Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Naprogramoval jsem program QtJobs, primárně pro článek Grafické programy v Qt 4 – 11 (vláknování s QThreadPool). Slouží k paralelnímu spouštění uživatelsky zadaného příkazu na zadané soubory v tolika vláknech, kolik je ideální pro systém, na kterém program běží (případně si můžete zvolit vlastní počet vláken). Znáte-li program xjobs, tak můj program by se dal považovat za něco podobného s GUI.
Do perexu jsem zkopíroval info z mýho webu, podrobnější řeči o jeho používání a screenshoty najdete ve výše odkazovaném článku.
Teď mi jde o to o programu trochu rozšířit povědomí a zjistit, jestli se někomu hodí. Jak si možná pamatujete, psal jsem minule o tom, že už mě unavují zpátečnické metody optimální pro hardware z pravěku. Tohle je v podstatě pokračování. Rozhodl jsem se se situací trochu pohnout. Původně jsem psal podobný program pro tátu na hromadnou úpravu fotek, protože on zrovna nelibuje příkazovce a chtěl něco extrémně jednoduchýho. Tohle je v podstatě vylepšená a zobecněná verze toho původního programu.
Řekl bych, že je to prostý jak bulharská striptérka.
# nejdřív stáhnem aktuální zdrojáky git clone git://repo.or.cz/qtjobs.git # potom vygenerujeme binární soubor lokalizace (zatím jen česká, nativní je english) lrelease qtjobs.pro # vygenerujeme Makefile a sestavíme #ve 4 vláknech qmake && make #-j4 # spustíme program ./qtjobs
Na prvním tabu je třeba přidat soubory, na které bude po jednom (souboru) spouštěn daný příkaz dle předpisu. Na druhém tabu je třeba vyplnit předpis příkazu, nastavit spuštění celýho cirkusu. Je tam i podpora profilů, abyste to furt nemuseli vyplňovat dokola. Později můžu třeba dodat nějakej výchozí seznam profilů, aby to člověk mohl hned zkusit. Na třetí tab vás to samo přepne, když stisknete tlačítko "Spustit", které je na tom druhém. Uvidíte tam celkový průběh, seznam běžících příkazů, seznam úspěšně zpracovaných souborů a seznam příkazů, které selhaly. Až to celé doběhne, skočí na vás dialog, že vše proběhlo OK nebo že došlo k chybám. Příkazy lze zastavit (doběhnou ty co již běží a tradá) nebo zabít (mluví za vše: okamžité ukončení procesů).
Když to vyzkoušíte a najdete chybu nebo chyby, řekněte mi prosím o tom. Zrovna tak beru dobrý nápady na nový vlastnosti. Něco už jsem si sám navymejšlel v TODO.
Update: PKGBUILD.
Tiskni
Sdílej: