Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Minule jsem psal, že začnu pracovat na NCoda 2 a to je taky to, co jsem tenhle tejden tak nějak dělal.
Hlavní účel tohoto zápisku je získat testery a lidi co by mi trochu pomohli s angličtinou.
... pro vás tu mám SVN repo:
svn co https://ncoda.svn.sourceforge.net/svnroot/ncoda/trunk ncoda-trunk
Instalace spočívá ve zkopírování skriptu "ncoda
" někam do PATH, třeba /usr/bin
. Nápovědu získáte spuštěním `ncoda -h
' a taky jsem o tom napsal extra stránku: NCoda 2 usage.
Uvítám připomínky, návrhy i konstruktivní kritiku.
Potřeboval bych zkontrolovat angličtinu v programu a na domovský stránce projektu + ve zmiňovaném dokumentu NCoda 2 usage. Docela dobře anglicky rozumím, ale v psaní nemám moc praxe.
Díky...
Tiskni
Sdílej:
Zadny takovy program jsem v GNU/Linuxu nenasel. Ale mozna jsem jen spatne hledal...
Beware, it is work in progress, but it should work [...]
Tohle by asi chtělo trochu učesat. Asi zrovna nejsem z těch, co by měli/mohli radit ;), ale co takhle něco jako: Please note, that NCoda 2 is under intensive development. Despite of that, it should work in most cases.
- * various improvements (I've forgot details) + * various improvements (I've forgotten details)