Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Návod jak převést AVI/MPG do DVD několika způsoby. Pozor, aktuální verze je ve FAQ!
ffmpeg -i vstup.avi \ -target pal-dvd -aspect 4:3 -sameq vystup.mpgOption -i je zkratka pro input, zadáme mu tak vstupní AVI nebo MPG,
mencoder -oac lavc -ovc lavc -of mpeg \ -mpegopts format=dvd -vf scale=720:576,harddup \ -srate 48000 -af lavcresample=48000 \ -lavcopts vcodec=mpeg2video:vrc_buf_size=1835:\ vrc_maxrate=9800:vbitrate=5000:keyint=15:acodec=ac3:\ abitrate=192:aspect=16/9 -ofps 25 -o vystup.mpg vstup.aviDoufám, že nebudete chtít vysvětlit všechny ty optiony
iconv -f cp1250 -t utf8 \ titulky-v-cp1250.srt > titulky-v-utf8.srtA ještě něco - musí být ve formátu SRT! Dá se to ale převést. Já třeba k editaci titulků používám SubtitleTool (homepage a download) pro Windows - spouštím přes Wine, jede to bez problémů. Pro Linux jsem nějaký taky zkoušel, ale na tenhle jsem si prostě hned zvykl.
dvdauthor -o DVD \ -c 0,05:00,10:00,15:00,20:00,25:00 \ vystup-s-titulky.mpgTenhle příkaz převede ten MPEG2 na DVD. Option -o nastaví adresář, kam se vytvoří DVD struktura. Option -c slouží k rozdělení na kapitoly. Můžete si ho vygenerovat pomocí mojí hardcore funkce
chapterGen() { if [ -z "$2" ]; then S=5; else S=$2; fi T=0 C=$(($(echo $1 | wc -m)-2)) G=${1:0:$C}0 echo -n 0, until (($T>$G)); do T=$(($T+$S)) (($T<=$G)) && echo -n $T:00 (($T+$S<=$G)) && echo -n , done echo }odEntertujte a spusťte takhle:
$ chapterGen 40 0,5:00,10:00,15:00,20:00,25:00,30:00,35:00,40:00První option musí být délka filmu a druhý délka kapitoly, druhý může být vynechán - default je 5 minut. No a to, co z toho vyleze přidáme za option -c u DVDAuthoru.
Když máme hotovo, můžeme spustit
dvdauthor -T -o DVDTohle je hotový během sekundy - jen to vytvoří mini-soubory
VIDEO_TS.BUP
a VIDEO_TS.IFO
(který jsou ovšem hodně důležitý pro stolní přehrávač).
growisofs -dvd-compat -dvd-video \ -speed=4 -Z /dev/dvd ./DVDnebo v K3b Nový Video DVD projekt a do adresáře
VIDEO_TS
naházíme obsah ./DVD/VIDEO_TS
.mkisofs -dvd-video -o DVD.iso ./DVD
growisofs
), cdrtools (mkisofs
), nebo K3b
Doufám, že toto někomu pomůže. Chtěl jsem hlavně upozornit na jiné programy než Avidemux. Připravuju taky skript, který tohle všechno zjednoduší. Jen se zeptá na pár věcí a zbytek udělá sám.
Tiskni
Sdílej:
Krasne, ale preco si to dal do blogu a nie do navodov? Z blogu to za tyzden az dva uz asi nikto nenajde (lahko), ale v navodoch tam to bude hladat (a najde) kazdy, kto vie co hlada.
-c
nenutí