Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kdysi jsem se v nějaký diskusi dočetl o rychlosti kalkulačky qalc, která dala v jistém výpočtu hravě na frak ostatním, jako třeba bc (o pythonu nemluvě). Tehdy jsem zjistil, že je součástí knihovny pro matematické výpočty, libqalculate. Teprve nedávno jsem si na to znova vzpomněl a objevil poněkud starší frontend pro KDE3, zvaný Qalculate-KDE. Ten bych zde rád představil, spolu s hrůzostrašným ebuildem plným hacků, který jsem uplácal, abych to byl vůbec schopen nainstalovat.
... byla zajímavá. Nejdřív mi ./configure
připomněl, že musím nastavit --prefix=/usr/kde/3.5
. Ve druhém kole, že mám přidat --without-arts
. Až sem to nebylo nic novýho. Potom hledal knihovnu CLN, jenže počítal s verzí 1.1, která patrně obsahuje skript cln-config, zatímco novější 1.3.1 už používá pkgconfig. Napsal jsem tedy hack skript, kterej jsem přidal do PATH
a kterej to přechytračí. Tak, teď selhala samotná kompilace. Jelikož je to starší program, prohrabal jsem se tunou warningů, abych našel jediný error. Zakázané výjimky pomocí -fno-exceptions
, přičemž CLN je používá... No, tak jsem použil sed s/fno-exceptions/fexceptions/g
na všechny Makefile
. Konečně to prošlo.
Ten boj stál za to. Kalkulačka umožňuje zadávat výrazy "po programátorsku", stylem a^(b-c)*d. Podporuje spoustu funkcí a konstant. Dokonce umí výsledek vyjádřit zlomkem, když si zvolíte, že to chcete přesně a ono to jinak nejde Má to pěknou historii výpočtů. Umí počítat ve všech soustavách od 2 do 36... Prostě fakt nářez – je toho mnohem víc, než jsem schopnej pobrat. Když jsem mu dal spočítat faktoriál 100000, viděl jsem to na zásek. Kdepak. Vyskočilo okno s (neurčitým) progressbarem, roztočil se ventilátor na CPU a za 18 sekund to bylo spočítaný.
Je to jedna z mála kalkulaček, která nelže. Neukáže =, pokud se něco skutečně nerovná Používá ≈.
Jo a ještě jedna věc mě zničila... 5A*5V hodí výsledek 25 W, 25W/5V = 5 A... Takových věcí umí hafo, viz třetí screenshot. Tohle je úžasnej program, jsem z něj fakt na větvi
No, knihovna mrtvá rozhodně není, v tuhle chvíli je to 15 hodin od posledního commitu do CVS. Nicméně KDE3 frontend je mrtvej. Respektive se na něj už 2 roky nešáhlo. Kdyby to bylo v mých silách, pokusil bych se to portovat na KDE4/Qt4, ale to by na mě bylo trochu moc. Ještě jsem to moc nezkoumal, ale jedna věc je portovat něco z Qt3 a úplně jiná pak z KDE3, protože v KDE jsem se nikdy pořádně nevyznal. Stačilo mi tuhle psaní jednoho plasmoidu... Tak nevím no, když zjistím, že mám šanci, tak do projektu zkusím nějak přispět a uvidím. Furt je tu ostatně možnost napsat Qt 4 frontend od začátku, i když to by taky byla slušná morda Už se vidím jak programuju to zobrazování zlomků... Nicméně mrknu se, co se dá dělat...
Tiskni
Sdílej:
buttonwithindexsignal.cpp:31:37: error: buttonwithindexsignal.moc: No such file or directory