Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kdysi jsem začal překládat aMuli a nějak mě to přestalo bavit. Nechcete to někdo dodělat a poslat vývojářům?
Zbejvá asi 250 řetězců (z 1500). Několik věcí tam mám určitě nepřesných.
Pokud chcete tento částečný překlad jenom použít, tak zkuste:
gmsgfmt amule_cs.po -o /usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES/amule.moMáte-li locale nastavené na češtinu, měla by naskočit automaticky po dalším spuštění.
Pro překlad doporučuji program PoEdit (KBabel znám, kdyby něco :-)). A když už se do toho pustíte, pravidelně aktualizujte stringy z novýho .pot souboru z aMule CVS snapshotů.
Už mě rozčiloval bordel ve /var/log/messages
, tak jsem se trochu mrknul na filtrování v syslog-ng, když ho v Portage prezentují jako "syslog replacement with advanced filtering features". Následující postup je ukázka toho, jak logovat cron
, sudo
a iptables
do extra logů.
Předevčírem mě hajma informoval o nové verzi man-pages-cs, kterou zabalil do tar.lzma, díky čemuž jsem si nainstaloval lzma
a když už ho tu jednou mám, tak proč ho nezkusit, že? Výsledky jsou opravdu zajímavé.
Tak to je nářez, nejen že nedávno Karneval téměř zdvojnásobil rychlost připojení k Internetu (cena zůstala), teď ještě k tomu ruší FUP u všech tarifů, kromě nejpomalejšího Starteru!
Právě jsem napsal další kousek 5. dílu seriálu Gentoo ebuild a přemýšlím, co psát dál...
Paráda! Sice to trvalo skoro rok a půl, ale nakonec jsem se dočkal: nějaký KDE vývojář vyslyšel (nejen) můj požadavek (bug #118460 na bugs.kde.org) na vylepšení Kickeru. Jde o to, že do včerejšího dne se v Kickeru nedala nastavit barva písma v taskbaru; nebo spíš dala, ale stejná barva se pak použila pro téměř všechny nápisy v KDE. Nyní si můžete nastavit barvu nejen pro aktivní a neaktivní úlohy, ale dokonce i pro pozadí, které se zobrazí když se na ně najede kurzorem. Konečně si můžem "naplno" užívat tmavý wallpapery!
Nedávno se tu vyskytlo jisté řešení, aby 32-bit flash fungoval na 64-bitu, to mi nějak nešlo, moc jsem to nezkoumal. Dnes jsem ale narazil na něco, co je, řekl bych, ještě lepší...
Lamy mají o argument míň, proč na 64-bit CPU neprovozovat 64-bit distro
64-bitový MPlayer z CVS přehrává WMV! Hurá!
V úterý (26. 9. 2006) jsem se rozhodl, že založím wiki, která se bude zabývat jednotlivými položkami nastavení Linuxového jádra.
Ahoj, přemýšlím o tom, že o víkendu migruju na jinej WM. Používám výchozí KDE okěňák KDE aplikace hodlám používat i nadále, ale WM bych raději nějakej lehčí. Chtěl bych se trochu poradit který vybrat, protože s nimi nemám zkušenosti.
Návod jak převést AVI/MPG do DVD několika způsoby. Pozor, aktuální verze je ve FAQ!
Jak tak projíždím různý diskuse, fóra a weby, tak vidím, že kde kdo aktualizuje systém třeba jen jednou za týden. Proboha! Jak to může někdo vydržet?
emerge sync. Potom jsem omrkl emerge-sync.log co se dělo. A hele, úprava KDE 3.5 ebuildů. Zkusím emerge kdelibs. A co nevidím!
>>> Downloading ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable/3.5/src/kdelibs-3.5.0.tar.bz2 --07:21:06-- ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable/3.5/src/kdelibs-3.5.0.tar.bz2 => `/usr/portage/distfiles/kdelibs-3.5.0.tar.bz2' Resolving ftp.kde.org... 131.220.60.97 Connecting to ftp.kde.org|131.220.60.97|:21... connected. Probíhá přihlašování jako anonymous ... Přihlášeno! ==> SYST ... hotovo. ==> PWD ... hotovo. ==> TYPE I ... hotovo.==> CWD /pub/kde/stable/3.5/src ... hotovo. ==> PASV ... hotovo. ==> RETR kdelibs-3.5.0.tar.bz2 ... hotovo. Délka: 15 379 557 (15M) (není směrodatné)Tak honem vesele sosejte hoši! :o) Já se nemůžu dočkat až se vrátím ze školy. :D
Poslední dobou chodím čím dál, tím později spát. Ať už je to proto, že mám rád svý Gentoo (ať už dávám dokupy php, aby jel apache, nebo hraju Enemy Territory) /přísahám, že když jsem měl Windows, už jsem neměl co dělat, znáte to - někteří .../, nebo proto, že si říkám, že ještě chvíli, pak se ukáže, že jsem zapomněl na tohle a támhleto a najednou je vlastně už ráno. Kolem 2/3 hodiny. Někdy je to taky tím, že nemůžu usnout, protože jsem si přes víkend stihl zvyknout. Zrovna třeba včera a dneska.
Delší dobu přemýšlím nad ACCEPT_KEYWORDS="~amd64"
(pro neznalé Gentoo: prostě testing/unstable větev). Nebylo by to špatný, musel bych dávat pozor na důležitý balíky (zřejmě bych zapl FEATURES="buildpkg"
, kdyby se náhodou podělalo něco kolem kompilátoru, abych se měl k čemu vrátit).
Taak a máme tu pátek. Pochopitelně mám hodně času na blbinky, takže proč si netestnout GCC 4?
Dnes jsem byl s tátou se podívat do průmyslovky, kam se chystám jít. Obor Strojírenství CAD-CAM. Řekli mi, že všechny PC, co tam mají, jsou s Windowsy. Já řekl, že to tedy zkousnu. Zeptal jsem se, jestli otevřu AutoCADový projekty v nějakém Linuxovém CADu a řekl mi, že jo, ale že si nevzpomene na název.
Přijde mi trochu divný se na tohle ptát v diskusi, tak se zeptám tady, protože tady se smí všecho (jak nám tu někteří dokazují).
Rád bych nějaký šachy. Po tom, co jem zahlíd GNUChess radši zmíním, že musí mít GUI. ;) Pokud žádný nejsou, tak jestli znáte nějaký menší pro Windows, abych emuloval. Nepožaduju po nich nic extra, jen nastavení obtížnosti. :)
Poslední dobou sleduju, jak se Wine zlepšuje. S verzí 0.9 mi začal plně fungoval DVD Shrink (Že by předtím nějaký PEBKAC? Nerad bych svoje chyby házel na amd64.) a teď v 0.9.1 v Media Taggeru už nejsou názvy složek jen někde (třeba prvních 10 názvů v adresáři tam nebylo...). Používám ho proto, že neznám prográmek s GUI, kterej by uměl převádět jména souborů do tagů pomocí masky, kterou mu zadám.
Dneska ke mě přišel kamarád, záhráli jsme si Bombiče, Enemy Territory, nějaký blbiny na teagames.com a podobně. Pustil jsem mu pár scén z RD, tak jsme se nasmáli a než odešel domů, hodil jsem jen tak ze srandy do Googlu ,,vtipy".
Poslední dobou trochu sleduju doby trvání příkazů a podobně. Kolikrát mě až zaskočí jak jsem v dnešní době ty hardisky pomalý a vůbec (no, trošínku možná) se to nezlepšuje.
S tátou hledáme a porovnáváme nejrůznější LCD.
Chtěli bysme: