Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Naprogramoval jsem program QtJobs, primárně pro článek Grafické programy v Qt 4 – 11 (vláknování s QThreadPool). Slouží k paralelnímu spouštění uživatelsky zadaného příkazu na zadané soubory v tolika vláknech, kolik je ideální pro systém, na kterém program běží (případně si můžete zvolit vlastní počet vláken). Znáte-li program xjobs, tak můj program by se dal považovat za něco podobného s GUI.
Do perexu jsem zkopíroval info z mýho webu, podrobnější řeči o jeho používání a screenshoty najdete ve výše odkazovaném článku.
Teď mi jde o to o programu trochu rozšířit povědomí a zjistit, jestli se někomu hodí. Jak si možná pamatujete, psal jsem minule o tom, že už mě unavují zpátečnické metody optimální pro hardware z pravěku. Tohle je v podstatě pokračování. Rozhodl jsem se se situací trochu pohnout. Původně jsem psal podobný program pro tátu na hromadnou úpravu fotek, protože on zrovna nelibuje příkazovce a chtěl něco extrémně jednoduchýho. Tohle je v podstatě vylepšená a zobecněná verze toho původního programu.
Řekl bych, že je to prostý jak bulharská striptérka.
# nejdřív stáhnem aktuální zdrojáky git clone git://repo.or.cz/qtjobs.git # potom vygenerujeme binární soubor lokalizace (zatím jen česká, nativní je english) lrelease qtjobs.pro # vygenerujeme Makefile a sestavíme #ve 4 vláknech qmake && make #-j4 # spustíme program ./qtjobs
Na prvním tabu je třeba přidat soubory, na které bude po jednom (souboru) spouštěn daný příkaz dle předpisu. Na druhém tabu je třeba vyplnit předpis příkazu, nastavit spuštění celýho cirkusu. Je tam i podpora profilů, abyste to furt nemuseli vyplňovat dokola. Později můžu třeba dodat nějakej výchozí seznam profilů, aby to člověk mohl hned zkusit. Na třetí tab vás to samo přepne, když stisknete tlačítko "Spustit", které je na tom druhém. Uvidíte tam celkový průběh, seznam běžících příkazů, seznam úspěšně zpracovaných souborů a seznam příkazů, které selhaly. Až to celé doběhne, skočí na vás dialog, že vše proběhlo OK nebo že došlo k chybám. Příkazy lze zastavit (doběhnou ty co již běží a tradá) nebo zabít (mluví za vše: okamžité ukončení procesů).
Když to vyzkoušíte a najdete chybu nebo chyby, řekněte mi prosím o tom. Zrovna tak beru dobrý nápady na nový vlastnosti. Něco už jsem si sám navymejšlel v TODO.
Update: PKGBUILD.
Tiskni
Sdílej: