Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Už mě rozčiloval bordel ve /var/log/messages
, tak jsem se trochu mrknul na filtrování v syslog-ng, když ho v Portage prezentují jako "syslog replacement with advanced filtering features". Následující postup je ukázka toho, jak logovat cron
, sudo
a iptables
do extra logů.
Konfigurák syslog-ng.conf
bývá buď v /etc
nebo v /etc/syslog-ng
. Zbytek konfigurace počítá s nastaveným zdrojem logů "src". Třeba takhle:
source src { unix-stream("/dev/log"); internal(); pipe("/proc/kmsg"); # roura };Zvolte si názvy souborů pro různé hlášky.
destination messages { file("/var/log/messages"); }; destination cron { file("/var/log/cron"); }; destination iptables { file("/var/log/iptables"); }; destination sudo { file("/var/log/sudo"); };Potom je třeba vymyslet filtry. Tady bych se chtěl zmínit o filtru
DEFAULT
, který je dostupný vždy a zachytí všechny ještě nezpracované hlášky.
filter f_cron { facility(cron); }; filter f_sudo { # match() bere (rozšířené) regexy match("^sudo:"); }; filter f_iptables { facility(kern) and match("^iptables: "); }; filter f_messages { # vše od informací až po varování a level(info .. warn) and # ne to, co chytí filtr f_iptables a not filter(f_iptables) and # ... not filter(f_cron) and not filter(f_sudo); };Poznámka: Aby fungoval filtr iptables, je třeba logovacím pravidlům přidat přepínač
--log-prefix "iptables: "
. V případě, že používate firehol, nastavte v konfiguráku firehol.conf
proměnnou FIREHOL_LOG_PREFIX="iptables: "
. Firehol s touto proměnnou pracuje až od verze 1.255, takže pokud máte starší verzi, můžete buď aktualizovat (což samozřejmě nelze než doporučit) nebo použít patch pro 1.226.
No a pak už mu jen stačí říct co s těmi všemi pravidly dělat
log { source(src); # zdroj filter(f_messages); # filtr destination(messages); # cíl }; log { source(src); filter(f_cron); destination(cron); }; log { source(src); filter(f_sudo); destination(sudo); }; log { source(src); filter(f_iptables); destination(iptables); flags(final); };
Hurá! Konečně je v tom pořádek.
Tiskni
Sdílej: