlediska uživatele ještě co objevovat.
Za běžných okolností u mě probíhá spuštění live CD tak, že při startu počítače stisknu klávesu F8 a dostanu se do boot menu, kde zvolím položku CDROM a počítač zkusí nabootovat z první mechaniky (dále jen "A"), pokud v ní není bootovatelné CD tak zkusí druhou ("B") a potom popř. HD.
V mechanice B jsem měl Danix a chystal jsem se vyzkoušet Xfld (Obojí je Knoppix-based). CD s Xfld jsem vložil do mechaniky A a v boot menu jsem zvolil CDROM. Místo myši se mi ale na obrazovce objevili tučňáci a pakůň z Danixu. Řekl jsem si, že jsem zvolil CDROM pravděpodobně moc brzy po vložení CD do mechaniky A a ta se ještě nestačila zinicializovat. Nevadí, řekl jsem si, tak se mrknu ještě jestli jsem v Danixu napoprvé nepřehlédl nějakou zajímavou volbu (¡foye) nebo app.
Začal jsem tedy bootovat Danix. Určitě to byl ještě Danix, protože mě pozdravil "Welcome to the Danix GNU/Linux CD!", boot probíhal normálně do té doby, kdy modprobe začal hromadně hlásit could not find bla bla. Pak jsem zahlédl nějakou hlášku v které figurovalo slovo Xfld a systém začal přecházet do runlevelu 0. Knoppix halted. Počítač na mě vyplázl CD s Xfld z mechaniky A. Čili někdy během bootu se počítač rozhodl že bude pokračovat místo s Danixem s Xfld
Říkal jsem si že to nemůže být normální a tak jsem se rozhodl vmanipulovat svůj počítač do další podobné situace. Nabootoval jsem opět Danix (mechanika B) a zkoušel vložit v různou dobu CD s Xfld do mechaniky A. Mé závěry:
Tak. A teď se musím omluvit všem, kteří čekali nějakou pointu. Nebude. Zato mám otázečku: "WTF? Jsme ve vesmíru sami? Žije ještě Elvis?"
Tiskni
Sdílej:
Krok 3. kernel chce najít root adresář, tak začne prohledávat mechaniky a zrovna na některé z nich najde linuxový systém - víc neřeší a přimontuje ho jako /, všechno inicializuje atd.- presne v tom je ten problem (vid. /etc/inittab a dalsie pridruzene init subory na LiveCD Knoppixu)