Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Schopní lidé v IT mají jako jedni z mála v ČR to privilegium, že si můžou dovolit změnit zaměstnání, pokud jim to současné nevyhovuje, ale přesto na to často nemají odvahu. Tohle nemám ničím podložené či ověřené, jen mi to tak připadá podle toho co tak různě vidím kolem sebe. Tohle je zápisek o tom, že jsem tu odvahu taky neměl, ale nakonec k tomu nějak došlo. A proč si myslím, že bylo zcestné z toho mít strach.
Nevím jak vy, ale já musím mít vždycky předem rozmyšleno za čím v životě jít. Trochu jsem teď přehodnotil krátkodobé plány.
Už jsem byl téměř rozhodnutej, že se vyprdnu na další studium, dokončím Bc. na FEL ČVUT a začnu pracovat na plnej úvazek. Trochu jsem to ale přehodnotil...Poslední dobou ve volných chvílích neustále koukám na komediální stand-up vystoupení svých oblíbených komiků a zároveň poznávám nové. Tohle je zápisek o tom, že bych něco takovýho chtěl taky zkusit. Něco si připravit a zkusit si někde vystoupit před malou skupinou lidí (kamarádů) a zjistit, jestli mám nějakou šanci.
Včera jsem v televizi zahlíd nějakej dokumentární pořad a než jsem stihnul source přepnout na HDMI1, abych si mohl pustit něco z HTPC, tak mě napadla taková myšlenka, jak různý podobný pořady zlepšit. Jsou sice poučný a zajímavý, ale často nudný...
Máme implementovanou spoustu věcí v multithreadu a málokdo toho využívá. To, co mt není, je možné někdy pustit vícekrát vedle sebe a přesto toho málokterý skript využívá... Cílem zápisku je pár lidem maličko rozšířit obzory.
Dneska jsem se dostal do zajímavý situace. Pamatujete si, jak jsem vytvořil stránku, na kterou dávám vypracované maturitní otázky? Byl jsem třídní učitelkou požádán, abych je po maturitě stáhnul z webu.
Založil jsem tuhle takovou stránku (sps.watzke.cz), kam vystavuju maturitní otázky, které jsem vypracoval já nebo někdo z mých spolužáků. Je zajímavý vidět kolik lidí se přidalo a kteří to jsou. A taky je zajímavý poslouchat od některých názor "proč to vystavuješ? vždyť si to může stáhnout každej blbec, kterej nic neudělá na oplátku"...
Titulkem paroduju některý jedince mající potřebu ohrnovat nos nad námi co kompilujeme, atp. O čem dnes budu kafrat? O tom, že jsem se do tý situace "nemám čas" dostal taky. Přemýšlel jsem jak z toho. Dokonce mě napadlo i to nejhorší: přechod na jiný distro, třeba Debian. To je to, co jsem dneska od počátku dne až tak do půl pátý do rána dělal... Jak to dopadlo? Tak přece nemůžu v perexu vyprdelit úplně všechno...
Lidi, obzvlášť asi mladí, často říkávaj, že jsou jim nějaký specifický znalosti k ničemu (často v souvislosti se školou). Ona je to někdy pravda, ale o čem jsem chtěl psát je opak - občas se hoděj dřív, než by si jeden myslel.
Dneska po škole takhle jedu busem do Teplic (zaplavat si do plavecký haly) a najednou mě tak napadlo, že nepatřím na tuhle planetu... nebo teda spíš mezi svý vrstevníky. Určitě nechci aby tohle vyznělo jako že se nad někoho povyšuju, to rozhodně ne, snažím se tím říct, že jsem úplně jinej než ostatní a jenom se prostě snažím zapadnout, moc nevyčnívat... I když se mi to celkem daří (doufám ), neznamená to, že si občas neklepu na čelo.