Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Návod jak převést AVI/MPG do DVD několika způsoby. Pozor, aktuální verze je ve FAQ!
ffmpeg -i vstup.avi \ -target pal-dvd -aspect 4:3 -sameq vystup.mpgOption -i je zkratka pro input, zadáme mu tak vstupní AVI nebo MPG,
mencoder -oac lavc -ovc lavc -of mpeg \ -mpegopts format=dvd -vf scale=720:576,harddup \ -srate 48000 -af lavcresample=48000 \ -lavcopts vcodec=mpeg2video:vrc_buf_size=1835:\ vrc_maxrate=9800:vbitrate=5000:keyint=15:acodec=ac3:\ abitrate=192:aspect=16/9 -ofps 25 -o vystup.mpg vstup.aviDoufám, že nebudete chtít vysvětlit všechny ty optiony
iconv -f cp1250 -t utf8 \ titulky-v-cp1250.srt > titulky-v-utf8.srtA ještě něco - musí být ve formátu SRT! Dá se to ale převést. Já třeba k editaci titulků používám SubtitleTool (homepage a download) pro Windows - spouštím přes Wine, jede to bez problémů. Pro Linux jsem nějaký taky zkoušel, ale na tenhle jsem si prostě hned zvykl.
dvdauthor -o DVD \ -c 0,05:00,10:00,15:00,20:00,25:00 \ vystup-s-titulky.mpgTenhle příkaz převede ten MPEG2 na DVD. Option -o nastaví adresář, kam se vytvoří DVD struktura. Option -c slouží k rozdělení na kapitoly. Můžete si ho vygenerovat pomocí mojí hardcore funkce
chapterGen() { if [ -z "$2" ]; then S=5; else S=$2; fi T=0 C=$(($(echo $1 | wc -m)-2)) G=${1:0:$C}0 echo -n 0, until (($T>$G)); do T=$(($T+$S)) (($T<=$G)) && echo -n $T:00 (($T+$S<=$G)) && echo -n , done echo }odEntertujte a spusťte takhle:
$ chapterGen 40 0,5:00,10:00,15:00,20:00,25:00,30:00,35:00,40:00První option musí být délka filmu a druhý délka kapitoly, druhý může být vynechán - default je 5 minut. No a to, co z toho vyleze přidáme za option -c u DVDAuthoru.
Když máme hotovo, můžeme spustit
dvdauthor -T -o DVDTohle je hotový během sekundy - jen to vytvoří mini-soubory
VIDEO_TS.BUP
a VIDEO_TS.IFO
(který jsou ovšem hodně důležitý pro stolní přehrávač).
growisofs -dvd-compat -dvd-video \ -speed=4 -Z /dev/dvd ./DVDnebo v K3b Nový Video DVD projekt a do adresáře
VIDEO_TS
naházíme obsah ./DVD/VIDEO_TS
.mkisofs -dvd-video -o DVD.iso ./DVD
growisofs
), cdrtools (mkisofs
), nebo K3b
Doufám, že toto někomu pomůže. Chtěl jsem hlavně upozornit na jiné programy než Avidemux. Připravuju taky skript, který tohle všechno zjednoduší. Jen se zeptá na pár věcí a zbytek udělá sám.
Tiskni
Sdílej:
Krasne, ale preco si to dal do blogu a nie do navodov? Z blogu to za tyzden az dva uz asi nikto nenajde (lahko), ale v navodoch tam to bude hladat (a najde) kazdy, kto vie co hlada.
-c
nenutí