Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Od svých zhruba 10-11 let jsem se chtěl živit IT. Tenkrát jsem chtěl být programátor, protože mě fascinovalo, že dobrý programátor může vytvořit cokoliv ho napadne - sebesložitější program je s dostatečným skillem jen otázkou času. Programovat jsem se naučil, zdaleka ne tedy na god-like úrovni, nad kterou jsem uvažoval v předchozí větě, ale vydal jsem se pak jiným směrem. Linux používám jako primární OS od svých 14 let a od chvíle, co jsem na něj přešel, netrvalo dlouho a doufal jsem, že mě to jednou bude živit... a bylo mi celkem jedno jestli budu programovat open-source anebo spravovat linuxové servery.
Od března bydlím v pronajatém bytě v Praze ve Stodůlkách a v květnu nastupuju do nové práce.
Nedávno jsem se tu chlubil, že mě přijali na magisterské studium a potom, že jsem dokončil to bakalářské, takže to nepřišlo vniveč. Od té doby jsem byl na otravně zdlouhavém zápisu a pak 23.9. přišel první školní den...
Od 11.8. do 18.8. jsem byl se Zuzkou na dovolený. Rozhodli jsme se navštívit různá zajímavá města v Holandsku a v Belgii. Jeli jsme mým autem, protože bez auta by se tento typ dovolené realizoval jen těžko (nepohodlně a/nebo draze).
Patrně tu sklidím výsměch, ale je mi to jedno, nestydím se za to, že jsem začal až teď
Aneb jak jsem během tří dnů skoncoval se zkouškovým a byl přijat na magisterský studium...
Ahoj, už jsem dlouho neblogoval... až sám zírám, jak jsem mohl vydržet bejt přes dva měsíce zticha Tak se jdu zase vykecat. Tentokrát (zase) o autoškole, vysoký škole a přidám do toho i trochu soukromí a běhu. A trochu mobilu. A i dalších věcí. Abych tu nespamoval v pěti oddělených zápiscích.
Začal jsem makat na získání řidičáku, táta mě inspiroval k běhu... a jak se to vyvíjí?
Jak jsem nedávno zmiňoval, začal jsem chodit do autoškoly a pracuju na získání řidičáku (skupiny B)... Skoro pro všechny lidi kolem mě je naprosto neuvěřitelný, že to dělám tak pozdě, ale holt je tomu tak.
Tak jsem před týdnem zakončil čtvrtý semestr na FEL ČVUT a začaly mi "prázdniny" ve formě full-time práce. Kromě toho jsem nevzdal běhání, se kterým jsem nedávno začal po vzoru mého táty.
Koupil jsem si nový iPad. Je to moje první zařízení od Apple, takže zde sepíšu menší recenzi z pohledu linuxáka, kterej poprvé skutečně použil něco od Apple.
Od 20. 6. tohoto roku jsem zaměstanán jako linux admin u největšího poskytovatele obsahu v ČR. Delší dobu mě láká blognout o svých zkušenostech, tak tady to je...
Tak jsem si domů pořídil 100 Mbit/s připojení od UPC, tj. 100 Mb/s download, 10 Mb/s upload, žádný FUP, žádná IPv6 a dynamická veřejná IPv4 za 999 Kč. Jsem si zas jednou udělal radost.
UPDATE: Tak jsem ze sebe úspěšně udělal pako Na Linuxu ten sčítací formulář vyplnit lze a můj problém, který popisuju níže, byl způsoben chybějící 32bitovou knihovnou libidn. Můžete se podívat jak jsem se k tomu dopídil: zde. Následuje původní zápisek, ve kterém je ta část o Linuxu irelevantní, ale nechávám to pro úplnost:
V tomto zápisku shrnu svoje dojmy z bydlení na koleji na Strahově (po necelých 2 měsících).
Rozhodl jsem se napsat takovej zápisek pro budoucí potenciální studenty FEL ČVUT (a pro ostatní lidi, které zajímá co je u mě nového). Shrnuje můj názor na věc za první měsíc studia.
Kámoš (ProgDan) mi před pár dny doporučil zkusit nový Ubuntu font, tak jsem ho zkusil nainstalovat (pro Archaře je v AURu pod názvem ttf-ubuntu-family-fonts
), nastavil ho všude jako default, abych mu dal šanci (místo Dejavu Sans, které se mi líbí) a... no, defaultem už zůstane, je fajn a dobře se čte.
První dojmy z mýho pokoje na 09-Strahov: zkáza, zděšení, sebevražedné myšlenky...
Nedávno jsem přešel z Gentoo na Arch a vzal jsem to z gruntu – na desktopu, HTPC a nakonec jsem Arch hodil i na novej notebook. Teď si můžete přečíst moje zkušenosti po dvou týdnech používání.
Předevčírem jsem ještě nic netušil. Pak jsem si včera v noci prohlédnul výsledky ankety o nejoblíbenější distro. Viděl jsem jak dal Arch na prdel Gentoo...
Konečně jsem se dočkal a je to za mnou. Konečně jsem odmaturoval (na SPŠ Teplice).
Poslední dobou je v módě nadávat na Amarok 2. Popravdě, kdybych ho měl používat tak, jak jsem ho nedávno viděl na screenshotu (verzi 2.3.0), tak bych omdlel. Ještě dnes bych otevřel Qt Creator a začal psát vlastní přehrávač...
Včera do hlavního stromu Gentoo přibyl open-source základ browseru Google Chrome, a sice (non-bin verze) Chromium.
Včera mi přišel mail, kde mě o tom předem informovali...
Včera běžel na TV kanále Dave první díl 9. řady (no, spíš než 9. řada je to 3-dílná minisérie zvaná "Back to Earth") Červeného trpaslíka. Asi to málokterému fandovi uniklo, ale i tak to pro jistotu připomínám.
Tak už 9 dní používám KDE 4.2 a vracet k 3.5 už se nebudu. Nečekal jsem to, ale nejen že už je to použitelný, je to v úplně pohodě...
Vrátil jsem se ze školního výletu (u Mácháče, fotky z mobilu), vzpamatoval se z toho, jak se mi divně ovládá myš a jak mám najednou velkej displej oproti mobilu a něco jsem začal stahovat. No a k mýmu překvapení to začlo drtit 2,5 MB/s.
Nedávno jsem se rozhodl, že si zase koupím nějaký hry, tak jsem zmáknul tuhle stránku a nějak jsem se dostal k topcd.cz.
Zhruba před týdnem jsem si koupil nový procesor, čímž jsem dokončil menší inovaci mé sestavy, kterou jsem kupoval o prázdninách 2005.