Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Příjemné čtení, ať se daří.
Taky to u vás funguje tak, že test se automaticky otevře v novém okně, zatímco v původním zůstane kurs a jde jím dál procházet? :-)
Poprvé (hned po nástupu) jsem se to nejdřív snažil dělat poctivě, ale když mi to do testu z požární ochrany hodilo otázku, jaká je maximální výše pokuty pro organizaci za zanedbání povinností, pochopil jsem, že to fakt nemá smysl.
Jenom bych dodal, že je to samozřejmě celé trochu složitější než "tvárnice nebrat". Jednak se tam řeší i takové věci jako kdy je ještě nějaká pozornost, kterou člověk dostane v rámci služební cesty nebo obchodní schůzky, ještě drobná pozornost a kdy už je to úplatek, jednak se řeší i opačný směr ("nedávej úplatky, nedávej úplatky, nebo se z toho zblázníš"), tj. např. jaká forma motivace obchodních partnerů je přípustná a co už se bere jako úplatek (podle těch kursů jsou třeba v některých zemích explicitně povolené věci, které by podle našich nebo US/UK zákonů byly jednoznačně za hranou).
Ale jak už bylo řečeno, primárně je to samozřejmě zaměřené na obchodníky.
Najlahsi bol ten uplatkovy, tam to bolo ako u zbrojaku, volit tu najabsurdnejsiu volbu ktoru by som v realnom zivote urcite nespravil.Heh. To mi připomíná školení požární ochrany ve firmách, tam obvykle byla komplexita odpovědi úměrná pravděpodobnosti správnosti. Nemyslim si, že bych v případě požáru měl šanci si na cokoli z toho vzpomenout. Navíc v případě té požární ochrany mi to testování přijde špatné už z toho důvodu, že tam vůbec nějaké špatné odpovědi jsou. V reálné situaci by se mi pak mohlo klidně stát (jak se znám), že si vybavim nějakou odopověď z testu, ale už si nevybavim, jestli to byla ta správná nebo špatná volba.
že si vybavim nějakou odopověď z testu, ale už si nevybavim, jestli to byla ta správná nebo špatná volba.Ono to je jak z Cimrmana "Kde se hrabe Bitner to se nadá srovnat". Ja viem narodenia rodinných príslušníkov cez tri generácie, mno a niekto mi povedal (pičovinu), že si zle pamätám narodenie dcéry a to je jediný problém kde sa vždy zastavím či je to 28, alebo 29 a už to odtiaľ nemôžem dostať :)
Kdyby někdo chtěl bombardovat Prahu, ideální termín je první středa v měsíci v poledne. :-) (Jistě, technicky se při zkoušce sirén používá signál "konec leteckého poplachu", ale kolik lidí by si ten rozdíl uvědomilo?)
Podobně když v amerických filmech slyším oblíbenou větu "this is not a drill", říkám si, jestli to lidi nenaučí, že když tam ta věta není, znamená to, že je to jen cvičení, takže o nic nejde.
Kdyby někdo chtěl bombardovat Prahu, ideální termín je první středa v měsíci v poledne.Neco podobneho uz resili na aeronetu, jinak vyzivne cteni.(Jistě, technicky se při zkoušce sirén používá signál "konec leteckého poplachu", ale kolik lidí by si ten rozdíl uvědomilo?)
Podobně když v amerických filmech slyším oblíbenou větu "this is not a drill", říkám si, jestli to lidi nenaučí, že když tam ta věta není, znamená to, že je to jen cvičení, takže o nic nejde.Zazil jsem nekolik takovych poplachu (at uz oficialnich ci cvicnych), vcetne jednoho na bazenu, kdyz venku bylo minus deset. Lidi se vzdycky sporadane sebrali a sli ven, i kdyz byli treba v bazenu a venku minus deset. Podobne to bylo treba v Belgii. Jenom u nas, kdyz se cas od casu spusti chemicky poplach (mame v budove i chemiky), tak se pet az deset minut ceka, jako by se nechumelilo, a kdyz to ani potom neprestane, zacne se resit, co se vlastne deje.
Jistě, technicky se při zkoušce sirén používá signál "konec leteckého poplachu", ale kolik lidí by si ten rozdíl uvědomilo?On je hlavně problém, že nejsou moc známé ty ostatní signály, takže si člověk nemůže natrénovat klasifikátor. Já třeba nevěděl, když si přečtu „kolísavý tón“, jaká je perioda té změny -- a tedy jak dlouho musím čekat než je od sebe odliším. Takže pro ostatní: takhle.
Takze, nahoda je blbec. Sice v te nasi situaci se nikomu nic nestalo (ani v podstate nemohlo, kdyz jsem vychazel ven, hasici uz tam davno byli), ale uz to beru o dost vazneji.Já tomu rozumim, nechci brát to nebezpečí na lehkou váhu. Problém ale je, že tak, jak ty testy fungují, IMHO vůbec nepomáhají lidem správně na tu situaci reagovat, víceméně z psychologických důvodů. Mimo jiné z toho důvodu, že přitom člověk povinně čte špatné/nesmyslné instrukce. Dokonce to je tak, že absolvovat ten test znamená přečíst násobně více špatných/nesmyslných instrukcí než těch správných. IMHO rozumný zpsůob, jak lidi naučit na tohle regovat, by byla zážitková forma. Je ale otázka, o kolik by to bylo nákladnější (asi o dost).
Jestliže šéf Intelu může prodat akcie čtvrt roku před zveřejněním meltdown, tak už musí insider trading projít každému...To asi nejsi dobře obeznámen se zvrácenou logiku korporací. Právěže to projde jenom těm nahoře. Zaměstnanci se houfně školí na etické kodexy, musí dodržovat všelijaká pravidla a chce se po nich svatost téměř dalajlámovská, zatímco vedení mezitím vesele jede insider trading, kreativní účetníctví a mnohé další zábavné aktivity.
Proč bychom v dnešní době měli např. lpět na přesných PC konfiguracích rozdělených podle zařazení?Úspora nákladů při hromadných nákupech a tipl bych si, že správa stovky stejných PC bude jednodušší, než obhospodařovávání stovky různých zařízení. Ale jinak jo, taky bych si tipnul, že tady vám levná papírovací síla přidělává práci, aby nějaká dobře placená síla v Německu mohla vykazovat činnost.
Tzn., že desktopy jsou jednotné, tam není co řešit. Ale notebooky ne a tam je to cca 20ks / rok dle potřeby. Nedá se tedy hovořit o hromadných nákupech.Samozřejmě že lze, prostě desktopy i notebooky nakoupíš od stejného výrobce.
Proč bych to dělal?Protože si tím zjednodušíš procesy.
Finančně si u tak malého počtu nepomohuNa to si přišel jak? Zpětné rabaty se můžou klidně počítat z celkového objemu nákupů od stejného výrobce za celou skupinu. Pokud to tak nemáte, tak máte holt asi špatné procurement procesy, nebo nákupčí
Z hlediska IT správy je jedno, zda si uživatel vyberete tento ntb, nebo jiný, jen ať si každý vybere, jaký sám chce...To sa celkom divím, že sa ti zdá jedno, koľko rôznych modelov NTB budeš mať v správe. Ja v tom vidím zásadný rozdiel a to hneď na viacerých úrovniach. Ad1 rôzne SW problémy, ovládače, atp. čím menej model, tým menej rôznych problémov. Ad2 Prípadné príslušenstvo (baterky, nabíjačky,..) z ktorého môžeš pri menšom počte modelov držať servisnú zásobu. A Ad3 nehovoriac o tom, že užívatelia si buď ani nevedia/nechcú vybrať, alebo si vyberú hlúposť, napr. budú chcieť veľký HH, ktorý reálne nevyužijú, ale budú sklamaní, že PC nie je rýchle ako by mohlo byť s nejakým SSD. A keď ten výber preženiem, tak skončíš so správou Win, MacOS a Linux.. A to už bude fakt VEĽKÝ rozdiel.
Reálně v mnoha případech nelze uplatnit žádný proces ani časyHahaha...
musel být zaměstnán člověk navíc, co vytváří směrnice, který jsou třeba pro mně naprosto nepochopitelnýTak je asi někdo píše špatně.
Navíc se ve směrnicích snaží všechno standardizovat, což je podle mně naprosto špatně.To je samozřejmě správně, váš problém je ten, že to nemáte standardizované na úrovni celé skupiny, což si můžete dovolit jen proto, protože jste malá firma.
Proč bychom v dnešní době měli např. lpět na přesných PC konfiguracích rozdělených podle zařazení?Jako že koupit každému notebook, který si zvolí je cenově více efektivní, než mít 3 různé konfigurace od jednoho výrobce a k tomu master purchasing agreement na úrovni celé skupiny?
Z hlediska IT správy je jedno, zda si uživatel vyberete tento ntb, nebo jiný, jen ať si každý vybere, jaký sám chce do určité cenové, kterou mu povolí jeho šéf.Skutečně? Už jen monitoring aktuálnosti ovladačů s množstvím konfigurací narůstá na složitosti.
Reálně v mnoha případech nelze uplatnit žádný proces ani časy
Hahaha...Asi jsem měl dodat, že při současném počtu zaměstnanců. Zkus si u 4 lidí, co dělají first level support, drží pohotovosti a nasazují nové věci držet nějaké termíny. Jak můžeš držet termín nasazení něčeho, když děláš first level support, to prostě nejde. Pokud chceš na malou firmu aplikovat tvé korporátní návyky, tak musíš přijmout dvojnásobek lidí, protože u menší firmy v menším počtu to nedáš. A reálný výsledek pak bude, že dostupnost služeb bude stejná, uživatelé budou víc nasraní (než se požadavek dostane k cíli a k řešení a problublá všema procesama) a jediný, kdo bude šťastný, bude management.
musel být zaměstnán člověk navíc, co vytváří směrnice, který jsou třeba pro mně naprosto nepochopitelný
Tak je asi někdo píše špatně.Já se díval na to, jak mají směrnice vypadat a jak vypadá audit. Audit je vesměs to, s čím jsem pomáhal bratránkovi, tj. MBA titul (Master of Business Administration). A v podobném duchu se nesou směrnice, které mají vyhovovat auditorovi.
Navíc se ve směrnicích snaží všechno standardizovat, což je podle mně naprosto špatně.
To je samozřejmě správně, váš problém je ten, že to nemáte standardizované na úrovni celé skupiny, což si můžete dovolit jen proto, protože jste malá firma.Proč je to špatně, jsem uvedl třeba s těma notebookama, nebo podobně třeba s mobilama. Prostě kvůli standardizaci ubereš uživateli svobodu. Dnes je módní BYOD, ale snažit se všechno standardizovat je zase proti BYOD.
Proč bychom v dnešní době měli např. lpět na přesných PC konfiguracích rozdělených podle zařazení?
Jako že koupit každému notebook, který si zvolí je cenově více efektivní, než mít 3 různé konfigurace od jednoho výrobce a k tomu master purchasing agreement na úrovni celé skupiny?A to je ono, zase na to nabaluješ své zkušenosti z big korporátů a snažíš se je aplikovat na malou firmu. Máme matku (majoritního vlastníka akcií), ale tím veškerá provázanost s námi končí. Když je pro určité zařazení definován nějaký budget na nákup mobilního zařízení, tak proč by si ho uživatel nemohl sám vybrat podle toho, co mu více vyhovuje? To není o ceně, ale o tom, vyjít uživateli maximálně vstříc. Jak už jsem řekl, někomu vyhovuje více 12" ntb, někomu 17", někomu 14", někomu s dotykem, někomu s odnímatelnou klávesnicí. Někdo by potřeboval 512 disk, někomu stačí 256, někdo ještě stále touží po mechanice atd. Pokud máš těch uživatelů relativně pár, tak toto nijak rozumně nestandardizuješ. Jedeš v tisících, tak ok, jedeš v desítkách, tak to těžko.
Z hlediska IT správy je jedno, zda si uživatel vyberete tento ntb, nebo jiný, jen ať si každý vybere, jaký sám chce do určité cenové, kterou mu povolí jeho šéf.
Skutečně? Už jen monitoring aktuálnosti ovladačů s množstvím konfigurací narůstá na složitosti.A to je jedna z mála věcí, která se moc neřeší. Řeší se OS, SW vybavení, audity hw, audity sw, ale aktuálnost driverů ne. Risk management je v tuto chvíli pro nás s touto věcí prioritně u nuly.
Já se díval na to, jak mají směrnice vypadat a jak vypadá audit. Audit je vesměs to, s čím jsem pomáhal bratránkovi, tj. MBA titul (Master of Business Administration). A v podobném duchu se nesou směrnice, které mají vyhovovat auditorovi.Jaký audit? Finanční audit? Bezpečnostní audit? Audit dodržování kvality manmagementu? Audit servisní zralosti? Interní audit? Externí audit? Slovo audit tak jak ho používáš je naprosto nic neříkající.,
Dnes je módní BYOD, ale snažit se všechno standardizovat je zase proti BYOD.To není pravda, například to, že se na BYOD zařízeních firemní aplikace instalují do MobileIron prostředí JE STANDARDIZACE. To že zařízení na kterých je nastavený firemní Active Sync musí odevzdat management bezpečnosti politiky Exchange serveru JE STANDARDIZACE. To že ve vaší organizaci standardizujete hlouposti a ty důležité věci ne, je problém vaší organizace, ne standardizace a procesní zralosti obecně.
Máme matku (majoritního vlastníka akcií), ale tím veškerá provázanost s námi končí.To očividně není pravda, kromě toho že váš vlastní a má z vás finanční prospěch také navíc tu kontrolu očividně uplatňuje v tom, že na vás klade nějaké požadavky a pak dodržování těch požadavků kontroluje prostřednictvím auditu. Například pokud by vůči vám matka neuplatňovala povinnost dodržovat bezpečnostní politiky, tak ji to nezbaví zodpovědnosti za škody které například způsobíte v oblasti nakládání s osobními údaji dle GDPR.
Já se díval na to, jak mají směrnice vypadat a jak vypadá audit. Audit je vesměs to, s čím jsem pomáhal bratránkovi, tj. MBA titul (Master of Business Administration). A v podobném duchu se nesou směrnice, které mají vyhovovat auditorovi.
Jaký audit? Finanční audit? Bezpečnostní audit? Audit dodržování kvality manmagementu? Audit servisní zralosti? Interní audit? Externí audit? Slovo audit tak jak ho používáš je naprosto nic neříkající.,Kompletní audit IT od matky (Risk Management, procesy, dohledy, fce, směrnice, SLA, zálohy, failovery, fce helpdesku, nasazování změn atd. atd.)
Dnes je módní BYOD, ale snažit se všechno standardizovat je zase proti BYOD.
To není pravda, například to, že se na BYOD zařízeních firemní aplikace instalují do MobileIron prostředí JE STANDARDIZACE. To že zařízení na kterých je nastavený firemní Active Sync musí odevzdat management bezpečnosti politiky Exchange serveru JE STANDARDIZACE. To že ve vaší organizaci standardizujete hlouposti a ty důležité věci ne, je problém vaší organizace, ne standardizace a procesní zralosti obecně.Ano, a to je to, na co narážím u standardizace HW. Máme standardizovaný OS, updaty, sw nasazení, politiky atd. a nevidím důvod omezovat uživatele a standardizovat i hw.
Máme matku (majoritního vlastníka akcií), ale tím veškerá provázanost s námi končí.
To očividně není pravda, kromě toho že váš vlastní a má z vás finanční prospěch také navíc tu kontrolu očividně uplatňuje v tom, že na vás klade nějaké požadavky a pak dodržování těch požadavků kontroluje prostřednictvím auditu. Například pokud by vůči vám matka neuplatňovala povinnost dodržovat bezpečnostní politiky, tak ji to nezbaví zodpovědnosti za škody které například způsobíte v oblasti nakládání s osobními údaji dle GDPR.Myslel jsem provázanost z hlediska firemních procesů, tzn. že oni nám neposkytují žádné služby, nic našeho u nich neběží, není tam provázanost domény aj. věcí, nijak nekomunikujeme s jejich IT atd. Čas od času na nás jen pošlou audit, zda splňujeme nějaké jejich představy.
Čas od času na nás jen pošlou audit, zda splňujeme nějaké jejich představy.To jste ovšem provázaní docela dost. Přinejmenším dost na to, aby se dalo s prodejci hardware dohodnout, že se slevy pro matku vztahují i na vás.
V korporacích se nad normami a procesy nepřemýšlíAsi jenom v těch, kterým chybí continuous improvement proces.
Ve fabrice to máme taky, když se vyrábí na tři směny a údržbáři jsou jen na dvě, tak jeden z odpolední automaticky drží pohotovost přes noc. Nějakej příplatek za to je. Nějak by se na to měly vztahovat i příspěvky na dopravu (tabulkově podle kilometrů) a teoreticky si člověk může půjčit i firemní auto, ale protože bydlím kilometr od fabriky, tak na příspěvky nemám nárok a auto bych neměl kam dát.
Ohledně doby příjezdu nám bylo řečeno, že hodina nevadí ("takže si klidně jeďte nakoupit, klidně firemním autem"), hlavní je prý aby výroba nestála třeba půl směny.
more
:), kym sa ku mne nedostali instalacne CD RedHat (4.2, 5.2, 6.2). To bolo nakoniec velmi dobre, pretoze uz som mal aspon minimalne nevyhnutne znalosti na rozbehanie linuxu.
keby som, samozrejme, toho chrobaka (vtedy bol BIOS este "vyberatelny") nedal naopakTo se mi stalo taky a není to zas tak dlouho zpátky. Flashka se pak napájela s obrácenou polaritou a všechen proud šel do ochranné diody (nejspíš). Čip se sice rozpálil tak až se roztekla plastová nálepka, ale přežil
Trick question, zdroj zapíná přímo počítačTeď nevim, jestli tohle je bait nebo jestli tenhle trolík fakt takhle natvrdlej...
Hardware - tvrdé zboží, software - měkké zbožíNa to nelze zapomenout.
Jsi asi strašně starý. O tomhle jsme si s klukama povídali už v mateřské školce.
Vskutku, když tohle po tobě čtu, tak si připadám strašně starý a unavený. Vždycky slyším někde na pozadí takový ten potlačený hlas rozumu, co tence vyčítá; „co tady vůbec děláš, vole? Mohl bys programovat, nebo se věnovat dítěti, či si stavět na ostrově pevnost a chodící roboty, jako Jamie a ty tu místo toho pálíš život na hovna v diskuzi.“
Děti si dneska povídají ve školce o bitech a bajtech, jak kdyby to něco znamenalo. Stejně hovno vědí co to znamená, dokud si z hradel neudělají sčítačky a vlastní paměťové buňky. Dnešní děti budou mít tablet a mobil už ve školce, ale je to pro ně magie jak pro primitivní divochy. Lidi říkají, že se to podepisuje na jejich neschopnosti udržet pozornost. Předchozí generace zase čuměla do televize a neudržela pozornost u knih.
Lidi to píšou jak něco negativního, ale osobně si myslím, že je to dobře. Jednooký je mezi slepci králem a ve světě plném dementů má každý inteligentní člověk navrch, asi jako vlk ve stádu ovcí. Jenže to nechce takovou tu autistickou inteligenci, ve stylu „udělal jsem IQ test do menzy, tak vám teď budu kralovat“, ale tu skutečnou psychopatickou inteligenci člověka, který plánuje na pět kroků dopředu před všemi ostatními a místo aby si stěžoval, jak ho společnost neuznává si zaplatí kurzy vystupování, oblíkání a řeči těla, čímž se naučí zcela záměrně ovlivňovat ostatní na úplně podvědomé, subliminární úrovni. Ve třiceti už má firmu prodávající hry a sračky lidem zcela záměrně na základě studia kongitivních slabostí generace bezpohlavních buzerantů (tím neurážím gaye), co neudrží pozornost dýl jak pět minut a odmalička jim něco šťaví reward systém.
Vždycky mě o tom bavilo diskutovat s přítelkyní. Lidi si to moc neuvědomují, ale ženské tvoří víc jak polovinu trhu her. Ona si kupuje různé sračky za stovky korun měsíčně, hry kde se třeba ani nekliká a jen se drží prst na obrazovce. Jako skóre naskakují biliardy a čísla, která neumím ani vyslovit, celé to bliká a útočí na všechny ženská hardwired centra. A ona přesně ví proč to funguje, dokáže dlouze popisovat mechanismus engagementu, co jí u toho drží. A stejně na to kliká a kupuje si kredity, protože s tím prostě neumí přestat. Přitom není blbá, dělala programátorku a drtila lidi v heartstone počítáním karet na X kol dopředu.
Když už jsem u té inteligence; nedávno se na IRC připojil kamarád, který tam snad půl roku nebyl. Ptal jsem se ho co dělal, ale prý nic. Možná to jen nechce napsat, ale věřím mu, že celou tu dobu prostě jen vegetoval, četl knížky, čuměl na anime a jinak dělal hovno. Je to jeden z nejinteligentnějších lidí co znám. Když se nechal měřit v menze, tak mu vyšlo snad 144, nebo 146, už nevím. A přišla na něj depka, psal že snad půjde dělat truhláře, nebo něco podobného, potom co roky pracoval jako programátor. Je z něj vidět hrozná deziluze nad celým oborem IT, který ho sere svojí repetivní blbostí, kde lidi neschopní se poučit z historie pořád vymýšlí to samé dokola. Myslím, že na tom mám tak trochu vinu, protože někdy v roce 2012, když jsem byl zapálený do lispu jsem mu o něm nadšeně mluvil a chtěl jsem ho ovlivnit tak, aby se do toho vydal se mnou. A on se do toho pustil a než jsem se nadál, tak sjel SICP a o pár let později mi posílal k vánocům Art of the Metaobject protokol, že si prý omylem objednal dva. Přijde mi, že lisp je taková pandořina skříňka, ze které na lidi leze deprese. Hezky je to vidět třeba kolem loperosu. Ale ve smalltakovských komunitách se to dá vidět taky.
Dneska jsem dopsal šestý díl seriálu v češtině o Selfu. Tak nějak jsem si hodil do todo kanbanu v notionu i otázku do konference, jak moc byl Self inspirovaný Engelbartovým MOAD. Měl bych to poslat, pak si zapálit doutníka a jít ještě chvíli psát. Poslední dobou jsem si zvykl na Santa Damiana Vintage Maduro Corona. Není to nic moc, chce to sát opatrně, nebo se přepaluje. Ale dává docela boost co se týče nikotinu a na dvě až tři hoďky je to super na soustředění. Když to člověk nedává každý den, tak se dá managovat závislost. Nedávno jsem o tom rozepsal veřejnou nodu Monkey occupiers. Ale stejně nějčastěji kupuju doutníka, když jsem ve stresu. Což nebylo poslední dobou málo. Ale dneska je to na chuť, ne na stres.
Odpoledne jsem rozdělal úpravu interaktivního režimu tinySelfu, aby líp vypisoval chybové hlášky a kompiloval rovnou celé soubory v neinteraktivním režimu. Doteďka to bylo v takovém polo-debugovacím stavu, kdy to kompilovalo expressionu za expressionou on the fly, což je samozřejmě nesmysl z hlediska výkonu. Potřeboval bych dopsat ten rozepsaný kus stdlibu a pak zkusit udělat benchmark, abych se mohl pomalu připravit na implementaci rpythonního jitování. Jsem hrozně zvědavý, jestli z toho rpython dokáže vyrazit nějaký smysluplnný výkon, nebo to budu muset celé přepsat do Forthu, jak doporučoval Pavel v diskuzi na rootu. Přemýšlel jsem nad tím docela dost, ale nevím jestli se do toho chci pouštět. Ale koupil jsem si Thinking Forth a uvidíme, třeba mě to inspiruje.
Jenže kdy se k tomu dostanu? Někdy příští rok? Možná ten rok potom? Mám tu celé todolisty todolistů. Začal jsem využívat hojně kanban boardy v notionu a od té doby se mi daří většinou postupovat, protože nejhorší na střídání projektů je stejně prohodit kontext a vědět co jsem to naposledy dělal a co chci dělat dál.
Poslední dobou jsem začal víc používat vizualizace. Ty kanban boardy, ale i myšlenkové mapy a generátory UML. Je to přímý důsledek intenzivního studia videí Alana Kaye. A to jsem jich zatím sjel jen pár, jedu to hezky historicky od nejstarších a mám pocit, že bych řval frustrací. Tolik moudrosti a poznání o lidské psychologii a technologii a kdo na to systematicky kouká a studuje? Skoro nikdo. Celý můj život změnila věděcká metoda a odkud jsem se o ní dozvěděl? Ze školy? Z HPMORu? Ani hovno. Náhodné video Alana Kaye, kde studentům někde na vysoké škole omlacuje o hlavu Nové Organon. Tenkrát jsem šel a hned si ho objednal z antikvariátu. Pár tezí Francise Bacona změnilo svět k lepšímu asi víc, než kterákoliv jiná kniha na světě. Doslova celá vědeckotechnická revoluce proběhla na těch myšlenkách. V dvaceti tezích tam ukáže celý způsob jak přemýšlet, který je objektivně lepší než cokoliv co do té doby existovalo. A kdo z lidí kolem IT to systematicky používá? Když mě lákali na druhém kole pohovoru do Barclays, tak se mě ptali jak debuguji. Popsal jsem jim systematickou vědeckou metodu a čuměli jak puk. Nikdo z nich o tom neslyšel. Člověk by si posteskl na české školství, ale půlka z nich byli angličani snad jihoafričani a stejně vůbec neměli tušení.
No nic, zpět k tomu Kayovi. Začal jsem ho studovat, protože jsem si řekl - hele, sám nejsi tak moc inteligentní. Co se s tím dá dělat? A jako jedna z věcí, která asi fakt pomáhá mi vyšlo sledovat skutečně inteligentní lidi. Ne se je snažit napodobovat, ale prostě poslouchat co chtějí říct.
Poslední dobou zkouším tyhle iterativní experimenty na různá meta-témata. Jak zlepšit svojí inteligenci a potenciál? Inteligentní lidé. Vybuduj databázi inteligentních lidí, jejich děl, proslovů a knih. Pak je systematicky studuj piš si poznámky klidně na pět A4 z jednoho videa, i se screenshotama a obrázkama.
Vitamíny pomáhají lidem fungovat optimálně. Vybuduj osobní databázi všech látek ovlivňujících nějak příznivě psychiku, projdi jednu za druhou, napiš si na ně recenze, pro a proti, možné vedlejší efekty. Experimentálně je vyzkoušej předepsanou dobu. Žeru už přes rok cca 4000 IU vitaminu D, piracetamu a Neurostimu. A fakt to někam posouvá.
Vizualizace. Člověk může přestat využívat symbolickou paměť a začít používat 2D/3D paměť. Iterativně projdi všechny vizualizace, nastuduj je, nauč se je intuitivně kreslit a jednoduše generovat pomocí různých nástrojů. Pokud neexistují, vytvoř je. Při debugování framů u tail-call optimizace tinySelfu se to ukázalo jako neocenitelná pomůcka. Člověk udrží v hlavě kolik? Deset symbolů? Padesát? Co když jich mám několik set? Jak pochopím vztahy mezi nimi? Přitom stačí generovat jeden obrázek a hned to vidíš a chápeš na úplně intuitivní úrovni. Už jen načíst celý ten trace by dalo zabrat desítky minut. A kromě vizuálních hardwired center jich má v sobě člověk víc a všechny se dají použít podobně.
Těhle iterativních experimentů se dá dělat nespočet. Každý je může dělat. Mohl jsem je dělat celé roky a jen jsem neměl framework jak nad něčím takovým přemýšlet. Vědecká metoda a racionalita. Taková blbost, pochopitelná za chvíli. A nikdo tě to nenaučí, nikdo o tom ani nijak extra moc nemluví, jak kdyby to bylo něco nepodstatného.
Mám tu rozepsané blogy a povídky a programy a scripty a moduly a API. Místo toho tu sedím a píšu na abclinuxu píčoviny a nevím proč. Asi jsem starý. Proč lidi vlastně píšou? Za poslední půl rok jsem si vyslechl takových keců o narcismu, že by jeden nevěřil.
U mě to poslední dobou zkolabovalo do toho, že píšu jakési majáky. Snažím se lákat kvalitní lidi, kteří se chytnou do pavučin informací a prostě chtějí sdílet svoje názory. Člověk může kvalitním textem nalákat lidi, kteří mají co říct.
Nedávno mi takhle na IRC kanál přišel náhodný člověk co někde četl můj komentář v diskuzi o Selfu. Skvěle jsme si pokecali o Korzu. Kolik lidí na světě je, co vůbec tuší co to je? 100? A jeden z nich si přijde pokecat. Bylo fajn vidět, že se pořád na internetu dá spojovat úplně náhodně s podobně smýšlejícími lidmi. Škoda že po pár dnech přestal idlit. Možná mu vadila ta čeština na kanále.
Celkově si tak říkám, jaký má vlastně smysl psát česky. Celé je to o šancích. V čechách je něco přes 10M lidí, z toho spousta dětí a důchodců a ženských, které mají vektory zájmů úplně jinde, než já. S kolika z nich si mám co říct? S promile promile promile? A to na sebe ještě musíme nějak narazit. Racionální by bylo se na to vysrat a jet pouze anglicky. Tak jsem začal psát i osobní poznámky víc a víc anglicky. Uvidíme co z toho bude, zatím se ale držím češtiny, hlavně když si chci ulevit.
Meh.
A pak si počti, jak se někdo bavil s klukama ve školce o bitech a ještě si myslí, že to něco znamená. Ani mu nejde vsvětlit, jak strašně vůbec mě to nezajímá. Jak si s ním vůbec můžeš něco napsat? Najít nějaké styčné plochy společných zájmů, body kde na sebe můžou navázat prostory mentálních modelů? Nařčení ze stáří? Jednou to asi přijít muselo, ale tyvole, to je jako sledovat nějakého mimozemšťana. Jak mu vůbec vysvětlit, že mládí v tomhle případě nebude nevýhoda, ale hendikep? I kdybych o tom sepsal celý blog, tak mu to stejně nedojde.
Meh. Čím jsem starší, tím míň mě to baví.
Ale tohle všechno asi víš, ne?Pochybuju. V tom jeho papíru smrti má několik čtverečků promarněných jen vysvětlováním trollům, jací jsou pro něj ztrátou času a jaký je on největší myslitel. Jiný je v tom smyslu, že mu tohle nikdy nedojde a bude se považovat za středobod vesmíru všech lidí na planetě. Chápe, že pro něj spousta informací nemá smysl (jako bity/byty), ale stejně napíše esej obhajující jeho původní příspěvek, který rovněž neměl pro nikoho valný smysl a byl to jen náhodný výblitek geronta. Na palici tohle
next-gen shitMáš nějaké ukázky, co se tím myslí? Když něco takového napíšeš, tak mě to zaujme, ne že bych si chtěl rýpnout. A ano, ten odkaz vidím. :)
3D printer na kov pomoci elektronoveho paprskuLink?
ale osobně si myslím, že je to dobře. Jednooký je mezi slepci králem a ve světě plném dementů má každý inteligentní člověk navrch, asi jako vlk ve stádu ovcíTo je v pohodě přesně to chvíle, než ti ti dementi začnou pomocí jiných zvolených dementů diktovat. A to lze pomocí „psychopat mode“ o kterém píšeš dále řešit jen v některých případech. Zkus chvíli idlit na ##hplusroadmap jestli tě to nezaujme.
Lidi to píšou jak něco negativního, ale osobně si myslím, že je to dobře. Jednooký je mezi slepci králemNeni to dobre. I ten jednooky kral se bude mit lepe mezi jednookymi nez mezi slepymi. Mozna jeho ego se bude mit hur.. Trochu mi to pripomnelo to rceni, ze "prvotridni lide si vybiraji za sve spolupracovniky zase prvotridni lidi, kdezto beckovi lide si vybiraji za sve spolupracovniky ty ceckove".
A ona přesně ví proč to funguje, dokáže dlouze popisovat mechanismus engagementu, co jí u toho drží.Je to pekna metafora tveho vlastniho prispevku.
Možná to jen nechce napsat, ale věřím mu, že celou tu dobu prostě jen vegetoval, četl knížky, čuměl na anime a jinak dělal hovno. Je to jeden z nejinteligentnějších lidí co znám.To mi pripomnelo - The Argument From My Roommate.
Přijde mi, že lisp je taková pandořina skříňka, ze které na lidi leze deprese.To jsem mel taky, nez jsem poznal Haskell.. Nakonec zjistis, ze se to vzdycky da udelat lip, protoze optimum neni. Jednoduchost, efektivita a robustnost tvori fundamentalni inzenyrsky trade-off.
Poslední dobou zkouším tyhle iterativní experimenty na různá meta-témata. Jak zlepšit svojí inteligenci a potenciál? Inteligentní lidé.Doufam, ze te to brzy prejde. Trochu mi to prijde jako cely zivot sporit, aby sis mohl ke stari konecne uzivat, a pak se toho ani nedozit. K cemu je ti nahromadeny inteligencni potencial, kdyz jsi jeste nezacal delat to, co jsi vlastne chtel puvodne udelat? Perfekcionismus je nepritelem pokroku. Ale nejsi sam, kdo s tim bojuje. Moje nejvetsi uspechy v zivote byly v podstate primocare pokusy a vylepseni uz stavajiciho. Nebyly za tim velke vize. Presto stale podleham stejne iluzi. V podstate, kdyz si jen s necim hraju, prijde uspech. Zacnu to brat moc vazne a muza odejde.
Za poslední půl rok jsem si vyslechl takových keců o narcismu, že by jeden nevěřil.Protoze to jista forma narcismu je. Jak tu nekdo napsal, zda se, ze hledas uznani. Ale z toho si nic nedelej, ja to mam taky.
Nejak Petersonovatis..
Jakože pointa té zdi textu byla, že si máš umýt penis?
Nejak Petersonovatis..Spis mi prijde, ze Petrtomasovati
Doufam, ze te to brzy prejde. Trochu mi to prijde jako cely zivot sporit, aby sis mohl ke stari konecne uzivat, a pak se toho ani nedozit.Ale tady se ho zastavam, je to jeste mlady kluk a investice do mysleni se mu vice nez vrati, pokud bude mit to stesti a bude zit treba dalsich sedesat let. Ja naopak nechapu lidi, co svuj intelekt nerozviji. Vzdyt je to nejvice synergicky nastroj!
Spis mi prijde, ze PetrtomasovatiVidíš, to by mě zrovna zajímalo proč. Možná v tom příspěvku působím moc arogantně?Jak by rekl American, "full of himself"
Ale tady se ho zastavam, je to jeste mlady kluk a investice do mysleni se mu vice nez vrati, pokud bude mit to stesti a bude zit treba dalsich sedesat let. Ja naopak nechapu lidi, co svuj intelekt nerozviji. Vzdyt je to nejvice synergicky nastroj!Imho máš návratnost úplně okamžitě, pokud dokážeš aplikovat principy toho co ses právě naučil na svůj život. Nevím k čemu ti je ta podmínka 60 let. Nikoho by nenapadlo vznést tenhle argument třeba s matematikou a počítáním. Všem je naprosto jasné, že ti to dává naprosto kritický set schopností a dovedností. Netuším ale, proč tedy potom nezkusit hledat všechny ostatní věci, které ti dávají kritický set schopností a dovedností a očekávat, že se ti to vrátí až za 60 let.
a očekávat, že se ti to vrátí až za 60 letTo jsem ale nepsal, je to doba po kterou se ta investice vrací (+- nějaký přirozený úbytek mentálních schopností, který s tím může zamávat všelijak). JS1 to popsal jako nějakou přípravu na stáří, podobně jako jsi mi to nepochopitelně předhodil teď ty. Nesouhlasím, naopak souhlasím s okamžitou návratností. Jestli tě má formulace naštvala natolik, že jsi po mě musel vystartovat, tak se Ti omlouvám.
Nejak Petersonovatis..Meh, jsem si chtěl prostě trochu ulevit a zajazzovat free-form tokem myšlenek. Tohle se zdálo jako dobrá příležitost ¯\_(ツ)_/¯(Ale to nevadi, kazdy genius muze zblbnout.)
Je to pekna metafora tveho vlastniho prispevku.Yep. Přemýšlel jsem, že by to na tohle téma možná chtělo blog. Zamyslet se nad tím kde je ta hranice, co je ještě užitečné a co ne. Je diskutování o +- blbostech lepší, než klikání někde na mobilu? A pokud jo / ne, tak proč?![]()
Neni to dobre. I ten jednooky kral se bude mit lepe mezi jednookymi nez mezi slepymi. Mozna jeho ego se bude mit hur.. Trochu mi to pripomnelo to rceni, ze "prvotridni lide si vybiraji za sve spolupracovniky zase prvotridni lidi, kdezto beckovi lide si vybiraji za sve spolupracovniky ty ceckove".Možná jsem neměl psát, že je to dobře. Spíš že je to akceptovatelné. Člověk se musí spokojit a adaptovat na stav kolem.
To mi pripomnelo - The Argument From My Roommate.Teď nemám čas to číst, ale dal jsem do todo.
Protoze to jista forma narcismu je. Jak tu nekdo napsal, zda se, ze hledas uznani. Ale z toho si nic nedelej, ja to mam taky.Problém argumentu narcismem je v podstatě že se proti němu nejde bránit. Je to presumpce viny. „Ty píšeš blog? Jak narcistické!“ „Ty diskutuješ a chceš upozorňuješ druhého na diskuzní klamy? To určitě děláš kvůli svému egu.“ „Ty si rád doma v tichu čteš knížky? Pořád to tvoje ego! Děláš všechno jen pro sebe!“ „Cože, ty děláš opensource projekty? Takhle krmit svoje ego uznáním ostatních!“* Dotaženo do krajnosti nemůžeš udělat nic aby to nebylo vnímáno jako narcismus. Uznání je mi z větší části úplně ukradené. Samozřejmě potěší, když inteligentní lidé uznají validitu tvého argumentu, ale to je asi tak všechno. Co skutečně hledám jsou lidi se kterými jde vést sofistikované diskuze. A ne kvůli uznání, ale protože mě to obohacuje a mám na tom tak nějak závislost. *Nejhorší je, že tohle jsou reálné příklady.
Dotaženo do krajnosti nemůžeš udělat nic aby to nebylo vnímáno jako narcismus.Protože to, co jsi jmenoval, není narcismus, ty nejsi narcista a ty osoby, které tě tím masírují, by samy potřebovaly pomoc odborníka (bylo mi řečeno, o koho jde, pozn. pro publikum). Je úplně normální dbát na své zájmy. Narcismus, nakolik jako laik chápu jeho význam, je problematický svou protispolečenskou povahou, kdy dotyčný nechápe, proč by zrovna on ve své neskonalé důležitosti měl čekat ve frontě, dodržovat dopravní předpisy a podobně. Příklad dvou členů zdejšího osazenstva, které podle mě jisté znaky narcismu vykazují, jsem ti už psal, ale ani u nich si tím tak úplně jistý nejsem, když je hodnotím jen podle projevů zde (veřejně je upřesňovat nebudu, nesluší se to).
Je diskutování o +- blbostech lepší, než klikání někde na mobilu? A pokud jo / ne, tak proč?Dopaminovou smycku mame vsichni od panaboha a to ostatni je vicemene svobodna volba. Takze asi, neni to lepsi.
Spíš že je to akceptovatelné. Člověk se musí spokojit a adaptovat na stav kolem.Pokud s tim nebude spojena prehnana domyslivost (na kterou bohuzel dojizdi mnoho inteligentnich lidi), tak bych to asi bral.
Teď nemám čas to číst, ale dal jsem do todo.Nevim, jestli ti to az tolik da.. ale Cieglowski ma fajn styl psani i uvazovani, i ostatni jeho prezentace jsou pekne.
Problém argumentu narcismem je v podstatě že se proti němu nejde bránit.O to mi neslo. Existuje psychologicka teorie, podle ktere je neustale zduraznovani toho, ze ti o uznani druhych nejde (a prehnana skromnost s tim spojena) jistou atypickou formou narcismu. Nevim, jestli to sam trochu nemam - a u tebe mi to prislo podobne. Ostatne, kdyby te nazor druhych opravdu nezajimal, proc by ses proti tomu argumentu musel branit?
Žeru už přes rok cca 4000 IU vitaminu D, piracetamu a Neurostimu. A fakt to někam posouvá.By mě zajímalo kam. Tenhle obrovský komentář má zajímavé body, ale jako celek na mě nepůsobí úplně dvakrát příčetně - myšleno bez jakékoli snahy o urážku nebo kritiku, prostě dojem. Trochu mi to připomíná některé snajpovy komenty z poslední doby - opět bez urážky. Přijde mi, že někteří inteligentní a výkonní lidé mají tendenci se upnout k nějakému hodně vysokému cíli a následně se tím hodně vystresovat. (Občas jsem to pozoroval i na sobě, nicméně já jednak asi nemam takový ambice a jednak u mě to pak přejde spíše do apatie, zatímco u jiných lidí to přechází do workoholismu / stupňujících se obrátek.)
ale velmi pravdepodobne bych byl na nejakych utlumovakach, jak by mi z celeho sveta bylo smutnoNo to je právě ono. Fandim vám s těma iniciativama, na druhou stranu ale občas mam pocit, jestli to není trochu hazardování s vlastní psychikou. Protože co se stane, když by ten ambiciózní plán neměl tak úplně vyjít? Aby pak nezbyl jen ten smutek...
Když už jsi nakousl to zdraví, jak jde posilování? Já před Vánoci udělal 11 přítahů na hrazdě, po Vánocích s bídou 9. Asi jsem vážně přibral, akorát ne na svalech..Nic moc. Poslední půlrok jsem tam nebyl, protože prostě život a stěhování a kde co. Ale teď mám posilovnu vedle práce, tak to chci zase obnovit.
Zrovna tak, jako my všichni, co nejsou v nějaké vedoucí pozici a přesto máme čest.Nechápu, co je tak čestného na tom si neustále stěžovat, že se lidi nevěnují dostatečně seniorům, autistům nebo kroužkům, ale přitom pro to sám dělat úplný h**** a akorát se na ábíčku navážet do lidí. To je teda čest jak kráva.
Tiskni
Sdílej: