Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Kdysi jsem se v nějaký diskusi dočetl o rychlosti kalkulačky qalc, která dala v jistém výpočtu hravě na frak ostatním, jako třeba bc (o pythonu nemluvě). Tehdy jsem zjistil, že je součástí knihovny pro matematické výpočty, libqalculate. Teprve nedávno jsem si na to znova vzpomněl a objevil poněkud starší frontend pro KDE3, zvaný Qalculate-KDE. Ten bych zde rád představil, spolu s hrůzostrašným ebuildem plným hacků, který jsem uplácal, abych to byl vůbec schopen nainstalovat.
... byla zajímavá. Nejdřív mi ./configure
připomněl, že musím nastavit --prefix=/usr/kde/3.5
. Ve druhém kole, že mám přidat --without-arts
. Až sem to nebylo nic novýho. Potom hledal knihovnu CLN, jenže počítal s verzí 1.1, která patrně obsahuje skript cln-config, zatímco novější 1.3.1 už používá pkgconfig. Napsal jsem tedy hack skript, kterej jsem přidal do PATH
a kterej to přechytračí. Tak, teď selhala samotná kompilace. Jelikož je to starší program, prohrabal jsem se tunou warningů, abych našel jediný error. Zakázané výjimky pomocí -fno-exceptions
, přičemž CLN je používá... No, tak jsem použil sed s/fno-exceptions/fexceptions/g
na všechny Makefile
. Konečně to prošlo.
Ten boj stál za to. Kalkulačka umožňuje zadávat výrazy "po programátorsku", stylem a^(b-c)*d. Podporuje spoustu funkcí a konstant. Dokonce umí výsledek vyjádřit zlomkem, když si zvolíte, že to chcete přesně a ono to jinak nejde Má to pěknou historii výpočtů. Umí počítat ve všech soustavách od 2 do 36... Prostě fakt nářez – je toho mnohem víc, než jsem schopnej pobrat. Když jsem mu dal spočítat faktoriál 100000, viděl jsem to na zásek. Kdepak. Vyskočilo okno s (neurčitým) progressbarem, roztočil se ventilátor na CPU a za 18 sekund to bylo spočítaný.
Je to jedna z mála kalkulaček, která nelže. Neukáže =, pokud se něco skutečně nerovná Používá ≈.
Jo a ještě jedna věc mě zničila... 5A*5V hodí výsledek 25 W, 25W/5V = 5 A... Takových věcí umí hafo, viz třetí screenshot. Tohle je úžasnej program, jsem z něj fakt na větvi
No, knihovna mrtvá rozhodně není, v tuhle chvíli je to 15 hodin od posledního commitu do CVS. Nicméně KDE3 frontend je mrtvej. Respektive se na něj už 2 roky nešáhlo. Kdyby to bylo v mých silách, pokusil bych se to portovat na KDE4/Qt4, ale to by na mě bylo trochu moc. Ještě jsem to moc nezkoumal, ale jedna věc je portovat něco z Qt3 a úplně jiná pak z KDE3, protože v KDE jsem se nikdy pořádně nevyznal. Stačilo mi tuhle psaní jednoho plasmoidu... Tak nevím no, když zjistím, že mám šanci, tak do projektu zkusím nějak přispět a uvidím. Furt je tu ostatně možnost napsat Qt 4 frontend od začátku, i když to by taky byla slušná morda Už se vidím jak programuju to zobrazování zlomků... Nicméně mrknu se, co se dá dělat...
Tiskni
Sdílej:
buttonwithindexsignal.cpp:31:37: error: buttonwithindexsignal.moc: No such file or directory