Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Dnes jsem si hrál s live CD a zjistil jsem že i v téhle oblasti mám i z hlediska uživatele ještě co objevovat.
Za běžných okolností u mě probíhá spuštění live CD tak, že při startu počítače stisknu klávesu F8 a dostanu se do boot menu, kde zvolím položku CDROM a počítač zkusí nabootovat z první mechaniky (dále jen "A"), pokud v ní není bootovatelné CD tak zkusí druhou ("B") a potom popř. HD.
V mechanice B jsem měl Danix a chystal jsem se vyzkoušet Xfld (Obojí je Knoppix-based). CD s Xfld jsem vložil do mechaniky A a v boot menu jsem zvolil CDROM. Místo myši se mi ale na obrazovce objevili tučňáci a pakůň z Danixu. Řekl jsem si, že jsem zvolil CDROM pravděpodobně moc brzy po vložení CD do mechaniky A a ta se ještě nestačila zinicializovat. Nevadí, řekl jsem si, tak se mrknu ještě jestli jsem v Danixu napoprvé nepřehlédl nějakou zajímavou volbu (¡foye) nebo app.
Začal jsem tedy bootovat Danix. Určitě to byl ještě Danix, protože mě pozdravil "Welcome to the Danix GNU/Linux CD!", boot probíhal normálně do té doby, kdy modprobe začal hromadně hlásit could not find bla bla. Pak jsem zahlédl nějakou hlášku v které figurovalo slovo Xfld a systém začal přecházet do runlevelu 0. Knoppix halted. Počítač na mě vyplázl CD s Xfld z mechaniky A. Čili někdy během bootu se počítač rozhodl že bude pokračovat místo s Danixem s Xfld
Říkal jsem si že to nemůže být normální a tak jsem se rozhodl vmanipulovat svůj počítač do další podobné situace. Nabootoval jsem opět Danix (mechanika B) a zkoušel vložit v různou dobu CD s Xfld do mechaniky A. Mé závěry:
Tak. A teď se musím omluvit všem, kteří čekali nějakou pointu. Nebude. Zato mám otázečku: "WTF? Jsme ve vesmíru sami? Žije ještě Elvis?"
Tiskni
Sdílej:
Krok 3. kernel chce najít root adresář, tak začne prohledávat mechaniky a zrovna na některé z nich najde linuxový systém - víc neřeší a přimontuje ho jako /, všechno inicializuje atd.- presne v tom je ten problem (vid. /etc/inittab a dalsie pridruzene init subory na LiveCD Knoppixu)