Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Rozhodl jsem se platit si letní pobyt na koleji v Praze a zkusit si tam sehnat nějakou IT prácičku na léto. Tak hledám a hledám a napadlo mě zeptat se i tady.
Začal jsem se zajímat o vývoj aplikací pro Android. Nastudoval jsem základy Androidího SDK a začal programovat SHweather (viz níže). Mám ovšem pár problémů...
Naprogramoval jsem program QtJobs, primárně pro článek Grafické programy v Qt 4 – 11 (vláknování s QThreadPool). Slouží k paralelnímu spouštění uživatelsky zadaného příkazu na zadané soubory v tolika vláknech, kolik je ideální pro systém, na kterém program běží (případně si můžete zvolit vlastní počet vláken). Znáte-li program xjobs, tak můj program by se dal považovat za něco podobného s GUI.
Čau lidi. Koukám, že vymýšlíte pěkný kraviny, abyste se navzájem nachytali. Já nikoho nachytat nechci, ale s kravinou přicházím taky...
Kdysi jsem se v nějaký diskusi dočetl o rychlosti kalkulačky qalc, která dala v jistém výpočtu hravě na frak ostatním, jako třeba bc (o pythonu nemluvě). Tehdy jsem zjistil, že je součástí knihovny pro matematické výpočty, libqalculate. Teprve nedávno jsem si na to znova vzpomněl a objevil poněkud starší frontend pro KDE3, zvaný Qalculate-KDE. Ten bych zde rád představil, spolu s hrůzostrašným ebuildem plným hacků, který jsem uplácal, abych to byl vůbec schopen nainstalovat.
Poslední dobou jsem trochu omezil seriály a začal programovat. Naučil jsem se trochu Qt 4; napsal jsem dvě hry.
Minule jsem psal, že začnu pracovat na NCoda 2 a to je taky to, co jsem tenhle tejden tak nějak dělal.
Hlavní účel tohoto zápisku je získat testery a lidi co by mi trochu pomohli s angličtinou.
Po celkem dlouhý pauze (víc než dva roky) si říkám, že bych se mohl vrátit k práci na NCoda, CLI prográmku v bashi, kterej slouží k dekódování, enkódování a převodu audia.
Jelikož je dneska SMP všude kolem nás, řekl jsem si, že se v C++ naučím vícevláknově programovat (tady jsem se o tom zmínil) a chtěl jsem se zeptat odkud čerpat informace.