Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Další odpověď ... miluju (jen malá nadsázka
)
Že ho používam a fakt mi vyhovuje ... aneb kdybys tam dal v anketě citově zabarvenou možnost, vybral bych si ji. Když jsem začal kdysi používat "linux", tak jsem po něčem šáhnul, tehdy po Mandrake. Nevěděl jsem, do čeho jdu, nějak jsem s nim žil. Evoluce mne přivedla až ke Gentoo a tak, jelikož mam zase jednou psavou, tak jsem se vyjádřil, že Gentoo je to nej v oblasti OS, co jsem zatim objevil, co mi vyhovuje.
Snad Ti tu nedělam moc velkej cirkus.
Já znam jinak nejvíc asi Mandrivu, pak trochu Ubuntu a CentOS.
<rejp> Muset rekompilovat kvůli jedný věci spoustu věcí dalších, že bych se na to... </rejp>
Vážně: Teď jedu na Archlinuxu a jsem velmi spokojenej. Gentoo možná jednou taky zkusím.
Neni to jen o kompilování, i o obecné znalosti systému, přehlednosti a tak.
Přesto občas mne překvapí, že Gentoo něco nemá v repozitáři a třeba ubuntu joo. Na příklad si teď nevzpomenu.
Pokud to autor chce mít použitelné (=dobře distribuovat), tak tam snad dá návod nebo google poradí?
Kdysi v Mandrivě jsem taky kompiloval, občas to zařvalo chybu s číslem řádku, prohlíd jsem zdroják a podle toho pátral. Překlep šel opravit, občas podle struktury třeba přeskočit podmínku apod.
No to je pravda, že orientovat se v kódu by ses měl. Abys mu třeba nerozuměl, proč takhle, ale aspoň posoudil, zda je formálně ok.
Jedine sabayon :D ---------- Tomáš Chvátal Gentoo Linux Developer [Council/KDE/Overlays/QA/X11] E-Mail : scarabeus@gentoo.org GnuPG FP : 94A4 5CCD 85D3 DE24 FE99 F924 1C1E 9CDE 0341 4587 GnuPG ID : 03414587A ted vazne :D Me se nejvic na gentoo libi to ze si muzu specifikovat deps jak chci a nemusim instalovat vsechno co se rozhodne spravce balicku povazovat za vhodne. Ostatni veci sou jen bonus po ceste :]
Prostě nic pro mě. Jakmile to chce člověk trochu víc přiohnout, je to víc práce než užitku. Nebudu to dál rozebírat, nikomu to neberu.Přiznej se, cos chtěl přiohnout?
Initskripty v Debianu Stable, to je taková hnojárna bez ladu a skladu. Ale v testingu se už snad přecházelo na něco solidního...Nesouhlas. Původní systém mi přišel v pohodě (až na nemožnost spouštět služby paralelně), z toho přechodu jsem se naopak musel vyhrabávat asi dva dny (a služby se stále spouští jedna po druhé)
Ehm. Tos trochu překroutil. Moje ebuildy s Portage fungují (a jestli ne, tak řekni a já se to pokusím opravit). To jen ty, místo abys poskytnul potřebný XMLko pro laymana, označuješ moje repo za obskurní. Přitom by ti to netrvalo o moc dýl než psaní toho komentáře.
Je efektivnejsi, kdyz to udela autor programu (cas T), nebo kdyz to musi udelat 10.000 uzivatelu (cas 10000xT)?
<repo quality="experimental" status="unofficial"> <name>overlay-watzke-cz</name> <description>David Watzke's Gentoo overlay</description> <homepage>http://overlay.watzke.cz/</homepage> <owner> <email>overlay@watzke.cz</email> <name>David Watzke</name> </owner> <source type="git">git://repo.or.cz/overlay-watzke-cz.git</source> <source type="git">http://repo.or.cz/r/overlay-watzke-cz.git</source> <feed>http://repo.or.cz/w/overlay-watzke-cz.git/atom</feed> <feed>http://repo.or.cz/w/overlay-watzke-cz.git/rss</feed> </repo>
zrovna ty a tvoje esmska v obskurnim repozitari (tj. ktery neumi layman) je zarny priklad ;)Můžeš si nadefinovat vlastní overlay. Stačí si vytvořeit někde na disku xml definici a přidat ji do konfigurace laymana. Inspirace třeba tady
Ano, můžeš. A o tom to je.
Ne, o tom to neni.
Je to o tom, pokouset se upozornovat na podobne obskurnosti a navrhovat zpusoby
zlepseni.
Ty novější balíčky často bejvaj ten problém
tak budto chci stable, a necekam nejnovejsi balicky,
nebo chci bleeding edge,
a pak bych rad balicky nejlepe v okamziku, kdy vyjde nova verze
pokud jsou rozbity, zamaskuju je a udelam downgrade
Dyť je možné mít bin i komplet kompilované pohromadě pro případ nouze a potřeby.
Stejně tak proto mam čtyři partišny, boot, gentoo, ubuntu (nebo cokoliv jiného) a swap, když se gentoo nějak zneprovozní nebo tam něco chybí, co potřebuju, udělam jinde, zprovoznim zase systém a jsem furt v gentoo. Mluvim o noťasu.
Fakt se za takovym popisem problému neskrývá něco víc?
Joj, rebootuju. V chrootu používam jen konzolové věci. Snažim se oddělovat obě distribuce, jejich život, snad i proto mne to ještě nenapadlo používat najednou.
To druhý distro mam pouze pro funkci "jakoby live", čili v nouzi vytáhnout z bryndy a nic víc v něm nezkoumat.
Dneska nemuzete nekomu rict: "nemuzu si precist tvuj mail - word dokument, protoze jsem upgradoval libldap, na ni zavisi knihovna libXY a kvuli ni budu celou noc kompilovat OOffice".tohle už není pravda - nová portage zachovává staré knihovny, dokud jsou používány (dokud se vše nepřekompiluje proti nové verzi), takže upgrady nic nerozbíjí
Já taky kompiluju. Úplně všechno. X.org s ovladači většinou kompilátorem Intel, protože ten prostě rulezzz, všechno ostatní GCCčkem, protože pro drtivou většinu balíků je to jediná možnost. A neohrnuju nad kompilací nos.
Jen nepoužívám Gentoo, ale ArchLinux.
většinou kompilátorem Intel, protože ten prostě rulezzz... v případě, že máš jediný správný procesor (TM)
Ano, pochopitelně. To se asi každý dovtípí a není třeba to explicitně zdůrazňovat.
Firmě AMD nic nebrání vyvinout kompilátor podobných kvalit pro své procesory. U ostatních platforem je situace mírně složitější, ale platí přibližně totéž.
Tiskni
Sdílej: