Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Další odpověď ... miluju (jen malá nadsázka
)
Že ho používam a fakt mi vyhovuje ... aneb kdybys tam dal v anketě citově zabarvenou možnost, vybral bych si ji. Když jsem začal kdysi používat "linux", tak jsem po něčem šáhnul, tehdy po Mandrake. Nevěděl jsem, do čeho jdu, nějak jsem s nim žil. Evoluce mne přivedla až ke Gentoo a tak, jelikož mam zase jednou psavou, tak jsem se vyjádřil, že Gentoo je to nej v oblasti OS, co jsem zatim objevil, co mi vyhovuje.
Snad Ti tu nedělam moc velkej cirkus.
Já znam jinak nejvíc asi Mandrivu, pak trochu Ubuntu a CentOS.
<rejp> Muset rekompilovat kvůli jedný věci spoustu věcí dalších, že bych se na to... </rejp>
Vážně: Teď jedu na Archlinuxu a jsem velmi spokojenej. Gentoo možná jednou taky zkusím.
Neni to jen o kompilování, i o obecné znalosti systému, přehlednosti a tak.
Přesto občas mne překvapí, že Gentoo něco nemá v repozitáři a třeba ubuntu joo. Na příklad si teď nevzpomenu.
Pokud to autor chce mít použitelné (=dobře distribuovat), tak tam snad dá návod nebo google poradí?
Kdysi v Mandrivě jsem taky kompiloval, občas to zařvalo chybu s číslem řádku, prohlíd jsem zdroják a podle toho pátral. Překlep šel opravit, občas podle struktury třeba přeskočit podmínku apod.
No to je pravda, že orientovat se v kódu by ses měl. Abys mu třeba nerozuměl, proč takhle, ale aspoň posoudil, zda je formálně ok.
Jedine sabayon :D ---------- Tomáš Chvátal Gentoo Linux Developer [Council/KDE/Overlays/QA/X11] E-Mail : scarabeus@gentoo.org GnuPG FP : 94A4 5CCD 85D3 DE24 FE99 F924 1C1E 9CDE 0341 4587 GnuPG ID : 03414587A ted vazne :D Me se nejvic na gentoo libi to ze si muzu specifikovat deps jak chci a nemusim instalovat vsechno co se rozhodne spravce balicku povazovat za vhodne. Ostatni veci sou jen bonus po ceste :]
Prostě nic pro mě. Jakmile to chce člověk trochu víc přiohnout, je to víc práce než užitku. Nebudu to dál rozebírat, nikomu to neberu.Přiznej se, cos chtěl přiohnout?
Initskripty v Debianu Stable, to je taková hnojárna bez ladu a skladu. Ale v testingu se už snad přecházelo na něco solidního...Nesouhlas. Původní systém mi přišel v pohodě (až na nemožnost spouštět služby paralelně), z toho přechodu jsem se naopak musel vyhrabávat asi dva dny (a služby se stále spouští jedna po druhé)
Ehm. Tos trochu překroutil. Moje ebuildy s Portage fungují (a jestli ne, tak řekni a já se to pokusím opravit). To jen ty, místo abys poskytnul potřebný XMLko pro laymana, označuješ moje repo za obskurní. Přitom by ti to netrvalo o moc dýl než psaní toho komentáře.
Je efektivnejsi, kdyz to udela autor programu (cas T), nebo kdyz to musi udelat 10.000 uzivatelu (cas 10000xT)?
<repo quality="experimental" status="unofficial"> <name>overlay-watzke-cz</name> <description>David Watzke's Gentoo overlay</description> <homepage>http://overlay.watzke.cz/</homepage> <owner> <email>overlay@watzke.cz</email> <name>David Watzke</name> </owner> <source type="git">git://repo.or.cz/overlay-watzke-cz.git</source> <source type="git">http://repo.or.cz/r/overlay-watzke-cz.git</source> <feed>http://repo.or.cz/w/overlay-watzke-cz.git/atom</feed> <feed>http://repo.or.cz/w/overlay-watzke-cz.git/rss</feed> </repo>
zrovna ty a tvoje esmska v obskurnim repozitari (tj. ktery neumi layman) je zarny priklad ;)Můžeš si nadefinovat vlastní overlay. Stačí si vytvořeit někde na disku xml definici a přidat ji do konfigurace laymana. Inspirace třeba tady
Ano, můžeš. A o tom to je.
Ne, o tom to neni.
Je to o tom, pokouset se upozornovat na podobne obskurnosti a navrhovat zpusoby
zlepseni.
Ty novější balíčky často bejvaj ten problém
tak budto chci stable, a necekam nejnovejsi balicky,
nebo chci bleeding edge,
a pak bych rad balicky nejlepe v okamziku, kdy vyjde nova verze
pokud jsou rozbity, zamaskuju je a udelam downgrade
Dyť je možné mít bin i komplet kompilované pohromadě pro případ nouze a potřeby.
Stejně tak proto mam čtyři partišny, boot, gentoo, ubuntu (nebo cokoliv jiného) a swap, když se gentoo nějak zneprovozní nebo tam něco chybí, co potřebuju, udělam jinde, zprovoznim zase systém a jsem furt v gentoo. Mluvim o noťasu.
Fakt se za takovym popisem problému neskrývá něco víc?
Joj, rebootuju. V chrootu používam jen konzolové věci. Snažim se oddělovat obě distribuce, jejich život, snad i proto mne to ještě nenapadlo používat najednou.
To druhý distro mam pouze pro funkci "jakoby live", čili v nouzi vytáhnout z bryndy a nic víc v něm nezkoumat.
Dneska nemuzete nekomu rict: "nemuzu si precist tvuj mail - word dokument, protoze jsem upgradoval libldap, na ni zavisi knihovna libXY a kvuli ni budu celou noc kompilovat OOffice".tohle už není pravda - nová portage zachovává staré knihovny, dokud jsou používány (dokud se vše nepřekompiluje proti nové verzi), takže upgrady nic nerozbíjí
Já taky kompiluju. Úplně všechno. X.org s ovladači většinou kompilátorem Intel, protože ten prostě rulezzz, všechno ostatní GCCčkem, protože pro drtivou většinu balíků je to jediná možnost. A neohrnuju nad kompilací nos.
Jen nepoužívám Gentoo, ale ArchLinux.
většinou kompilátorem Intel, protože ten prostě rulezzz... v případě, že máš jediný správný procesor (TM)
Ano, pochopitelně. To se asi každý dovtípí a není třeba to explicitně zdůrazňovat.
Firmě AMD nic nebrání vyvinout kompilátor podobných kvalit pro své procesory. U ostatních platforem je situace mírně složitější, ale platí přibližně totéž.
Tiskni
Sdílej: