E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Dnes jsem si hrál s live CD a zjistil jsem že i v téhle oblasti mám i z hlediska uživatele ještě co objevovat.
Za běžných okolností u mě probíhá spuštění live CD tak, že při startu počítače stisknu klávesu F8 a dostanu se do boot menu, kde zvolím položku CDROM a počítač zkusí nabootovat z první mechaniky (dále jen "A"), pokud v ní není bootovatelné CD tak zkusí druhou ("B") a potom popř. HD.
V mechanice B jsem měl Danix a chystal jsem se vyzkoušet Xfld (Obojí je Knoppix-based). CD s Xfld jsem vložil do mechaniky A a v boot menu jsem zvolil CDROM. Místo myši se mi ale na obrazovce objevili tučňáci a pakůň z Danixu. Řekl jsem si, že jsem zvolil CDROM pravděpodobně moc brzy po vložení CD do mechaniky A a ta se ještě nestačila zinicializovat. Nevadí, řekl jsem si, tak se mrknu ještě jestli jsem v Danixu napoprvé nepřehlédl nějakou zajímavou volbu (¡foye) nebo app.
Začal jsem tedy bootovat Danix. Určitě to byl ještě Danix, protože mě pozdravil "Welcome to the Danix GNU/Linux CD!", boot probíhal normálně do té doby, kdy modprobe začal hromadně hlásit could not find bla bla. Pak jsem zahlédl nějakou hlášku v které figurovalo slovo Xfld a systém začal přecházet do runlevelu 0. Knoppix halted. Počítač na mě vyplázl CD s Xfld z mechaniky A. Čili někdy během bootu se počítač rozhodl že bude pokračovat místo s Danixem s Xfld
Říkal jsem si že to nemůže být normální a tak jsem se rozhodl vmanipulovat svůj počítač do další podobné situace. Nabootoval jsem opět Danix (mechanika B) a zkoušel vložit v různou dobu CD s Xfld do mechaniky A. Mé závěry:
Tak. A teď se musím omluvit všem, kteří čekali nějakou pointu. Nebude. Zato mám otázečku: "WTF? Jsme ve vesmíru sami? Žije ještě Elvis?"
Tiskni
Sdílej:
Krok 3. kernel chce najít root adresář, tak začne prohledávat mechaniky a zrovna na některé z nich najde linuxový systém - víc neřeší a přimontuje ho jako /, všechno inicializuje atd.- presne v tom je ten problem (vid. /etc/inittab a dalsie pridruzene init subory na LiveCD Knoppixu)