Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Kdysi jsem se v nějaký diskusi dočetl o rychlosti kalkulačky qalc, která dala v jistém výpočtu hravě na frak ostatním, jako třeba bc (o pythonu nemluvě). Tehdy jsem zjistil, že je součástí knihovny pro matematické výpočty, libqalculate. Teprve nedávno jsem si na to znova vzpomněl a objevil poněkud starší frontend pro KDE3, zvaný Qalculate-KDE. Ten bych zde rád představil, spolu s hrůzostrašným ebuildem plným hacků, který jsem uplácal, abych to byl vůbec schopen nainstalovat.
... byla zajímavá. Nejdřív mi ./configure
připomněl, že musím nastavit --prefix=/usr/kde/3.5
. Ve druhém kole, že mám přidat --without-arts
. Až sem to nebylo nic novýho. Potom hledal knihovnu CLN, jenže počítal s verzí 1.1, která patrně obsahuje skript cln-config, zatímco novější 1.3.1 už používá pkgconfig. Napsal jsem tedy hack skript, kterej jsem přidal do PATH
a kterej to přechytračí. Tak, teď selhala samotná kompilace. Jelikož je to starší program, prohrabal jsem se tunou warningů, abych našel jediný error. Zakázané výjimky pomocí -fno-exceptions
, přičemž CLN je používá... No, tak jsem použil sed s/fno-exceptions/fexceptions/g
na všechny Makefile
. Konečně to prošlo.
Ten boj stál za to. Kalkulačka umožňuje zadávat výrazy "po programátorsku", stylem a^(b-c)*d. Podporuje spoustu funkcí a konstant. Dokonce umí výsledek vyjádřit zlomkem, když si zvolíte, že to chcete přesně a ono to jinak nejde Má to pěknou historii výpočtů. Umí počítat ve všech soustavách od 2 do 36... Prostě fakt nářez – je toho mnohem víc, než jsem schopnej pobrat. Když jsem mu dal spočítat faktoriál 100000, viděl jsem to na zásek. Kdepak. Vyskočilo okno s (neurčitým) progressbarem, roztočil se ventilátor na CPU a za 18 sekund to bylo spočítaný.
Je to jedna z mála kalkulaček, která nelže. Neukáže =, pokud se něco skutečně nerovná Používá ≈.
Jo a ještě jedna věc mě zničila... 5A*5V hodí výsledek 25 W, 25W/5V = 5 A... Takových věcí umí hafo, viz třetí screenshot. Tohle je úžasnej program, jsem z něj fakt na větvi
No, knihovna mrtvá rozhodně není, v tuhle chvíli je to 15 hodin od posledního commitu do CVS. Nicméně KDE3 frontend je mrtvej. Respektive se na něj už 2 roky nešáhlo. Kdyby to bylo v mých silách, pokusil bych se to portovat na KDE4/Qt4, ale to by na mě bylo trochu moc. Ještě jsem to moc nezkoumal, ale jedna věc je portovat něco z Qt3 a úplně jiná pak z KDE3, protože v KDE jsem se nikdy pořádně nevyznal. Stačilo mi tuhle psaní jednoho plasmoidu... Tak nevím no, když zjistím, že mám šanci, tak do projektu zkusím nějak přispět a uvidím. Furt je tu ostatně možnost napsat Qt 4 frontend od začátku, i když to by taky byla slušná morda Už se vidím jak programuju to zobrazování zlomků... Nicméně mrknu se, co se dá dělat...
Tiskni
Sdílej:
buttonwithindexsignal.cpp:31:37: error: buttonwithindexsignal.moc: No such file or directory